КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Цукровий діабет – не вирок, а спосіб життя

Зростання захворюваності на цукровий діабет (ЦД) 2 типу в усьому світі відбувається дуже швидкими темпами, які випереджають навіть нещодавні прогнози експертів. Щороку в Україні понад 100 тисячам людей лікарі змушені повідомляти про виявлення у них ЦД, і, відповідно, дедалі більша кількість хворих буде починати вчитися контролювати перебіг цього захворювання та жити з ним.
ЦД є причиною інвалідизації та смертності поряд з ішемічною хворобою серця та онкологічними захворюваннями. Велику небезпеку становлять хронічні ускладнення ЦД, що призводять до втрати зору, розвитку термінальної ниркової недостатності й нетравматичних ампутацій.

До проблем ЦД прикута увага у світовому масштабі: за визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, це захворювання входить до п`ятірки найбільш небезпечних хронічних неінфекційних хвороб. На сьогодні в Україні тільки офіційно зареєстровано понад 1 млн. 300 тис. таких пацієнтів, а ще принаймні 2-3 млн. осіб уже мають ЦД, не знаючи про це. Щорічний приріст кількості хворих на ЦД в Україні становить близько 5-10%, і ця тенденція відповідає світові.
„На сьогоднішній день в м. Івано-Франківську на диспансерному обліку знаходиться 6711 хворих на ЦД, в т. ч. на інсулінозалежний діабет 396 пацієнтів, отримують інсулін – 1017 хворих. Щороку вперше  діагностується ЦД в 650-700 пацієнтів. Цукровий діабет з ускладненням зареєстровано у 1641 хворого на ЦД, що становить 24% серед хворих на дану патологію. Головною проблемою залишається пізня діагностика ЦД 2 типу: якщо ЦД 1 типу, частка якого у структурі захворюваності на ЦД становить лише 8-9%, має більш гострий початок і виражені клінічні симптоми, поява яких змушує людину самостійно звертатися до лікаря, то від початку розвитку ЦД 2 типу до появи вираженої клінічної симптоматики зазвичай проходить декілька років. За відсутності регулярного скринінгового визначення рівня цукру крові хворих на ЦД 2 типу часто беруть на облік вже тоді, коли в них є виражені симптоми захворювання (а у багатьох випадках – і його ускладнення) і реальний «стаж» діабету становить уже близько 6-7 років”, – зауважує головний лікар Івано-Франківська Тарас Масляк.
Чинники ризику розвитку ЦД 2 типу добре відомі: це перш за все надлишкова маса тіла та ожиріння, артеріальна гіпертензія, постійні стресові навантаження, гіподинамія і вкрай незбалансоване харчування з великою часткою споживання легкозасвоюваних вуглеводів.
„Діагностика ЦД залишається традиційною – основним її методом, як і раніше, є визначення рівня глюкози в плазмі крові. Визначення вмісту цукру в крові  має бути обов`язковою, рутинною процедурою лабораторного обстеження будь-якого пацієнта, незалежно від того, до якого спеціаліста він звернувся: терапевта, кардіолога, невропатолога, офтальмолога, хірурга, дерматовенеролога, уролога, андролога, гінеколога та ін. Це зумовлено тим, що ЦД 2 типу може мати дуже різні перші клінічні прояви, які хворі зазвичай сприймають  як симптоми інших захворювань”, – розповідає завідуюча відділом спеціалізованої допомоги, позаштатний міський ендокринолог Лілея Петровська.
Людину з підвищеним рівнем глюкози в плазмі крові необхідно обстежити комплексно, оскільки ЦД  уражає практично всі органи і системи, зумовлюючи розвиток різноманітних ускладнень, частина з яких є життєво небезпечними. Сьогодні при веденні хворого на ЦД лікарі вже не можуть ставити за мету лише досягнення  нормоглікемії – сучасна мета полягає у тому, щоб забезпечити пацієнту якомога довше та якісніше життя.
Сучасну стратегію лікування ЦД на Заході недаремно називають «менеджментом діабету», адже нині  це поняття охоплює аспекти діагностики, лікування та спостереження  за пацієнтом: від детального обстеження стану всіх органів та систем  до навчання хворих. Отже, якщо навіть досягнуто стан нормоглікемії, але не звертається увага, наприклад, на необхідність підтримання рівня АТ у межах цільових значень, нормалізації ліпідного профілю (включно з показниками холестерину ліпопротеїнів низької щільності), корекції маси тіла та ін. – таке лікування не можна вважати адекватним.
Саме досягнення стану компенсації та ефективне попередження розвитку ускладнень розглядається сьогодні як стратегічна мета лікування хворих на ЦД. Справді, сьогодні ми не можемо радикально вилікувати ЦД, але в наших силах забезпечити пацієнтам належну якість життя, тобто, як кажуть, додати не тільки років до життя, а й життя до років. Наріжним каменем у досягненні цієї мети є навчання хворих, адекватне управління та постійний самоконтроль за перебігом ЦД. Доведено, що за таких умов пацієнт із ЦД може вести активний спосіб життя, а тривалість його життя може бути навіть більшою за середній показник у популяції.
„На сьогодні  ендокринологія досягла значного прогресу в розумінні фундаментальних ланок патогенезу ЦД та його лікуванні, але й досі успіх у лікуванні цього захворювання переважно залежить від самого пацієнта, його ставлення до свого здоров`я. Жодні найсучасніші лікарські засоби не допоможуть хворому, який не дотримується дієти, веде малорухливий спосіб життя та не знає, як слід контролювати перебіг ЦД. На жаль, таких людей і досі переважна більшість: за даними досліджень, належно контролюють ЦД не більш 15-20% хворих. До речі, приблизно така ж кількість пацієнтів з артеріальною гіпертензією ретельно контролює показники АТ у межах цільових значень, не згадуючи про показники ліпідного обміну”, – каже Лілея Петровська.
Нещодавно завершилося виконання Державної цільової програми «Цукровий діабет» на 2009—2013 рр. Можна констатувати, що на сьогодні повністю вирішено питання забезпечення  інсуліном пацієнтів із ЦД.
А ось ситуація з медикаментозним забезпеченням хворих на ЦД 2 типу пероральними цукрознижувальними засобами поки що далека від ідеалу: за державні кошти (з місцевих бюджетів) закуповуються лише певні таблетовані препарати, й отримати їх мають змогу тільки пільгові категорії населення. Більшість хворих на ЦД 2 типу змушені купувати таблетовані цукрознижувальні препарати за власні кошти, що, звичайно, не сприяє покращенню показників досягнення компенсації.
Зараз в усьому світі відмовляються від формування «хворий на цукровий діабет» і усе частіше говорять про спосіб життя з діабетом. А  багато визначних людей, у яких у різному віці був виявлений діабет, своїм життям доводять краще за будь-яких теоретиків правильність такого підходу.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники