КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

До уваги платників єдиного внеску!

До уваги платників єдиного внеску!

11:11:19, 10 Жовтень 2017

З 1 січня 2018 року набирають чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на [...]

Альма-мачуха

studentyСтудентам з Донбасу в Івано-Франківську нові  виші припали до душі.  «Ложка дьогтю» лише одна, зате велика – відсутність підтримки з боку держави
«Коли друзі дзвонять і запитують мене щось типу: «Як ти там, бендерка?», я їм прямо відповідаю: «Зараз приїду, заберу собі раба і поїм ваших дітей!», –  не стримуючи емоцій  розповідає Юля Гергелевич, одна із більш ніж трьох  десятків студентів-переселенців, яких на навчання у свої ряди прийняв Прикарпатський національний університет ім.В.Стефаника. До крутого віражу у своїй долі дівчина намагається ставитись із посмішкою. Із Волновахи, звідки Юля родом, на Прикарпаття її покликала тітка ще в кінці серпня. Документи з попереднього вишу довелося виривати мало не з боєм: «Коли почули, куди я збираюся їхати, дивилися на мене, як на зрадницю. Потім поставили умову: або ти платиш нам ще за місяць навчання – а в мене до кінця року все було заплачено, або документи не отримаєш. Довелося платити, так ми «гарно» і попрощалися», – каже Юля.

За даними Міносвіти, так само як і Юля, запропонованою можливістю продовжити навчання  – на найближчі півроку перевестися на відповідні факультети у вишах інших міст як вільний слухач – скористалося 5,6 тисячі студентів із зони АТО. Їхній статус «тимчасово переведених» залишається писаним по воді. Наразі молоді люди, що вимушено покинули свої альма-матер, терпляче чекають двох речей: стипендій, які востаннє отримували ще у липні, та обіцяного закону, що надав би можливість зберегти державне місце у новому вузі.
«Висячий» статус
Про «притирання» в стінах ПНУ ім. В.Стефаника від усіх студентів-переселенців, з якими спілкувався, журналіст «ЗК» зібрав тільки позитивні відгуки: обжилися швидко, житло в гуртожитку пропонували всім, навчання цікаве, з місцевими не конфліктують.
«За весь час, що я тут, жодних проблем у спілкуванні не виникало, – підсумовує Валерій Нужний із Макіївки, що разом з двома одногрупниками із Луганської державної академії культури та мистецтв третій місяць продовжує навчатися в Івано-Франківську. –  Коли почалася війна, нам сказали, що наша академія переїхала до Києва і ще семестр можна буде продовжувати навчатись дистанційно. Але виникла проблема з дипломом: виявилося, що він там буде не українського і не російського зразка, а невідомо якого. А ми ж четвертокурсники, нам наступного року його отримувати». До Івано-Франківська хлопці подалися, бо тут знайшовся один з небагатьох факультетів, куди було можливим переведення. Та й з житлом, на  відміну від Києва, проблем не було.
«Єдине – з липня ми не отримуємо стипендії, – каже Валерій. – Рахунки нашої академії у Києві заморожені. Державні місця за нами закріплені, але перенести їх за собою в новий ВНЗ ми не можемо, бо нема законодавства». Матеріальну допомогу як тимчасовим переселенцям  (450 грн. кожного місяця, які протягом півроку мають виплачувати органи соцзабезпечення) їм, як і іншим студентам, також поки не нараховують…
Про підвішеність статусу студентів із зони АТО говорить також Катерина Духнич із Донецька:
«До Франківська я перевелась ще у липні. На контракт, бо вільного державного місця не було. Навчальний відділ одразу запропонував мені написати клопотання на міністерство, заяву на ім’я ректора.  До закладу у мене претензій немає, а от до Міносвіти – є, і багато. Студенти Донбасу не мають ніякої правової квоти для того, щоб отримати своє державне місце. Семестр закінчується, а люди досі в підвішеному стані!».
Студенти із зони АТО переводяться за загальними правилами, згідно із положенням, яке діє з 1994 року: у міжсесійний період, на вільні (якщо такі є), державні місця. Що у 99% випадків означає перехід на платну форму навчання, яка для багатьох може виявитися непідйомною.
«Якщо порівняти з кримськими студентами, то вони зберігають своє державне місце при переведенні у будь-який ВНЗ. Ми, на жаль, такого не маємо, хоча про це йдеться вже півроку.  Закон мали прийняти ще на початку грудня», – запевняє Катерина.
На думку студентів, чиновники зволікають із законодавством через бюджетні дірки, які латають в першу чергу за рахунок урізання соцвиплат. Та побоюються, що врешті збереження за ними державних місць узагалі вирішать скасувати.
Кажуть почекати
Проректор з науково-педагогічної роботи ПНУ ім. В.Стефаника Галина Михайлишин ситуацію прокоментувала так:
– Усі студенти із зони АТО, яких ми прийняли, згідно з розпорядженням Міністерства освіти,  навчаються як тимчасово допущені. Але фактично вони працюють на рівні з іншими студентами: беруть повноцінну участь у заняттях, слухають лекції, виконують усі завдання, які ставлять викладачі. І якщо добре працюватимуть, до кінця семестру навіть будуть атестовані. У нас є розпорядження на рівні ректорату створити для таких людей максимально комфортні умови, що в наших силах. Усім ми пропонували гуртожиток.
Наразі у цих студентів дві проблеми, які вирішити на своєму рівні ми не можемо: затримка стипендій та невнормованість законодавства. Перша є наслідком другої.
Проблема зі законодавчою базою для бюджетників дійсно серйозна. Вільних державних місць немає, закону про їх збереження за студентами із зони АТО із попереднього вузу – також.  Навіть якби ми зарахували їх до себе на бюджет і виплачували стипендію за власний  кошт (що було б фінансовим порушенням), то пізніше четвертокурсникам ми все одно не зможемо видати диплом. З боку держави є зафіксована чітка кількість місць на бюджеті, і її перевищення ЄДЕБО просто не пропустить. Тому нам, як і студентам, кажуть чекати.  Ми чекаємо, але якщо до кінця навчального року по відношенню до цих дітей не приймуть відповідний нормативний документ, завершити навчання, особливо тим, хто має отримати дипломи, імовірно буде проблематично.

Оксана ГЛУШКЕВИЧ

P.S. Днями на офіційному сайті Міністерства освіти таки з’явилося урядове Розпорядження  № 1210-р від 5 грудня 2014 року «Деякі питання організації освітнього процесу у вищих навчальних закладах», яким визначено механізм переведення студентів вищих навчальних закладів Донецької та Луганської областей, а також їх стипендіального забезпечення та збереження права на отримання державних пільг і гарантій.
Студенти, які бажають перевестися, мають подати до 19 грудня 2014 року відповідну заяву на ім’я керівника вищого навчального закладу, до якого вони виявили бажання перевестися.
Також врегульовано питання допущення студентів, які тимчасово навчаються, до державної атестації у вищих навчальних закладах, у яких вони тимчасово допущені до занять, порядок замовлення та видачі їм документів про вищу освіту державного зразка та додатків до них. Зазначене рішення Кабінету Міністрів набуде чинності після офіційного його опублікування.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники