КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Щоб і сліду не було

Щоб і сліду не було

08:02:37, 10 Жовтень 2017

В Івано-Франківську планують демонтувати 150 незаконно встановлених малих архітектурних форм. Про[...]

No thumbnail available

Прикарпатські пенсійники до перерахунку пенсій готові.

06:51:27, 10 Жовтень 2017

Слово за Парламентом Впродовж останніх днів «гаряча лінія» Пенсійного фонду є дійсно «гарячою». Сту[...]

Резервістів кличуть на збори

Резервістів кличуть на збори

07:28:04, 8 Серпень 2017

Івано-Франківську необхідно направити 50 резервістів на 30-денні військові збори на Яворівський полі[...]

Перший дзвоник кличе

Перший дзвоник кличе

07:25:42, 8 Серпень 2017

Цього року за парти івано-франківських шкіл сядуть 3 тис. 108 першокласників. Про це повідомив ди[...]

«Срібло» Кубка Європи

«Срібло» Кубка Європи

06:11:27, 8 Серпень 2017

У румунському місті Арад завершився Кубок Європи з дзюдо серед спортсменів до 21 року. У ваговій [...]

В Івано-Франківську стане на одне проблемне перехрестя менше

В Івано-Франківську стане на одне проблемне перехрестя менше

07:40:34, 8 Серпень 2017

В Івано-Франківську продовжуються роботи на кільцевій розв’язці на Привокзальній площі. Минулого тиж[...]

Важкоатлети вибороли медалі на чемпіонаті України

Важкоатлети вибороли медалі на чемпіонаті України

07:19:55, 8 Серпень 2017

У Хмельницькому закінчився чемпіонат України серед молоді до 23 років з важкої атлетики. Вероніка[...]

Оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування міста Івано-Франківська

Оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування міста Івано-Франківська

01:34:58, 8 Серпень 2017

Відповідно до статей 7, 43, 44, 45, 46 Закону України «Про автомобільний транспорт», постанови Кабін[...]

Розширення можливостей

Розширення можливостей

06:23:14, 7 Липень 2017

Міська влада продовжує працювати над збільшенням пільг і знижок, які надаватиме  «Картка іванофранкі[...]

Палац – громаді

Палац – громаді

06:21:30, 7 Липень 2017

Міський голова Івано-Франківська переконаний, що палац Потоцьких має бути у власності громади і стат[...]

Ціна мистецтва

Banderivka-47Чи користуються попитом картини франківських художників?
Наш мальовничий прикарпатський край подарував українській мистецькій спадщині чимало талановитих і різнопланових художників. Малярство – чи не найбільш розвинений після музики талант у нашому місті. Про це свідчить насправді велика кількість митців, котрі працюють на одному квадратному метрі. Щоправда, побачити їхні роботи доводиться не так часто. Ба навіть більше, пересічному франківчанину навряд чи відомі імена бодай декількох майстрів пензля.
Незважаючи на таку загальну необізнаність, ми все ж вирішили серед великої кількості митців знайти тих художників, чиї роботи найкраще розкуповують. Як виявилося, не так вже й часто розкуповують, бо художникам доводиться закликати людей відвідувати їхні робітні та знайомити із власними доробками.

Якщо говорити про найдорожчі картини франківських митців, то тут розраховувати бодай на якусь довідку годі. Як правило, ці полотна перебувають у приватних колекціях збирачів мистецтва, а тому дізнатися реальну вартість картин дуже непросто. Самі ж митці не дуже полюбляють розголошувати вартість власних творів. Можливо, зі скромності, а у більшості випадків – із обережності. На цьому наголошують і мистецтвознавці.
Анатолій Звіжинський переконує, що насправді ніхто із митців не готовий  і не хоче називати вартості своїх робіт. «У нас в місті немає реальних колекціонерів творів мистецтва, є тільки декілька людей, котрі захоплюються антикварними роботами, але й ті не готові назвати вартості робіт», – зауважує мистецтвознавець. Тим часом художники пишуть полотна і реалізовують їх. Часто їм доводиться малювати на замовлення. Вартість таких полотен доступна далеко не всім.
«Ціни, як правило, встановлює Київ, Львів або закордон. Там є картинні галереї і галеристи, котрі й допомагають художникам пускати в хід свої твори», – запевняє Анатолій Звіжинський.
Для прикладу, художник Ігор Перекліта співпрацює із відомим галеристом Антіном Мухарським. Для поціновувачів мистецтва це не новина, адже нещодавно на відкритті персональної виставки в Івано-Франківську побував і сам Мухарський. Ігор Перекліта, за словами Звіжинського, дуже часто, навпаки, занижує реальну вартість своїх картин. Тим не менше, ім’я художника яскраво засвітилося під час Імпрези на початку 90-х. Тепер роботи Ігоря Перекліти прикрашають «Галерею незалежного мистецтва» Антіна Мухарського у столиці. Чим не може похизуватися більше ніхто із наших художників. До речі, найдорожчий із представлених там творів Перекліти «Я – бандерівка, я – українка» вартує 7 тисяч доларів. Загалом же картини цього художника у згаданій галереї ціняться від 1 тисячі і вище.
«Кожна картина знаходить свого глядача, – наголошує Анатолій Звіжинський. – І немає значення, у якій стилістиці працює художник».
Голова Івано-Франківської обласної організації Національної спілки художників України Микола Якимечко вторує за мистецтвознавцем, але із певним застереженням оцінює роботу своїх колег по цеху. Мовляв, у нашому місті немає настільки талановитих художників, щоби їх ставити в один ряд із видатними митцями пензля.
За словами Миколи Якимечка, 98 відсотків художників нашого краю – аматори, як і «професіонали своєї справи» в інших галузях.
Зрештою, наші пошуки картин місцевих художників увінчалися певним успіхом, адже у мережі Інтернет є чимало пропозицій щодо продажу робіт. Серед найбільш популярних Ігор Роп’яник, Богдан Кузів, Юлія Кулішенко-Попенюк. Квіткові натюрморти Юлії коштують відносно недешево – майже 400 доларів. Не меншою популярністю в місті можуть похвалитися й ті художники, з котрими доводиться бодай зрідка зустрічатися під час виставок у музеях. Так, скажімо, свого часу Михайло Тимків зізнався, що деякі його роботи варті двох із половиною тисяч гривень. Так само, як і роботи інших його колег, котрі були представлені у серпні під час акції «Ніч в музеї».
Ще п’ять років тому художник і директор Музею мистецтв Прикарпаття Михайло Дейнега в інтерв’ю нашій газеті розповів, що його картини коштують від 20 тисяч гривень.
На спеціально влаштованому аукціоні в Спілці художників улітку цього року картина Ігоря Роп’яника «Зимове надвечір’я» стала найдорожчим лотом. За неї вдалося виручити 8 тисяч гривень.
Трапляються із художниками та їхніми роботами й казуси. Скажімо, картина «Ранок у Карпатах» того ж Роп’яника «дістала ноги». У 2006 році вона пропала безвісти із виставки «Мальовнича Україна», котра проводилася в Тернополі під егідою Мінкульту. Після виставки її не виявилося ані в художника, ані в Міністерстві культури. Тепер художник вже не намагається її повернути, а просто хотів би знати, яка доля її спіткала і хто є тим його таємним шанувальником.
Роботи цього художника часто виставляються далеко за межами рідного Івано-Франківська. Скажімо, зараз триває виставка у Львові в «Галереї мадам Пальмгрен». Така популяризація творчості і сприяє попиту на картини.
Полотно Богдана Кузіва «Українське весілля» розміром 110 на 80 см придбали за 2500 доларів. Загалом же роботи Кузіва коливаються приблизно в одній ціновій політиці із Роп’яником. До речі, картини обидвох можна знайти на інтернет-ресурсі російської арт-галереї. Очевидно, це свідчить про їхню широку популярність не тільки вдома, але й за кордоном.
Є також у місті чимало художників, популярність котрих не менша, адже деякі їхні картини коштують понад дві тисячі гривень. А для пересічного українця навіть така ціна не завжди по кишені.
На думку деяких митців, справжнім художником може бути той, хто вміє створити композицію самостійно, а не списувати пейзаж із натури чи фотографії. Тому те, що для пересічного відвідувача музею є мистецтвом, для митців-скептиків це «примітивні роботи», «багато безглуздого творива».
Останні мотивують своє бачення тим, що в обласному центрі, на жаль, немає мистецьких критиків, котрі би дали реальну оцінку. Тому, на їх думку, говорити про якесь високе мистецтво годі. Якщо би у місті виставилися художники світової величини, то після них наші місцеві могли би реально оцінити свій рівень майстерності і самі поставити себе на якесь відповідне місце серед собі подібних. «Людей із вищою художньою освітою сотні, а художників – одиниці», – підсумовує Микола Якимечко.

Дмитро ГУСАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники