КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Дефіцит потужності

Як убезпечитися від можливих вимкнень електроенергії

Брак газу та зупинка через бойові дії на Донбасі шахт спричинили дефіцит енергоносіїв для генерування електроенергії на теплових електростанціях України. За підрахунками фахівців, вітчизняного вугілля для роботи теплоелектростанцій вистачить до середини листопада. І хоча уряд планує поповнювати запаси вугілля, закуповуючи його у південноафриканських країнах, та розглядає можливість переведення ТЕС на роботу на мазуті, наразі перекривати дефіцит потужностей електроенергії, яку виробляють ТЕС, доводиться шляхом обмежень її споживання. Оскільки запроваджені у серпні графіки обмеження споживання електроенергії та графіки обмеження електричної потужності для підприємств і юридичних осіб очікуваного ефекту не дали, профільне міністерство погодило застосування графіків обмеження та аварійного відключення електроенергії побутовим споживачам. Як і на початку 90-х років минулого століття, у години пікових навантажень українцям знову можуть відключати світло. Тільки тепер майже у кожній квартирі є комп’ютери та інша дороговартісна побутова техніка, яка від таких-от несподіваних відключень-включень електроенергії може постраждати…


Надзвичайний стан
Як відомо, в Україні запроваджений надзвичайний стан в енергетиці. Є серйозні проблеми з енергоресурсами. На порозі зими і початку опалювального сезону бракує газу. Внаслідок бойових дій на Донбасі зупинені шахти, припинився видобуток вугілля. А саме газ і вугілля необхідні для роботи теплоелектростанцій, які загалом виробляють 47% електроенергії. Наступними за обсягами виробництва електроенергії в Україні йдуть атомні електростанції та гідроелектростанції. Частка останніх, у порівнянні з ТЕС та АЕС, досить незначна. І ще приблизно відсоток електроенергії виробляється з інших альтернативних джерел. Вони не можуть замістити недовироблену ТЕС електроенергію. Тому уряд і пішов на непопулярні кроки запровадження обмежень, адже саме зменшення електроспоживання у години пікових навантажень дасть змогу забезпечити стале функціонування об’єднаної енергосистеми України. Загалом в робочі дні необхідно знизити енергоспоживання не менш ніж на 20%. Тому енергетики апелюють до свідомості громадян і просять їх самостійно по-можливості зменшувати електроспоживання.

Крайній захід
Якщо це не допоможе і якщо область перевищуватиме доведені їй ліміти енергоспоживання, тоді як крайній захід енергетики й справді будуть змушені запроваджувати графікові відключення. Достеменно довідатися про графіки відключень електроенергії виявилося проблематичним. Вони погоджуватимуться з облдержадміністраціями і вводитимуться в дію впродовж 10-15 хвилин після розпорядження головного диспетчера електроенергетичної системи України у години ранкових та вечірніх пікових навантажень – у проміжках з 9.00 до 11.00 та з 20.00 до 22.00. Про щоденні відключення не йдеться. Електроенергію вимикатимуть лише у разі перевищення лімітів споживання. А саме вимкнення окремих груп споживачів триватиме не більше двох годин, після чого електроенергію їм вмикатимуть і, за потреби, вимикатимуть уже іншу групу споживачів.

Автономні прагнення
Тимчасові обмеження і спричинені ними відключення та включення електроенергії не мали б позначатися на якості електроживлення. Однак не секрет, що електромережі, особливо у старих будинках, перебувають у незадовільному стані. Як свідчить статистика, найбільше скарг до комунальників від мешканців Івано-Франківська надходить саме на будинкові електромережі. Крім того, вони не розраховані на теперішні навантаження. Якщо колись у квартирах було кілька лампочок, холодильник, телевізор, а у вихідні дні мешканці ще іноді включали порохотяг і підлогонатирач, то зараз чи не у кожного є комп’ютер, сучасна аудіо- та відеотехніка, інші побутові електроприлади, актуальні восени і взимку електробойлери та електрообігрівачі. В результаті порушень параметрів електропостачання, підвищеної або заниженої напруги, раптового відключення-включення електроенергії вони можуть просто повиходити з ладу. Тож зараз багато хто замислюється над тим, як убезпечити себе від таких неприємностей або взагалі прагне встановити резервне автономне джерело живлення на приватні будинки. Прилади, які захистять від перебоїв з електропостачанням, не дешеві, а автономні джерела живлення – ще дорожчі. Загалом, з огляду на потреби енергоспоживання, кількість, види і типи захисного обладнання та автономних джерел живлення, такі речі можуть обійтися від кількох тисяч і майже до сотні тисяч гривень.

Альтернативні джерела
Для захисту електроживлення застосовують мережні фільтри, стабілізатори напруги, автоматичні вимикачі. Мережні фільтри недорогі і ефективні для захисту від аномалій електромережі, найпоширенішими з яких є імпульси напруги. Здатність придушення імпульсних перешкод вказується у технічних характеристиках.
Від перепадів напруги найчастіше використовують стабілізатори релейного чи електронного типів. Перші – дешевші, але здатні стабілізувати лише короткі «скачки» напруги, а другі – дорожчі, проте можуть забезпечити нормальне живлення навіть при значних – до десятків вольт – і довготривалих – до кількох годин – коливаннях напруги.
Альтернативні джерела електроенергії можна поділити на два типи. Перші – ті, що накопичують електроенергію і потім нетривалий час можуть її віддавати. Це добре відомі комп’ютерникам не-дорогі ( 2-3 тис. грн.) джерела безперебійного живлення. Також є й інші  – з подвійним перетворенням, т.зв. он-лайн типу. Вони дорогі. Кілька кіловатні  коштують до 40 тис. грн. Такі пристрої не тільки стабілізують напругу, але й можуть накопичувати енергію в акумуляторах та живити нею всю техніку впродовж кількох годин. Вони здатні витримувати струм, що у кілька разів перевищує номінальний, а при відключенні централізованого живлення  одразу переключається на живлення від акумуляторів.
Другий тип альтернативних джерел енергії – це генератори, які виробляють електроенергію – бензинові, дизельні, газові. Залежно від потужності коштують від 10 до 50 тисяч. Зрозуміло, що у квартирі знайти місце для встановлення генератора проблематично, тому їх здебільшого використовують для автономного живлення приватних будинків. Найнадійніші – дизельні генератори з рідинною системою охолодження. Вони можуть довго працювати і не перегріватися. Генератори з повітряним охолодженням відносно недорогі, компактніші, прості в обслуговуванні, але швидше нагріваються і менш надійні. Газові генератори працюють тихіше і мають свої переваги, але на їхнє встановлення необхідне погодження відповідних служб. Загалом же, найоптимальніший варіант автономного живлення приватного будинку – це встановлення джерела безперебійного живлення і генератора для підзарядки його акумуляторів.
Іван ГІРАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники