КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Альма-мачуха

studentyСтудентам з Донбасу в Івано-Франківську нові  виші припали до душі.  «Ложка дьогтю» лише одна, зате велика – відсутність підтримки з боку держави
«Коли друзі дзвонять і запитують мене щось типу: «Як ти там, бендерка?», я їм прямо відповідаю: «Зараз приїду, заберу собі раба і поїм ваших дітей!», –  не стримуючи емоцій  розповідає Юля Гергелевич, одна із більш ніж трьох  десятків студентів-переселенців, яких на навчання у свої ряди прийняв Прикарпатський національний університет ім.В.Стефаника. До крутого віражу у своїй долі дівчина намагається ставитись із посмішкою. Із Волновахи, звідки Юля родом, на Прикарпаття її покликала тітка ще в кінці серпня. Документи з попереднього вишу довелося виривати мало не з боєм: «Коли почули, куди я збираюся їхати, дивилися на мене, як на зрадницю. Потім поставили умову: або ти платиш нам ще за місяць навчання – а в мене до кінця року все було заплачено, або документи не отримаєш. Довелося платити, так ми «гарно» і попрощалися», – каже Юля.

За даними Міносвіти, так само як і Юля, запропонованою можливістю продовжити навчання  – на найближчі півроку перевестися на відповідні факультети у вишах інших міст як вільний слухач – скористалося 5,6 тисячі студентів із зони АТО. Їхній статус «тимчасово переведених» залишається писаним по воді. Наразі молоді люди, що вимушено покинули свої альма-матер, терпляче чекають двох речей: стипендій, які востаннє отримували ще у липні, та обіцяного закону, що надав би можливість зберегти державне місце у новому вузі.
«Висячий» статус
Про «притирання» в стінах ПНУ ім. В.Стефаника від усіх студентів-переселенців, з якими спілкувався, журналіст «ЗК» зібрав тільки позитивні відгуки: обжилися швидко, житло в гуртожитку пропонували всім, навчання цікаве, з місцевими не конфліктують.
«За весь час, що я тут, жодних проблем у спілкуванні не виникало, – підсумовує Валерій Нужний із Макіївки, що разом з двома одногрупниками із Луганської державної академії культури та мистецтв третій місяць продовжує навчатися в Івано-Франківську. –  Коли почалася війна, нам сказали, що наша академія переїхала до Києва і ще семестр можна буде продовжувати навчатись дистанційно. Але виникла проблема з дипломом: виявилося, що він там буде не українського і не російського зразка, а невідомо якого. А ми ж четвертокурсники, нам наступного року його отримувати». До Івано-Франківська хлопці подалися, бо тут знайшовся один з небагатьох факультетів, куди було можливим переведення. Та й з житлом, на  відміну від Києва, проблем не було.
«Єдине – з липня ми не отримуємо стипендії, – каже Валерій. – Рахунки нашої академії у Києві заморожені. Державні місця за нами закріплені, але перенести їх за собою в новий ВНЗ ми не можемо, бо нема законодавства». Матеріальну допомогу як тимчасовим переселенцям  (450 грн. кожного місяця, які протягом півроку мають виплачувати органи соцзабезпечення) їм, як і іншим студентам, також поки не нараховують…
Про підвішеність статусу студентів із зони АТО говорить також Катерина Духнич із Донецька:
«До Франківська я перевелась ще у липні. На контракт, бо вільного державного місця не було. Навчальний відділ одразу запропонував мені написати клопотання на міністерство, заяву на ім’я ректора.  До закладу у мене претензій немає, а от до Міносвіти – є, і багато. Студенти Донбасу не мають ніякої правової квоти для того, щоб отримати своє державне місце. Семестр закінчується, а люди досі в підвішеному стані!».
Студенти із зони АТО переводяться за загальними правилами, згідно із положенням, яке діє з 1994 року: у міжсесійний період, на вільні (якщо такі є), державні місця. Що у 99% випадків означає перехід на платну форму навчання, яка для багатьох може виявитися непідйомною.
«Якщо порівняти з кримськими студентами, то вони зберігають своє державне місце при переведенні у будь-який ВНЗ. Ми, на жаль, такого не маємо, хоча про це йдеться вже півроку.  Закон мали прийняти ще на початку грудня», – запевняє Катерина.
На думку студентів, чиновники зволікають із законодавством через бюджетні дірки, які латають в першу чергу за рахунок урізання соцвиплат. Та побоюються, що врешті збереження за ними державних місць узагалі вирішать скасувати.
Кажуть почекати
Проректор з науково-педагогічної роботи ПНУ ім. В.Стефаника Галина Михайлишин ситуацію прокоментувала так:
– Усі студенти із зони АТО, яких ми прийняли, згідно з розпорядженням Міністерства освіти,  навчаються як тимчасово допущені. Але фактично вони працюють на рівні з іншими студентами: беруть повноцінну участь у заняттях, слухають лекції, виконують усі завдання, які ставлять викладачі. І якщо добре працюватимуть, до кінця семестру навіть будуть атестовані. У нас є розпорядження на рівні ректорату створити для таких людей максимально комфортні умови, що в наших силах. Усім ми пропонували гуртожиток.
Наразі у цих студентів дві проблеми, які вирішити на своєму рівні ми не можемо: затримка стипендій та невнормованість законодавства. Перша є наслідком другої.
Проблема зі законодавчою базою для бюджетників дійсно серйозна. Вільних державних місць немає, закону про їх збереження за студентами із зони АТО із попереднього вузу – також.  Навіть якби ми зарахували їх до себе на бюджет і виплачували стипендію за власний  кошт (що було б фінансовим порушенням), то пізніше четвертокурсникам ми все одно не зможемо видати диплом. З боку держави є зафіксована чітка кількість місць на бюджеті, і її перевищення ЄДЕБО просто не пропустить. Тому нам, як і студентам, кажуть чекати.  Ми чекаємо, але якщо до кінця навчального року по відношенню до цих дітей не приймуть відповідний нормативний документ, завершити навчання, особливо тим, хто має отримати дипломи, імовірно буде проблематично.

Оксана ГЛУШКЕВИЧ

P.S. Днями на офіційному сайті Міністерства освіти таки з’явилося урядове Розпорядження  № 1210-р від 5 грудня 2014 року «Деякі питання організації освітнього процесу у вищих навчальних закладах», яким визначено механізм переведення студентів вищих навчальних закладів Донецької та Луганської областей, а також їх стипендіального забезпечення та збереження права на отримання державних пільг і гарантій.
Студенти, які бажають перевестися, мають подати до 19 грудня 2014 року відповідну заяву на ім’я керівника вищого навчального закладу, до якого вони виявили бажання перевестися.
Також врегульовано питання допущення студентів, які тимчасово навчаються, до державної атестації у вищих навчальних закладах, у яких вони тимчасово допущені до занять, порядок замовлення та видачі їм документів про вищу освіту державного зразка та додатків до них. Зазначене рішення Кабінету Міністрів набуде чинності після офіційного його опублікування.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники