КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

На вас чатують Інтернет-шахраї

shahrai-37Інтернет міцно ввійшов у життя українців. Все більше покупок здійснюється в Інтернет-магазинах, адже це зручно, швидко, дешево, до того ж пропонується широкий асортимент товарів. У «всесвітній мережі» також можна вигідно продати непотрібні власнику речі. Популярності набули сайти OLX, KidStaff, Клумба, Shafa. Усе би добре, якби не шахраї!

Шахрайство в Інтернеті набуло небувалого розмаху. Не минає й дня, щоб хтось із прикарпатців не став жертвою новітніх «остапів бендерів». Тільки за цей рік 175 мешканців області постраждали від Інтернет-шахраїв. І це тільки ті, хто звернувся на сайт кіберполіції…

Були випадки, коли мешканці області перераховували значні кошти за «отримання скарбу, знайденого військовополоненим з Афганістану», «для отримання спадщини» або «для порятунку африканської принцеси». Зовсім курйозним став випадок, коли мешканка області хотіла отримати безкоштовно рідкісної породи щенятко, переказала за транспортування тваринки суму близько 1000 доларів, а потім їй повідомили, що щеня не витримало перельоту літаком з Уганди і здохло.
Зараз набуло поширення телефонне шахрайство, коли приходить СМС «Ви виграли автомобіль». Для того, щоб цей «виграш» отримати, потрібно переказати значну суму грошей. Здавалося би, що всі знають, що це шахрайство. Але людям, особливо старшого віку, хочеться вірити у фарт. В поточному році 15 жителів області постраждало від такого «виграшу», ошукані позбулися загалом понад 200 тис. грн. Одна особа переказала близько 70 тис. грн. Потрібно пам’ятати, що неможливо виграти у конкурсі, у якому не брали участі.
Як же уберегтися від шахраїв? Кожен, хто має досвід купівлі-продажу в Інтернеті, має свої секрети. Моя порада: при покупці якнайбільше спілкуватися з продавцем, задавати питання про товар. Важливо переглянути весь товар продавця, поміркувати, чи може саме ця людина мати такий товар. Дивно, якщо поряд із сумочкою дівчина-продавець пропонує шліфувальну машинку та саджанці. Має насторожити, якщо фотографії товару взяті з Інтернету. Якщо продавець уже декілька років торгує на сайті, то до нього більше довіри, ніж до новачка. Зрештою, завжди можна перевірити в Гуглі ім’я продавця, номер його карточки чи телефону. Якщо це шахрай, то, можливо, хтось уже про це написав, адже в Інтернеті складаються «чорні списки» шахраїв. Таку інформацію можна перевірити також на сайті кіберполіції.
Недобросовісного покупця можна розпізнати за відсутністю інтересу до товару, зате він буде наполегливо цікавитись, наприклад, номером телефону або вимагати передзвонити йому. Потім на цей номер будуть телефонувати нібито працівники банку і усякими способами випитувати конфіденційну інформацію про кредитну картку.
Так як часто шахраями є ув’язнені з місць позбавлення волі, то переписка з приводу купівлі-продажу може виглядати досить дивно. Складається враження, що під одним іменем пишуть різні особи – то українською, то російською, часто зовсім неграмотно. І завжди це будуть повідомлення з телефону і ніколи – з комп’ютера.
Найчастіше шахраї починають торгові операції у вихідні чи святкові дні, або ввечері, коли у банку залишаються тільки чергові працівники і важче оперативно зреагувати на повідомлення про шахрайство.
Але  слово фахівцю. Як розпізнати шахраїв у Інтернеті й не потрапити в їх тенета, розповідає заступник начальника Карпатського управління кіберполіції, начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області майор поліції Іван Канюс:
– Покупців повинно насторожити те, що запропонований товар значно дешевший, ніж міг би коштувати, наприклад, у магазині.
Потрібно уникати 100% передоплати. Найкращий торг – з рук у руки. Якщо доводиться користуватися послугами пошти, то доцільніше відсилати чи отримувати товар післяоплатою. На пошті завжди можна відкрити посилку і в присутності поштових працівників переконатися у якості та відповідності замовлення. А добросовісний продавець має гарантію отримання грошей.
Підозру має викликати різне ім’я продавця і тієї особи, що зазначена у банківській карточці, адже буває так, що шахраї використовують карточки, оформлені на асоціальних осіб – алкоголіків, наркоманів.
Спілкуючись з продавцем, потрібно задати йому декілька питань, з’ясувати, чи розуміється той на товарі, який нібито продає, чи орієнтується у місцевості, яку вказав як адресу. Звичайно, викличе сумнів у чесності продавця така його адреса: м. Косів, Івано-Франківська область, Чортківський район!
Якщо виникла підозра, що продавець – шахрай, то можна запропонувати йому наступний варіант. Сповіщаємо продавця, що товар можуть купити родичі (знайомі), які проживають у місцевості, яку вказав продавець. Шахрай одразу ж відмовиться або зникне, а з чесним продавцем можна продовжити торг.
Переписку на сайті потрібно зберігати, поки не отримаєте товар. Адже бувають випадки, що покупець домовляється про один товар, а отримує зовсім інший. Домовляється, наприклад, про плаття на випускний, а отримує ганчірку. В такому випадку збережена переписка на сайті буде доказом шахрайства продавця.
Щоб запобігти картковому шахрайству, потрібно оберігати персональні дані: пін-код, номер та термін дії карточки, дівоче прізвище матері та ін. Не можна надавати таку інформацію третім особам. Не потрібно записувати пін-код на карточці, адже її можна загубити. Часто шахраї довго і ретельно готуються до злочину, можуть отримати інформацію про майбутню жертву, зателефонувавши їй під приводом соцопитування, нібито від мобільного оператора чи комунальних служб.
І потрібно пам’ятати, що працівники банку ніколи перші не телефонують і не випитують жодну інформацію – так роблять тільки щахраї!    Краще не повідомляти на сайті фінансовий номер телефону, прив’язаний до кредитки. Номер телефону краще мати контрактний. Ще декілька років тому був поширеним вид шахрайства, коли злочинець повідомляв телефонному оператору нібито про втрату телефону і бажання відновити сім-картку, і таким чином отримував доступ до телефону потенційної жертви.
Часто продавців підловлюють на тому, що телефонують нібито від юридичної особи і для переказу грошей вимагають додаткових даних. Це теж шахрайство.
Небезпечним є смс-шахрайство. Людині приходить смс уже з генерованим кодом, комбінацією, що забезпечує переказ коштів. Текст може бути такий – «Зателефонуйте негайно на цей номер». Розгублена людина починає телефонувати, і тим самим підтверджує операцію переказу коштів.
Про всі випадки Інтернет- чи телефонного шахрайства завжди потрібно повідомляти кіберполіцію. Неповідомлення про шахрайство – це інвестиція у шахрая, підсумовує очільник івано-франківської кіберполіції  Іван Канюс. І попереджає, що всі заявлені випадки шахрайства фіксуються і розслідуються. За 7 місяців поточного року в Україні затримано 308 Інтернет-шахраїв. А один шахрай-франківець уже відбуває покарання.
Наталя ХРАБАТИН
Важлива інформація: сайт кіберполіції  cybercrime.gov.ua        Тел. 75-11-57    

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники