КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Бюджет – не шербет

Впродовж наступного року Прикарпаття житиме на три з половиною мільярди гривень. З них освіта отримає 417 млн., охорона здоров’я – 603 млн., соцзахист – 64 млн., ЖКГ – трохи більше мільйона. Також у бюджеті заклали кошти на підтримку сімей загиблих під час масових акцій протесту та в зоні АТО, а також на реабілітацію і лікування поранених під час військових дій. На ці видатки передбачено 6,5 млн. грн.
Серед новацій у цьогорічному бюджеті – формування єдиного кошика доходів загального фонду обласного бюджету, закріплення за обласним бюджетом 10% податку на прибуток, збільшення відсотків з нарахувань екологічного податку з 10 до 55% і зарахування його до загального фонду. Також запроваджується нова трансфертна політика у міжбюджетних відносинах. Області буде надаватися базова дотація, освітня, медична та субвенція на підготовку робітничих кадрів. Разом з тим, Прикарпаття тепер має додатково фінансувати 7 професійно-технічних училищ, 2 заклади позашкільної освіти, 4 заклади фізкультури та спорту, усі установи ветеринарної медицини. Раніше вони фінансувалися за рахунок держави.

Хоч новації подекуди і суперечливі, прикметно, що на відміну від своїх парламентських колег, місцеві депутати головний фінансовий документ краю прийняли тихо-мирно, без зайвої колотнечі  і затягувань. Мовляв, розуміли, хоч-не-хоч, а рік почався і бюджет області потрібен. А відкладати це діло в довгий ящик сенсу нема: від того в обласній кишені не приросте.

Popovich-3Василь Попович, голова фракції ВО «Свобода» в Івано-Франківській облраді:
– Бюджет області, прийнятий 5 січня, є вимушено прийнятим. Оскільки було прийнято держаний бюджет, і жити по 1/12 в сьогоднішніх умовах область не змогла б. Та й усі бюджетозалежні спеціальності – лікарі, вчителі, держслужбовці – залишилися б без зарплати.
У дохідній частині цей бюджет набагато менший, ніж у минулому році. Порівнюючи це з високою динамікою росту курсу долара, доводиться констатувати, що це буде бюджет виживання, а не розвитку. З позитивів є те, що нам залишили набагато більше екологічного податку – більше 50%. Відповідно, в рази збільшився екологічний фонд. Але з іншого боку, багато інших податків, які були корисними для місцевих громад, узагалі ліквідували. Приміром, податок з нафтопродуктів, за рахунок якого мали б фінансуватися утримання місцевих доріг, ліквідований і концентрований у київському бюджеті у загальних видатках. Очевидно, комунальні дороги будуть фінансуватися з податку на акциз.
Реформа місцевого самоврядування і децентралізації в цьому обласному бюджеті не відображена взагалі. Як, з рештою, і в бюджеті всеукраїнському. За рахунок чого будуть збільшені повноваження місцевих рад після виборів, які заплановані на цей рік, мені особисто неясно.

Romanuk-3Юрій Романюк, депутат облради, екс-голова фракції «Батьківщина»:
– Затверджуючи цей бюджет, ми зробили те, що приречені були зробити, усвідомлюючи, що його прийняття чи неприйняття – в обох випадках нічого доброго області не принесе. Це бюджет виживання, усі статті видатків, по суті, урізані. Ми ж розуміємо, що у валютному еквіваленті бюджет зменшився вдвічі. Єдиний його плюс у тому, по-філософськи кажучи, що він є. Але, однаково краще виживати із бюджетом, ніж узагалі без нього. Іншого виходу в нас і немає. Тим більше, що таких ініціатив, які особисто я б не підтримував, у цьому бюджеті немає. Він стандартний, спущений з Києва та пропорційно розподілений.
Що сумно, то це те, що ніякої відчутної автономії у плані фінансування органи місцевого самоврядування так і не отримали. Це був всього лише передвиборчий популізм.  


Babii-3Юрій Бабій, голова постійної депутатської комісії облради з питань  бюджету, фінансів, податків та інвестицій; голова фракції «Фронту змін» в Івано-Франківській облраді:
– Поки недоречно говорити про плюси й мінуси бюджету 2015 року. Адже, щоб компенсувати 20-відсоткову втрату економіки та частину коштів, які спрямовано на війну, уряд вдався до цілком безпрецедентних кроків – формування бюджету на основі нових підходів. Переконаний, що тільки з перспективи часу ми матимемо змогу оцінити їх успішність та ліквідувати всі недоліки.
Попри все, як позитив можна відмітити можливість місцевих бюджетів обслуговуватися через банківську систему в частині видатків бюджету розвитку місцевих бюджетів. Враховуючи проблеми у проведенні платежів через систему органів держказначейства минулих років, це, безумовно, є позитивним моментом для управління на місцях.
Багато говорять, що в цьому році вперше фінансування видатків освіти та охорони здоров’я покладено «на плечі» обласного бюджету. Але хочу зазначити, що це не відповідає дійсності. Значну частину бере на себе державний бюджет, який шляхом відповідних цільових субвенцій фінансуватиме дані галузі. А це 735 мільйонів гривень цільових коштів.
Окремо хочу констатувати той факт, що бюджет розвитку області виріс у понад два рази. Якщо у 2014 році на розвиток область мала 11 млн. гривень, то у 2015 році на ці цілі передбачено 25 млн. грн.
Щодо питання децентралізації, то воно доволі складне і багатогранне. З ухвалення змін до бюджетного та податкового кодексів на місця буде передано низку повноважень. Це ті інструменти, які на місцях нададуть можливість виконувати багато соціальних проектів.
Окремої уваги заслуговує питання екологічного фонду. Відповідно до прийнятого пакету бюджетних реформ у 2015 році 80% екологічного податку залишатиметься в області, з яких 55% залишатиметься в обласному бюджеті. А це 115 мільйонів гривень. Для порівняння, у бюджеті 2014 року це було 35%, з яких 10% залишилося в обласному бюджеті, що склало 22 мільйони гривень.
Реальним наповненням для місцевих бюджетів стане також встановлення у розмірі 5% від обсягу реалізації ставки акцизного податку з роздрібних продажів пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та палива.
Іншим джерелом наповнення міської казни є податок на об'єкти житлової нерухомості, який зараховується і адмініструється місцевими органами влади. Ця норма піддається чи не найбільшій критиці. Наголошую, що тарифні ставки на нерухомість визначаються місцевими радами. Це в їхній компетенції визначити ставку тарифу від 0% до 2%. Я розумію, що напередодні місцевих виборів кожен політик готує ґрунт для своєї передвиборної кампанії. Але слід розмежувати господарську діяльність і популістичні лозунги. Власний комфорт безкоштовним не буває, за нього слід платити.
Про бюджет можна багато говорити негативу, але з досвіду хочу сказати, що бюджет – це голі цифри. В умовах, коли в Україні йде війна, перш за все треба думати про обороноздатність нашої країни і про матеріально-технічне забезпечення військовослужбовців та силовиків, що стоять на передовій. Переконаний, що переважна більшість тих, хто його критикує, – це люди, з яких мало хто читав цей документ.
Приймаючи бюджет 2014 року, ми не передбачали витрат на війну. Однак, зважаючи на великі запити, обласна рада спільно з департаментом фінансів зуміли забезпечити фінансування на потреби АТО в межах можливостей обласного бюджету. На наступний рік в Івано-Франківській області почне діяти цільова програма фінансування мобілізаційних заходів та заходів з територіальної обороноздатності, фінансування якої планується у розмірі 8,1 млн. гривень.
Оксана ГЛУШКЕВИЧ

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники