КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Донецькі «дріжджі» для Франківська

Cherkasov4Перенесення бізнесу зі сходу країни може стати для міста новим видом інвестицій

Бізнес у зоні АТО перетворився на колективного бранця, та разом з тисячами переселенців шукає можливі шляхи для порятунку. Малі, середні та навіть великі підприємства на сході, що вимушено простоюють під дулами автоматів, шукають нові майданчики для перенесення виробництв. Чи може стати одним з таких Івано-Франківськ? Співрозмовники «ЗК» з середовища донецьких підприємців та місцевої влади переконують – може. А заразом і розвинути «кульчаючі» у регіоні галузі, від лісової промисловості до металообробки.
Більше про плани «донецьких» на Івано-Франківськ – у інтерв’ю з їхнім «розвідником» у нашому місті, бізнесменом-переселенцем, в минулому чиновником Донецького міськвиконкому Олександром Черкасовим.

– Пане Олександре, ви перший і поки єдиний з переселенців, хто звернувся до влади міста щодо можливості перенесення сюди бізнесу зі сходу. Що вас мотивувало на такий крок і про який саме бізнес йдеться?
– Скажу відразу – не про мій. Власну справу, яку я розвивав у Донецьку останніх 7 років – я працював у сфері продажу важкої будівельної техніки, мав дві майстерні – разом з квартирою, будинком в передмісті і майже всіма заощадженнями я втратив. Але до цього я 15 років пропрацював у міськвиконкомі Донецька в сфері залучення бізнесу. Ми співпрацювали, в тому числі і з Прикарпаттям. Тому, добре знаючи і ту, і ту бізнесову кухню, маючи знайомих, я вирішив: якщо наразі не маю можливості підняти тут свій бізнес, то буду співпрацювати з людьми з Донбасу, зацікавленими у перенесенні і відновленні своєї справи. І які мають таку можливість.
– І багато зараз на сході таких підприємців?
Бажаючих дуже багато. А таких, які мають можливість, менше. Зараз на Донбасі «лежить» грубо 95% економіки. Працює хіба що якась частина продовольчої торгівлі і перевізників. А все інше просто вмерло. У людей немає зарплат, банки не працюють, логістика ніяка. Немає можливості навіть отримати сировину. Який може бути бізнес в таких умовах? Виробничники змушені просто допродувати залишки зі складів. Те, що не відібрала самопроголошена влада. Тікали б звідти усі вже завтра, якби не певні гальмуючі фактори.
– Які фактори?
– Перший – банально людський. Дуже важко кинути все і поїхати, кажу з власного досвіду. Другий – російська пропаганда. Багато хто боїться бандерівців, націоналістів. Багато зазомбованих, розумних людей з вищою освітою впевнені, що в Карпатах гуцули нічого не роблять, тільки п’ють мінеральну воду. Люди уявити собі не можуть, що тут є і машинобудування, і промисловість! І я не вигадую, я особисто з такими спілкувався.
І по-третє, фактор ризику. Підприємці не впевнені, що, як і куди. Приміром, багато хто переніс бізнес до сусідніх з Донбасом областей, бо це ближче. На Дніпропетровщину, до Києва. Але там ринок сам по собі перенасичений, до того ж переїхали туди в більшості дзеркальні галузі. Відповідно, не було сприяння місцевої влади. Навіть навпаки, з оберненим знаком. Це спричинило до того, що багато хто в результаті прогорів.
– Івано-франківська влада як сприйняла вашу ініціативу?
– Позитивно. Я мав зустрічі і з представниками міськвиконкому, і з деякими керівниками департаментів ОДА. Пропозиція їх зацікавила, бо усі запропонували ще раз зустрітися. Але після виборів.
– У вас були якісь конкретні пропозиції? Тобто, такий-то готовий за тиждень перенести потужності з Донецька до Франківська, але йому треба те і те…?
– За останній тиждень до мене звернулося п’ять підприємців, які готові перенести або серйозно думають над перенесенням бізнесу на Західну Україну. Прізвища я зі зрозумілих причин не називатиму. Але один працює у сфері послуг громадського харчування, в Донецьку в нього був свій великий продуктовий склад з холодильним обладнанням. Тут він готовий створити орієнтовно 15 робочих місць. Інший – металопереробка для забезпечення вугільних підприємств. Це вже як мінімум чоловік 40.
На сході потужно розвинена харчова промисловість. В Донецьку було більше 20-ти м’ясопереробних підприємств. Так само кондитерська галузь, хлібопекарське виробництво. Вони постачали свою продукцію по всій території України. А зараз всі ці підприємства стоять. І вони потенційні у списку бажаючих переселитися. І це може бути Івано-Франківськ.
– Але майже всі ці ринкові ніші, які ви перерахували, у нас і так досить щільно заповнені, зокрема місцевими підприємцями.
– А хіба конкуренція це погано? Вона дає змогу більш якісно надавати послуги. Тим більше, місто тут не ризикує нічим – для нього це в будь-якому випадку робочі місця та інвестиції. Ризикує той, хто вкладає свої гроші і починає бізнес у заповненому сегменті ринку. Але є інші галузі, які у вас слабко розвинені. Наприклад, виготовлення меблів, яке на Донбасі було дуже поширеним видом бізнесу. А користувалися ці підприємства надвірнянською ДСП.
– Ви згадали також про важку промисловість, металопереробку. Важко уявити, як підприємство такого профілю можна перенести з Донецька до Івано-Франківська.
– Не йдеться про перенесення великого машинобудівного заводу. Це ж не ті часи, коли при Сталіні всю Москву вивезли за Урал. Це невеликі, середні підприємства, які мають два-три цілком транспортабельні верстати. Це виробництво металевих конструкцій для будівництва, машинобудування, мостобудування. Цю продукцію розвозили ж по всій Україні, а не лише по Донбасу. Тим більше, що в Івано-Франківську є потенційний ринок збуту – будівельна сфера розвивається дуже динамічно.
– Але навіть якщо перенести ці виробничі потужності в Івано-Франківськ, то сировинних баз у регіоні все одно немає.
– Джерела сировини знаходяться в Дніпропетровській, Запорізькій, Донецькій областях. Але потім продукція все одно розвозиться за тисячі кілометрів. І якщо все порахувати, то може вийти навіть так, що цю сировину до підприємства довозити буде дешевше, ніж потім доставляти готову продукцію на ті ж відстані. Приміром, металевого листа за один рейс можна перевезти значно більше, ніж готових металевих конструкцій. Тому це не проблема.
А враховуючи те, що зараз Європа відкрила нам свої ринки, то Івано-Франківщина у дуже вигідному становищі. І навіть великі світові компанії з металообробки та машинобудування, які мали свої філіали на Донеччині, можуть розглядати цей регіон як перспективний.  Це «Мотор Січ», «Донецький завод металевих конструкцій», «Донецький  завод високовольтних опор». Їхню продукцію купують країни Латинської Америки, Азії. Але хто буде купувати цю продукцію з биркою «вироблено в ДНР»?  Тому їм теж треба пропонувати Івано-Франківськ як майданчик для переїзду. Бо це зроблять інші області.
– У вас є уже якісь конкретні підрахунки щодо обсягів інвестицій, які можуть бути залучені у місто, область таким шляхом?
– Ніхто з бізнесменів, природно, відразу не готовий сказати, скільки грошей він буде вкладати. Але візьмемо по оборотах: тонна металу коштує від 10 і більше тисяч гривень. Продати 100 тонн –  це вже мільйон гривень. Такі підприємства і працюють, як правило, на мільйонних оборотах. Тобто, в довготривалій перспективі йдеться про дуже солідні суми. Але навіть, якщо людина приїде і зараз зробить п’ять робочих місць, це теж непогано.  Бо 10 на 5 – це вже 50.
– «Довгострокова перспектива» – це місяць, два, три?
– Може і довше. А може завтра сюди переїде один підприємець, розповість 20-ти своїм друзям, що в нього тут все добре розкручується, і вони за тиждень теж всі переїдуть сюди. Але навіть якщо це буде, як ви кажете, місяць, два, три – швидких інвестиційних проектів зараз все одно немає. Інвестори, зокрема іноземні, вкладати гроші точно не будуть. А бізнес зі сходу може стати альтернативою.
Але ті підприємці, які сьогодні готові переїхати до Івано-Франківська, хочуть хоча б якихось мінімальних гарантій. Що тут їм будуть сприяти, нададуть умови, можливо якісь пільги. Це ж 1300 км від Донецька! Але якщо ті, хто переїде, успішно тут працюватимуть, то буде, відповідно, ланцюгова реакція.  В Івано-Франківську є для цього всі передумови.
Оксана ГЛУШКЕВИЧ

КОМЕНТАР
Інвестиціями економіку  не зіпсуєш
Biluk BБогдан Білик, заступник міського голови з економічних питань: 
– Місто готове прийняти бізнес будь-яких розмірів. Навіть великий, при бажанні. На даний час в Івано-Франківську є понад 200 тис. кв. м вільних виробничих площ, які ми готові запропонувати. На «Родоні» є вільні приміщення площею понад 80 тис. кв. м, що цілком підходить для розміщення повноцінного виробничого комплексу великого підприємства. Так само незайняті площі є на «Пресмаші», «Індукторі»,  «Промприладі», «Карпатах», птахокомбінаті і т.д. Більшість приміщень навіть не потребують капітального ремонту. Також у місті є вільні земельні ділянки під будівництво нових модулів.
Для потенційних інвесторів, які будуть сплачувати у місті податки, створювати робочі місця, ми готові також створити певні додаткові умови за рахунок інфраструктури: провести газову трубу, воду, допомогти з іншими мережами.
Для підтримки таких підприємців на перших порах, за потреби, з відповідними пропозиціями щодо сприяння можна буде звернутися також до депутатів міської ради.  У їхній компетенції надати пільги, приміром, щодо сплати за землю. Зменшити її або взагалі звільнити від неї.
Крім того, зараз у місті працює «Бізнес-Інкубатор», де ті, хто хоче розпочати на Прикарпатті свою власну справу, можуть отримати безкоштовну консультацію, протягом місяця безкоштовно користуватися комп’ютером, зв’язком. Тобто починати бізнес, не вносячи жодних коштів за офіс. А якщо підприємець буде створювати робочі місця, Центр зайнятості буде компенсовувати йому відрахування єдиного соціального внеску протягом року за кожне робоче місце.
У будь-якому разі для Івано-Франківська це позитив, якому влада міста готова сприяти. У цьому плані ми не відкидаємо навіть можливості нового розвитку певних галузей промисловості міста. В першу чергу машинобудування, меблевого виробництва, яке у нас було розвинуте, але сьогодні занепало.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники