КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

Першокласникам пощастило.
А вчителям?
Сучасна початкова школа уже багато років живе в час перемін – трохи не щорічно вводиться нова програма.

vchiteli-35Жити в час перемін стародавні китайці бажали ворогам, але ніяк не своїм дітям. Сучасна початкова школа уже багато років живе в час перемін – трохи не щорічно вводиться нова програма. Не став винятком і 2016/2017 навчальний рік. 4 серпня Міністерством освіти України затверджені нові навчальні програми для розвантаження навчання школярів 1-4 класів. Такі нововведення викликали дискусію серед педагогів і батьків. Що ж нового запропонувало

міністерство?

Зміни в оцінюванні знань учнів. У першому класі зовсім відмінено оцінювання знань учнів. Вчитель може тільки вербально, тобто на словах, відмічати успіхи першокласників. Можуть бути відмінені оцінки і у другому класі, якщо так вирішить педрада школи. Ряд предметів, таких як інформатика, музика, фізкультура, малювання, праця і основи здоров’я не оцінюватимуться до четвертого класу. Відмінені оцінки за каліграфію і ведення зошитів.
Вчитель уже не зможе робити виправлення червоною ручкою, тільки зеленою. Так нібито менше травмуватиметься психіка першокласника. Але чи не стане зелений колір для теперішніх першокласників таким же травматичним, як червоний для старшокласників? Може, справа не в кольорі, а в тому, що буде написано вчителем і як це буде вербально озвучено?
Оцінки будуть відомі тільки самим учням та їхнім батькам. Підуть в минуле батьківські збори, коли прилюдно «встидали» батьків учнів, які погано вчилися.
Зміни у програмі. Нарешті відмінено читання на швидкість – показник, який ні про що не говорить. Згадую своє шкільне дитинство. Старалася читати цілі слова, тому й втрачала у швидкості. А ті учні, які, як з кулемета видавали окремі склади, мали хороші показники, отримували кращі оцінки. Висока швидкість читання не гарантує розуміння дитиною прочитаного, не сприяє виробленню інтонації читання.
Кількість годин на вивчення кожної теми тепер визначає сам вчитель. Знято теми, які дублювалися в навчальних предметах «Основи здоров’я», «Я у світі», «Природознавство».
Першокласники перестануть обов’язково вчити напам’ять таблицю множення. Та й віршів напам’ять вивчатимуть зовсім мало – 2-3 на рік. Хіба цього досить для розвитку пам’яті школяра?
Діти перестануть складати схему речення. Вводиться твір-есе, замість твору-роздуму чи опису. Чи велика різниця?
Діти писатимуть олівцем стільки, скільки вчитель вважатиме за потрібне саме для конкретного учня (раніше олівцем писали обмежений термін). Вважається, що написану олівцем помилку учневі легше виправити. Але ручку і олівець тримають по-різному. Навчившись тримати олівець, учню треба буде довго переучуватися правильно тримати ручку…
Зміни у домашній роботі. Домашнє завдання першокласникам не задаватимуть. Для учнів інших початкових класів не буде домашнього завдання на вихідні і канікули. Передбачається, що на виконання домашньої роботи учні мають витрачати не більше 1,5 год. у четвертому класі, молодші учні – ще менше часу.
Отже, першокласникам, безумовно, пощастило – вчитимуться менше, уваги до кожного з учнів буде більше. Батьки задоволені. Психологи – теж.
Як же сприйняли нововведення педагоги? А вчителям цікаво, як вчити дітей за оновленою програмою, маючи старі підручники? Чому спочатку не апробували запропоновані зміни в окремих школах, перш ніж запроваджувати їх у загальноукраїнському масштабі? Мабуть, спочатку необхідно створити базу для змін, розробити чіткі механізми, а потім уже ці зміни втілювати в життя. Та й обговорення змін до програми проходило на сайті Ed-Era.com. в час канікул, тому не всі педагоги змогли взяти у ньому участь.
А побажань у вчителів молодших класів чимало. Схвалюючи прагнення міністерства освіти до змін, потрібно змінювати умови навчання. Щоб проводити уроки в русі, в ігровій формі, треба, окрім класу, мати ще й ігрову кімнату.
Має пропозиції до нової програми вчитель-методист вищої категорії Спеціалізованої ЗОШ № 5 Віра Ярославівна Роп’як. Вона вважає, що у другому класі доцільно ще не вводити оцінок, принаймі, у першому півріччі. Добре б було ввести п’ять уроків математики на тиждень, тому що математика – це розвиток мислення. Діти повинні навчитися самостійно мислити – це уміння вчитись, самоосвіта та інтелект дитини. Та й школярі математику люблять. А два уроки природознавства на тиждень, на думку педагога, забагато, враховуючи, що підручник з природознавства не зовсім вдалий. А одного уроку музики на два тижні замало.
Варто відмінити Державну підсумкову атестацію по закінченні четвертого класу – фактично державний екзамен. Діти переживають, переймаються результатами. Але у п’ятий клас ідуть всі, незалежно від оцінки ДПА. Такий екзамен був би доцільний, якби після четвертого класу формувалися класи за напрямками навчання: гуманітарні, математичні чи інші. І, відповідно до напрямків навчання, потрібно створювати програми.
Слід звернути увагу на контрольні роботи з української мови, особливо на завдання, які є дуже важкими. Наприклад, у другому класі краще проводити тільки диктант. Важко дітям також визначати тему запропонованого твору.
У першому класі доцільно залишити оцінку за ведення зошита з математики та української мови. Потрібно виробляти у школярів охайність в оформленні письма.
Можливо, варто залишити в навчальному процесі друковані зошити (тепер відмінені). Використовуючи їх, можна змінювати форму діяльності на уроці. Крім того, розмальовуючи зображення у зошиті, дитина розвиває дрібну моторику.
Вчителі початкових класів загалом підтримують необхідність змін до програми. Але, не підготувавши базу для нововведень, міністерство проводитиме їх знову за рахунок ентузіазму вчителів. Тому держава повинна дбати за вчителів, підвищувати їх авторитет у суспільстві, зрештою, дати вчителям гідну зарплату. Міністерство може приймати щонайкращі програми, але агентом змін був і залишається вчитель.
А з 2018 року планують знову змінювати навчальну програму…
Наталя ХРАБАТИН

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники

Цитата тижня

ЦИТАТА ТИЖНЯ

ЦИТАТА ТИЖНЯ

07:35:33, 10 Жовтень 2018

Юлія МОСТОВА, головний редактор тижневика «Дзеркало тижня» (Кум Путіна) – Це чесний ворог... Чес[...]

Трибуна депутата

Поклик серця чи мода на націоналізм?

Поклик серця чи мода на націоналізм?

07:19:15, 10 Жовтень 2018

Оксана САВЧУК, секретар Івано-Франківської міської ради Масштабний марш до 76-ї річниці УПА, Дн[...]

Vox Populi

VOX POPULI: Що б ви порадили молодому поколінню, з огляду на ваш досвід?

VOX POPULI: Що б ви порадили молодому поколінню, з огляду на ваш досвід?

06:35:28, 7 Липень 2017

Валерій Петрович, інженер-пенсіонер: – Навчитися культури поведінки, зрозуміти, що круто і модно бу[...]

КУРСИ ВАЛЮТ