КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Беззаконна освіта на порозі змін

MykulaОчікування освітян України  і надії на народних обранців все ще тривають.  Адже запланованого на травень прийняття закону «Про освіту»  в другому читанні так і не сталося. Національна Рада реформ підтримала концепцію «Нової української школи» та рекомендувала парламенту прискорити розгляд у другому читанні закону. На які новації чекати  від цього документа  і за якими правилами гри працюватиме система освіти в Україні? Про це говоримо  із заступником директора департаменту освіти і науки з організаційних питань, змісту освіти на інновацій Івано-Франківського міськвиконкому Наталією Микулою.


– Навчальний процес у наших школах відбувається за різними програмами. Одні ще навчаються за старими, інші – вже начебто за новими, а треті якимсь дивним чином ніби доганяють і тих, і інших, а насправді навчаються за третім варіантом навчальних програм. Коли процес буде уніфікованим?
– Станом на сьогодні всі зміни в освіті мають мати певну нормативно-правову базу. На підставі чогось вони мають творитися. Ми ж маємо лише проект закону «Про освіту», який 8 жовтня пройшов перше читання у парламенті і відправлений на доопрацювання. Зі слів міністра Гриневич, десь зараз він би мав проходити друге читання і голосуватися. Коли він буде прийнятий, тоді відповідно і будуть вужчі закони  – про загальну середню та про дошкільну освіту. Закон передбачає перехід на 12-річну систему навчання. Початкова школа так і матиме 1–4 класи, базова школа 2 ступеня передбачає навчання у 5–9 класах, а 10–12 класи – це буде профільна школа.
– Але ж про 12-річку ми говоримо щороку і все її відкладаємо. Коли це питання нарешті зрушить з місця?
– Ми почнемо вчитися за 12-річною системою освіти з 1 вересня 2018 року. В проекті закону було записано, що це вже мало би відбутися цього року. Зараз виробляється концепція нової української школи. Чесно і відверто скажу, що в освітянських колах це сприймають із смішком. Тут можна пригадати кадр із мультфільму, коли вовк запитував у пса: «Що, знову?» Освітяни і загалом українці вже настільки зневірені в тому, що щось може змінитися. Було стільки різних концепцій, за 12-річкою ми вже вчилися. Але досвід попередніх років вносить сумніви.
– То змін в освіті ви все-таки очікуєте?
– Тепер ми побачили, що Міністерство щось почало робити. Першим кроком стали зміни у навчальні програми початкової школи. І саме тоді ми зрозуміли, що, можливо, зміни таки починаються. Ми тоді почали обговорювати бачення нової української школи. Зараз початкова школа вчиться за оновленими програмами. Тепер ми будемо дивитися на результат. З досвіду роботи скажу, що за один рік важко сказати, що початкова школа почала працювати по-іншому чи наші вчителі стали набагато мудрішими, чи наші діти стали набагато мудрішими. Я далека від цієї думки. Ми можемо говорити лише про певні часткові зміни. А про цілісні зміни можна буде говорити після того, як система освіти перейде на 12-річну. Ми ще вчимося за державними стандартами, котрі були прийняті у 2011 році. Ті стандарти були затверджені ще міністром Табачником. По суті ми не маємо сьогодні нового державного стандарту. Новий же буде тільки напрацьовуватися. А тому зміни вносимо ще до старого державного стандарту. Ми ставимо собі питання: а наскільки цей стандарт сьогодні відповідає викликам українського суспільства, чи має він у своїй основі національну ідею? Адже це основа навчання і виховання підростаючого покоління.
– Нещодавно на певні новації української школи майбутнього відреагувала Івано-Франківська обласна рада. Депутати прийняли звернення про недоцільність запровадження інтегрованих курсів у старшій школі. Як цей процес оцінюють педагоги? Чого чекати?
– Є пропозиції Міністерства освіти і науки, щоби школа третього ступеня була профільною школою. Має бути вибрана певна кількість предметів, які є базовими, а не всі 16 предметів. Основу навчання у старших класах мають становити вісім–дев’ять основних дисциплін.
Коли ми розгорнемо типові навчальні плани, то побачимо, що нема біології, хімії, фізики, географії, а є поняття людина і природа по три години у 10 і 11 класах. Багато точилося бесід щодо історії. Я теж вважаю, що це злочин проти свого суспільства. Якщо дитина в школі не буде вчити історію своєї держави, кого ми тоді будемо виховувати? Все-таки предмет історія України має бути чітко записаний. Як і українська мова. Що ми маємо з української літератури? Її теж немає окремо в типовому плані. Ми не проти кращих зразків російської літератури чи зарубіжної. Якщо ми це знівелюємо і будемо вчити загальні курси, то це ні до чого доброго не призведе. Ми надсилаємо свої пропозиції та зауваження щодо змін. У пропозиціях звертаємо увагу, що ці предмети мають бути у чистому вигляді, а не в інтегрованих курсах. Хто дає гарантію, що в центральній чи східній частині України будуть години на вивчення історії України розподілені так само, як і у нас? За новими навчальними планами мали би почати навчання у 10–11 класах вже з 2018–2019 навчального року.
– Сьогодні дуже багато говориться про автономію шкіл. Що вона передбачає?
– Школа має бути автономією.  У новому проекті закону передбачена автономія школи. Навіть департамент освіти буде реорганізований. Буде створено інша структурна одиниця для контролю. Керівник закладу має самостійно вести бухгалтерський облік. Ми вже робили підготовчу роботу мережі закладів освіти. Частково вона відображена у програмі «Освіта Івано-Франківська на 2016–2020 роки». Деякі паростки змін ми вже там заклали. Нам доведеться вносити зміни у нашу місцеву програму на наступні роки. Наступним буде оновлення діючих програм.
– Практика показала, що зміни у навчальних планах для молодшої школи викликали чималий резонанс. Щоправда, про результати таких змін говорити ще рано. А що чекає на середню та старшу школу?
– Зараз відбувається серія другого обговорення навчальних планів для середньої школи. Розглядаємо програми, спрощуємо їх, переглядаємо теми з кожного предмета, вилучаємо ті, що повторюються. Є багато тем, пов’язаних різними предметами. Усі вони мають бути доступними і викладеними в логічній послідовності навчання. Найбільше питань виникало до вивчення історії. Ми зрозуміли, що далі немає сенсу вчити її так, як це було дотепер. Акценти робилися на зміні кількості годин. Хочемо, щоби у навчальних програмах не було закладено конкретно визначеної кількості годин на вивчення певної теми. Це пропонуємо вирішувати кожному окремому вчителю. Вчитель бачить, наскільки діти підготовлені. Головне, щоби дитина вкінці мала навчальні досягнення. Навіть якщо в одній школі і в одного вчителя є декілька восьмих класів, то одна тема в кожному класі може вивчатися різну кількість годин. Але більш актуальною для нас залишається проблема, хто буде реалізовувати реформи.
– Наші вчителі до змін готові?
– Якщо Верховна Рада проголосує закон – будуть навчальні програми. Я не готова стовідсотково сказати, що сьогодні український вчитель готовий до змін. Найперше має змінитися вчитель. Він має захотіти це реалізувати. Він мусить мати стимул для реалізації запитів держави.  Сьогодні наш вчитель – проектант. Якщо у нього зміниться психологія, що його хтось постійно має перевіряти чи контролювати, якщо інформаційно-комунікаційні технології чи мультимедіа стануть звичними предметами на уроках, тоді буде організована реформа освіти і тоді ми навчимо дітей.
– А хто мав би вчити нових сучасних педагогів?
– Чим більше сертифікатів має вчитель, тим вищий у нього статус. За такого вчителя б’ються школи. Підготовка програм підвищення вчителів лягає на плечі Інституту післядипломної педагогічної освіти. На жаль, на курсах вчителів за останні десять років нічого не змінилося. Викладачі ті ж самі, підходи до викладання та програми також застарілі. Приватні інституції набагато креативніші. Вони знають, як запроваджувати новітні технології у навчальний процес. Альтернативні заклади будуть, і вони готові сьогодні працювати на ринку підготовки сучасних педагогів для нової школи. Буде і відповідна підготовка вчителів, котрі мають відповідати вимогам нових державних стандартів.
– До вчителів насправді завжди багато запитань. Чим можна спонукати педагога до професійного росту?
– Планується запровадження професійного стандарту вчителя. До цього ніколи в освіті такого не було. Цей професійний стандарт визначатиме вимоги до кваліфікації, за якими і буде вимірюватися ефективність професійної діяльності. У серпні цього року такий механізм має запрацювати. Поки не буде різниці у зарплаті вчителів, котрі працюють потужніше і дають добрі знання, нічого не зміниться. Зараз різниця у зарплаті залежить тільки від категорії. Наступним кроком передбачені професійні стандарти директорів навчальних закладів, котрі би мали бути впроваджені у третьому кварталі 2019 року.
– Усіх турбує питання, чи буде ЗНО в дев’ятих класах?
– Якщо депутати проголосують за закон, то, швидше за все, у наступному навчальному році ЗНО у дев’ятому класі таки буде. І це буде дуже добре. Тому що зовнішнє незалежне оцінювання дасть зріз знань. І тоді до профільної школи буде визначена кількість балів. Така система чітко розроблена у Японії. Чому Міністерство хоче цього? Це робиться для того, щоби у профільну школу йшли тільки ті діти, котрі мають знання. У нас у старших класах діти мордують і себе, і вчителів, бо вони не годні вчитися. Я думаю, що це буде навіть за завданнями, які укладають у школі. Цього року кожна школа готує завдання для дев’ятих класів на державну підсумкову атестацію самостійно.
Володимир БОДАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники