КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Сюди заходив Каменяр
Почитати книжку та з’їсти піцу можна там, де був Іван Франко
bud-35

Покладання квітів, читання поезії, співані твори Каменяра, екскурсії чи то літературно-пізнавальні паломництва на маленьку батьківщину Івана Франка. Усе це вже було минулого тижня, адже такими почестями вшановували 160-річчя від дня народження видатного генія Галичини.
А чи бережуть пам'ять про Івана Франка в будівлях міста, де він неодноразово бував, вивчав «Західний кур’єр».

Зважаючи на те, що місто неспроста отримало таку назву, ми вирішили пройтися тими місцями, де бував Іван Якович. Дослідники минувшини, історики та краєзнавці дотепер ламають голови, не маючи одностайної відповіді на питання, де був і чим займався Каменяр в тодішньому Станіславі. Із деяких джерел відомо про декілька етапів таких Франкових відвідин. Місія у них була різна. Тут жили колеги і соратники Івана Яковича, а ще проживала та, котру у віршах Франко назвав «гордою княгинею». Звичайно, сьогодні про кохану Франка Юзефу Дзвонковську говорити дуже важко. Адже навіть достеменно не відомо, де саме вона проживала. З різних джерел відомо, що то мав би бути будинок на теперішній вулиці Гетьмана Мазепи, 66. Але нещодавно на тому місці виросла чергова багатоповерхівка.

Сьогодні сліди Івана Франка губляться у вуличній суєті та в тіні міських лип. А 136 років тому він і гадки не мав, що цей край носитиме його ім’я. Перше знайомство Каменяра з тодішнім Станіславом виявилося доленосним для поета. Зрештою, згодом у місті деякий час проживав і син Франка Тарас.
У нашому місті Франко вперше побував 1880 року, коли його вели етапом з Коломиї до Нагуєвичів. Переночувавши в камері попереднього ув'язнення (за версією одних дослідників – у будинку на вул. Галицькій, 7-а, інших – у підвалах ратуші), поет у супроводі жандарма відбув до рідного села. Тепер за адресою Галицька, 7 розташована Наукова бібліотека медичного університету. На стіні закладу меморіальна дошка нагадує про неодноразову присутність тут Івана Яковича. Директор бібліотеки Мирослава Татарин охоче розповідає про те, як працівники книгозбірні дбають про минуле. Тут пишаються тим, що Іван Франко неодноразово тут бував, навіть ведуть у великий читальний зал і показують балкон, із котрого Франко читав свої вірші на шевченківських вечорах.
Середмістя Івано-Франківська дарує чимало сюрпризів для допитливих. Скажімо, перше, що впадає в очі, – ошатна назва ресторану «Франко». Заїжджі відразу ж подумають, що це і справді заклад, названий на честь письменника. Але розчарування приходить під час їди. Працівники ресторану вам люб’язно заперечуватимуть. І в цьому є своя особливість та новітня легенда цього закладу. Виявляється, ще під час відкриття ресторану своє обурення з приводу назви висловив шевченківський лауреат, письменник Степан Пушик. Він сказав, що не гоже іменем Каменяра називати заклад громадського харчування. Власники ресторану, як розповідають офіціанти, прислухалися до зауваження і змінили у слові лише наголос. Тому тепер цей ресторан означає «чистий, відкритий, вільний». І жодних легенд про Івана Франка.
Зовсім поруч є ще один заклад громадського харчування – піцерія «Піца плюс». Ані зовні, ані всередині ви не знайдете нічого, що би нагадувало про присутність тут коли-небудь Каменяра. Навіть більше, працівники закладу також цього не знають. Адміністратор Юля цілком нормально відреагувала на наші запитання. Навіть погодилася розпитати у власників приміщення, чи не знають вони чого-небудь. Концепт піцерії не дає можливості щось змінювати і починати придумувати легенди про Івана Франка. Тут кажуть, що для них достатньо того, що є. Історики твердять, що у грудні 1884 р. Каменяр виступав у Станіславі на Установчих зборах Товариства українських жінок. Вони відбулися на другому поверсі української читальні. Наші пошуки слідів Івана Франка у місті звели нас на манівці у самісінькому його центрі, оскільки тут виникає плутанина із нумерацією будинків на площі Ринок. На протилежній стороні від міської ратуші є ще один будинок із такою ж адресою. І меморіальна дошка на ньому свідчить, що Товариство українських жінок збиралось саме тут. А тому є всі підстави стверджувати, що Іван Якович бував не на другому поверсі над піцерією, а все-таки там, де розташований трактир «Ратуша» та магазин джинсового одягу «Індіго».
З історії відомо, що 26 листопада 1911 року в залі «Руської Бесіди» (тепер вул. Січових стрільців, 24) видатний поет читав для станіславської інтелігенції свою поему «Мойсей». Тепер у тому будинку піцерія «Тіп-Топ», котра оселилася тут зовсім недавно. Зрозуміло, що концепт такого закладу громадського харчування передбачає свої правила. Тому тут також не готові до змін на користь Івана Франка. Але із розмови з адміністратором закладу Наталією стало зрозуміло, що до персони Каменяра тут ставляться шанобливо. А про його присутність свого часу у цих стінах знають бодай із меморіальної дошки на фасаді будівлі. Але що здивувало, тут таки шанують історію, бо в банкетному залі на одній із стін розміщений величезний портрет Івана Яковича. Кажуть, що історії про Франка не користуються попитом, оскільки молодь приходить погуляти і поїсти піцу.
«Можливо, наші відвідувачі думають, що портрет є тільки вдалим доповненням до інтер’єру нашого банкетного залу. Тому ніхто не допитується, – зауважує адміністратор закладу. Дівчина погоджується, що для обслуговування у банкетному залі дійсно можна було би придумати якусь фішку із Франком.
Франкові сліди губляться і в стінах міської лазні на Низовій, 5. У 1892 році він виступив у Станіславі на селянському віче, яке було розігнане поліцією. Через кілька місяців разом із Михайлом Павликом він організував з'їзд радикальної партії. Влада не давала дозволу на проведення форуму у належному приміщенні, тому довелося використати для цього зал очікування міської лазні. Але жодних спогадів про його перебування у цьому закладі ми не знайшли.
На жаль, час невпинно минає, а старі споруди мають здатність руйнуватися. Тому деякі із тих, котрі понад сто років тому були окрасою міста, вже стали його історією. Нашим сучасникам же залишились тільки меморіальні дошки.
Не знають наші сучасники навіть про те, що Іван Франко тут бував. Що вже говорити про використання у своїй роботі такої легенди як фішки закладу, котрою можна би було надати і автентики, і шарму міського закладу. Скажімо, сувенірна крамниця «Дон Педро» на вулиці Івана Франка, 27 не може похвалитися жодним сувеніром із Каменярем. А дівчата-продавці навіть не відають, яка історія витає навколо цього дому. Покійний історик і краєзнавець Михайло Головатий свого часу висловив припущення, що Іван Франко цілком міг навідуватися до будинку під номером 27, що на тодішній вулиці Камінського. Там проживав соратник Франка Мелітон Бучинський. Прикро, але жодної вивіски на цій споруді про можливе перебування Івана Франка немає. Але з власних джерел нам стало відомо, що на другому поверсі часто бувають нащадки Каменяра. Там проживають його далекі родичі.
Зрештою, як запевняють дослідники старовини, не всі візити Каменяра до тодішнього Станіслава були зафіксованими і не всі місця його перебування відомі. Але тут неухильно вшановують Івана Франка. Про це свідчать назва міста, вулиці, театру та бібліотеки на його честь. А ще івано-франківські чоловіки неухильно дотримуються встановленої Франком моди – носять вишиванку із діловим костюмом.
Володимир БОДАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники

Цитата тижня

ЦИТАТА ТИЖНЯ

ЦИТАТА ТИЖНЯ

07:47:28, 7 Липень 2018

Петро ПОРОШЕНКО, Президент України (Здійснити ескалацію напруги) – Росіяни зараз почали здійсн[...]

Трибуна депутата

Працюємо задля того, щоб кожен мешканець Вовчинця завжди відчував гордість за своє село

Працюємо задля того, щоб кожен мешканець Вовчинця завжди відчував гордість за своє село

07:15:40, 7 Липень 2018

Володимир Фецич, депутат міської ради, фракція ОП «Блок Петра Порошенка «Солідарність» Мину[...]

Vox Populi

VOX POPULI: Що б ви порадили молодому поколінню, з огляду на ваш досвід?

VOX POPULI: Що б ви порадили молодому поколінню, з огляду на ваш досвід?

06:35:28, 7 Липень 2017

Валерій Петрович, інженер-пенсіонер: – Навчитися культури поведінки, зрозуміти, що круто і модно бу[...]

КУРСИ ВАЛЮТ