КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

До уваги платників єдиного внеску!

До уваги платників єдиного внеску!

11:11:19, 10 Жовтень 2017

З 1 січня 2018 року набирають чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на [...]

На вас чатують Інтернет-шахраї

shahrai-37Інтернет міцно ввійшов у життя українців. Все більше покупок здійснюється в Інтернет-магазинах, адже це зручно, швидко, дешево, до того ж пропонується широкий асортимент товарів. У «всесвітній мережі» також можна вигідно продати непотрібні власнику речі. Популярності набули сайти OLX, KidStaff, Клумба, Shafa. Усе би добре, якби не шахраї!

Шахрайство в Інтернеті набуло небувалого розмаху. Не минає й дня, щоб хтось із прикарпатців не став жертвою новітніх «остапів бендерів». Тільки за цей рік 175 мешканців області постраждали від Інтернет-шахраїв. І це тільки ті, хто звернувся на сайт кіберполіції…

Були випадки, коли мешканці області перераховували значні кошти за «отримання скарбу, знайденого військовополоненим з Афганістану», «для отримання спадщини» або «для порятунку африканської принцеси». Зовсім курйозним став випадок, коли мешканка області хотіла отримати безкоштовно рідкісної породи щенятко, переказала за транспортування тваринки суму близько 1000 доларів, а потім їй повідомили, що щеня не витримало перельоту літаком з Уганди і здохло.
Зараз набуло поширення телефонне шахрайство, коли приходить СМС «Ви виграли автомобіль». Для того, щоб цей «виграш» отримати, потрібно переказати значну суму грошей. Здавалося би, що всі знають, що це шахрайство. Але людям, особливо старшого віку, хочеться вірити у фарт. В поточному році 15 жителів області постраждало від такого «виграшу», ошукані позбулися загалом понад 200 тис. грн. Одна особа переказала близько 70 тис. грн. Потрібно пам’ятати, що неможливо виграти у конкурсі, у якому не брали участі.
Як же уберегтися від шахраїв? Кожен, хто має досвід купівлі-продажу в Інтернеті, має свої секрети. Моя порада: при покупці якнайбільше спілкуватися з продавцем, задавати питання про товар. Важливо переглянути весь товар продавця, поміркувати, чи може саме ця людина мати такий товар. Дивно, якщо поряд із сумочкою дівчина-продавець пропонує шліфувальну машинку та саджанці. Має насторожити, якщо фотографії товару взяті з Інтернету. Якщо продавець уже декілька років торгує на сайті, то до нього більше довіри, ніж до новачка. Зрештою, завжди можна перевірити в Гуглі ім’я продавця, номер його карточки чи телефону. Якщо це шахрай, то, можливо, хтось уже про це написав, адже в Інтернеті складаються «чорні списки» шахраїв. Таку інформацію можна перевірити також на сайті кіберполіції.
Недобросовісного покупця можна розпізнати за відсутністю інтересу до товару, зате він буде наполегливо цікавитись, наприклад, номером телефону або вимагати передзвонити йому. Потім на цей номер будуть телефонувати нібито працівники банку і усякими способами випитувати конфіденційну інформацію про кредитну картку.
Так як часто шахраями є ув’язнені з місць позбавлення волі, то переписка з приводу купівлі-продажу може виглядати досить дивно. Складається враження, що під одним іменем пишуть різні особи – то українською, то російською, часто зовсім неграмотно. І завжди це будуть повідомлення з телефону і ніколи – з комп’ютера.
Найчастіше шахраї починають торгові операції у вихідні чи святкові дні, або ввечері, коли у банку залишаються тільки чергові працівники і важче оперативно зреагувати на повідомлення про шахрайство.
Але  слово фахівцю. Як розпізнати шахраїв у Інтернеті й не потрапити в їх тенета, розповідає заступник начальника Карпатського управління кіберполіції, начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області майор поліції Іван Канюс:
– Покупців повинно насторожити те, що запропонований товар значно дешевший, ніж міг би коштувати, наприклад, у магазині.
Потрібно уникати 100% передоплати. Найкращий торг – з рук у руки. Якщо доводиться користуватися послугами пошти, то доцільніше відсилати чи отримувати товар післяоплатою. На пошті завжди можна відкрити посилку і в присутності поштових працівників переконатися у якості та відповідності замовлення. А добросовісний продавець має гарантію отримання грошей.
Підозру має викликати різне ім’я продавця і тієї особи, що зазначена у банківській карточці, адже буває так, що шахраї використовують карточки, оформлені на асоціальних осіб – алкоголіків, наркоманів.
Спілкуючись з продавцем, потрібно задати йому декілька питань, з’ясувати, чи розуміється той на товарі, який нібито продає, чи орієнтується у місцевості, яку вказав як адресу. Звичайно, викличе сумнів у чесності продавця така його адреса: м. Косів, Івано-Франківська область, Чортківський район!
Якщо виникла підозра, що продавець – шахрай, то можна запропонувати йому наступний варіант. Сповіщаємо продавця, що товар можуть купити родичі (знайомі), які проживають у місцевості, яку вказав продавець. Шахрай одразу ж відмовиться або зникне, а з чесним продавцем можна продовжити торг.
Переписку на сайті потрібно зберігати, поки не отримаєте товар. Адже бувають випадки, що покупець домовляється про один товар, а отримує зовсім інший. Домовляється, наприклад, про плаття на випускний, а отримує ганчірку. В такому випадку збережена переписка на сайті буде доказом шахрайства продавця.
Щоб запобігти картковому шахрайству, потрібно оберігати персональні дані: пін-код, номер та термін дії карточки, дівоче прізвище матері та ін. Не можна надавати таку інформацію третім особам. Не потрібно записувати пін-код на карточці, адже її можна загубити. Часто шахраї довго і ретельно готуються до злочину, можуть отримати інформацію про майбутню жертву, зателефонувавши їй під приводом соцопитування, нібито від мобільного оператора чи комунальних служб.
І потрібно пам’ятати, що працівники банку ніколи перші не телефонують і не випитують жодну інформацію – так роблять тільки щахраї!    Краще не повідомляти на сайті фінансовий номер телефону, прив’язаний до кредитки. Номер телефону краще мати контрактний. Ще декілька років тому був поширеним вид шахрайства, коли злочинець повідомляв телефонному оператору нібито про втрату телефону і бажання відновити сім-картку, і таким чином отримував доступ до телефону потенційної жертви.
Часто продавців підловлюють на тому, що телефонують нібито від юридичної особи і для переказу грошей вимагають додаткових даних. Це теж шахрайство.
Небезпечним є смс-шахрайство. Людині приходить смс уже з генерованим кодом, комбінацією, що забезпечує переказ коштів. Текст може бути такий – «Зателефонуйте негайно на цей номер». Розгублена людина починає телефонувати, і тим самим підтверджує операцію переказу коштів.
Про всі випадки Інтернет- чи телефонного шахрайства завжди потрібно повідомляти кіберполіцію. Неповідомлення про шахрайство – це інвестиція у шахрая, підсумовує очільник івано-франківської кіберполіції  Іван Канюс. І попереджає, що всі заявлені випадки шахрайства фіксуються і розслідуються. За 7 місяців поточного року в Україні затримано 308 Інтернет-шахраїв. А один шахрай-франківець уже відбуває покарання.
Наталя ХРАБАТИН
Важлива інформація: сайт кіберполіції  cybercrime.gov.ua        Тел. 75-11-57    

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники