КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

До уваги платників єдиного внеску!

До уваги платників єдиного внеску!

11:11:19, 10 Жовтень 2017

З 1 січня 2018 року набирають чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на [...]

Щоб і сліду не було

Щоб і сліду не було

08:02:37, 10 Жовтень 2017

В Івано-Франківську планують демонтувати 150 незаконно встановлених малих архітектурних форм. Про[...]

No thumbnail available

Прикарпатські пенсійники до перерахунку пенсій готові.

06:51:27, 10 Жовтень 2017

Слово за Парламентом Впродовж останніх днів «гаряча лінія» Пенсійного фонду є дійсно «гарячою». Сту[...]

Резервістів кличуть на збори

Резервістів кличуть на збори

07:28:04, 8 Серпень 2017

Івано-Франківську необхідно направити 50 резервістів на 30-денні військові збори на Яворівський полі[...]

Перший дзвоник кличе

Перший дзвоник кличе

07:25:42, 8 Серпень 2017

Цього року за парти івано-франківських шкіл сядуть 3 тис. 108 першокласників. Про це повідомив ди[...]

«Срібло» Кубка Європи

«Срібло» Кубка Європи

06:11:27, 8 Серпень 2017

У румунському місті Арад завершився Кубок Європи з дзюдо серед спортсменів до 21 року. У ваговій [...]

В Івано-Франківську стане на одне проблемне перехрестя менше

В Івано-Франківську стане на одне проблемне перехрестя менше

07:40:34, 8 Серпень 2017

В Івано-Франківську продовжуються роботи на кільцевій розв’язці на Привокзальній площі. Минулого тиж[...]

Важкоатлети вибороли медалі на чемпіонаті України

Важкоатлети вибороли медалі на чемпіонаті України

07:19:55, 8 Серпень 2017

У Хмельницькому закінчився чемпіонат України серед молоді до 23 років з важкої атлетики. Вероніка[...]

Оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування міста Івано-Франківська

Оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування міста Івано-Франківська

01:34:58, 8 Серпень 2017

Відповідно до статей 7, 43, 44, 45, 46 Закону України «Про автомобільний транспорт», постанови Кабін[...]

Розширення можливостей

Розширення можливостей

06:23:14, 7 Липень 2017

Міська влада продовжує працювати над збільшенням пільг і знижок, які надаватиме  «Картка іванофранкі[...]

Дефіцит потужності

Як убезпечитися від можливих вимкнень електроенергії

Брак газу та зупинка через бойові дії на Донбасі шахт спричинили дефіцит енергоносіїв для генерування електроенергії на теплових електростанціях України. За підрахунками фахівців, вітчизняного вугілля для роботи теплоелектростанцій вистачить до середини листопада. І хоча уряд планує поповнювати запаси вугілля, закуповуючи його у південноафриканських країнах, та розглядає можливість переведення ТЕС на роботу на мазуті, наразі перекривати дефіцит потужностей електроенергії, яку виробляють ТЕС, доводиться шляхом обмежень її споживання. Оскільки запроваджені у серпні графіки обмеження споживання електроенергії та графіки обмеження електричної потужності для підприємств і юридичних осіб очікуваного ефекту не дали, профільне міністерство погодило застосування графіків обмеження та аварійного відключення електроенергії побутовим споживачам. Як і на початку 90-х років минулого століття, у години пікових навантажень українцям знову можуть відключати світло. Тільки тепер майже у кожній квартирі є комп’ютери та інша дороговартісна побутова техніка, яка від таких-от несподіваних відключень-включень електроенергії може постраждати…


Надзвичайний стан
Як відомо, в Україні запроваджений надзвичайний стан в енергетиці. Є серйозні проблеми з енергоресурсами. На порозі зими і початку опалювального сезону бракує газу. Внаслідок бойових дій на Донбасі зупинені шахти, припинився видобуток вугілля. А саме газ і вугілля необхідні для роботи теплоелектростанцій, які загалом виробляють 47% електроенергії. Наступними за обсягами виробництва електроенергії в Україні йдуть атомні електростанції та гідроелектростанції. Частка останніх, у порівнянні з ТЕС та АЕС, досить незначна. І ще приблизно відсоток електроенергії виробляється з інших альтернативних джерел. Вони не можуть замістити недовироблену ТЕС електроенергію. Тому уряд і пішов на непопулярні кроки запровадження обмежень, адже саме зменшення електроспоживання у години пікових навантажень дасть змогу забезпечити стале функціонування об’єднаної енергосистеми України. Загалом в робочі дні необхідно знизити енергоспоживання не менш ніж на 20%. Тому енергетики апелюють до свідомості громадян і просять їх самостійно по-можливості зменшувати електроспоживання.

Крайній захід
Якщо це не допоможе і якщо область перевищуватиме доведені їй ліміти енергоспоживання, тоді як крайній захід енергетики й справді будуть змушені запроваджувати графікові відключення. Достеменно довідатися про графіки відключень електроенергії виявилося проблематичним. Вони погоджуватимуться з облдержадміністраціями і вводитимуться в дію впродовж 10-15 хвилин після розпорядження головного диспетчера електроенергетичної системи України у години ранкових та вечірніх пікових навантажень – у проміжках з 9.00 до 11.00 та з 20.00 до 22.00. Про щоденні відключення не йдеться. Електроенергію вимикатимуть лише у разі перевищення лімітів споживання. А саме вимкнення окремих груп споживачів триватиме не більше двох годин, після чого електроенергію їм вмикатимуть і, за потреби, вимикатимуть уже іншу групу споживачів.

Автономні прагнення
Тимчасові обмеження і спричинені ними відключення та включення електроенергії не мали б позначатися на якості електроживлення. Однак не секрет, що електромережі, особливо у старих будинках, перебувають у незадовільному стані. Як свідчить статистика, найбільше скарг до комунальників від мешканців Івано-Франківська надходить саме на будинкові електромережі. Крім того, вони не розраховані на теперішні навантаження. Якщо колись у квартирах було кілька лампочок, холодильник, телевізор, а у вихідні дні мешканці ще іноді включали порохотяг і підлогонатирач, то зараз чи не у кожного є комп’ютер, сучасна аудіо- та відеотехніка, інші побутові електроприлади, актуальні восени і взимку електробойлери та електрообігрівачі. В результаті порушень параметрів електропостачання, підвищеної або заниженої напруги, раптового відключення-включення електроенергії вони можуть просто повиходити з ладу. Тож зараз багато хто замислюється над тим, як убезпечити себе від таких неприємностей або взагалі прагне встановити резервне автономне джерело живлення на приватні будинки. Прилади, які захистять від перебоїв з електропостачанням, не дешеві, а автономні джерела живлення – ще дорожчі. Загалом, з огляду на потреби енергоспоживання, кількість, види і типи захисного обладнання та автономних джерел живлення, такі речі можуть обійтися від кількох тисяч і майже до сотні тисяч гривень.

Альтернативні джерела
Для захисту електроживлення застосовують мережні фільтри, стабілізатори напруги, автоматичні вимикачі. Мережні фільтри недорогі і ефективні для захисту від аномалій електромережі, найпоширенішими з яких є імпульси напруги. Здатність придушення імпульсних перешкод вказується у технічних характеристиках.
Від перепадів напруги найчастіше використовують стабілізатори релейного чи електронного типів. Перші – дешевші, але здатні стабілізувати лише короткі «скачки» напруги, а другі – дорожчі, проте можуть забезпечити нормальне живлення навіть при значних – до десятків вольт – і довготривалих – до кількох годин – коливаннях напруги.
Альтернативні джерела електроенергії можна поділити на два типи. Перші – ті, що накопичують електроенергію і потім нетривалий час можуть її віддавати. Це добре відомі комп’ютерникам не-дорогі ( 2-3 тис. грн.) джерела безперебійного живлення. Також є й інші  – з подвійним перетворенням, т.зв. он-лайн типу. Вони дорогі. Кілька кіловатні  коштують до 40 тис. грн. Такі пристрої не тільки стабілізують напругу, але й можуть накопичувати енергію в акумуляторах та живити нею всю техніку впродовж кількох годин. Вони здатні витримувати струм, що у кілька разів перевищує номінальний, а при відключенні централізованого живлення  одразу переключається на живлення від акумуляторів.
Другий тип альтернативних джерел енергії – це генератори, які виробляють електроенергію – бензинові, дизельні, газові. Залежно від потужності коштують від 10 до 50 тисяч. Зрозуміло, що у квартирі знайти місце для встановлення генератора проблематично, тому їх здебільшого використовують для автономного живлення приватних будинків. Найнадійніші – дизельні генератори з рідинною системою охолодження. Вони можуть довго працювати і не перегріватися. Генератори з повітряним охолодженням відносно недорогі, компактніші, прості в обслуговуванні, але швидше нагріваються і менш надійні. Газові генератори працюють тихіше і мають свої переваги, але на їхнє встановлення необхідне погодження відповідних служб. Загалом же, найоптимальніший варіант автономного живлення приватного будинку – це встановлення джерела безперебійного живлення і генератора для підзарядки його акумуляторів.
Іван ГІРАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники