КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Приїдуть за пасажирами

Приїдуть за пасажирами

04:29:43, 4 Квітень 2018

Перші два нові автобуси великого класу прибудуть до Івано-Франківська до кінця тижня, а перші 15 нов[...]

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

Держава не може – ГО допоможе

Боротьба з корупцією – новий тренд у сфері діяльності громадських організацій
Офіційно, згідно з Єдиним реєстром громадських формувань, зловживанням влади в Україні протистоять сотні громадських формувань. А більше трьох десятків у своїй назві містять словосполучення «антикорупційне бюро», співзвучне з назвою офіційного державного правоохоронного органу – Національне антикорупційне бюро України (НАБУ).
На Прикарпатті теж діє одна з таких організацій – регіональний осередок ГО «Антикорупційне бюро в Україні».  Активісти розпочали свою роботу в області в лютому минулого року. Попри майже цілковиту відсутність інформації про роботу цієї організації в області, її керівництво запевняє: люди звертаються часто і роботи активістам вистачає. А піаритися просто не звикли.

Немає повноважень, є права
За допомогою до борців з корупцією на громадських засадах звертаються через недовіру до силовиків (поліції, прокуратури, СБУ), з одного боку, та з іншого – через відсутність  підрозділу Національного антикорупційного бюро в нашій області. Найближчим часом його мають сформувати у Львові. Коли черга дійде до  Івано-Франківська, поки невідомо.
Тож, запевняє голова обласного осередку ГО «Антикорупційне бюро в Україні» Михайло Іванишин, зараз активісти його організації фактично приймають скарги на корупцію замість держоргану. Зізнаються – на це їх ніхто не вповноважував, це вони усвідомлюють. Тому і працюють в рамках громадської організації.
«У нас немає повноважень, зате є права – на запит, на отримання інформації, – пояснює Михайло Іванишин. – І це важливо, бо навіть для того, щоб якийсь держорган перевірила фінінспекція, має бути відповідне звернення».
Активісти погоджуються, працюють на одному полі з державними силовими органами, які ніхто не відміняв, попри відсутність в області НАБУ.
«Але між нами і правоохоронцями є різниця, – каже очільник антикорупційного ГО. – Якщо людина звертається до правоохоронців, і вони не бачать складу злочину, вони цю справу розглядати не будуть, будуть займатися відписками. А ми перевіряємо всю інформація, яка до нас надходить».
Прикарпатці телефонують, пишуть на сайт, приходять особисто, і вся інформація, яку вони приносять піддається перевірці з боку активістів. Спочатку відправляють запити у відповідні інстанції. Якщо затребувану інформацію не надають, пишуть вище – у Генпрокуратуру, МВС і так далі. За рік організація «пропісочила» понад 100 звернень громадян, розглянула майже  40 заяв та провела розслідування 20 справ. Результати діяльності не надто бурхливі – кілька адмінпритягнень і жодного кримінального. Але, за словами активістів, причина цього – відсутність повноважень доводити справи до кінця.
«Ми не судимо, чи є злочин, чи немає, ми просто збираємо інформацію і передаємо її у відповідні інстанції як посередник. А вони уже працюють далі», – каже Михайло Іванишин.
«От вам приклад. До нас скаржились працівники шкіл Городенківського району щодо невиплати заробітної плати. Ми подали запит, де виклали ситуацію, докази зловживань,  в управління освіти, і нам повідомили, що керівника зняли з посади у зв’язку зі зловживаннями. Люди нам подякували, і далі ми не копали», – розповідає керівник ГО. Аналогічно організація  працює і по інших справах.
Наразі прикарпатська ГО «Антикорупційне бюро в Україні» налічує півсотні членів, усі працюють на волонтерських засадах. Багато активістів хотіли б у майбутньому перекваліфікуватися у працівників державного антикорупційного Нацбюро, яким обіцяють високі зарплати та соцпакет. Тим більше, що і так з ним співпрацюють, часто надсилають туди інформації, каже Михайло Іванишин.
Головне не переплутати
За словами Михайла Іванишина, колізія зі схожістю назв ГО і держоргану виникла не з вини громадської організації. Адже «Антикорупційне бюро в Україні» офіційно зареєстроване під такою назвою у липні 2014 року. А закон про діяльність НАБУ був підписаний президентом в кінці грудня цього ж року.
Тобто, виходить держорган присвоїв собі назву ГО, а не навпаки.
«На початку діяльності НАБУ навіть користувалося нашим сайтом і вже потім створила власний», – стверджує активіст.
Щоправда, у відповідь на запит «ЗК» до НАБУ щодо того, з якими ГО співпрацює Нацбюро, «Антикорупційного бюро в Україні» там не назвали.
«В Раду громадського контролю при Бюро входять представники ГО «Центр протидії корупції», ГО «Наші гроші», ВО «Автомайдан», ГО «Трансперенсі Інтернешнл Україна», ГО «Громадянська служба Свідомо», національний рух «Ні хабарництву! Я не беру і не даю хабарів», – повідомили у НАБУ. Хоча, наголошують в держоргані, відкриті до співпраці з іншими формуваннями.
Щодо активного розмноження антикорупційних ГО в НАБУ наступної думки:
«Безумовно, зростаюча тенденція до створення організацій різних форм власності, що використовують у своїй назві «антикорупційне бюро», може негативно вплинути на імідж діяльності Бюро. Тому, з метою запобіганню отримання недостовірної інформації від сторонніх організацій,  просимо слідкувати за офіційними повідомленнями про діяльність Бюро через окремо створений офіційний веб-сайт, який розташований у мережі інтернет за доменною адресою www.nabu.gov.ua, або через власні канали соціальних мереж: «facebook», «twitter» та «youtube».
Коли буде утворено підрозділ НАБУ в Івано-Франківську, у запиті не відповіли, констатувавши лише, що наразі утворено Львівське територіальне управління, яке, відповідно до юрисдикції, матиме поширення повноважень у т.ч. і на Івано-Франківську область.  А станом на 3.02.2016 року конкурс на заміщення вакантної посади директора Львівського територіального управління Нацбюро триває.  Його повноваження матимуть поширення на  Львівську, Волинську, Закарпатську, Чернівецьку, Тернопільську, Івано-Франківську, Рівненську, Хмельницьку області.
Тож принаймні на початках скаржитися на корупцію франківцям, як і жителям ще семи областей, треба буде їздити аж до Львова. Це навряд чи  сприятиме згортанню діяльності роботи громадських організацій. Радше навпаки, їх популяризації, появі нових ГО. Чи всі вони працюватимуть на волонтерських засадах – велике питання. Тут можливі і зловживання, і замовлення на вибіркові викривання окремих, несимпатичних комусь суб’єктів. Особливо напередодні виборів. Тоді уже з самими борцями треба буде якось боротися…
Оксана ГЛУШКЕВИЧ  

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники