КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У міській раді новий депутат

У міській раді новий депутат

03:38:58, 12 Грудень 2018

Екс-мера Івано-Франківська у депутатському корпусі міської ради замінив його колишній заступник. [...]

Вакцини в дефіциті

Вакцини в дефіциті

09:16:26, 11 Листопад 2018

В Івано-Франківську закінчуються вакцини проти кору для дітей. Про це повідомила начальник міського [...]

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

08:28:42, 11 Листопад 2018

Жіноча збірна України серед студентів вирушила на етап Всесвітньої університетської ліги з баскетбол[...]

Парк для індустрії

Парк для індустрії

08:58:58, 11 Листопад 2018

Івано-Франківськ планує викупити 14 га землі для створення у Хриплинській промисловій зоні індустріа[...]

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

Музей патронові міста

FrankoФранкові знайшлося місце у центрі Івано-Франківська
Відшукати Краєзнавчий музей Івана Франка в нашому місті неважко. Якщо ви знаєте, де знаходиться Музей Олекси Довбуша, тоді потрапите саме в те місце, котре шукаєте. Скромний доробок експонатів вдалося розмістити у невеликому приміщенні краєзнавчого відділу Центральної бібліотеки на початку вулиці Мазепи.
Дві працівниці цього закладу наввипередки готові розповісти про все, що пов’язує наше місто із перебуванням Івана Франка на Прикарпатті. Кажуть, що готові це робити щодня, але за два тижні ще не було достатньо часу для реклами закладу. Великого напливу відвідувачів тут чекають із поверненням школярів із канікул.

Вже із самого входу увагу привертає портрет Каменяра і його фраза про наше місто. Є тут і бюст Франка, і скульптура  у повний зріст. Але найбільшим скарбом, як переконують працівниці музею, є духовне багатство писаного слова.

У приміщенні музею все вдало скомпоновано. На стендах інформація про перебування Івана Яковича у різних куточках Прикарпаття, а у спеціальних вітринах – колекція унікальних видань, пов’язаних із життям і творчістю Каменяра. Усе це – добірка матеріалів, котрі зібрав історик та краєзнавець, ініціатор цього музею Богдан Гаврилів. Експозиція музею – це понад 300 ілюстративних, текстових, книжкових матеріалів. Чільне місце в експозиції займає і карта із позначенням місць перебування письменника у нашому місті.
Ініціатор створення музею задоволений тим, що бодай такий мінімум шани Каменяреві вдалося здійснити наприкінці ювілейного року. Питання про відкриття в Івано-Франківську музею Івана Франка поставало протягом багатьох років. У розмові із паном Гаври-лівим дізнаємося, що таке компромісне рішення із приміщенням давалося не так просто. Свого часу із зверненням-проханням до влади історикові допомагали творчі спілки області.
«П’ять адрес із пропозиціями не отримали схвалення від  влади. Історико-меморіальному музею не судилося бути у тих закладах, куди свого часу заходив Франко», – каже Богдан Гаврилів. Найдоцільнішим, на його думку, було б розмістити музей у тому будинку, де зараз піцерія на вул.Січових стрільців.
Родзинкою цього закладу пан Богдан вважає одну маленьку деталь. За його словами, коли Іван Якович тільки народився, то цьому будинку на початку вулиці Мазепи вже було 60 років. Але і сам краєзнавець, і працівниці музею сподіваються, що згодом цей заклад набуде більшої популярності і матиме більше експонатів, а тому зможе перебратися у просторіше приміщення.
Зі слів головного історика міста, зараз достеменно відомо лише про 20 адрес, куди навідувався Каменяр у нашому місті. А от кількість його відвідин тодішнього Станіслава музейним працівникам ще треба досліджувати. «Відомо, що Франко близько 90 разів був на Прикарпатті. Він фактично проїздив через наш вокзал. І лише одного разу у 1884 році під час організованої студентської мандрівки Іван Франко прийшов до Станіслава пішки», – розповідає Богдан Гаврилів.
У своєму арсеналі пан Гаврилів вже назбирав майже сорок листів обіцянок від влади про можливість створення такого закладу. Тепер каже, що, напевно, передасть їх у архів, аби нащадки могли бачити, як складно було створити музей патрона міста. А це європейська традиція, коли у центральній частині міста, переважно у ратуші, є такий заклад.
У музеї сподіваються на поповнення матеріалів, бо переконані, що ще чимало не вивченого і не дослідженого. «Цьому закладу бракує речових експонатів, – зізнається історик. – Із цим, «на щастя», нам не повезло». Свого часу пан Богдан вів перемовини із внуком Франка Рональдом, але минулого року в Києві відкрився музей родини Франка, тому більшість речей передали туди для оформлення.
Володимир БОДАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники