КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

До уваги платників єдиного внеску!

До уваги платників єдиного внеску!

11:11:19, 10 Жовтень 2017

З 1 січня 2018 року набирають чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на [...]

Червонокнижні гриби Карпат – у пробірках

Гриби, до яких мешканці Прикарпаття звикли  як до харчової культури, опинились під загрозою

KvitkohvisnykОстанніми роками традиційних білих та червоних грибів, як їх називають люди, в сезон у лісах було надзвичайно багато. А загалом у природі існує близько 900 видів грибів та грибоподібних організмів, з них – близько 250 видів їстівних. Місцеві мешканці визнають лише білі гриби, ну ще лисички, сироїжки та червоні. Решту ж грибів вони називають «неправдивими» та в кулінарних цілях здебільшого не використовують.

Проте у Карпатах, зокрема на території НПП «Гуцульщина», є 19 видів грибів, які занесені до Червоної книги України. Це зникаючі види.

На Прикарпатті вперше в Україні створена та запроваджена програма зі збереження та відтворення рідкісних видів грибів, розповідає завідувач лабораторії екологічного моніторингу НПП «Гуцульщина» Юрій Петричук. У 2011 році створили спеціальну лабораторію, яка займається відтворенням рідкісних грибів в природних умовах.
Необхідність у цьому є, адже на сьогодні, каже Юрій Петричук,  згідно з даними Червоної книги України, яка, до речі, є законодавчим документом і передбачає охорону грибів, як би це дивно не звучало, є зникаючі види грибів. Їх збереження як таке передбачене, проте воно не можливе без відтворення.
Тут є два варіанти, каже науковець, збереження в природних умовах чи в чистих культурах, тобто у пробірках, або так званому банку чистих культур. В Національному природному парку «Гуцульщина» запровадили обидва методи збереження та навіть пішли далі – з чистої культури гриба вирощують міцелій та вносять його в природу і отримують власне гриб як такий.
Власне експериментальним шляхом вчені і практики Парку апробували цей повний ланцюжок на двох видах Червонокнижних грибів – Квітохвістник Арчера та Герицій коралоподібний. Робота триває, розповідає завідувач лабораторії. Над цим вони працюють спільно з київськими колегами. Продовженням програми з відтворення різних видів рідкісних грибів стануть дослідження їх фармакологічних властивостей. Цим вже займаються науковці Парку спільно з колегами з Інституту ботаніки НАН України та Інституту біології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Вони вивчають, чи мають гриби корисні біологічно активні речовини, які можуть бути використані у фармакології.
Робота ця надзвичайно кропітка. Повний цикл від чистої культури у пробірці до отримання «урожаю» гриба в природі складає близько 3-х років, як це було у випадку з Герицієм коралоподібним.
До речі, Герицій коралоподібний місцеві мешканці активно використовують в їжу та з метою лікування. Щоб остаточно не втратити цей рідкісний гриб в природних умовах, науковці НПП «Гуцульщина» навіть реалізували проект, який визнаний одним з найкращих соціальних проектів України. До цього завдання залучили  добровольців місцевих жителів, котрих попередньо проінструктували про те, як здійснювати опис та занотовувати координати виявлених місць зростання грибів Червоної книги України. Також для цих людей  організували лекції, на яких розповідали, чому важливо охороняти гриби, як уникнути руйнування грибниці при заборі знайденого плодового тіла гриба і їх наукову та харчову цінність. Цей вид у природі поки вдалось зберегти і навіть дещо збільшити його популяції.

До теми

У Карпатах виявили гриб-хижак Кордицепс
Науковці заповідника вперше виявили на території Національного природного парку «Гуцульщина» гриб Кордицепс, а точніше його підвид Кордицепс озброєний (Corpyceps Militaris). Раніше в Карпатах місць зростання цього гриба не фіксували. Та й сьогодні, за останніми даними біологів, появи цього рідкісного виду в інших національних природних парках та заповідниках Українських Карпат не виявлено. В Україні він внесений до списків регіонально-рідкісних грибів Київської області.
Цей гриб-хижак паразитує на лялечках або личинках комах, здебільшого метеликів. Має булавоподібну або циліндричну форму та забарвлений у різні відтінки оранжевого кольору.
Гриб Кордицепс вже понад дві тисячі років використовують у нетрадиційній (народній) медицині Китаю. З кінця ХХ століття ним зацікавились вчені Європи та Америки завдяки наявності в цих грибах великої кількості макро- та мікроелементів, вітамінів, амінокислот та ферментів. Проте офіційна медицина, в тому числі і в Україні, його не визнає як лікарський засіб. Медики поки вважають сам гриб та отримані з нього препарати лише біодобавками в комплексному лікуванні.
Наталя ВИННИЧУК

 

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники