КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Англійську знати – успіх мати

mova-1Президент пропонує оголосити 2016 рік роком англійської мови в Україні
Язик до Лондона доведе. Якщо ти знаєш англійську, звичайно. Якість знань іноземних мов в Україні відома. Всі вчать, але ніхто мовою толком не володіє. Фільми англійські дивляться із субтитрами, статті читають зі словником. Проте зорієнтувати можуть, дорогу випитають, англійський гумор тямлять. Але весь шарм вивчення іноземної мови в практиці. Не тоді, коли ти в Греції номер резервуєш, чи в напівтемному барі за балачками про все на світі стаєш експертом з усіх питань… А коли спілкування виходить за межі побуту. Коли бракує слів сказати, що ти захворів, чи глибоко співчуваєш близькій людині, чи когось любиш сильніше за «Ай лов ю»!

My name is… Вася
Зі стартом України у європейському напрямку наша влада почала активно пропагувати європейські цінності, зокрема знання англійської мови. Президент пропонує навіть оголосити  наступний 2016 рік роком англійської мови в Україні. Сам Петро Порошенко, як і Арсеній Яценюк та більшість членів уряду, на відміну від своїх попередників, вільно володіють англійською. «Щоб не бути глухим і німим в сучасному світі, треба володіти мовою глобального спілкування – англійською. І зараз ми готуємо програму справжньої глобалізації України – розширення можливостей для її вивчення», – заявив Президент перед випускниками Києво-Могилянської академії.
На хвилі глобалізації і розвитку сучасних технологій англійська підкорила світ так, як це не вдавалося жодній мові в історії людства. Вона є рідною для 400 мільйонів людей та має особливий статус більше ніж в 70-ти країнах. Вільно розмовляють англійською як другою близько 500 млн. осіб. 750 мільйонів вивчають англійську як іноземну. Фахівці стверджують, що до англомовного світу належить близько півтора мільярда осіб. Англійською сьогодні говорять в три рази більше тих, для кого вона є нерідною. Найбільша англомовна нація – Сполучені Штати – це близько 20% англомовного населення планети.
Всі ці цифри практично нічого не означали б, якби за ними не стояло те, що в сучасному глобалізованому світі англійська – це мова прогресу та модернізації, мова світової науки, освіти, бізнесу та політики. В масштабах планети в цих сферах вона виконує роль конвертованої валюти. Не маєш її – не маєш змоги виходити на світову арену. За даними Інституту соціології НАН, англійською володіють всього 1,4% українців. На практиці, очевидно, англійською розмовляє ще менше українців, бо вивчити ще не означає знати.
Декан факультету іноземних мов ПНУ імені В. Стефаника Ярослав Теодорович Билиця говорить: «Навіть у радянські часи англійська мова була і залишається у запиті. На нашому факультеті завжди найбільший конкурс, тут найбільша кількість медалістів і завжди найбільше заяв випускників. Щороку ми випускаємо по 300 фахівців лише з англійської мови, що, в принципі, повинно б забезпечити потреби прикарпатців у англомовній комунікації та перекладі».
Інфраструктура англійської мови в Україні та на Прикарпатті зокрема щороку збільшується. Програміст, економіст, менеджер з туризму чи готельного бізнесу, нотаріус, стюардеса, журналіст, офіціант… Це лише короткий перелік професій, де без знання англійської неможливе кар’єрне зростання. Та й будь-який бізнесмен, який хоче добитись серйозного успіху, повинен мати доступ до міжнародної комунікації.
Чи не найбільшою проблемою, на думку фахівця, залишається «законсервованість» провінцій.
«Найкращі випускники виїжджають за кордон, де англійська мова для них є тільки базою для вивчення економіки, юриспруденції, медицини тощо. А на периферії залишаються вже ті, які в силу обставин не змогли емігрувати. Рівень знань у них не такий високий, то зрозуміло якою буде якість викладання іноземної. Нефахові спеціалісти продукують собі подібних. І коло замикається. Вихід тут один – потрібна мотивація. Щоб вчитель не думав, як за скромну зарплату прогодувати свою сім’ю та де жити, а міг гордитись своєю професією та викладатись на всі сто перед учнями. Більше годин, матеріальне і соціальне забезпечення педагогів, заохочення учнів – ось ключ до англійського «замка» нашої освіти», – стверджує Ярослав Теодорович.

Гризти граніт науки… англійської
Вивчення іноземної мови – як водіння машиною: якщо ти водиш авто систематично, ти вправний водій, як що ж ні – чекай ДТП. Педагоги запевняють, що з роками сприйняття мови дається все важче. Тому важливо не пропустити свій час.
Добре сучасним школярам – вони навчаються, усвідомлюючи необхідність знань англійської мови. Кому недостатній шкільний рівень, займається з репетитором, самостійно або факультативно. А як же бути школяреві 70-80-х років? Як йому, навченому життєвим досвідом і зайнятим щоденними справами, заповнити цей пробіл у знаннях англійської мови?
Збагатити свій іноземний лексикон нині пропонують сотні репетиторів, приватних шкіл, центрів, курсів, семінарів, де обіцяють навчити мови за рік, півроку чи навіть три місяці. (Добре, що не за день!) Варіантів на будь-який смак: дорожче чи дешевше, швидше або глибше, індивідуально чи колективно, в школі, на роботі чи вдома… За півроку доведеться викласти мінімум 2100 грн. (по 350 грн. в місяць). Індивідуальні репетитори поділяться своїми знаннями по 40-50 грн. за годину. Можна вдосконалювати мову і на онлайн-курсах самостійно. Проте фахівці застерігають від такого експрес-навчання.
«Це все байки для наївних людей. Як людина, яка присвятила своє життя іноземним мовам, можу впевнено сказати, що для досконалого вивчення мови потрібен тривалий час і безперервна практика. А ці всі курси та семінари – це «рівень туриста»: спитати котра година чи як пройти на певну вулицю, розплатитись у магазині чи у готелі. Можливо, такий рівень достатній для міліціонера, лікаря, офіціанта, домохазяйки, яка хоче читати коментарі у Тwitter чи на YouTube», – каже Ярослав Билиця.
На думку Ярослава Билиці, підвищення коефіцієнту англійської серед населення можливе тільки завдяки якісному викладанні іноземної в школах. Порівняно з минулими роками мотивація учнів зросла, проте рівень знань випускників ще є недостатнім. «Основною проблемою є поверховість викладання. За дві години вивчити мову неможливо. В університеті, крім спеціалізованих факультетів, це 1,5 години на тиждень. За такий час навіть неможливо підтримати той рівень, який отримали в школі. Мова – це живий організм. Вона вимагає постійного спілкування. Без прикладного використання вона стає мертвою. Закінчуючи школу, можна мати найвищий бал з англійської, а без практичного вживання через років 5-10 вже важко стане навіть правильно відрекомендувати себе».

Поліглот… зі словником
Знання та вільне володіння першими посадовцями держави іноземними мовами підвищує рейтинг України як держави та нації. Порошенко не раз наголошував, що для деяких категорій чиновників знання англійської мови незабаром взагалі стане обов'язковим. Це передбачено новим законом про державну службу, який пройшов перше читання у Верховній Раді.
Почувши таку вимогу керманича, деякі державослужителі почали чухати потилиці. Невже доведеться знову сісти за підручники? Переглянувши автобіографії на сайтах обласної та міської адміністрацій, видно, що більшість чиновників у графі «Володіння мовами» зазначає: вільно володію російською або польською. Англійська ж – зі словником.
«Я особисто та мої колеги часто супроводжуємо представників обласної влади чи бізнесові структури на різні економічні форуми, де забезпечуємо ділянку перекладу. Бути фаховим перекладачем – не так просто. Адже кожна галузь має свою термінологію, специфіку викладу. Можна, наприклад, бути професійним перекладачем з юриспруденції, але одночасно не можна перекладати лекції з вищої математики, політології та біології. Та й будь-який переклад є суб’єктивною працею, тому краще, щоб спеціалісти спілкувались без посередника, вільно розуміючи один одного», – переконаний Ярослав Билиця.
Керуючий справами МВК Андрій Лис зазначає, що сьогодні вимога вільно володіти іноземною мовою стоїть тільки перед тими спеціалістами, які відповідають за роботу з іноземцями – управління економічного та інтеграційного розвитку, патронатної служби. Інші посадовці, якщо їм потрібна допомога у перекладі, звертаються до фахівців, адже такої посади, як перекладач у МВК немає. «Загалом я досить позитивно оцінюю ініціативу президента щодо покращення знань англійської серед службовців. Якщо ми обрали курс на ЄС, очікуємо інвестицій, прагнемо встановлення партнерських стосунків та зони вільної торгівлі, то мусимо вільно володіти англійською мовою».
Покращити знання англійської міські чиновники можуть на курсах магістратури «Державної служби». «Сам я англійською не володію, адже у школі та університеті вивчав німецьку. Проте, якщо постане така вимога, доведеться сідати за підручники і вивчати. Офіційні зустрічі з іноземними делегатами проводить переважно мер міста, який досконало володіє англійською. Мені часто доводиться зустрічатись з представниками Польщі та Прибалтики, з якими легше порозумітись, адже польську та російську я знаю досконало», – зізнається Андрій Богданович.
«Добре підкоряються тому мови, хто має хороший музичний слух, добру зорову і слухову пам'ять. «Механічно» завчити мову – толку ніякого. Найшвидше іноземну можна вивчити, потрапивши в іншомовне середовище. Вдома ж найкращий ефект  дає репетиторство. Дві-три години вчитель розмовляє тільки з одним учнем на певній мові – включається механізм штучного середовища. А скільки разів за урок заговорить студент в академічній групі, де є 25-30 осіб? Добре, якщо один раз. Репетитор – як тренер для спортсмена чи викладач співу для соліста», – запевняє Ярослав Билиця.
Щоб мова жила, її потрібно живити. На думку фахівців, збільшити практичне використання мови можна, організувавши для своїх працівників різні тренінги, семінари, інтернет-конференції на англійській мові. Ввівши англійські аналоги у меню ресторанів. Вдома можна хоч раз у тиждень переглянути англомовний фільм чи програму, послухати музику, перечитати журнал. Тобто черпати інформацію з першоджерела.
Знання та інформація сьогодні є найдорожчими ресурсами людства. Зупинені на кордонах Української держави, вони перетворяться на золоту завісу, яка відгородить Україну від решти світу.

Мар’яна РИНДИЧ

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники