КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Ігор СОРОКОПУД: «Добровольці більш патріотично налаштовані»

Sorokopyd-8Уже місяць триває в Україні четверта хвиля мобілізації. Про свою придатність до несення військової служби в лавах Збройних сил України в Івано-Франківську щодня дізнаються декілька десятків чоловіків. У коридорах, де працює військово-медична комісія, яблуку ніде впасти. Як результат, уже понад двісті чоловіків відправлені на навчання на військові полігони. Про те, наскільки відповідально ставляться до мобілізації та з яким настроєм чоловіки проходять медичну комісію, говоримо із виконувачем обов’язків івано-франківського міського військового комісара підполковником Ігорем Сорокопудом.

– У якому стані зараз перебуває процес четвертої хвилі мобілізації?

– Відповідно до усіх планів, які доведені до військового комісаріату вищим штабом, заходи мобілізації відбуваються вчасно, організовано. Буквально декілька годин тому ми здійснили чергову відправку мобілізованих сержантів запасу до 233-го загальновійськового полігону, який розташований у Рівненській області. Там вони протягом місяця будуть проходити одиночну підготовку, а вже потім будуть розподілені у військові частини відповідно до військово-облікових спеціальностей. В основному це всі спеціальності, необхідні для сухопутних військ Збройних сил України. На сьогодні (12 лютого – авт.) військовий комісаріат відмобілізував майже 200 військовозобов’язаних та понад 10 одиниць автомобільної та дорожно-будівельної техніки.
– Ця хвиля мобілізації дуже напружена у зв’язку із численними ухилами та відмовами. Разом з тим військові комісаріати вдаються до різних методів оповіщення населення, одним із яких є повідомлення на робоче місце. Чому так?
– Відповідно до статті 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», визначено обов’язки керівникам підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності. Всі вони зобов’язані надавати допомогу військовим комісаріатам у проведенні такої роботи, здійснювати оповіщення та забезпечити явку у військкомати військовозобов’язаних. Є ще й низка питань щодо надання техніки, будівель, споруд. Це один із методів оповіщення. Адже ви знаєте, що з початку проведення мобілізації виникла проблема. Люди приписані за одною адресою, реально проживають в інших місцях, квартири здаються в оренду тощо. Звичайно, через керівників підприємств нам легше знайти людей.
В основному нас усі розуміють, виникли тільки проблеми з фірмою «Галичина-Табак». Під різними приводами наші працівники не можуть потрапити на підприємство – охорона установи мотивує тим, що немає то керівника, то кадровика. Тому це розцінюється як прихований ухил від мобілізації.
– Під час мобілізації кожен має особисто отримати повістку. Чи мають таке право члени родини?
– Ми намагаємося особисто оповістити, бо військовозобов’язаний цілком може сказати, що родичі йому нічого не передавали.
– Що входить у комплекс медичного огляду – це повна перевірка і діагностика стану здоров’я чи поверхова, як-то кажуть, на віру?
– Медична комісія проводиться на призовній дільниці військового комісаріату спеціально створеною військово-лікарською комісією. Наші військовозобов’язані проходять медогляд у дев’яти спеціалістів.
– Чи траплялися у вашій практиці випадки, коли чоловіки приховували реальні хвороби, прагнучи піти до лав Збройних сил?
– Якщо візуально не видно патології, то, звичайно, вони можуть приховати своє минуле. Найперше це можуть бути терапевтичні, кардіологічні хвороби. Можливість приховати такі хвороби є тільки в тому випадку, якщо військовозобов’язаний не представляє медичні документи, котрі би свідчили про наявність якоїсь хвороби.
– Чи багато сьогодні добровольців в Івано-Франківську?
– Можу сказати, що добровольців було більше у першій та другій хвилі мобілізації. Відмінність між добровольцем і призваним за мобілізацією, звичайно, є. Добровольці більш патріотично налаштовані. Хоча й інші не висловлюють відкрито небажання служити чи виконувати накази командирів.
– Чимало мобілізованих самотужки готуються до служби і намагаються придбати для себе все необхідне. Яка сьогодні ситуація із забезпеченням?
– Матеріальне та продовольче забезпечення покладається на командування військової частини, у котрій мобілізовані будуть проходити військову службу. Тобто військовозобов’язаний не має необхідності брати із собою форму, засоби захисту, бронежилети, каски.
– Назвіть найпоширеніші захворювання, з котрими чоловіки не можуть бути мобілізовані.
– Для цього військово-лікарська комісія керується наказом міністра оборони №402 від 2008 року «Про затвердження положення про військово-лікарську експертизу Збройних сил України». 86 статей чітко визначають, за якими хворобами і хто не підлягає призову на строкову військову службу.
– Дуже часто діагнози бувають надто суперечливими. Як вам вдається віднайти золоту середину? Не таємниця, що багато чоловіків шукають собі хвороби, тому у поліклініках сьогодні довгі черги.
– Якщо виникає питання до стану здоров’я, військовозобов’язаний може бути направлений для дообстеження у стаціонар або в одну із лікувальних установ для винесення остаточного рішення.
Хочу попередити тих, хто хоче собі придумати якусь довідку чи що-небудь інше. Бувають випадки, що комусь щось написали, дописали. Якщо висновок лікаря не буде відповідати дійсності, то за підробку документів може проводитися службове розслідування.
Бувають випадки, коли після повістки на відправку в навчальний центр, скаржаться на стан здоров’я. Тому для того, щоби виключити такі моменти і вчасно винести рішення, кожному необхідно мати із собою амбулаторну картку або інші медичні документи, які характеризують його стан здоров’я. Якщо лікарі не бачать якихось серйозних порушень, то все одно запитують кожного військовозобов’язаного, вивчають медичну документацію. Психіатр в обов’язковому порядку перевіряє людей, крім того, ми запитуємо, чи не перебувають ці люди на обліку в психо- та наркодиспансерах.
– Яка доля чекає тих, хто свого часу був «списаний»? Вони будуть проходити медкомісію для перевірки поточного стану здоров’я?
– Поки що на військово-лікарські комісії викликаються ті, хто був придатний до військової служби. «Списаних» ми не викликаємо.
– Що означає формулювання «обмежено придатний у військовий час»?
– Це означає, що людина може проходити військову службу, за винятком військових частин з високим фізичним навантаженням (високомобільні, десантні).
– До вас зверталися жінки, котрі хотіли би пройти військовий вишкіл у такий неспокійний час?
– До нашого військового комісаріату жінки-добровольці не зверталися і не призивалися.
– Чи є надія, що ті, хто призиваються, не будуть відправлені в зону АТО?
– Ми робимо все для того, аби якомога швидше ця ситуація вирішилася за рахунок миру і припинення бойових дій, аби наші хлопці проходили службу в мирний час і не брали участі у бойових діях.
– Відомо, що декілька депутатів Івано-Франківської міської ради вже відправилися на навчання, а також деякі сільські голови зголошуються добровольцями. Те, що до лав Збройний сил мобілізують представників органів місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад, якось впливає на загальний характер процесу мобілізації?
– Думаю, що є позитивний досвід і приклад громадянської позиції, котру повинен би сповідувати кожен громадянин. До речі, про депутатів, першим був призваний Андрій Гнатів. Після нього Петро Гавриш та Михайло Малярчук, можна сказати, в добровільному порядку заявили, що готові йти служити. У декого складається думка і мені навіть давали такі запитання, що тут є політичне підґрунтя. Але можу заявити, що це зовсім не так.
– Якщо на сьогодні вже близько 200 чоловіків відправили на навчання, то, очевидно, місто вже виконало план на дві третіх. Скільки ж мобілізованих визнаються непридатними?
– На сьогодні вже оглянули майже 700 військовозобов’язаних, десять відсотків із них визнані тимчасово непридатними або повністю непридатними до військової служби. Велика частина людей направлена на додаткові обстеження. Значну частину серед цих чоловіків також становлять ті, у кого є відстрочка за сімейними обставинами.
Минулого року в місті Івано-Франківську було відмобілізовано понад 400 військовослужбовців. Поки що маємо тільки план на першу хвилю мобілізації, а далі плани будуть доводитися додатково.

Розмовляв  Володимир БОДАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники