КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Вакцини в дефіциті

Вакцини в дефіциті

09:16:26, 11 Листопад 2018

В Івано-Франківську закінчуються вакцини проти кору для дітей. Про це повідомила начальник міського [...]

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

08:28:42, 11 Листопад 2018

Жіноча збірна України серед студентів вирушила на етап Всесвітньої університетської ліги з баскетбол[...]

Парк для індустрії

Парк для індустрії

08:58:58, 11 Листопад 2018

Івано-Франківськ планує викупити 14 га землі для створення у Хриплинській промисловій зоні індустріа[...]

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

Гордість і шарм франківської сцени

dramteatrТО ВГОРУ,  ТО ВНИЗ
Напередодні відзначення 75-річчя Івано-Франківського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Івана Франка «Західний кур’єр» вирушив у закулісся, щоби дізнатися, на кому тримається творчий потенціал трупи. Як виявилося, акторський кістяк насправді дуже міцний, про що свідчить величезна кількість вистав, на котрі хочуть ходити франківські шанувальники театру. Звичайно ж, цього не заперечує і керівництво драмтеатру: є категорія людей, котра йде у театр навіть не стільки на виставу, як на конкретного актора. Це, за словами директора, важливий показник для творчої складової колективу і розвитку амплуа актора.

Виокремити когось конкретно із лицедіїв франківського театру неможливо, бо тут, у храмі Мельпомени, тепер практикують покази різнопланових вистав із залученням усього творчого складу театру. Тому нікому відсиджуватися на лаві запасних не доводиться – усі перебувають у тонусі та власному творчому пошуку. Тим не менше, із когорти акторів, котрі на слуху у вдячного глядача, ми намагалися віднайти тих, хто піддається яскравим сценічним типажам, чия гра на сцені заворожує і манить у богемний світ.
Не таємниця, що любителі театрального мистецтва, як правило, ходять до храму Мельпомени в основному у двох випадках – якщо їм подобається вистава або якийсь конкретний артист. За лаштунками не приховують, що у деяких акторів вже сформувався своєрідний фанклуб, а тому є такі глядачі, котрі по декілька разів переглянули спектакль і жодного разу про це не пошкодували. Сьогодні ми вирішили з’ясувати, хто ж із лицедіїв франківської сцени може позмагатися за титул найкращого актора.
Прийнято вважати, що масову увагу до театру в Івано-Франківську привернули молоді актори, котрі декілька років тому влилися у трупу театру та стали основою нових постановок. Вони уособлюють якийсь особливий шарм театру.
Щоправда, категорично заявляти про любов тільки до молодих не варто, адже на ряду із ними корифеї театру також користуються популярністю  як серед глядачів, так і серед режисерів. Із появою «молодої крові» вони відчули і себе повними сили та енергії. Отож, з-поміж усього творчого складу театру можемо сміливо відзначити народних артистів Олександра Шиманського, Юрія Суржу, заслужену артистку Жанну Добряк-Готв’янську, а також артисток драми Надію Левченко та Ольгу Качмарик-Комановську.

Олександр   Шиманський
Одна із недавніх прем’єр театру «Змішані почуття» вкотре доводить, що досвідчені лицедії для франківського театру – як кров для організму, котра нуртує у правильному руслі. Цю легку душевну комедію про кохання втілили на сцені театру двоє провідних акторів: заслужена артистка України Жанна Добряк-Готв’янська і народний артист Олександр Шиманський, котрих і відзначаємо сьогодні у нашому рейтингу. П’єса американського драматурга ніби писана саме під цих акторів. У поточному репертуарі Олександр Шиманський грає ролі поважних статечних чоловіків. Також йому вдалося вміло перевтілитися в образ Тев’є-молочника. За плечима актора – понад шість десятків різнопланових ролей. Свого часу він був на сцені і Тарасом Шевченком, і Іваном Франком, і знаменитим Карасем у виставі «Запорожець за Дунаєм». Сили і натхнення до творчості йому надає те, що він змалку знав, що таке театр, бо його батько також працював на сцені.

Юрій Суржа
У цього талановитого актора ролі завжди непересічні. Вустами своїх героїв він звертає увагу на сенс життя на землі. Впродовж багатьох років Юрій Суржа створив на сцені Івано-Франківського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Івана Франка цікаві та повнокровні образи у низці вистав: «Дарую тобі життя», «Підземна Галичина», «Сорочинський ярмарок», «Весілля в Малинівці», «Зачарований вітряк», «Трибунал», «Шалені гроші», «Святая святих» та інших.
Гра Юрія Ілліча завжди відзначається глибиною проникнення в образ, вишуканою інтелігентністю, життєдайною силою. Усі його образи – великі і малі, щирі і правдиві, наче вихоплені з виру життя, у живій, простій і переконливій інтерпретації.
У творчому доробку актора є й декілька фільмів.  У шістдесятих роках він знімався у Сергія Параджанова у фільмі «Квітка на камені», а також став знаменитим ще й за фільмом «На полі крові», де зіграв поряд із Сергієм Романюком та Адою Роговцевою. До франківського театру актор із Луганщини потрапив у 1967 році після закінчення студії при Київському українському драматичному театрі ім. Франка та роботи на сцені донецького та черкаського театрів.

Надія Левченко
Пальму першості серед молоді однозначно віддають талановитій актрисі театру Надії Левченко. Який би режисер не брався за роботу над новою постановкою, він відразу бажає бачити цю високу зеленооку брюнетку в себе на сцені.
Часом вона любить сказати, що лінива, проте її наполегливості та працьовитості можуть тільки позаздрити її колеги із франківської богеми. На сцені Надія не боїться майже нічого. Каже, сприймає усе як роботу, а тому навіть гріб у виставі «Нація» воліє сприймати як колиску нації. Що, власне, і є головною ідеєю твору.
Зараз у її доробку чимало різнопланових ролей, а це понад 25 різних образів та типажів, у котрі Надія вправно перевтілюється. З її подачею сценічні герої виходять реалістичними. То вона Мавка у «Лісовій пісні», то пліткарка Марія у «Солодкій Дарусі», Берегиня у «Нації» або ж Стеха у виставі «Назар Стодоля». У 2010 році Надія Левченко отримала премію Кабінету Міністрів України ім. Лесі Українки за роль Корови Зіроньки у трагікомедії «Дуже проста історія».
У франківському театрі працює з 2008 року як актриса драми, закінчивши театральне відділення Інституту мистецтв Прикарпатського університету.

Жанна Добряк-Готв’янська
Окремої похвали заслуговують ті люди, котрі віддали на вівтар сцени усе своє життя. Імена корифеїв, провідних майстрів сцени, народних артистів Терезії Перети чи Юрія Суржі говорять самі за себе і особливого представлення не потребують.
Жанна Володимирівна Добряк-Готв’янська працює актрисою театру з 1970 року, хоча перші ролі на сцені отримувала ще під час навчання. За свою роботу актриса отримала чимало нагород, серед яких звання заслуженої артистки, а також премія ім. М. Ірчана. Пані Жанна стала першим лауреатом обласної премії в галузі театрального мистецтва ім. В. Смоляка. За майже півстоліття на сцені театру жінка зіграла понад вісім десятків ролей, у яких щоразу треба вийти до глядача іншим, новим, відвертим і зворушливим.

Ольга  Качмарик-Комановська
За плечима актриси – чотири десятки зіграних ролей. Навчалася у Дніпропетровському театрально-художньому коледжі, куди вступила після попереднього прослуховування художньою радою Івано-Франківського театру та за їх рекомендацією. Артисткою Івано-Франківського драмтеатру працює понад 12 років. Також знялася у документальному ігровому фільмі про героїв УПА.
Дедалі частіше актори театру стають впізнаваними на телеекранах. Це додає їм нових відчуттів та можливості більшої самореалізації. Звичайно, серед франківських лицедіїв кожен – яскрава особистість, про котру можна говорити. В нашому театрі працювали і продовжують працювати унікальні, а головне талановиті особистості.

Володимир БОДАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники