КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У міській раді новий депутат

У міській раді новий депутат

03:38:58, 12 Грудень 2018

Екс-мера Івано-Франківська у депутатському корпусі міської ради замінив його колишній заступник. [...]

Вакцини в дефіциті

Вакцини в дефіциті

09:16:26, 11 Листопад 2018

В Івано-Франківську закінчуються вакцини проти кору для дітей. Про це повідомила начальник міського [...]

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

08:28:42, 11 Листопад 2018

Жіноча збірна України серед студентів вирушила на етап Всесвітньої університетської ліги з баскетбол[...]

Парк для індустрії

Парк для індустрії

08:58:58, 11 Листопад 2018

Івано-Франківськ планує викупити 14 га землі для створення у Хриплинській промисловій зоні індустріа[...]

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

Модель на вибір

viboru-1Як обирати нову міську владу
Місцеві вибори, заплановані на останню неділю жовтня цього року, покликані закласти фундамент реформи децентралізації, визначивши її безпосередніх реалізаторів на місцях.
Регіональну владу, що керуватиме «по-новому», обирати планують також за новими правилами. Звичну для України пропорційно-мажоритарну модель для локальних виборів збираються змінити або, як мінімум, суттєво вдосконалити. Однак як саме – досі неясно.
В коаліційній угоді міститься пункт про відкриті списки. Але різновидів моделей цієї виборчої системи у світовій практиці безліч. Їх майбутні концепції для електоральних змагань в українських реаліях активно обговорюють «під килимами» парламенту. Однозначної підтримки поки що не має жодна з них. Але, так чи інакше, наслідком усіх сперечань має стати голосування за відповідний, найбільш компромісний для всіх політичних сил, законопроект. Як декларується, у червні-липні.

Три шляхи
За інформацією, що у своїй заяві від 20 травня поширила  громадянська мережа «Опора», наразі відомо про підготовку трьох альтернативних законопроектів про місцеві вибори в Україні. Один з них – внесений депутатами фракції ВО «Батьківщина» законопроект  № 2831 – офіційно зареєстрований у парламенті та передбачає повну відмову від мажоритарки і чисту пропорційну модель. Над розробкою іншого проекту трудиться робоча група Верховної Ради, створена розпорядженням спікера Володимира Гройсмана. Нею напрацьовується модель, що передбачає пропорційну систему з відкритими списками на рівні областей та великих міст, а на рівні міст та районів – багатомандатну мажоритарку. Депутатським корпусом також обговорюється законопроект про місцеві вибори авторства ще одного депутата від БПП Руслана Князевича.
Перший, внесений головою фракції «Батьківщини» Юлією  Тимошенко, встановлює, що депутати міських, районних, обласних рад обиратимуться за пропорційною виборчою системою, а у партійних списках визначається «жорстка» перша п’ятірка кандидатів, тоді як інші розташовуються за алфавітом та закріплюються за конкретними територіями з приблизно однаковою кількістю виборців декількох виборчих дільниць. При цьому порядок кандидатів, які отримають мандат, визначається остаточно зборами відповідної місцевої організації партії за офіційними результатами виборів вже після дня голосування.
Робоча група парламенту із розробки законопроекту працює під головуванням колишнього голови Комітету виборців України, а нині нардепа від БПП Олександра Черненка. Концепція пропонує  вибори депутатів обласних рад та міських рад у великих містах (понад 90 тис. виборців) за пропорційною виборчою системою з голосуванням за відкриті партійні списки у багатомандатних округах. При цьому виборці матимуть можливість не лише голосувати за місцеву організацію партії, а й обирати конкретного кандидата від політичної партії в кожному з багатомандатних округів з декількох запропонованих осіб. Інші місцеві ради обиратимуться за багатомандатною мажоритарною системою, коли кількість переможців дорівнюватиме кількості мандатів в окрузі.
Законопроект про місцеві вибори авторства народного депутата України Руслана Князевича не проходив публічного обговорення та розроблявся без залучення громадськості, експертних організацій, інших зацікавлених сторін. Законопроект передбачає проведення виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у місті рад за пропорційною виборчою системою у багатомандатному виборчого окрузі з висуванням одного кандидата від партії в кожному з територіальних округів, на які поділяється відповідний багатомандатний округ. Виборець голосує за місцеву організацію партії, яку в конкретному окрузі представляє один кандидат, а мандати між кандидатами одного партійного списку розподіляються в залежності від кількості голосів виборців, відданих за цю партію в різних територіальних округах.

Може бути  «по-старому»
Найменші шанси на прийняття у законопроекту «Батьківщини». В експертних колах його полосують критичними різками за положення про надане зборам місцевої парторганізації право розміщення кандидатів у списках за результатами голосування. Це може зберегти системну торгівлю депутатськими кріслами.
«Бютівська» система повертає нас до ситуації, коли треба йти на поклін до партій, – впевнений координатор руху «ЧЕСНО» в Івано-Франківській області Віталій Світлик. – Знову будуть продаватися місця у списку. Ми вже маємо досвід, до чого це призводить. Коли люди перед виборами приходять в політику, як на базар, і купують місця в тій чи іншій партії. Тому я категорично проти цього законопроекту».
З ним погоджується правозахисник української Гельсінської спілки з прав людини в області Юрій Вацик: «Моделі пропорційної виборчої системи, які передбачають право керівництва партії чи партійних органів втручатися у процес переміщення кандидатів у межах партійних списків, недопустимі».
«В селах, селищах, малих містах та районах доцільно провести вибори до рад за мажоритарною системою багатомандатних виборчих округів. Основними перевагами такої системи є те, що виборці зможуть чітко ідентифікувати тих кандидатів, яких вони обирають, та врахування більшості кількості голосів виборців у порівнянні з мажоритарною системою одномандатних виборчих округів, яка передбачена чинним законодавством», – вважає Юрій Вацик.
Саме таку модель на місцевих виборах-2015 пропонують запровадити розробники законопроектів, що працюють під керівництвом депутатів від БПП. Між двома запропонованими ними варіантами, з найбільшою вірогідністю, і стоятиме вибір народних депутатів напередодні голосування.
«Порошенківська модель ближча до відкритості. Оскільки  люди голосують і за партію, і за кандидата. Ця модель, безперечно, є кращою», – переконує Віталій Світлик.
Разом з тим, за словами політолога,  виборча реформа напряму пов’язана зі змінами до Конституції. А редагування її – процес доволі тривалий. Крім того, потрібно провести ще й масштабну роз’яснювальну кампанію серед населення та членів виборчих комісій.
«Це величезний пласт роботи, і я навіть не уявляю, як у парламенті  планують це зробити, – каже Віталій Світлик. –  Моя думка – у коаліції вже не залишилося часу на ухвалення закону про місцеві вибори на пропорційній основі за відкритими списками. Тому чергові місцеві вибори 25 жовтня пройдуть за старим законом зі змішаною системою виборів».
Такий сценарій розвитку подій «ЗК» підтвердив народний депутат від БПП Юрій Соловей:
«Ситуація, коли буде залишена стара система виборів, яка на минулих виборах в принципі великих недоліків не показала, розглядається. Але з умовою, що вона буде модернізована і вдосконалена, шляхом введення двотуровості виборів міських голів, політичних блоків, підвищення бар’єру проходження до рад, посилення відповідальності за підкуп виборців, обмеження телерадіореклами», – говорить Юрій Соловей.
За словами нардепа, шанси на прийняття у ВР системи виборів за зразком «нової» та модернізованої «старої» моделей – 50 на 50.
За словами нардепа від «Батьківщини» Дмитра Шлемка, країні все ж конче потрібен новий закон про місцеві вибори. Обранець готовий проголосувати за будь-який із законопроектів, що набиратиме більшість голосів:
«Я голосуватиму за будь-який закон, що передбачатиме пропорційну систему виборів  – до обласних, міських, районних рад, мажоритарну для сільських і селищних  і двотурову для виборів міських голів. Головне, щоб він реально був введений в дію до 25 жовтня».

Перехідний процес
Процес прийняття нового закону про місцеві вибори стопорить позиція усіх учасників законотворчого процесу. Кожна політична сила намагається проштовхнути схему, теоретично вигіднішу для себе, а часу на утрясання немає. Новий закон і відкриті партійні списки не гарантують деяким коаліційним партіям перемогу на місцевих виборах. І навіть навпаки: жовтень 2015 року може закріпити їх падіння.
Повернення до пропорційної виборчої системи може зіграти проти тих політичних сил, які зараз представлені у парламенті і які воліли б законсервувати свій успіх, не ризикуючи отриманими відсотками на місцевих виборах. Вони прагнутимуть як мінімум «притримати» ухвалення нової Конституції, а також змін до виборчого законодавства. Що стосується якості майбутніх виборів, то це питання, схоже, мало кого хвилює.
Опріч того, владою проробляється схема, згідно з якою прийдешні місцеві вибори будуть проміжними. Мовляв, навіщо обирати місцеві ради у жовтні 2015-го на п’ять років, якщо, за найоптимістичнішими показниками, адміністративно-територіальну реформу вдасться здійснити лише до весни 2016-го? Тобто, розглядається варіант обрання органів місцевого самоврядування на два роки. А вже після планується проведення нових виборів під нову виборчу систему, новий адміністративно-територіальний устрій та нові повноваження.
При таких розкладах один із можливих варіантів – провести вибори за чинною змішаною системою, але як крок назустріч – запровадити два тури при обранні мерів міст. Таким чином влада покаже, що вона готова до якоїсь конструктивної позитивної діяльності, але, з іншого боку, збережеться стара система і зменшаться політичні ризики.
Оксана ГЛУШКЕВИЧ

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники