КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У міській раді новий депутат

У міській раді новий депутат

03:38:58, 12 Грудень 2018

Екс-мера Івано-Франківська у депутатському корпусі міської ради замінив його колишній заступник. [...]

Вакцини в дефіциті

Вакцини в дефіциті

09:16:26, 11 Листопад 2018

В Івано-Франківську закінчуються вакцини проти кору для дітей. Про це повідомила начальник міського [...]

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

08:28:42, 11 Листопад 2018

Жіноча збірна України серед студентів вирушила на етап Всесвітньої університетської ліги з баскетбол[...]

Парк для індустрії

Парк для індустрії

08:58:58, 11 Листопад 2018

Івано-Франківськ планує викупити 14 га землі для створення у Хриплинській промисловій зоні індустріа[...]

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

Більше заробиш – більше віддаси

Топ податків та їхніх платників до міського бюджету

BiudjetЩоб витрачати гроші, їх спершу треба заробити. Іванофранківці вимагають від міської влади надання якісних послуг і ремонтів житлового фонду, доріг та прибудинкових територій, реалізації інфраструктурних проектів із будівництва транспортних розв’язок, тролейбусних ліній, оновлення комунального транспорту. Все це потребує значних капіталовкладень.  А ще ж треба фінансувати поточні видатки, виплачувати заробітну плату бюджетникам і працівникам комунальних підприємств, оплачувати енергоносії, утримувати всю міську господарку. Грошей на все не вистачає.

Цьогоріч міська рада затвердила бюджет Івано-Франківська з дефіцитом 500 мільйонів гривень і ще 72,7 млн так званої реверсної дотації місто має перерахувати до державного бюджету. На прикладі надходжень попереднього року «Західний кур’єр» з’ясовував, від чого залежить наповнення міської скарбниці, завдяки яким надходженням формується міський бюджет і хто є найбільшими платниками податків до нього.
Позитивна динаміка
«Бюджет залежить від економічного росту промисловості. Наскільки вдало спрацює економіка міста, стільки буде відчислень до міського бюджету, особливо в загальний фонд від податку на доходи фізичних осіб, який безпосередньо залежить від розміру заробітної плати працівників та кількості створених робочих місць, – каже заступник міського голови з питань економіки Богдан Білик. – Бюджет ми орієнтуємо на власні надходження. Торік економіка у нас  спрацювала дуже позитивно. Якщо за період з 2015 по 2018 рік темпи росту обсягу реалізації продукції у нас збільшились загалом на 135%, то торік ми мали приріст у 125%. Всі власні надходження зросли на 272,8 мільйона гривень. Це досить вагомий дохід до бюджету».
За словами Б.Білика, загальний фонд міського бюджету в основному формують два джерела наповнення. 58% – це податок з доходів фізичних осіб і понад 13% – єдиний податок. Сюди ще входять акцизний податок, місцеві податки і збори та плата за землю, а також державні субвенції. Спеціальний фонд міського бюджету формується в основному від реалізації майна, земельних ділянок і власних надходжень бюджетних установ. Також до спецфонду можуть надходити і деякі трансферти. Кошти загального фонду йдуть на фінансування так званих захищених статей бюджету, а спецфонду – на реалізацію основних проектів, які міська влада реалізує у кожній галузі за визначеними пріоритетами.
Міфи децентралізації
Попри поширену думку, розрекламована на державному рівні фінансова децентралізація, за словами Б.Білика, для міста дала не так то вже і багато, натомість лише на надходженнях з ПДФО воно втратило понад 40 млн грн.
«Єдиний плюс децентралізації – що держава взяла на себе певні повноваження за рахунок освітньої та медичної субвенцій на оплату праці, які торік склали відповідно 280,8 та 213,7 мільйона гривень. По загальному фонду від децентралізації ми не відчули позитивних змін, швидше – навпаки», – зазначає Б.Білик. За його словами, якщо раніше до міського бюджету надходило 75% ПДФО, то після децентралізації лише 60%.
«Натомість нам додали податок від реалізації підакцизних товарів – алкоголю, тютюну та пального, надходження від якого торік склали 109,5 млн грн. Тобто міська влада тепер мала б агітувати, щоб мешканці купляли більше алкоголю і цигарок, хоча насправді вона б мала з цим боротися, – каже Б.Білик. – Якщо б акцизний податок держава, скажімо, брала собі, а нам залишила 75% ПДФО, то місто б додатково отримало 150 мільйонів, а так у результаті децентралізації лише на ПДФО міський бюджет втратив понад 40 мільйонів надходжень».
Економічний віце-мер також додав, що хоч держава й дає освітню та медичну субвенції, але оплату енергоносів для закладів освіти та медичних установ фінансують із міського бюджету. Також містові передали дев’ять закладів профтехосвіти, утримання яких міському бюджету обійшлося у понад 100 млн грн  додаткових витрат. «Це все і робить оту «діру» в бюджеті, бо не вистачає коштів на оплату енергоносіїв, певних доплат і виплат заробітних плат окремим спеціалістам, які не підлягають під оплату праці з державних субвенцій», – каже Б. Білик.
Життя в кредит
Щоб покрити цьогорічний дефіцит бюджету Івано-Франківська, міська рада планує здійснити запозичення у формі облігацій внутрішньої місцевої позики у сумі 500 мільйонів гривень, які хочуть використати на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури. За словами економічного віце-мера, це звична світова практика.
«Нічого страшного в цьому нема. Це нормальне явище, яке підтверджує, що місто взяло на себе реалізацію багатьох проектів. Міський голова і його команда хочуть оперативно втілити низку конкретних заходів, спрямованих на покращення умов проживання мешканців, – каже Б.Білик. – Це і покращення медичного забезпечення та придбання необхідного обладнання, будівництво шкіл, дитсадків, нового моста на Пасічну, ремонт доріг і оновлення комунального транспорту, впровадження різних енергоефективних заходів. А для цього потрібні великі суми коштів».
Б. Білик каже, що залучення запозичень на реалізацію інфраструктурних та енергоощадних проектів є вигідним для міста і у визначені терміни воно без проблем зможе їх погашати.
«Весь світ працює на кредитах. Виходячи з наших розрахунків, у відповідний період ми зможемо спокійно погашати ці кредитні ресурси. Враховуючи те, що щороку інфляція меншою за 10% не буває, то кредитні ресурси, які ми беремо під 15%, все одно себе певною мірою окуплять. Хоча б тим, що через рік матеріали, які підуть на будівництво того ж моста чи дитсадків, подорожчають на 20%. Тому брати кредити, щоб реалізувати такі проекти, вигідно», – запевняє економічний віце-мер.
Розвиток для наповнення
Щоб збільшити міський бюджет, треба стимулювати розвиток економіки, прискорювати роботу промисловості та малого і середнього бізнесу, бо всі разом вони дають великий відсоток наповнення міської скарбниці. За словами Б.Білика, в Івано-Франківську з цим досить позитивна ситуація. Відрадно, що торік переробна галузь, яка створює додану вартість продукції, перемістилась у міському рейтингу наповнення бюджету з п’ятого на друге місце. Серед 60 найбільших платників податків до міського бюджету 27 – це виробничі підприємства, які створюють додану вартість. Перше місце й надалі посідають надходження від ПДФО. На третьому місці платників податків – заклади освіти. А на четвертому – підприємства торгівлі, які теж мають відповідні коефіцієнти створення додаткової вартості.
Найбільше – 42 млн грн – податку з доходів фізичних осіб торік до міського бюджету заплатило виробниче об’єднання «Карпати», на якому працюють понад три тисячі працівників, середня зарплата яких перевищує 10 тис. грн. На другому місці нашого рейтингу – регіональна філія «Львівська залізниця», яка заплатила понад 40 млн грн. Кількість своїх працівників та розмір їхньої середньомісячної зарплати вони не розголошують. Комерційною таємницею це є і у «Прикарпаттяобленерго», яке торік заплатило до міського бюджету понад 30 млн грн ПДФО, посівши таким чином трете місце у нашому рейтингу. На четвертому місці івано-франківський завод «Тайко Електронікс», який сплатив понад 17 млн грн. Середньомісячна зарплата тисячі його працівників склала 12 тис 582 грн. І на п’ятому місці – відділення АТ «Укрпошта» з майже 13 млн грн.
Серед найбільших платників ПДФО до міського бюджету з промислових підприємств слід згадати й «Івано-Франківський хлібокомбінат» (майже 10 млн, 628 працівників, середня зарплата – 8,9 тис.грн); підприємство з іноземними інвестиціями «Електролюкс Україна» (понад п’ять млн грн); «Арматурний завод» (майже чотири млн грн, 228 працівників, середня зарплата – 9,5 тис. грн); ДП «Сецзалізобетон» «Івано-Франківськцемент» (3,5 млн грн, 160 працівників, середня зарплата – 10 тис. 742 грн). А серед комунальних підприємств – «Івано-Франківськводоектехпром» (7,5 млн грн, 604 працівники, середня зарплата майже вісім тис. грн) та КП «Електроавтотранс» (понад чотири млн грн, 297 працівників, середня зарплата – 10 тис. 650 грн).
Не ПДФО єдиним
Щодо єдиного податку, на якому зараз працюють більшість підприємців, то в загальному фонді міського бюджету він складає 13,3%. Торік надходження єдиного податку від фізичних та юридичних осіб-підприємців склали 208,7 млн грн. Це на понад 45 млн грн більше, ніж у 2017 році. «Це добрі темпи росту, бо торік і позаторік у місті збільшилася кількість підприємців, – каже Б.Білик. – у 2018 році кількість підприємців, які розпочали свою діяльність, перевищила кількість тих, які її ліквідували. Загальний приріст склав 1108 суб’єктів».
Економічний віце-мер додав, що активно стали реєструвати підприємницьку діяльність жінки-заробітчанки, які на зароблені кошти відкривають у місті кафе, салони краси, масажні кабінети і реєструють фірми з надання клінінгових послуг (прибирання). Загалом частка жінок серед зареєстрованих фізичних осіб-підприємців становить 51%.
Зараз у місті зареєстровано 13 тис. 839 фізичних осіб-підприємців та 12 тис. 457 юридичних осіб. Серед юридичних осіб-підприємців найбільше єдиного податку торік сплатили фінансова група ТОВ «В.Д. Груп» – майже 400 тис. грн, компанія «Рієл-ІФ» – понад 380 тис. грн та будівельна фірма «Аура третього тисячоліття» – 352,5 тис. грн.
Серед інших видів податків, за словами Б.Білика, непоганий приріст є зі сплати місцевих податків, яких загалом зібрали 331 млн грн. Найбільше – 121,1 млн грн торік сплатили до міського бюджету податку на майно. Акцизного податку надійшло 109, 5 млн грн. Надходження від плати за землю склали 88,5 млн грн, збір за паркування – 845 тис. грн. А туристичний збір склав – 347 тис. грн, що на 30% більше, ніж у 2017 році.
Надходження до бюджету розвитку торік зросли на 10,5 млн. Від продажу майна вони склали понад 25 млн грн, а від продажу землі – понад 16,5 млн грн.
Іван ГІРАК

ТОП-5 платників ПДФО  до міського бюджету

1.  ВО «Карпати» – 42 млн грн.
2.  «Львівська залізниця» – понад 40 млн грн.
3. «Прикарпаттяобленерго» – понад 30 млн грн.
4. «Тайко Електронікс» – понад 17 млн грн.
5. «Укрпошта» – майже 13 млн грн.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники