КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У міській раді новий депутат

У міській раді новий депутат

03:38:58, 12 Грудень 2018

Екс-мера Івано-Франківська у депутатському корпусі міської ради замінив його колишній заступник. [...]

Вакцини в дефіциті

Вакцини в дефіциті

09:16:26, 11 Листопад 2018

В Івано-Франківську закінчуються вакцини проти кору для дітей. Про це повідомила начальник міського [...]

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

08:28:42, 11 Листопад 2018

Жіноча збірна України серед студентів вирушила на етап Всесвітньої університетської ліги з баскетбол[...]

Парк для індустрії

Парк для індустрії

08:58:58, 11 Листопад 2018

Івано-Франківськ планує викупити 14 га землі для створення у Хриплинській промисловій зоні індустріа[...]

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

Чи є Богу справа до бізнесу?

Пропонуємо на рівні Церкви організувати послання  про християнську десятину

IMG_1804Майже 250 делегатів та учасників зібрав у Києві ІІІ Всеукраїнський з’їзд мирян УГКЦ. Його складовою був форум «Відкриті двері УГКЦ», під час якого священнослужителі і представники християнських спільнот, науковці і молодь, підприємці і письменники, артисти і медійники говорили про покликання людей до святості у сучасному світі.

За словами Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава (Шевчука), «не просто можна бути святим сьогодні, але і треба, бо це найважливіше покликання людини». При цьому він зазначив, що «навіть можна бути святим політиком і бізнесменом, хоча політична та економічна сфера найбільше заражені гріхом», і важливо, аби миряни вносили у ці сфери Божого Духа. То ж не випадково одна з панельних дискусій форуму присвячена темі «Соціально відповідальний бізнес». Модератором на ній був президент Українського кооперативного альянсу, випускник Папського Григоріанського університету у Римі, дослідник підприємницької спадщини митрополита Андрея Шептицького, доктор соціальної економіки Зиновій Свереда.

– Дехто вважає, що церква і бізнес несумісні. А як би ви відповіли на питання, яке звучало і під час панельної дискусії: чи є Богу справа до бізнесу?
– Богові є справа до всього, що діється у цьому світі. Тому що все сотворено ним. А людина має свобідну волю, як діяти в житті. Згадаймо другу заповідь: люби ближнього як себе самого. Ти можеш щось робити і вживати послуги, продукти чи інтелектуальну працю для себе, для добра свого і для добра суспільства. А можеш тільки для себе – так званий егоїзм. Не бачити інших проблем, не бачити, що робиться в суспільстві, є тільки я, і після мене хоч потоп, і мене не цікавить більше ніщо... Така  зажерливість, егоїзм доводять не лише до руїни самого змісту життя, але й до великих конфліктів, воєн, коли один народ хоче жити за рахунок іншого, замість того, щоб жити згідно з Божими заповідями, на принципах солідарності та взаємодопомоги. Відомі слова засновника Євросоюзу Конрада Аденауера, що справжня економіка думає не про прибутки, а про добробут нації та народів.
– Те, що на форумі «Відкриті двері УГКЦ» окрема дискусія стосувалася питань бізнесу і соціальної відповідальності підприємців, було несподіваним чи, навпаки, очікуваним, закономірним?
– Чому це питання виникло? Ми переважно говоримо про концепцію конкуренції. Здавалось би, це добре, коли є конкуренція, коли людина працює над собою, щось придумує і пропонує це суспільству. Але зараз ця конкуренція переходить межі, бо веде до самознищення. І ми бачимо, як великі кошти викидаються не лише на рекламу, а й на підкуп, на корупцію. Нема можливості робити добрі справи, постійно зменшуються кошти на освіту, на підтримку слабших у суспільстві. З іншого боку, ми бачимо еліту, яка проживає в шалених достатках за кошти того ж суспільства. Спостерігаючи цю несправедливість, християни, які вірять в Бога, не можуть не реагувати.
Тому виникло бажання провести дискусію про соціальну відповідальність бізнесу. Розпочати з філософії, перейти на освіту і показати конкретні приклади у сфері агробізнесу, альтернативної енергетики. І приємно, що є такі люди, як співачка Руслана Лижичко, яка каже: я беру на себе відповідальність донести до людей ідею альтернативної енергетики (Руслана є послом чистої енергії від України у світі – Г. Д.), як підприємець Богдан Станіславський з Обертина, який виділяє кошти на різні соціальні проекти, як заступник директора Фонду гарантування вкладів Андрій Оленчик, який є співзасновником «Християнської служби порятунку», що надає допомогу військовим і цивільним у зоні АТО.
На нашій панельній дискусії ми намагалися розкрити соціальну доктрину Церкви у сфері бізнесу та економіки. Згадаймо настанови митрополита Андрея Шептицького: «Не бійтеся, як мурашки, заповнити ваш буден день змістом і цінуйте те, що є найцінніше в нас – це є сам дар життя». Тож треба жити наповну, працювати наповну.
– Про митрополита Андрея Шептицького ми більше знаємо як про релігійного діяча. А він водночас є прикладом політика, суспільного діяча, підприємця, що показав, як можна створити капітал і спрямувати його для розвитку власного народу. Перша половина ХХ століття – товариство «Сільський господар», «Маслосоюз», «Центросоюз», кооперативи при 70 відсотків парафій – це був український бізнес. Про цю сторінку історії, можливо, сьогодні ще замало знаємо.
– Митрополит Андрей Шептицький сказав дуже просту річ: людина, яка пізнала Христову науку, чи громада і народ, які розуміють, що таке суть Христової науки, ніколи не можуть бути бідними. Здається, парадокс, тому що у нас часто критикують багатих і возвеличуть бідних. Але людина, яка живе згідно з заповідями Божими – відмовляється від алкоголю, азартних ігор, таким чином шанує своє здоров’я як Божий дар, дотримується етики праці. Вже сам цей спосіб життя, можливо, не зробить тебе супербагатим, але зробить тебе заможним. І в цьому якраз ідея християнства, щоб людина керувалася в житті не тільки амбіцією прибутку, але й етикою. Бо доводиться чути: де починається бізнес, там етики немає, а раз немає етики, то можна все. Така вседозволеність породжує «дику» конкуренцію, що веде до самознищення.
Андрей Шептицький показав приклад і християнина, і бізнесмена. В приватному житті він був досить аскетичним, харчувався просто, купував автомобілі за кордоном, але використовував їх для «Маслосоюзу». Він закупив першу партію молоковозів в Європі. Він фінансував кіностудію, підтримував художників. Але він завжди казав: «Я інвестую у мудрих людей». Для нього людина була в центрі всього, а не якісь показники чи фінанси. І таких особистостей, з одного боку, нам бракує, з іншого боку, їх треба створити. А третій крок: самим стати такими.
– Що для цього потрібно? Освіта? Приклад інших?
– Тут кілька передумов. Перша річ: вивчити історію свого краю, історії успішних людей, які відіграли важливу роль в цій історії. Другий момент. Є дуже цікаве послання Папи Римського і до кардиналів, і до єпископів, і до всіх людей доброї волі. Тобто основним пунктом відліку є твоя добра воля: я так хочу. Не боятися мріяти, мати стійке конкретне бажання. А освіта зараз не є проблемою – заходиш в Інтернет, знаходиш технологічні схеми. Якщо є бажання – людина знайде, якщо нема – знайде оправдання, щоб не робити. А основне – енергія молитви. Читайте Євангеліє: «Якщо я з тобою, то не бійся нічого» – це має додавати тобі сили.
– Ви не кажете про гроші. Але часто, коли йдеться про бізнес, навіть невеликий, чуємо питання: де взяти гроші? На форумі звучала відповідь: у себе.
– Дуже сильна річ – пости, коли людина має відмовитися від речей і задуматися над актуальним. І тоді вона зрозуміє, що без багатьох речей можна обійтися, а ці кошти спрямувати на добрі справи. За даними статистики, з мільйона гривень люди в селі 300-400 тисяч витрачають на розваги, алкоголь і сигарети.
– На завершення форуму були подані резолюції і ухвалено дорожню карту ІІІ з’їзду мирян. Які пропозиції від секції, де ви були модератором?
– Ми подали пропозиції щодо соціально-економічної грамотності населення, розвитку сімейних підприємств, підтримки кооперації та соціально відповідального бізнесу. Ми пропонуємо на рівні Церкви організувати послання про християнську десятину. Це перше, а друге – як в часи Андрея Шептицького, УГКЦ відновити акції ощадності. Також є пропозиції, щоб кожна українська громада знала про альтернативну енергетику і підключалася до таких програм з однієї простої причини: а що залишимо після себе своїм дітям? І останнє: ми повинні допомагати не тільки бідним, але й талановитим, інвестувати в мудрість.
Записала Галина ДОБОШ

Довідково

Зиновій Свереда очолює Український кооперативний альянс. Освіту здобув у Львівському національному університеті  ім. Івана Франка (економічний факультет), Українському католицькому університеті (богословсько-філософський факультет), Папському Григоріанському університеті у Римі (факультет соціальних наук). Працював в Бюро освіти та розвитку (Брюссель), Інституті досліджень св. Климента в Римі, Папському Григоріанському університеті. Проводить тренінги з соціального підприємництва та розвитку громад. Більше 20 років вивчає спадщину митрополита Андрея Шептицького, зокрема його досвід соціального підприємництва.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники