КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Анатолій Матвієнко: «Будь-який президент має бути цинічним»

MatvienkoНародного депутата із Блоку Петра Порошенка Анатолія Матвієнка впевнено можна називати старожилом парламенту. Депутатський мандат він отримував впродовж шести скликань Верховної Ради, включаючи нинішнє. Хоча останнім часом відійшов від активної    діяльності фракції і більше займається запровадженням окремих проектів на Івано-Франківщині. Звідси родом його дружина.

Як стверджує Матвієнко, він уже не належить до найближчого оточення Петра Порошенка, з яким товаришує впродовж багатьох років. Разом з тим, Матвієнко залишається впливовим гравцем у БПП. Більш того, може дозволити собі розкіш говорити про те, про що чимало нардепів мовчить.

Чому Порошенка не можна назвати цинічним Президентом, чи відчуває фракція БПП відповідальність за делегування Романа Насірова в уряд, чи варто очікувати позачергових виборів до парламенту.
– Після парламентських виборів ви зайняли посаду заступника голови парламентської фракції БПП, відповідно – отримали ряд повноважень. Раніше заявляли, що займаєтесь «внутрішніми проблемами організації роботи фракції». Чи змінилась сфера вашої відповідальності за три роки роботи, яка ваша роль у партії?
– Почну з останнього. Більшість партій в Україні є, якщо проводити аналогії з армією,  кадрованими структурами. На жаль, не виключенням є і БПП. Знаєте, чим відрізняється кадрований полк від повноцінного?  Повноцінний полк має роти, взводи з повним штатом солдат і офіцерів. А кадрований – тільки штаб, командирів умовних рот і декількох солдат. Під час введення надзвичайного стану в країні, війни кадрований полк доукомплектовується мобілізованими солдатами і стає повноцінним. Такі і партії в Україні — доки немає передвиборчого процесу, вони, здебільшого, показують лише видимість роботи.
Власне, лише зараз у нашій партії починають задумуватись про це.
Я виступаю за потужні партії, які б колективно шукали найкращі рішення і здійснювали реалізацію цих рішень. Партія має стати ефективним механізмом донесення до людей інформації, чого прагне влада – якщо партія при владі. Якщо ж партія в опозиції – відповідно через партійні структури потрібно доносити до людей, що така опозиція пропонує. Взагалі ж, будь-яка партія має бути контролером дій влади.
Щодо фракції. Я активно був залучений до діяльності фракції раніше, коли вперше обраним депутатам потрібні були мої поради як керівника однієї з фракційних груп. Сьогодні я зосередився на реалізації конкретних завдань загальнодержавного рівня. Це – державне будівництво, децентралізація, інфраструктурні зміни (найперше – дорожня галузь), енергетична незалежність та енергетична безпека.
Окрім того, опікуюсь розвитком і перспективами Івано-Франківщини. Мрію і прагну, щоб розвиток і зміни цієї області зробили її однією з кращих в Україні. До прикладу, проект «Єврокарпатська ініціатива», який реалізується на Прикарпатті, здатен продемонструвати усій Україні, що не варто лише чекати «манни» з Києва, а прагнути самим змінити свій край.
– Чи задовольняє Вас ситуація у фракції?
– Наша фракція – це представники партії у Верховній Раді. Партія – поняття колективне. Всі її члени повинні бути однодумцями, мати спільну мету діяльності, стратегію. Головне в партії – цінувати кожного партійця. Він може мати свою точку зору, але треба чути його. А у нас (в БПП – ред.)  хоч позитивна динаміка й наявна, все ж частим залишається мовчазне виконання одержаних вказівок.
– Вас називали одним із потенційних кандидатів на посаду глави фракції.
– Я не міг би зайняти цю посаду, бо не вважаю себе на даному етапі ефективним інструментом для управління фракцією. Вважав для себе неприйнятним лише заради задоволення власного гонору гальмувати роботу усієї фракції.
– Ви не змогли би зайняти посаду голови фракції хоча б тому, що у вас з Президентом зіпсувалися відносини?
– Ні, в мене з Президентом відносини рівні як ніколи. Я абсолютно спокійно ставлюсь до того, що зараз не належу до найближчого оточення Президента.
Ми багато років товаришували. Але будь-який президент, на моє переконання, має бути цинічним у тому сенсі, що інтересами дружби, власними інтересами потрібно поступитись на користь інтересів національних. Національний інтерес має бути на першому місці, корпоративний (у тому числі партійний або, скажімо, регіональний) – на другому, а особисті інтереси мають бути на третьому місці. На жаль, сьогодні цей алгоритм не чітко відлагоджено, звідси й проблеми керованості та зневіра у людей.
А відлагодження цього алгоритму потрібно починати з найвищих владних кабінетів.
– Вважаєте, Петро Олексійович є цинічним?
– В контексті сказаного він не завжди є цинічним. Але я сподіваюсь на зміни, бо Петро Олексійович здатний чути і змінювати обставини. Говорю так відверто, бо авторитет Президента в нинішніх непростих умовах – це навіть не питання персонально Петра Порошенка, це інтерес України. Бо реалізувати нинішній шанс без високого авторитету влади на всіх рівнях – від глави держави до сільського старости – буде надзвичайно важко.
– Як сьогодні розвиваються стосунки фракції БПП і Президента, Президента і фракції?
– Є депутати, котрі часто ходять до Президента, отримують від нього певні доручення. В більшості це керівник фракції, його заступники. Хоча не всі. Дехто ходить рідше. Я зовсім рідко з ним бачусь. Слухаю на засіданні фракції, що Президент думає з того чи іншого приводу. Можу висловитися з певного питання. Дуже рідко висловлюю з трибуни парламенту  свою незгоду з тим чи іншим пропонованим рішенням, бо на перше місце ставлю єдність фракції. Більше критики висловлюю на наших внутрішніх дискусіях.
Принагідно підкреслю, що критика має бути конструктивною. Сьогодні я серйозно схвильований популізмом та безвідповідальністю деяких політиків і особливо опозиціонерів. Популізм, слабку кадрову політику та корупцію я б назвав найбільшими внутрішніми загрозами Української держави.
– Глава Адміністрації президента Ігор Райнін в інтерв’ю прогнозував Порошенку другий термін президентства. Він вважає, що альтернативи йому нині немає.
– Я також не бачу зараз альтернативи Петру Порошенку як Президенту. Думаю, існує чимало перспективних політиків у молодих партіях, але поки не знаю того, хто би міг зайняти таку високу посаду.
– В одному з попередніх інтерв’ю ви сказали: «Якщо Ющенко був талановито лінивим, то Порошенко – талановито працьовитий. Він дійсно працює каторжно, але інколи, як мені видається, Президенту варто делегувати більше довіри членам своєї команди, не намагатися сконцентрувати все у своїх руках». За три роки президентства Порошенко змінив принципи роботи?
– Мені не відомо, щоб щось радикально змінилось. Думаю, це і далі його (Порошенка – ред.) проблема. Хоча не лише його, а й нас усіх. Є речі, які не можна ігнорувати. Як те, що сонце сходить на сході, або те, що не можна ставити сонячні батареї на північному схилі і тішити себе надією, що згенерується максимальна кількість енергії.
Коли немає балансу прав і обов’язків, то будь-який бюрократ перетворюється на неефективного бюрократа. Коли прав багато, а обов’язків немає, тоді він перетворюється в диктатора. А коли обов’язків багато, а прав – жодних, то він перетворюється на «хлопчика для биття».
Треба брати професійних людей у команду, ставити перед ними завдання і лише слідкувати за тим: справиться чи ні. Не треба змушувати його вистоювати до опівночі в приймальній, щоб доповісти щодо певної ситуації і отримати вказівку. А виглядає все саме так: людина отримує рішення, потім виходить з кабінету (Президента – ред.) і стикається з зовсім іншими обставинами. Знову повертається в приймальну, щоб отримати вказівку. І так бігає туди-сюди. Не можна на собі замикати горизонталі влади. Кожен має займатися своєю справою. Не справиться: геть з посади. Це – чесно.
– Петру Олексійовичу часто закидають спроби посилити свої повноваження, сферу контролю.
– Я переконаний, що ми (Україна – ред.) без певного авторитаризму не виживемо. Я – демократ, але розумію, що демократичними методами ми не подолаємо цього хаосу в державі: що не українець – то гетьман. Більше того, в суспільстві немає високого рівня морального виховання, відповідальності в соціумі. Спочатку потрібно вирішити цю проблему, а потім впроваджувати в повній мірі самоорганізацію та децентралізацію.
Важливо, щоб при цьому в Україні був неймовірний авторитет лідера держави, щоб можна було сказати людям: повірте, так треба робити. І люди б вірили.
– А такого авторитету в Порошенка немає.
– Такий авторитет треба відновлювати за тією ієрархією критеріїв, про які я говорив вище: національний інтерес, корпоративний і особистий. Кожен має шанс виправляти помилки. І в Петра Олексійовича така можливість також є. Я вірю в авторитет Президента і його подальше посилення.
– Ви, як представник президентської політсили, в тому числі відповідальні за ситуацію, котра склалася в країні…  З огляду на резонансність справи колишнього представника фракції БПП та керівника Державної фіскальної служби Романа Насірова, чи не вважаєте ви, що політична сила повинна нести відповідальність за Насірова?
– Я не захисник Насірова, але давайте розберемося, в чому його підозрюють. Громадськість і ЗМІ кричить про те, що він «вкрав два млрд. грн». У висунутих Насірову звинуваченнях йдеться про (можливо) порушену процедуру надання розстрочки щодо сплати податкового боргу окремим підприємствам (ТОВ «Фірма «Хас», ТОВ «Карпатнадраінвест», ТОВ «Надра Геоцентр», афілійованих з нардепом Олександром Онищенком – ред.). Вкрав два млрд. і порушив процедуру – це абсолютно різні поняття, погодьтеся. Хіба можна збудувати брехнею правду в державі?
Тепер давайте розберемося в ситуації щодо сплати цими підприємствами ренти. За інформацією НАБУ, Насіров прийняв низку рішень (з травня 2015 року по березень 2016-го – ред.) про розстрочення сум платежів з рентної плати за користування надрами для вищезазначених компаній. Пролонгування плати ренти – інколи досить правильне рішення для України. Уявімо теоретично: якби умовним компаніям було відмовлено в пролонгуванні, це призвело б до їх краху, до безробіття працівників, – хіба це було б раціональне рішення? Хіба не кращий вихід – надання цим гіпотетичним компаніям кредиту під 30%, тобто під ставку, вищу ринкової (24%). От  якби їм встановили ставку, нижчу ринкової, скажімо 10%, то це призвело би до нанесення збитків державі.
Людина має нести відповідальність за те, в чому насправді винна… Щиро кажучи, мене більше цікавить, звідки в Насірова 100 млн. грн. на заставу. Але про це чомусь мало говорять.
– Навряд чи НАБУ проводило затримання Насірова без принаймні повідомлення Банкової. Чи можна говорити про те, що його в такий спосіб хотіли усунути з посади представники своєї ж команди?
– Я в це не вірю.
– Сьогодні в парламенті коаліцію становлять лише дві фракції – БПП і «Народний фронт». З «Батьківщиною» Банкова – в конфлікті, з Садовим – також. Ситуативно ведуться переговори з Радикальною партією щодо окремих голосувань, однак ці домовленості не стійкі. Групи «Воля народу» і «Відродження» також примикають до коаліції лише з окремих питань, як правило, за наперед узгодженими домовленостями. Які перспективи цього парламенту? Чи варто очікувати позачергових виборів?
– Вибори мають бути рухом до кращої комбінації політичних сил. Якщо дивитись на нинішню ситуацію, то нічого кращого зараз вибори не принесуть. Популізм і брехня окремих опозиціонерів на фоні війни – яскраве тому свідчення. У той же час ми не повинні боятися появи патріотичних сил. Мені здається, що має з’явитися рух «АТОшників» – як людей, які довели ціною крові свою любов до України. Я вважаю, що вони можуть стати основою для дуже стійких інститутів влади в Україні. Бо те, що відбувається сьогодні, виглядає як боротьба політичних сил не за Україну, а за ренту – тобто доходи, які не залежать від вкладеної праці; доходи, часто пов’язані з корупцією чи зловживанням на бюджетних потоках.
Соня КОШКІНА,  
Вікторія МАТОЛА, «LB.ua»

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники