КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Держава не може – ГО допоможе

Боротьба з корупцією – новий тренд у сфері діяльності громадських організацій
Офіційно, згідно з Єдиним реєстром громадських формувань, зловживанням влади в Україні протистоять сотні громадських формувань. А більше трьох десятків у своїй назві містять словосполучення «антикорупційне бюро», співзвучне з назвою офіційного державного правоохоронного органу – Національне антикорупційне бюро України (НАБУ).
На Прикарпатті теж діє одна з таких організацій – регіональний осередок ГО «Антикорупційне бюро в Україні».  Активісти розпочали свою роботу в області в лютому минулого року. Попри майже цілковиту відсутність інформації про роботу цієї організації в області, її керівництво запевняє: люди звертаються часто і роботи активістам вистачає. А піаритися просто не звикли.

Немає повноважень, є права
За допомогою до борців з корупцією на громадських засадах звертаються через недовіру до силовиків (поліції, прокуратури, СБУ), з одного боку, та з іншого – через відсутність  підрозділу Національного антикорупційного бюро в нашій області. Найближчим часом його мають сформувати у Львові. Коли черга дійде до  Івано-Франківська, поки невідомо.
Тож, запевняє голова обласного осередку ГО «Антикорупційне бюро в Україні» Михайло Іванишин, зараз активісти його організації фактично приймають скарги на корупцію замість держоргану. Зізнаються – на це їх ніхто не вповноважував, це вони усвідомлюють. Тому і працюють в рамках громадської організації.
«У нас немає повноважень, зате є права – на запит, на отримання інформації, – пояснює Михайло Іванишин. – І це важливо, бо навіть для того, щоб якийсь держорган перевірила фінінспекція, має бути відповідне звернення».
Активісти погоджуються, працюють на одному полі з державними силовими органами, які ніхто не відміняв, попри відсутність в області НАБУ.
«Але між нами і правоохоронцями є різниця, – каже очільник антикорупційного ГО. – Якщо людина звертається до правоохоронців, і вони не бачать складу злочину, вони цю справу розглядати не будуть, будуть займатися відписками. А ми перевіряємо всю інформація, яка до нас надходить».
Прикарпатці телефонують, пишуть на сайт, приходять особисто, і вся інформація, яку вони приносять піддається перевірці з боку активістів. Спочатку відправляють запити у відповідні інстанції. Якщо затребувану інформацію не надають, пишуть вище – у Генпрокуратуру, МВС і так далі. За рік організація «пропісочила» понад 100 звернень громадян, розглянула майже  40 заяв та провела розслідування 20 справ. Результати діяльності не надто бурхливі – кілька адмінпритягнень і жодного кримінального. Але, за словами активістів, причина цього – відсутність повноважень доводити справи до кінця.
«Ми не судимо, чи є злочин, чи немає, ми просто збираємо інформацію і передаємо її у відповідні інстанції як посередник. А вони уже працюють далі», – каже Михайло Іванишин.
«От вам приклад. До нас скаржились працівники шкіл Городенківського району щодо невиплати заробітної плати. Ми подали запит, де виклали ситуацію, докази зловживань,  в управління освіти, і нам повідомили, що керівника зняли з посади у зв’язку зі зловживаннями. Люди нам подякували, і далі ми не копали», – розповідає керівник ГО. Аналогічно організація  працює і по інших справах.
Наразі прикарпатська ГО «Антикорупційне бюро в Україні» налічує півсотні членів, усі працюють на волонтерських засадах. Багато активістів хотіли б у майбутньому перекваліфікуватися у працівників державного антикорупційного Нацбюро, яким обіцяють високі зарплати та соцпакет. Тим більше, що і так з ним співпрацюють, часто надсилають туди інформації, каже Михайло Іванишин.
Головне не переплутати
За словами Михайла Іванишина, колізія зі схожістю назв ГО і держоргану виникла не з вини громадської організації. Адже «Антикорупційне бюро в Україні» офіційно зареєстроване під такою назвою у липні 2014 року. А закон про діяльність НАБУ був підписаний президентом в кінці грудня цього ж року.
Тобто, виходить держорган присвоїв собі назву ГО, а не навпаки.
«На початку діяльності НАБУ навіть користувалося нашим сайтом і вже потім створила власний», – стверджує активіст.
Щоправда, у відповідь на запит «ЗК» до НАБУ щодо того, з якими ГО співпрацює Нацбюро, «Антикорупційного бюро в Україні» там не назвали.
«В Раду громадського контролю при Бюро входять представники ГО «Центр протидії корупції», ГО «Наші гроші», ВО «Автомайдан», ГО «Трансперенсі Інтернешнл Україна», ГО «Громадянська служба Свідомо», національний рух «Ні хабарництву! Я не беру і не даю хабарів», – повідомили у НАБУ. Хоча, наголошують в держоргані, відкриті до співпраці з іншими формуваннями.
Щодо активного розмноження антикорупційних ГО в НАБУ наступної думки:
«Безумовно, зростаюча тенденція до створення організацій різних форм власності, що використовують у своїй назві «антикорупційне бюро», може негативно вплинути на імідж діяльності Бюро. Тому, з метою запобіганню отримання недостовірної інформації від сторонніх організацій,  просимо слідкувати за офіційними повідомленнями про діяльність Бюро через окремо створений офіційний веб-сайт, який розташований у мережі інтернет за доменною адресою www.nabu.gov.ua, або через власні канали соціальних мереж: «facebook», «twitter» та «youtube».
Коли буде утворено підрозділ НАБУ в Івано-Франківську, у запиті не відповіли, констатувавши лише, що наразі утворено Львівське територіальне управління, яке, відповідно до юрисдикції, матиме поширення повноважень у т.ч. і на Івано-Франківську область.  А станом на 3.02.2016 року конкурс на заміщення вакантної посади директора Львівського територіального управління Нацбюро триває.  Його повноваження матимуть поширення на  Львівську, Волинську, Закарпатську, Чернівецьку, Тернопільську, Івано-Франківську, Рівненську, Хмельницьку області.
Тож принаймні на початках скаржитися на корупцію франківцям, як і жителям ще семи областей, треба буде їздити аж до Львова. Це навряд чи  сприятиме згортанню діяльності роботи громадських організацій. Радше навпаки, їх популяризації, появі нових ГО. Чи всі вони працюватимуть на волонтерських засадах – велике питання. Тут можливі і зловживання, і замовлення на вибіркові викривання окремих, несимпатичних комусь суб’єктів. Особливо напередодні виборів. Тоді уже з самими борцями треба буде якось боротися…
Оксана ГЛУШКЕВИЧ  

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники