КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Червонокнижні гриби Карпат – у пробірках

Гриби, до яких мешканці Прикарпаття звикли  як до харчової культури, опинились під загрозою

KvitkohvisnykОстанніми роками традиційних білих та червоних грибів, як їх називають люди, в сезон у лісах було надзвичайно багато. А загалом у природі існує близько 900 видів грибів та грибоподібних організмів, з них – близько 250 видів їстівних. Місцеві мешканці визнають лише білі гриби, ну ще лисички, сироїжки та червоні. Решту ж грибів вони називають «неправдивими» та в кулінарних цілях здебільшого не використовують.

Проте у Карпатах, зокрема на території НПП «Гуцульщина», є 19 видів грибів, які занесені до Червоної книги України. Це зникаючі види.

На Прикарпатті вперше в Україні створена та запроваджена програма зі збереження та відтворення рідкісних видів грибів, розповідає завідувач лабораторії екологічного моніторингу НПП «Гуцульщина» Юрій Петричук. У 2011 році створили спеціальну лабораторію, яка займається відтворенням рідкісних грибів в природних умовах.
Необхідність у цьому є, адже на сьогодні, каже Юрій Петричук,  згідно з даними Червоної книги України, яка, до речі, є законодавчим документом і передбачає охорону грибів, як би це дивно не звучало, є зникаючі види грибів. Їх збереження як таке передбачене, проте воно не можливе без відтворення.
Тут є два варіанти, каже науковець, збереження в природних умовах чи в чистих культурах, тобто у пробірках, або так званому банку чистих культур. В Національному природному парку «Гуцульщина» запровадили обидва методи збереження та навіть пішли далі – з чистої культури гриба вирощують міцелій та вносять його в природу і отримують власне гриб як такий.
Власне експериментальним шляхом вчені і практики Парку апробували цей повний ланцюжок на двох видах Червонокнижних грибів – Квітохвістник Арчера та Герицій коралоподібний. Робота триває, розповідає завідувач лабораторії. Над цим вони працюють спільно з київськими колегами. Продовженням програми з відтворення різних видів рідкісних грибів стануть дослідження їх фармакологічних властивостей. Цим вже займаються науковці Парку спільно з колегами з Інституту ботаніки НАН України та Інституту біології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Вони вивчають, чи мають гриби корисні біологічно активні речовини, які можуть бути використані у фармакології.
Робота ця надзвичайно кропітка. Повний цикл від чистої культури у пробірці до отримання «урожаю» гриба в природі складає близько 3-х років, як це було у випадку з Герицієм коралоподібним.
До речі, Герицій коралоподібний місцеві мешканці активно використовують в їжу та з метою лікування. Щоб остаточно не втратити цей рідкісний гриб в природних умовах, науковці НПП «Гуцульщина» навіть реалізували проект, який визнаний одним з найкращих соціальних проектів України. До цього завдання залучили  добровольців місцевих жителів, котрих попередньо проінструктували про те, як здійснювати опис та занотовувати координати виявлених місць зростання грибів Червоної книги України. Також для цих людей  організували лекції, на яких розповідали, чому важливо охороняти гриби, як уникнути руйнування грибниці при заборі знайденого плодового тіла гриба і їх наукову та харчову цінність. Цей вид у природі поки вдалось зберегти і навіть дещо збільшити його популяції.

До теми

У Карпатах виявили гриб-хижак Кордицепс
Науковці заповідника вперше виявили на території Національного природного парку «Гуцульщина» гриб Кордицепс, а точніше його підвид Кордицепс озброєний (Corpyceps Militaris). Раніше в Карпатах місць зростання цього гриба не фіксували. Та й сьогодні, за останніми даними біологів, появи цього рідкісного виду в інших національних природних парках та заповідниках Українських Карпат не виявлено. В Україні він внесений до списків регіонально-рідкісних грибів Київської області.
Цей гриб-хижак паразитує на лялечках або личинках комах, здебільшого метеликів. Має булавоподібну або циліндричну форму та забарвлений у різні відтінки оранжевого кольору.
Гриб Кордицепс вже понад дві тисячі років використовують у нетрадиційній (народній) медицині Китаю. З кінця ХХ століття ним зацікавились вчені Європи та Америки завдяки наявності в цих грибах великої кількості макро- та мікроелементів, вітамінів, амінокислот та ферментів. Проте офіційна медицина, в тому числі і в Україні, його не визнає як лікарський засіб. Медики поки вважають сам гриб та отримані з нього препарати лише біодобавками в комплексному лікуванні.
Наталя ВИННИЧУК

 

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники