КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Микола РОЖКО: «Медицину заочно вивчити неможливо»

РожкоЦьогоріч Івано-Франківський національний медичний університет відзначає 70-літній ювілей. Виш постійно набирає обертів і ось нещодавно Президент України вручив науковцям вишу Державну премію – найвищу відзнаку в галузі науки і техніки. За останнім рейтингом МОЗ за рівнем матеріально-технічного забезпечення навчального процесу університет перебуває на першому місці. Сюди на навчання приїжджають не лише з усієї України. Сьогодні тут навчаються студенти із 60-ти країн світу. Цей навчальний заклад був чи не першим, хто прийняв студентів із африканського континенту. Популярність вишу зростає, а ми тим часом говоримо про цьогорічну вступну кампанію та й про життя навчального закладу загалом із його ректором Миколою Рожком.

– Освіта міста – це не лише школи і садочки. У місті є три національні університети, серед яких медичний заклад аж ніяк не пасе задніх. Інфраструктура навчального закладу розвинена по усьому Івано-Франківську. Чим сьогодні живе університет?
– Цього року маємо більше тисячі випускників з усіх факультетів. Цими днями вручаємо їм дипломи. А щоби підготуватися до початку нового навчального року, маємо всього два місяці. Це неймовірно спресований термін. За останній час нам вдалося закінчити капітальні ремонти кафедри педіатрії та інших структурних підрозділів... Ми покликані для того, аби вчити молоде покоління в належних умовах.
Саме зараз щодня займаємося питаннями набору потенційних студентів. Уся підготовча робота завершена: маємо правила вступу, погоджені ціни на навчання.
– Чим цьогоріч медичний університет готовий приваблювати абітурієнтів?
– Якщо зважити на те, скільки людей завітало на День відкритих дверей, то маю оптимізм, що ми наберемо своїх 1400—1500 абітурієнтів. За усі роки у нас не було проблем, незважаючи на економічні чи соціально-політичні проблеми. Наше завдання – зробити все для того, аби університет був на рівні. До речі, за останнім рейтингом Міністерства охорони здоров’я за рівнем матеріально-технічного забезпечення навчального процесу наш університет перебуває на першому місці. Ми входимо у трійку найкращих медичних вузів України за фінансовим станом. Кризи економічної ми поки що не маємо. Люди отримують заробітну плату. Влітку одним пакетом працівники отримають усі виплати – відпускні, оздоровчі. У нас сьогодні на рахунку 60 млн. грн. на депозиті – 105 мільйонів грн. Це спільна робота колективу, ректорату, бухгалтерії, планово-економічного відділу. Були часи, коли було дуже тяжко. Ми не мали навіть на зарплату. Пригадую, просив вчену раду, щоби зняти доплату за лікувальну роботу. Люди йшли назустріч, розуміючи, в якій складній ситуації був університет. Сьогодні ситуація інша. Ми оголосили тендер на нові апарати, які допоможуть покращити технічне оснащення кафедр. Більше трьох мільйонів гривень – це дуже серйозна сума.
Робимо наукові лабораторії. Попереду – ремонти кафедри анатомії, тобто займаємося покращенням умов у всіх структурних підрозділах.
– Великий конкурс на одне місце серед абітурієнтів – не дивина. Особисто вас ніколи не дивувало таке палке прагнення вчорашнього школяра стати лікарем?
– Конкурс відносний, бо діти зараз подають документи на 15 спеціальностей. Дійсно, ми є в лідерах по Україні з деяких спеціальностей. Особливо популярними є лікувальна справа і стоматологія. Але там мало державних місць. Позаторік до нас вступила на навчання дитина, в котрої були майже з усіх предметів ЗНО по 200 балів. Вона була призером міжнародної олімпіади. Це говорить про те, що до нас йдуть ті діти, котрі насправді цього хочуть. Медицина важка, і заочно вивчити її неможливо. Звісно, відраховуємо, якщо студент не справляється, адже вибір професії лікаря – це відповідальність не тільки перед суспільством, але й перед собою.
Якщо є анатомія, то її треба вчити безпосередньо біля стола, де препарується трупний матеріал. Маємо зараз один із найкращих анатомічних музеїв і всі необхідні умови. Схожа ситуація і на інших кафедрах.
– Які якості повинні переважати в молоді, аби справді стати хорошим спеціалістом і потім не зашкодити життю і здоров’ю іншої людини?
– Для медика найперше має бути мета в житті, коли тобі люди довіряють найдорожче – здоров’я. Ніхто зразу не стає професором, академіком чи доцентом. Є певний шлях, який треба пройти: інтернатура, магістратура, аспірантура, докторантура. Так прописано, тому треба вчитися у старших. До честі, ми зберегли науковий потенціал університету. Сьогодні маємо 100 докторів наук, 500 кандидатів наук, майже 400 доцентів. У нас надзвичайно потужний колектив, котрий здатний навчати дітей.
– Перед вами лежить листок із цінами за навчання. Медичний навчальний заклад – чи не найдорожчий з усіх. Чим це зумовлено?
– Є постанова Кабміну і закон, згідно з якими, дивлячись на інфляцію в державі, я би мав повне право індексувати навчання на 40 відсотків не тільки тим, хто буде вступати цього року, а й теперішнім студентам. Наші вузи-сусіди так і зробили. У нас поки що немає такої великої економічної необхідності. Тому підняли ціни для вступу всього на 10 %. Найдорожча у нас стоматологія. Так було постійно. Якщо робити перерахунок, то вартість навчання становила тисячу доларів. Сам факультет дуже дорогий щодо матеріального забезпечення навчального процесу. Ми купуємо найкраще в Україні обладнання – розхідні матеріали, стоматустановки. Аналогічно і на інших факультетах, де створені навчально-практичні центри. Вони обладнані найнеобхіднішим.
– Який відсоток державного замовлення?
– Цього року маємо 250 державних місць загалом по університету. За останні роки зауважень щодо прийому на державні місця у нас не було. Виконуємо і норму щодо кількості інвалідів.
– Вже традиційно популярними залишаються три напрямки – лікувальна справа, стоматологія, педіатрія і фармація. Сучасні вимоги диктують умови для підготовки лікарів сімейної медицини, а також військових лікарів. Як університет націлює молодь на нові напрямки роботи?
– Завжди в авангарді лікувальна справа, стоматологія. Дещо менше людей йде на фармацію. Ми справді були ініціаторами в державі з відновлення роботи військової кафедри. Маємо подяку від міністра оборони Полторака за те, що ми були локомотивом у цьому питанні. У нас є угода із військово-медичною академією. 22 наші випускники вже склали військову присягу і є офіцерами запасу. Невдовзі плануємо відкрити ще одну спеціальність, котра тісно пов’язана із проблемами в державі, – медична і психологічна реабілітація.
– Як сьогодні вижити новоспеченому спеціалісту? Чи має майбутній медик стимул до роботи?
– Коли я вручаю дипломи, то кажу випускникам, що вони повинні подякувати своїм батькам за підтримку. Кожен батько хоче, щоб його дитина навчалася. В мене цього року також свято – син закінчує п’ятий курс... Це величезна відповідальність дітей перед батьками, суспільством. Виклики насправді дуже великі. Медики мусять бути готовими до таких викликів. Як правило, наші випускники мають хорошу репутацію, і їх із задоволенням беруть на роботу. Лікар дає клятву, що буде вірно служити своєму покликанню і охороняти здоров’я людини. Основне – не нашкодити.
– Існує таке твердження, що більшість новоспечених лікарів йдуть на роботу лише для того, аби відробити потрачені на навчання кошти. Як, на вашу думку, можна змінити такі стереотипи у суспільстві? Чи може якимось чином вплинути навчальний заклад на свідомість майбутнього лікаря?
– Можу сказати, що ми в лідерах по Україні серед талановитих дітей. Вони беруть участь у всеукраїнських предметних олімпіадах, маємо чимало призерів. П’ятірці найкращих випускників пропонуємо залишитися на кафедрах.
Безумовно, є проблеми. Багатьом я не підписав контракти за речі, які несумісні із викладачем вищої школи. Тут відіграють вирішальну роль різні чинники – фінансові проблеми, ставлення до студента, моральні якості. Але є робота університету і його престиж. Не можу сказати, що я поборов корупцію, але десятки людей за такі речі поплатилися. А загалом це проблема соціальна, і щоби цього небуло – держава повинна опікуватися лікарем.
– Щороку вашими випускниками стають тисячі молодих спеціалістів. Чи можуть вони конкурувати із визначними світилами медичної галузі, закордонними фахівцями?
– Випускник медуніверситету не може конкурувати зі світилами. Я з усіма своїми регаліями не можу приїхати в Польщу чи Німеччину і стати до лікування пацієнта. Я можу читати лекції, проводити методичну роботу. Щоби нострифікувати диплом, треба їхати туди, здавати мову, необхідні тести, – і тільки тоді ти отримуєш право працювати з хворими поза межами нашої країни.
– Українці за якісними медичними послугами змушені їхати у США, Ізраїль, Німеччину. Чого бракує в Україні – кадрів чи фінансів?
– Я вважаю, що у нас бракує політичної волі. Така держава із величезним медичним потенціалом і передовими технологіями може мати все. Ми можемо мати онкогематологічний центр, як у білорусів, чи лікарню майбутнього. Найстрашніше, що коли приходить новий уряд, починаються нові реформи. Як закон «Про вищу освіту», так і стратегія розвитку охорони здоров’я мала би бути націлена не на один рік, а хоча б на 50. Наприклад, зараз йде мова про створення госпітальних округів. Я вважаю, треба дуже толерантно підходити до того, що сьогодні добре працює. Бо зруйнувати легше. Але як це потім відновити? Без відповідного фінансування одними заявами реформи не зробите. Медицина є показником рівня держави.
Розмовляв Володимир БОДАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники