КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

На ялинці іграшки й гостинці,

Na jalynciабо Історія ялинкових іграшок
Щороку з наближенням новорічно-різдвяних свят і діти, і дорослі живуть у передчутті дива: ялинка, іграшки, подарунки, Свят-вечір, вечеря у колі родини. Але чому прикрашаємо саме ялинку? Що символізують прикраси? І чому головною ялинковою прикрасою вважається кулька?
Про це розповідає старший науковий співробітник Івано-Франківського краєзнавчого музею  Надія Рега.

– Всі ці традиції мають глибоке коріння ще з сивої давнини. Наші предки поклонялися духу лісу, який жив у деревах. Ще до прийняття християнства слов’яни розвішували саморобні вогники на гілках дерев, а в германських племен, зокрема, у гунів, існувала велика повага до ялинки як символу перемоги над смертю, адже це дерево і у люті морози залишається зеленим. Саме гуни вперше почали прикрашати ялинку у ті далекі часи.

Існує легенда, що вперше прикрасив різдвяну ялинку Мартін Лютер, ватажок реформації. Йдучи через зимовий ліс, побачив зелене деревце, крізь віти якого просвічувало сонце. Ця краса настільки його вразила, що на Різдво він приніс ялинку додому і прикрасив її свічками.
Першу письмову згадку про різдвяну ялинку знаходимо у хроніці м. Штрасбурна від 1605 р., де повідомлялося, що городяни прикрасили ялинку яблуками, паперовими квітами. Згодом асортимент прикрас значно розширився. Крім яблук, прикрашали горіхами, пряниками, печивом, гірляндами з родзинок, кренделів, сухофруктів. Обов’язково ставили 12 свічок, а на верхівці розміщували зірку як нагадування про Вифлеємську ніч. Отже, тодішні іграшки в більшості були їстівними.
Перші скляні іграшки (кулі) з’явилися у Німеччині (Саксонії) у XVI ст. Легенда розповідає, що коли у країні не вродили яблука і не було чим прикрашати ялинку, щоби не порушувати традиції, знайшли заміну – скляні кулі. Згодом зі скла почали робити іграшки різних форм, зокрема, у вигляді вертушок (як купол церкви), фігурок янголів, пастушків, звірів, які живуть як у лісі, так і поряд із людиною. Але скляні іграшки були дуже дорогими і не для всіх доступними.
З появою звичаю прикрашати ялинку дощиком пов’язана ще одна легенда. Одна бідна жінка не мала чим прикрасити ялинку своїм дітям. Ісус Христос побачив це і послав павучка, який обплів деревце сріблястим павутинням, і вона засяяла.
Перші різдвяні ялинки у Галичині почали встановлюватися у ХІХ ст., перейнявши цей звичай від німців-переселенців-євангелістів. Зокрема, у Станиславові у 1900 р., згідно з переписом, німецька громада налічувала близько 1000 осіб. Очолював громаду пастор Теодор Цеклер.
Але прикрашали різдвяні ялинки. Новорічними вони стали у роки радянської влади, з середини 30-х років, а до того, у рамках антирелігійних кампаній, на ялинки ввели табу. 28 грудня 1935 року у газеті «Правда» була опублікована стаття П. Постишева «Давайте організуємо до Нового року дітям гарну ялинку». Ялинка була реабілітована, але вилучені давні різдвяні традиції прикрашання, стала домінувати офіціозна радянська атрибутика. Тобто, це відбулося за принципом: якщо явище не можна ліквідувати, його треба очолити.
З часом ялинкові іграшки зазнали численних трансформацій, адже кожен предмет має зв’язок зі світом, пов’язаний із ним та уособлює якесь явище, події. У 30-40-х роках новорічні ялинки прикрашали червоними зірками, фігурками танків, літаків, парашутистів, які яскраво віддзеркалювали тодішню епоху. Був створений Інститут іграшок.
У роки Другої світової війни продовжувався випуск новорічних іграшок, хоча асортимент був дуже обмежений, а матеріали, з яких їх виготовляли, були найдешевшими: картон, вата, фольга. З вати робили і штучний сніг, тобто розкладали його на гілках.
А у 50-60-ті роки почали випускати кульки різних кольорів із зображенням на них народних казкових героїв, прикраси збагатилися фігурками рибок, русалок, хатинками, з’явилися «овочеві» прикраси: скляні огірки, томати, редьки і, що особливо важливо для того часу – кукурудза.
Грандіозна подія 60-х років – освоєння людиною космічного простору – знайшла втілення і у ялинкових іграшках. На ялинці з’являються ракети, супутники, космонавти. Неодмінною прикрасою стали скляні гірлянди.
У 80-х роках іграшки набувають абстрактних форм, і випуск їх дещо зменшився, а з початку 90-х років з’являються скляні кулі із зображенням символів року як мода на різні гороскопи.
З часом мода на новорічні іграшки кардинально змінюється. Популярними стали штучні ялинки, а асортимент іграшок настільки багатим, що задовільнить будь-які смаки і гаманці. Звичайно, домінуючі позиції займають китайські вироби, які не завжди є безпечними. Українська новорічна продукція, яка високо цінується у Європі і більшість якої розписана вручну (на відміну від піднебесної штамповки), досить дорога, але надзвичайно красива і якісна. Останні тенденції диктують нам моду і на вбрання для ялинки: поряд з фабричними іграшками люди почали більше виготовляти прикраси своїми руками у різних техніках і з найрізноманітнішого  матеріалу.
Сьогодні старі ялинкові іграшки зі звичайних речей перейшли у розряд антикваріату. Виготовлені до середини 60-х років вони мають історичну цінність, зберігаючи свою рукотворну красу до наших днів.
Наталя ХРАБАТИН

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники