КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Мінімальний максимум

sesij-4Міська рада збільшила видаткову частину  бюджету на п’ять мільйонів
Минулої п’ятниці відбулась позачергова 51 сесія Івано-Франківської міської ради, головними питаннями порядку денного якої були затвердження міського бюджету на 2015 рік та розгляд пов’язаних з наповненням його дохідної частини проектів рішень.

Вимушені рішення
Гострі дискусії в сесійній залі розгорілися ще до розгляду проекту головного фінансового документа міста під час обговорення проектів рішень про встановлення місцевих податків і зборів, їхніх ставок та звільнення від сплати земельного податку.
Як поінформував доповідач – заступник міського голови з економічних питань Богдан Білик, – у 2015 році на території міста справлятимуться податок на майно, єдиний податок та так званий податок на акциз і два види зборів – туристичний і за паркування. Відповідні ставки цих податків, за словами Б.Білика, затвердив міськвиконком. Однак у бюджетної комісії міськради було інше бачення цих питань і вона запропонувала свої зміни. Вони полягали у тому, щоб надати пільги і не оподатковувати квартири площею 120 та житлові будинки площею 240 квадратних метрів.

Логіку таких пропозицій пояснив голова бюджетної комісії міськради, голова фракції ВО «Свобода» Роман Онуфріїв. За його словами, комісія керувалася діючими нормами оподаткування нерухомості. Крім того, у старому житловому фонді Івано-Франківська є так звані чеські і німецькі будинки, площа деяких квартир у яких становить понад 110 квадратних метрів. А у районах садибної забудови будинки десятиліттями розбудовували різні покоління і зараз їх оподатковувати некоректно.
«На жаль, центральна влада змушує нас ухвалювати подібні рішення. Я вважаю таке трактування цього податку з боку Кабміну і Верховної Ради достатньо некоректним. Я проти того, щоб спадщину, яку отримали українці, нова влада реформаторів оподатковувала. Тому виведення з бази оподаткування квартир до 150 та приватних садиб до 240 квадратних метрів є справедливим, а решта оподаткування вважаю податком на розкіш», – пояснив Р.Онуфріїв.
Його підтримав і депутат фракції ВО «Батьківщина» Василь Бойчук. «Ми довго дискутували з цього приводу. Ціна питання приблизно 300 тисяч на рік при бюджеті у 900 мільйонів. З цього буде не стільки фінансового ефекту, скільки непотрібних зайвих розмов. У нас є діюче законодавство, ми на нього оперлися і давайте будемо трохи мудрішими за тих, хто хоче зробити нас дурнішими», – закликав він.

Монетизація стосунків
Ще більша дискусія виникла під час обговорення ставок податку на нежитлову нерухомість. Депутат фракції «За зміни у Івано-Франківську» Сергій Борзов заявив, що впродовж тижня не зміг отримати відповідного проекту рішення, хоча питання про місцеві податки і збори мали б попередньо широко обговорюватися із залученням експертів. Він наголосив, що у Івано-Франківську не буде передбаченого законодавством диференційованого підходу до нарахування і сплати податків на нежитлову нерухомість, що є несправедливим, адже за таку нерухомість на вулиці Незалежності і, скажімо, у районі аеропорту платитимуть однаковий податок. Однак його пропозиція доопрацювати і збалансувати ці питання та розглянути їх після затвердження положення про справляння місцевих податків і зборів не набрала необхідної кількості голосів.
С.Борзов також взяв слово і під час розгляду питання про звільнення від сплати земельного податку. Він заявив, що ті заклади, які утримуються з державного та обласного бюджетів, не мають коштів на сплату земельного податку, а тому їх доцільно звільнити від нього, залишивши все так, як було до 1 січня 2015 року. «Зараз це виглядає на такий собі шантаж: нехай ідуть до нас і домовляються, щоб ми їх звільнили», – вважає С. Борзов.
«Якщо уряд надав начебто органам місцевого самоврядування фінансову основу у вигляді цих платежів, то давайте монетизуємо стосунки, – сказав Р.Онуфріїв. – Плату за землю нараховують усім. Наші міські установи по факту надходження цих коштів у міський бюджет одразу ж отримуватимуть реверсне фінансування у бюджет їхніх галузей».
Депутат фракції «За зміни у Івано-Франківську» Ростислав Кукурудз повідомив, що отримав звернення від керівників місцевих університетів, у яких вони просять звільнити їхні виші від податку на землю, бо коштів на 50% плату цього податку у них нема. «Якщо і монетизувати стосунки, то доцільно було б дослухатись і збільшити їм пільгу з 50 до 90%», – вважає він. «За даними податкової, у вузах розрахунковий відсоток отриманих доходів від безоплатних надходжень коштів у вигляді  компенсації за надані послуги до фактичного отримання фінансування за загальним фондом складає у медуніверситеті –  66%, у технічному університеті – 45% і в Прикарпатському університеті – 54%, так що можна і 50% заплатити за землю, щоб поповнити міський бюджет», – відповів на це заступник міського голови Б.Білик.

Розвінчання міфу
Розгляду проекту бюджету міста на 2015 рік передував виступ голови бюджетної комісії Р. Онуфрієва, який запропонував міській раді ухвалити звернення до керівництва держави «щодо недопустимості руйнування фінансової основи місцевого самоврядування». «Популярна теза про децентралізацію державної влади і про те, що органи місцевого самоврядування отримали неймовірну кількість організаційних і фінансових ресурсів насправді є міфом, і я це покажу на основі цифр дохідної частини міського бюджету», – заявив Р.Онуфріїв.
За його словами, досі концентрація бюджетних ресурсів в державі складала 80%, а 20% – у місцевих бюджетах. Зараз співвідношення змінилось. У держбюджеті сконцентровано 82% коштів, а у місцевих бюджетах – 18%. З 75 до 60% зменшено відрахування у міський бюджет податку з доходів фізичних осіб, що для Івано-Франківська завдасть втрат на понад 100 млн. грн. Відмінена дотація вирівнювання, яка у 2014 році складала 110,5 млн. грн. А також вперше з міського бюджету вилучено 18 млн. грн. «Це безпрецедентний випадок», – наголосив Р. Онуфріїв. Зазнав втрат і так званий бюджет розвитку. За його словами, після реформи гарантовані доходи бюджету розвитку Івано-Франківська на 2015 рік складають 20 млн. грн. проти 83 млн. у попередньому році. А податки, які залишили місцевому самоврядуванню, досить важко адмініструвати. «Чому нам залишили такі складні в адмініструванні податки і не довели податкову базу? Нам такої децентралізації не потрібно», – заявив голова бюджетної комісії.
Загалом, як поінформував доповідач – заступник міського голови Б.Білик, – доходи міського бюджету на 2015 рік передбачені у сумі 992730, 794 тис. грн., а видатки у сумі 994838, 217 тис. грн. Профіцит загального фонду визначено у сумі 86871, 730 тис. грн., а дефіцит спеціального фонду у сумі 90871, 730 тис. грн.

Скромні витрати
«Тратити будемо скромно, – зазначила співдоповідач т.в.о. начальника міськфінуправління Галина Яцків. – Ми розраховували бюджет 2015 року на рівні планових показників минулого року. Практично враховані всі пропозиції структурних підрозділів. Заборгованість, яка виникла станом на 1 січня 2015 року, зібрана в окремий додаток так званих інших видатків і  не впливатиме на фінансування загальних видатків структурних підрозділів».
Депутати різних фракцій закидали міській владі, що вона не залучала їх до формування і обговорення бюджету та не дала достатньо часу на ознайомлення з ним. Але міський голова Віктор Анушкевичус зазначив, що бюджет балансували практично до останнього дня перед сесією. «На 9 січня він був сформований на 80%, на середу – на 93%. Дехто давав оптимістичні цифри, але ми навмисно не йшли на великий оптимізм. Буде динаміка по першому кварталу і ми зможемо робити прогнози, уточнювати бюджет тут, у сесійній залі, разом з вами», – сказав мер.
«Бюджетна комісія рекомендує підтримати проект міського бюджету у редакції міськвиконкому. Не маючи бази оподаткування і динаміки надходжень, нам треба довіритися міськвиконкому, який працював зі структурними підрозділами і розпорядниками коштів, – закликав депутатів Р.Онуфріїв. –  А вже у лютому-березні дивитися на динаміку і спробувати вносити зміни. Зараз ламати структуру цього документа нема сенсу».
Однак у підсумку депутати все-таки вирішили збільшити видаткову частину бюджету на п’ять мільйонів, які направили на завершення ремонту Набережної та будівництво у місті кількох кільцевих транспортних розв’язок. За пропозицією міського голови, гроші на це візьмуть у рівних частинах з доходів від податків на майно, на землю і акцизного податку.
«Вперше в історії всі бюджетні запити ми виконали. Всім розпорядникам, які подавали по видатках свої запити, ми ні копійки не урізали. Все дали на сто відсотків», – підсумував ухвалення міського бюджету на 2015 рік міський голова В. Анушкевичус. Проти міського бюджету проголосував лише голова фракції «Громадянська позиція – Громадський форум» В.Чорноус, який пропонував 300 тисяч гривень, передбачених на підсвічування вежі обласного телерадіопередавального центру, спрямувати на підсвічування пішохідних переходів. Пояснення міського голови, що на це підуть грантові кошти асоціації НЕФКО, його не переконали.
Іван ГІРАК
Фото Тараса ЯКОВИНА

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники