КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

До уваги платників єдиного внеску!

До уваги платників єдиного внеску!

11:11:19, 10 Жовтень 2017

З 1 січня 2018 року набирають чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на [...]

Щоб і сліду не було

Щоб і сліду не було

08:02:37, 10 Жовтень 2017

В Івано-Франківську планують демонтувати 150 незаконно встановлених малих архітектурних форм. Про[...]

No thumbnail available

Прикарпатські пенсійники до перерахунку пенсій готові.

06:51:27, 10 Жовтень 2017

Слово за Парламентом Впродовж останніх днів «гаряча лінія» Пенсійного фонду є дійсно «гарячою». Сту[...]

Резервістів кличуть на збори

Резервістів кличуть на збори

07:28:04, 8 Серпень 2017

Івано-Франківську необхідно направити 50 резервістів на 30-денні військові збори на Яворівський полі[...]

Перший дзвоник кличе

Перший дзвоник кличе

07:25:42, 8 Серпень 2017

Цього року за парти івано-франківських шкіл сядуть 3 тис. 108 першокласників. Про це повідомив ди[...]

«Срібло» Кубка Європи

«Срібло» Кубка Європи

06:11:27, 8 Серпень 2017

У румунському місті Арад завершився Кубок Європи з дзюдо серед спортсменів до 21 року. У ваговій [...]

В Івано-Франківську стане на одне проблемне перехрестя менше

В Івано-Франківську стане на одне проблемне перехрестя менше

07:40:34, 8 Серпень 2017

В Івано-Франківську продовжуються роботи на кільцевій розв’язці на Привокзальній площі. Минулого тиж[...]

Важкоатлети вибороли медалі на чемпіонаті України

Важкоатлети вибороли медалі на чемпіонаті України

07:19:55, 8 Серпень 2017

У Хмельницькому закінчився чемпіонат України серед молоді до 23 років з важкої атлетики. Вероніка[...]

Оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування міста Івано-Франківська

Оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування міста Івано-Франківська

01:34:58, 8 Серпень 2017

Відповідно до статей 7, 43, 44, 45, 46 Закону України «Про автомобільний транспорт», постанови Кабін[...]

Розширення можливостей

Розширення можливостей

06:23:14, 7 Липень 2017

Міська влада продовжує працювати над збільшенням пільг і знижок, які надаватиме  «Картка іванофранкі[...]

Кримські татари чи татари в Криму?

Semenuk MМикола СЕМЕНЮК, депутат обласної ради
Історія Московської держави (Російської Федерації), а саме так мала би вона називатись, зіткана з міфів, які тріщать по швах і то від самих витоків цієї держави і по сьогодення. Торкнемося в історичній ретроспективі одного з них – про татар в Криму.
Татарський народ, який долею історії опинився в Криму, органічно поєднався з іншими народами, які протягом віків, кожен в свій час, осідали на даній території – таври, сармати, алани, печеніги, хозари, черкеси, скіфи, готи, греки, римляни, турки, татари, які в різні історичні епохи брали участь у формуванні кримського народу.

Назва «кримські татари» закріпилася у 18 столітті, коли практично всі тюркомовні народи держави іменувалися татарами, зокрема за часів Петра І — 1721 року, коли Росія була проголошена імперією. Так це інформаційне кліше перекочувало з часів петровської епохи, трансформувавшись і органічно злившись в політиці експансії Московії (сучасної РФ) до сьогодення, вміло приховуючи при цьому сутність цієї назви, адже в самій назві ідеологи войовничого шовінізму вже з самого початку в боротьбі з підкореними татарськими народами використали старе римське правило – «дієго амперо» (поділяй і владарюй).
Задля підтвердження цієї думки аргументом є історичний факт, який говорить сам про себе. Між 1240—1502 роками на євроазійському континенті існувала держава кочового типу під назвою Золота Орда. Столицею цієї держави було м.Сарай Бату (1243—1283 роки) поблизу сьогоднішньої Астрахані, а з 1283—1481 – Сарай Берке біля сьогоднішнього Волгограду. В процесі розпаду з її складу виділилися ханства: Астраханське 1460 рік , Криське 1449 рік, Казанське 1438 рік, Сибірське, Казахське, Узбецьке, Ногайська Орда, Велике князівство Московське.
Держава Кримських татар існувала з 1449 до 1783 років. З’єднуючі засади в процесі формування цієї держави  – спільність території, тюркська мова та ісламська релігія.
Цікавим є факт, що московити до 1701 року сплачували данину Кримському хану, мабуть, звідси і бере коріння патологічна ненависть московських шовіністів в ставленні до татар, що проживають в Криму, з тих пір і по сьогодення. Протягом більшої частини своєї історії Криське ханство перебувало в залежності від Османської імперії та було її союзником. Правлячою династією в Криму був рід Гераїв, першим серед яких був Хаджі І Герай. У 1783 році внаслідок перемоги Росії над Османською імперією Крим був спочатку окупований, а потім анексований Росією. Це було початком доби в історії кримських татар, яку вони називають «Чорне століття», а в нас у цей період історії – доба руїни. Гноблення з боку російської адміністрації та експропріації землі у кримсько-татарських селян спричинили масову еміграцію кримських татар до Османської імперії. Дві головні хвилі еміграції припали на 1790 – 1859 роки. Поруч із цим – московити активно проводили колонізацію Криму за рахунок переселенців з теренів метрополії. Все це призвело до того, що з понад 1 млн. татар, які проживали в Криму на момент анексії його Росією за століття, залишилось менше 200 тис. чоловік.
На початку 20 століття, після більшовицького перевороту, у 1921 році було створено Кримську АРСР у складі РРФСР. 18 травння 1944 року, за наказом Сталіна, весь кримсько-татарський народ був звинувачений у колабораціонізмі та депортований з Криму. Трагедія отримала назву – Сюргюн (вигнанець). У злочині були задіяні 32 тис. енкаведистів, які депортували 193 865 татар під керівництвом генерала Дегтерьова. Він за проведення цієї операції отримав звання Героя СРСР, був знищений у 1946 році під Космачем УПА під керівництвом М.Симчича – політв’язня, якого 32 роки тоталітарна більшовицька система гноїла в концтаборах.
Після насильницького виселення татарам було заборонено повертатися до Криму аж до 1989 року. Весь період часу з 1956 року після 20 з’їзду КПРС татарські активісти Мустафа Джемілєв, Юрій Османов закликали до визнання Сюргуну геноцидом кримських татар. Масове повернення почалося в 1989 році, і сьогодні в Криму проживає близько 300 тис. татар, що становить 13% від загального населення.
У 1991 році після виходу України із складу СРСР був скликаний другий курултай (з’їзд) і створена система національного самоврядування татар в Криму. Курултай формує виконавчий орган – Меджліс кримсько-татарського народу (національний уряд) протягом усього часу існування головою меджлісу був Мустафа Джемілєв. З листопада 2013 року головую є Рифат Чубаров.
Згідно з переписом, проведеним у РФ 2010 року, чисельність татар складає 5 млн. 310 тис. (3.72% населення країни). Це другий за чисельністю народ після росіян, з них у республіці Татарстан 2 мільйони 12 тис. чоловік (53.15% татарського населення) Башкор Татарстан, 990 тисяч (24.14%) у Москві до 150 тис чоловік. Станом на сьогодення всього в світі проживає близько 7 млн татар. З них понад 1 млн. проживає в Туреччині, які, асимілювалися та мають кримсько-татарське походження. Сучасна Туреччина не дає даних про національний склад свого населення. В Україні, окрім Криму, татари компактно проживають в Херсонській та Запорізькій областях. Вони послідовно виступають за територіальну цілісність України на противагу проросійсько спрямованим сепаратистським рухам як в Криму, так і на сході України. Незважаючи на це, у березні 2014 р. Росія анексувала Крим, а татарське населення в Криму знову опинилося під ударом імперської машини, перед новим історичним викликом.
Сьогодні головне завдання татарського народу в Криму разом з українським та іншими народами України відновити історичну справедливість – вигнати окупантів з рідних земель. І своєю повсякденою послідовною боротьбою татари в Криму це наочно демонструють.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники