КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

До уваги платників єдиного внеску!

До уваги платників єдиного внеску!

11:11:19, 10 Жовтень 2017

З 1 січня 2018 року набирають чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на [...]

Щоб і сліду не було

Щоб і сліду не було

08:02:37, 10 Жовтень 2017

В Івано-Франківську планують демонтувати 150 незаконно встановлених малих архітектурних форм. Про[...]

No thumbnail available

Прикарпатські пенсійники до перерахунку пенсій готові.

06:51:27, 10 Жовтень 2017

Слово за Парламентом Впродовж останніх днів «гаряча лінія» Пенсійного фонду є дійсно «гарячою». Сту[...]

Резервістів кличуть на збори

Резервістів кличуть на збори

07:28:04, 8 Серпень 2017

Івано-Франківську необхідно направити 50 резервістів на 30-денні військові збори на Яворівський полі[...]

Перший дзвоник кличе

Перший дзвоник кличе

07:25:42, 8 Серпень 2017

Цього року за парти івано-франківських шкіл сядуть 3 тис. 108 першокласників. Про це повідомив ди[...]

«Срібло» Кубка Європи

«Срібло» Кубка Європи

06:11:27, 8 Серпень 2017

У румунському місті Арад завершився Кубок Європи з дзюдо серед спортсменів до 21 року. У ваговій [...]

В Івано-Франківську стане на одне проблемне перехрестя менше

В Івано-Франківську стане на одне проблемне перехрестя менше

07:40:34, 8 Серпень 2017

В Івано-Франківську продовжуються роботи на кільцевій розв’язці на Привокзальній площі. Минулого тиж[...]

Важкоатлети вибороли медалі на чемпіонаті України

Важкоатлети вибороли медалі на чемпіонаті України

07:19:55, 8 Серпень 2017

У Хмельницькому закінчився чемпіонат України серед молоді до 23 років з важкої атлетики. Вероніка[...]

Оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування міста Івано-Франківська

Оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування міста Івано-Франківська

01:34:58, 8 Серпень 2017

Відповідно до статей 7, 43, 44, 45, 46 Закону України «Про автомобільний транспорт», постанови Кабін[...]

Розширення можливостей

Розширення можливостей

06:23:14, 7 Липень 2017

Міська влада продовжує працювати над збільшенням пільг і знижок, які надаватиме  «Картка іванофранкі[...]

Першокласникам пощастило.
А вчителям?
Сучасна початкова школа уже багато років живе в час перемін – трохи не щорічно вводиться нова програма.

vchiteli-35Жити в час перемін стародавні китайці бажали ворогам, але ніяк не своїм дітям. Сучасна початкова школа уже багато років живе в час перемін – трохи не щорічно вводиться нова програма. Не став винятком і 2016/2017 навчальний рік. 4 серпня Міністерством освіти України затверджені нові навчальні програми для розвантаження навчання школярів 1-4 класів. Такі нововведення викликали дискусію серед педагогів і батьків. Що ж нового запропонувало

міністерство?

Зміни в оцінюванні знань учнів. У першому класі зовсім відмінено оцінювання знань учнів. Вчитель може тільки вербально, тобто на словах, відмічати успіхи першокласників. Можуть бути відмінені оцінки і у другому класі, якщо так вирішить педрада школи. Ряд предметів, таких як інформатика, музика, фізкультура, малювання, праця і основи здоров’я не оцінюватимуться до четвертого класу. Відмінені оцінки за каліграфію і ведення зошитів.
Вчитель уже не зможе робити виправлення червоною ручкою, тільки зеленою. Так нібито менше травмуватиметься психіка першокласника. Але чи не стане зелений колір для теперішніх першокласників таким же травматичним, як червоний для старшокласників? Може, справа не в кольорі, а в тому, що буде написано вчителем і як це буде вербально озвучено?
Оцінки будуть відомі тільки самим учням та їхнім батькам. Підуть в минуле батьківські збори, коли прилюдно «встидали» батьків учнів, які погано вчилися.
Зміни у програмі. Нарешті відмінено читання на швидкість – показник, який ні про що не говорить. Згадую своє шкільне дитинство. Старалася читати цілі слова, тому й втрачала у швидкості. А ті учні, які, як з кулемета видавали окремі склади, мали хороші показники, отримували кращі оцінки. Висока швидкість читання не гарантує розуміння дитиною прочитаного, не сприяє виробленню інтонації читання.
Кількість годин на вивчення кожної теми тепер визначає сам вчитель. Знято теми, які дублювалися в навчальних предметах «Основи здоров’я», «Я у світі», «Природознавство».
Першокласники перестануть обов’язково вчити напам’ять таблицю множення. Та й віршів напам’ять вивчатимуть зовсім мало – 2-3 на рік. Хіба цього досить для розвитку пам’яті школяра?
Діти перестануть складати схему речення. Вводиться твір-есе, замість твору-роздуму чи опису. Чи велика різниця?
Діти писатимуть олівцем стільки, скільки вчитель вважатиме за потрібне саме для конкретного учня (раніше олівцем писали обмежений термін). Вважається, що написану олівцем помилку учневі легше виправити. Але ручку і олівець тримають по-різному. Навчившись тримати олівець, учню треба буде довго переучуватися правильно тримати ручку…
Зміни у домашній роботі. Домашнє завдання першокласникам не задаватимуть. Для учнів інших початкових класів не буде домашнього завдання на вихідні і канікули. Передбачається, що на виконання домашньої роботи учні мають витрачати не більше 1,5 год. у четвертому класі, молодші учні – ще менше часу.
Отже, першокласникам, безумовно, пощастило – вчитимуться менше, уваги до кожного з учнів буде більше. Батьки задоволені. Психологи – теж.
Як же сприйняли нововведення педагоги? А вчителям цікаво, як вчити дітей за оновленою програмою, маючи старі підручники? Чому спочатку не апробували запропоновані зміни в окремих школах, перш ніж запроваджувати їх у загальноукраїнському масштабі? Мабуть, спочатку необхідно створити базу для змін, розробити чіткі механізми, а потім уже ці зміни втілювати в життя. Та й обговорення змін до програми проходило на сайті Ed-Era.com. в час канікул, тому не всі педагоги змогли взяти у ньому участь.
А побажань у вчителів молодших класів чимало. Схвалюючи прагнення міністерства освіти до змін, потрібно змінювати умови навчання. Щоб проводити уроки в русі, в ігровій формі, треба, окрім класу, мати ще й ігрову кімнату.
Має пропозиції до нової програми вчитель-методист вищої категорії Спеціалізованої ЗОШ № 5 Віра Ярославівна Роп’як. Вона вважає, що у другому класі доцільно ще не вводити оцінок, принаймі, у першому півріччі. Добре б було ввести п’ять уроків математики на тиждень, тому що математика – це розвиток мислення. Діти повинні навчитися самостійно мислити – це уміння вчитись, самоосвіта та інтелект дитини. Та й школярі математику люблять. А два уроки природознавства на тиждень, на думку педагога, забагато, враховуючи, що підручник з природознавства не зовсім вдалий. А одного уроку музики на два тижні замало.
Варто відмінити Державну підсумкову атестацію по закінченні четвертого класу – фактично державний екзамен. Діти переживають, переймаються результатами. Але у п’ятий клас ідуть всі, незалежно від оцінки ДПА. Такий екзамен був би доцільний, якби після четвертого класу формувалися класи за напрямками навчання: гуманітарні, математичні чи інші. І, відповідно до напрямків навчання, потрібно створювати програми.
Слід звернути увагу на контрольні роботи з української мови, особливо на завдання, які є дуже важкими. Наприклад, у другому класі краще проводити тільки диктант. Важко дітям також визначати тему запропонованого твору.
У першому класі доцільно залишити оцінку за ведення зошита з математики та української мови. Потрібно виробляти у школярів охайність в оформленні письма.
Можливо, варто залишити в навчальному процесі друковані зошити (тепер відмінені). Використовуючи їх, можна змінювати форму діяльності на уроці. Крім того, розмальовуючи зображення у зошиті, дитина розвиває дрібну моторику.
Вчителі початкових класів загалом підтримують необхідність змін до програми. Але, не підготувавши базу для нововведень, міністерство проводитиме їх знову за рахунок ентузіазму вчителів. Тому держава повинна дбати за вчителів, підвищувати їх авторитет у суспільстві, зрештою, дати вчителям гідну зарплату. Міністерство може приймати щонайкращі програми, але агентом змін був і залишається вчитель.
А з 2018 року планують знову змінювати навчальну програму…
Наталя ХРАБАТИН

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники


Цитата тижня

ЦИТАТА ТИЖНЯ

ЦИТАТА ТИЖНЯ

09:25:52, 11 Листопад 2017

Оксана ЗАБУЖКО, письменниця (Західного фронту не буде…) – Усі ці розмови про те, чи нам загро[...]

Трибуна депутата

Зараз людей переважно турбує господарка, тож цим і займаюсь

Зараз людей переважно турбує господарка, тож цим і займаюсь

07:42:05, 6 Червень 2017

Іван ГАРАСИМКО, депутат Івано-Франківської міської ради, фракція «Самопоміч» Про потреби округу №[...]

Vox Populi

VOX POPULI: Що б ви порадили молодому поколінню, з огляду на ваш досвід?

VOX POPULI: Що б ви порадили молодому поколінню, з огляду на ваш досвід?

06:35:28, 7 Липень 2017

Валерій Петрович, інженер-пенсіонер: – Навчитися культури поведінки, зрозуміти, що круто і модно бу[...]

КУРСИ ВАЛЮТ