КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Імунітет на весь рік

Імунітет на весь рік

09:43:12, 6 Червень 2018

З настанням літа усі ми прагнемо поласувати корисними ягодами і фруктами, котрі містять багато вітам[...]

Три відзнаки відомого прозаїка

Три відзнаки відомого прозаїка

10:52:23, 6 Червень 2018

Відбулося нагородження переможців міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова-2018». Два ро[...]

No thumbnail available

Перепони інвестиціям

10:46:07, 6 Червень 2018

У Івано-Франківську бракує великих земельних ділянок та вільних виробничих площ, які б можна було за[...]

Майже готова

Майже готова

09:56:42, 6 Червень 2018

Вулицю Станіславську після капітального ремонту відкриють через два тижні. Про це повідомив директо[...]

Місто квітне і зеленіє

Місто квітне і зеленіє

09:54:39, 6 Червень 2018

За три останні роки в Івано-Франківську посадили 1927 дерев та чотири тисячі кущів, з яких не прижил[...]

No thumbnail available

Зміна вивісок

09:49:22, 6 Червень 2018

На позачерговій сесії депутати міської ради змінили назви однієї комунальної установи та трьох навча[...]

Надмірна старанність

Надмірна старанність

06:29:06, 6 Червень 2018

В сучасному Івано-Франківську час від часу виникають скандали через примусове збирання грошей з бать[...]

No thumbnail available

Злодій під ліжком

06:27:40, 6 Червень 2018

У 1904 р. мешканець Богородчан Маркус Проппер приїхав до Станиславова і зупинився в готелі «Європейс[...]

Маршрути на вимогу

marshrut-50Іванофранківці три роки просять «нічних маршруток»
Транспортні і пасажирські потоки у Івано-Франківську починають зменшуватися орієнтовно з 19.00. До того часу громадський транспорт курсує вулицями обласного центру більш-менш регулярно. За винятком «пікових годин», коли практично на всіх центральних вулицях утворюються так звані «тягнучки», які час від часу переростають у «корки». Проте після 19.00 життя у місті не закінчується. Дехто працює і до восьмої, і до дев’ятої вечора. Є й підприємства, які працюють у три-чотири зміни. А у когось виникає потреба під’їхати до вокзалу на вечірні чи нічні потяги або, прибувши ними до Івано-Франківська, добиратися додому. Тому люди вже не вперше просять міську владу організувати так звані нічні маршрути, які б працювали за чіткими графіками і сполучали різні мікрорайони. Хоча є й такі, котрі переконані, що в такому компактному місті, як Івано-Франківськ, нічних маршрутів не потрібно, бо вони себе не виправдають. І спроби міської влади організувати такі маршрути, між іншим, це підтверджують.

Перша спроба
Вперше про запровадження нічних маршрутів у Івано-Франківську офіційно заговорили ще влітку 2014 року. Тоді міський голова Віктор Анушкевичус доручив департаменту житлово-комунального господарства, транспорту і зв’язку опрацювати це питання і розробити нічний маршрут, який би сполучав різні спальні і промислові райони міста, вокзал і автостанції. Зрозуміло, що тариф нічного маршруту мав би бути вищим, ніж за перевезення пасажирів вдень. І це теж мало стати предметом непростого обговорення як для потенційних пасажирів нічних рейсів, так і для перевізників.
Департамент, за словами його очільника Михайла Смушака, такий маршрут розробив. Але далі справа не пішла. Ще у процесі розроблення нічного маршруту і попередніх перемовин з перевізниками з’ясувалося, що ніхто з них не хоче його обслуговувати. Навіть за вищими тарифами. Мовляв, людей буде мало, маршрут буде збитковим, а водії і автобуси можуть стати об’єктами нападок хуліганів чи неадекватних нічних пасажирів. (Заради справедливості слід зазначити, що таке й справді іноді траплялося на маршрутах, які працювали допізна). Тож розроблений нічний маршрут навіть не стали виносити на конкурс, бо наперед було зрозуміло, що він не відбудеться через відсутність претендентів. Щоправда, з чиєїсь легкої руки тоді містом поширилася чутка, буцімто перевізники просто не хочуть конфронтації з таксистами, які, так би мовити, є основними перевізниками припізнілих вечірніх і нічних пасажирів.
Час від часу люди ще нагадували чиновникам про обіцянку запровадити нічні маршрути, а вони, швидше для годиться, розказували, що продовжують над цим працювати.

Очевидне – неймовірне
У 2015 році допомогти транспортникам у цій роботі вирішив іванофранківець Олександр Заславський. У профільній спільноті в мережі Фейсбук він виклав три свої пропозиції нічних маршрутів на базі діючої тоді маршрутної мережі (до реформи 2016 року).
Перший з них по трасі колишнього маршруту № 30 мав охоплювати мікрорайон «БАМ», військове містечко, вулиці Коновальця-Бандери, мікрорайони Майзлів і вулиці Хоткевича та сполучати їх із центром міста. Другим, на базі колишнього маршруту № 73 «АС-4 – АС-2», могли б користуватися мешканці найбільшого мікрорайону Пасічна, вулиць Галицької, району Майзлів та АС-4. Третій – по колишньому маршруту № 58 – призначався для мешканців «Каскаду», «Позитрону», вулиць Вовчинецької, Хмельницького та району Набережної.
Кінцеві зупинки цих нічних маршрутів їхній ініціатор пропонував зробити поблизу добре освітлених вночі супермаркетів та автозаправок з цілодобовою охороною. Плюси в такому експерименті, на його переконання, були очевидними: міська влада мала б запропонувати перевізникам на конкурсній основі взяти в ньому участь, пасажири б знайшлися, а тарифи, вдвічі вищі за «економічно обґрунтовані», все одно були б дешевшими, ніж таксі. Та й дороги вночі у місті не завантажені. Зрештою, є поліція, яка має цілодобово стежити за порядком і могла б посилити патрулювання на кінцевих зупинках нічних маршрутів.

Продовжені графіки
Чи розглядалися і обговорювалися ці пропозиції, достеменно довідатися не вдалося. Але у відповіді на одну з петицій до міської влади про запровадження нічних маршрутів перший заступник міського голови Микола Вітенко  повідомив, що рішенням міськвиконкому від 10. 09. 2015 року №500 затверджено нову мережу міських маршрутів. Воно ухвалене з метою впорядкування роботи міського пасажирського транспорту загального користування, удосконалення якості транспортного обслуговування населення та забезпечення перспективного розвитку пасажирського автомобільного транспорту у місті і буде введене в дію з 01.01.2016 року.
Згідно з паспортами нових маршрутів передбачається продовження роботи більшості з них, а окремі працюватимуть і після 23 години. Зокрема, в робочі дні передбачається робота маршруту №21 «Онкодиспансер – Вокзал» до 23.19, № 22 «вул. Хоткевича – АС-2» – до 23.16, № 28 «м-н «Каскад» – АС-3» – до 23.08, № 35 «вул. Симоненка – Європейська площа» – до 23.30. А на основі обстеження пасажиропотоків на цих маршрутах у вечірній та нічний час буде прийматися рішення про можливе продовження графіків руху або запровадження нових нічних маршрутів, – запевняв перший віце-мер.
Кілька місяців по тому, у березні цього року, про необхідність запровадження нічних маршрутів заговорив і міський голова Руслан Марцінків. Мовляв, у місті є підприємства, які працюють в нічні зміни, тому міська влада планує запровадити нічні маршрути. Щоправда, жодних нічних маршрутів у Івано-Франківську нема й досі, а на сайті електронних петицій до міської влади нещодавно з’явилася чергова петиція про їх запровадження.

Куди їхати і скільки платити?
Начальник управління транспорту і зв’язку міськвиконкому Олег Ганчак каже, що управління й надалі працює над запровадженням нічних маршрутів, але зазначає, що до цього необхідно підходити дуже зважено і вважає, що вони мають обслуговуватися комунальним транспортом, бо приватники працювати відмовляються. За його словами, також були спроби домовитися з керівниками підприємств, щоб автобуси, які довозять їхніх працівників на роботу у третю зміну, по маршрутах руху зупинялися на визначених міських зупинках, але наразі вони від цього відмовляються. Хоча управління транспорту цих спроб не полишає і його очільник має надію, що домовитися все ж вдасться.
Загалом з організацією нічних маршрутів є кілька проблем. Тариф у них має бути меншим, ніж поїздка на таксі, але не повинен бути збитковим для перевізника. Чи готові пасажири платити більше, якщо зараз всі все хочуть подешевше і майже «задурно»? Нові маршрути треба обкатувати. У збиток собі ніхто з перевізників це  робити не буде. На якого пасажира орієнтуватися?  Куди людям треба їхати вночі? На роботу, на вокзал до нічного потяга чи з нічного потяга додому, а також іноді у власних потребах. Скільки таких пасажирів буде?  Навіть за умови системної обкатки нічних маршрутів, коли з’являться пасажири, які готові на них чекати і платити більше, підвищені нічні тарифи можуть виявитися збитковими.

Комунальна перспектива
У разі збитковості роботу нічних маршрутів доведеться дотувати, передбачаючи на це кошти в міському бюджеті. А їх вишукати теж не легко. (Наразі  дотується робота п’яти сезонних маршрутів, які з квітня до кінця жовтня здійснюють перевезення до садово-городніх масивів, цьогоріч це обійшлося у 800 тис. грн.). Тому, на думку О. Ганчака, нічні маршрути, у разі ухвалення рішення про їхнє введення, мав би обслуговувати комунальний перевізник. Але комунальне підприємство «Електроавтотранс» не має необхідної кількості рухомого складу навіть для того, щоб забезпечити випуск машин на єдиний свій автобусний маршрут № 27 «м-н «Каскад» – вул. Пулюя» (а субпідрядний перевізник «Корида Транс» теж не завжди надає передбачену кількість автобусів). Щоправда, з середини наступного року все має змінитися. 27-й маршрут, відповідно до інвестиційного зобов’язання, обслуговуватиметься автобусами великої вмістимості, а КП «Електроавтотранс» планують придбати новий рухомий склад.
Також у місті є кілька проблемних автобусних маршрутів, від яких відмовляються приватні перевізники і котрі, за словами О. Ганчака, теж доцільно перевести на обслуговування комунальним транспортом, який найперше має виконувати соціальну функцію. Що ж стосується нічних рейсів, то наразі пасажири можуть розраховувати лише на уже згадані маршрути №№ 21, 22, 28 і № 35, котрі мають завершувати свою роботу після 23.00. Однак із цих маршрутів автобуси іноді з’їжджають швидше...
Іван ГІРАК   

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники