КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

До уваги платників єдиного внеску!

До уваги платників єдиного внеску!

11:11:19, 10 Жовтень 2017

З 1 січня 2018 року набирають чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на [...]

На ялинці іграшки й гостинці,

Na jalynciабо Історія ялинкових іграшок
Щороку з наближенням новорічно-різдвяних свят і діти, і дорослі живуть у передчутті дива: ялинка, іграшки, подарунки, Свят-вечір, вечеря у колі родини. Але чому прикрашаємо саме ялинку? Що символізують прикраси? І чому головною ялинковою прикрасою вважається кулька?
Про це розповідає старший науковий співробітник Івано-Франківського краєзнавчого музею  Надія Рега.

– Всі ці традиції мають глибоке коріння ще з сивої давнини. Наші предки поклонялися духу лісу, який жив у деревах. Ще до прийняття християнства слов’яни розвішували саморобні вогники на гілках дерев, а в германських племен, зокрема, у гунів, існувала велика повага до ялинки як символу перемоги над смертю, адже це дерево і у люті морози залишається зеленим. Саме гуни вперше почали прикрашати ялинку у ті далекі часи.

Існує легенда, що вперше прикрасив різдвяну ялинку Мартін Лютер, ватажок реформації. Йдучи через зимовий ліс, побачив зелене деревце, крізь віти якого просвічувало сонце. Ця краса настільки його вразила, що на Різдво він приніс ялинку додому і прикрасив її свічками.
Першу письмову згадку про різдвяну ялинку знаходимо у хроніці м. Штрасбурна від 1605 р., де повідомлялося, що городяни прикрасили ялинку яблуками, паперовими квітами. Згодом асортимент прикрас значно розширився. Крім яблук, прикрашали горіхами, пряниками, печивом, гірляндами з родзинок, кренделів, сухофруктів. Обов’язково ставили 12 свічок, а на верхівці розміщували зірку як нагадування про Вифлеємську ніч. Отже, тодішні іграшки в більшості були їстівними.
Перші скляні іграшки (кулі) з’явилися у Німеччині (Саксонії) у XVI ст. Легенда розповідає, що коли у країні не вродили яблука і не було чим прикрашати ялинку, щоби не порушувати традиції, знайшли заміну – скляні кулі. Згодом зі скла почали робити іграшки різних форм, зокрема, у вигляді вертушок (як купол церкви), фігурок янголів, пастушків, звірів, які живуть як у лісі, так і поряд із людиною. Але скляні іграшки були дуже дорогими і не для всіх доступними.
З появою звичаю прикрашати ялинку дощиком пов’язана ще одна легенда. Одна бідна жінка не мала чим прикрасити ялинку своїм дітям. Ісус Христос побачив це і послав павучка, який обплів деревце сріблястим павутинням, і вона засяяла.
Перші різдвяні ялинки у Галичині почали встановлюватися у ХІХ ст., перейнявши цей звичай від німців-переселенців-євангелістів. Зокрема, у Станиславові у 1900 р., згідно з переписом, німецька громада налічувала близько 1000 осіб. Очолював громаду пастор Теодор Цеклер.
Але прикрашали різдвяні ялинки. Новорічними вони стали у роки радянської влади, з середини 30-х років, а до того, у рамках антирелігійних кампаній, на ялинки ввели табу. 28 грудня 1935 року у газеті «Правда» була опублікована стаття П. Постишева «Давайте організуємо до Нового року дітям гарну ялинку». Ялинка була реабілітована, але вилучені давні різдвяні традиції прикрашання, стала домінувати офіціозна радянська атрибутика. Тобто, це відбулося за принципом: якщо явище не можна ліквідувати, його треба очолити.
З часом ялинкові іграшки зазнали численних трансформацій, адже кожен предмет має зв’язок зі світом, пов’язаний із ним та уособлює якесь явище, події. У 30-40-х роках новорічні ялинки прикрашали червоними зірками, фігурками танків, літаків, парашутистів, які яскраво віддзеркалювали тодішню епоху. Був створений Інститут іграшок.
У роки Другої світової війни продовжувався випуск новорічних іграшок, хоча асортимент був дуже обмежений, а матеріали, з яких їх виготовляли, були найдешевшими: картон, вата, фольга. З вати робили і штучний сніг, тобто розкладали його на гілках.
А у 50-60-ті роки почали випускати кульки різних кольорів із зображенням на них народних казкових героїв, прикраси збагатилися фігурками рибок, русалок, хатинками, з’явилися «овочеві» прикраси: скляні огірки, томати, редьки і, що особливо важливо для того часу – кукурудза.
Грандіозна подія 60-х років – освоєння людиною космічного простору – знайшла втілення і у ялинкових іграшках. На ялинці з’являються ракети, супутники, космонавти. Неодмінною прикрасою стали скляні гірлянди.
У 80-х роках іграшки набувають абстрактних форм, і випуск їх дещо зменшився, а з початку 90-х років з’являються скляні кулі із зображенням символів року як мода на різні гороскопи.
З часом мода на новорічні іграшки кардинально змінюється. Популярними стали штучні ялинки, а асортимент іграшок настільки багатим, що задовільнить будь-які смаки і гаманці. Звичайно, домінуючі позиції займають китайські вироби, які не завжди є безпечними. Українська новорічна продукція, яка високо цінується у Європі і більшість якої розписана вручну (на відміну від піднебесної штамповки), досить дорога, але надзвичайно красива і якісна. Останні тенденції диктують нам моду і на вбрання для ялинки: поряд з фабричними іграшками люди почали більше виготовляти прикраси своїми руками у різних техніках і з найрізноманітнішого  матеріалу.
Сьогодні старі ялинкові іграшки зі звичайних речей перейшли у розряд антикваріату. Виготовлені до середини 60-х років вони мають історичну цінність, зберігаючи свою рукотворну красу до наших днів.
Наталя ХРАБАТИН

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники