КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Наталія Корчак: «Цей моніторинг стоїть на межі втручання в особисте життя»

KorchakВ Україні триває правова реформа. Після оновлення системи органів внутрішніх справ, яке продовжується і далі, реформа дійшла і до судової системи. Саме суд в усьому світі вважають головним правоохоронним органом, покликаним захищати права людини. В Україні ж, на думку вітчизняних і закордонних експертів, судова система донедавна була однією з найкорумпованіших гілок влади. Як у ході судової реформи планують протидіяти корупції –  у розмові з головою Національного агентства з питань запобігання корупції Наталією Корчак, яка минулого тижня відвідала Прикарпаття.

–  Насамперед, розкажіть про роль Національного агентства з питань запобігання корупції в судовій реформі. Чому, власне, на антикорупційні програми роблять один з найбільших акцентів у ході реформи?

– Якраз реформування судової системи є одним із запобіжників у механізмі протидії корупції, і Національне агентство в цій частині має досить вагому роль, адже саме Агентство проводить спецперевірки тих кандидатів, які претендують на посади суддів. Для нас першим таким випробуванням були 600 суддів, які балотувалися до Верховного Суду України, документи яких ми опрацьовували на початку цього року. Ми витримали це випробування і надали результати спецперевірки. Тепер очікуємо, що скоро відбудеться завершення конкурсного відбору.
–  Скільки кандидатів і як успішно пройшли цю перевірку, на вашу думку? Чи були такі кандидати на посади суддів Верховного Суду, які цю перевірку не пройшли?
– Я не буду говорити, були чи не були (такі кандидати –  авт.). Ми надаємо результати, а вже суб’єкт призначення чи конкурсна комісія розглядає ці результати і відбирає пояснення у претендентів. А якщо говорити в цілому, то Національне агентство з питань запобігання корупції провело вже більше 5-ти тисяч таких спецперевірок, тож це тепер повсякденна поточна робота.
А на сьогодні ми вже розпочали проведення повних перевірок декларацій. В контексті очищення суддівського корпусу це формування стандартів доброчесності та прозорості суддів має велике значення. Буквально тиждень тому у нас було перше засідання, на якому ми прийняли шість рішень за результатами проведення перевірки, одне з цих рішень стосувалося колишнього судді, коли ми матеріали вже направили до НАБУ. Тобто процес уже розпочався.
Адже коли ми говоримо про судову реформу, дуже важливо усунути корупційні ризики. В цій частині дуже важливо вірно розробити антикорупційну програму. Така робота повинна завершуватись погодженням цієї програми в Національному агентстві з питань запобігання корупції. Також важливо добре організувати роботу судів. Я маю на увазі відмежування роботи голови суду від виконання господарських функцій. В Україні це вже має місце з появою Державної судової адміністрації.
– На якому етапі, вважаєте, цей процес знаходиться зараз і які структури до неї іще залучені?
– Ця робота є спільною з багатьма іншими, щоб ми мали загальний результат. Адже не можна корупцію побороти в цілому, але можна створити чинники, які будуть запобігати. І одним із таких чинників, окрім фінансового контролю і перевірки декларацій, є ще моніторинг способу життя. Національне агентство активно працює над цим документом. Я хочу наголосити, що у світі документа, який би називався (регламентував проведення –  авт. ) моніторинг способу життя, наразі не має. Але про цей моніторинг постійно говорять. Я маю надію, що найближчим часом ми цей документ узгодимо і затвердимо в Мін’юсті.
Тоді почнеться новий етап –  поєднання фінансового контролю декларацій і співставлення із тими статками, які є у членів сім’ї декларантів. А для суддівського корпусу сьогодні це є аж надто актуальним питанням. Адже дуже часто ваші колеги-журналісти задають питання про машини, маєтки, які існують на родичах (записані на родичів –  авт.) і це все пов’язують із деклараціями. Тут я хочу пояснити, що не завжди можна дати пряму відповідь на ці питання, оскільки треба провести спостереження і порівняння. І це також нас очікує. Це буде новий етап у діяльності не тільки Національного агентства з питань запобігання корупції. Тому що цим взагалі ніхто ніколи не займався на професійному рівні.
Викликів дуже багато, але разом з керівництвом Державної судової адміністрації, керівниками судів, сподіваюсь, ми це подолаємо. Це має бути співпраця, навіть у напрацюванні рекомендацій застосування антикорупційного законодавства в частині декларування майнового стану.
– Трохи детальніше розкажіть про запровадження моніторингу способу життя. Хто цим буде займатись, окрема служба чи штатні співробітники? Які джерела інформації братимуться до уваги?
– Наперед про це точно сказати не можу. Ми відпрацьовуємо основні механізми, як цей моніторинг має здійснюватись. В Україні це ніхто ніколи не робив на професійній основі. В законі передбачені положення про вибірковий моніторинг способу життя. Але Національне агентство з питань запобігання корупції не наділене повноваженнями здійснювати оперативно-розшукові чи слідчі дії. Ми, наприклад, не можемо зайти в приміщення і подивитись, що є в квартирах і чи воно відповідає задекларованим статкам. Це складна процедура порівняльного аналізу, що здійснюється шляхом співставлення інформації з різних джерел, в тому числі із ЗМІ.
Наразі ми проводимо роботу із так званими «викривачами». Ми їх так умовно назвемо, оскільки цей інститут поки формується. І поки немає законодавчих положень про «викривачів», то не можна говорити про їх статус. Але зараз ми прийняли рішення про проведення повних перевірок саме за зверненнями «викривачів». «Викривачі» – це усі, хто знає про певні обставини, які можна перевірити щодо достовірності у деклараціях.
– Нещодавно у ГО «Під контролем», презентуючи свою річну роботу, розповіли про понад 200 кейсів із зафіксованими фактами можливої корупції, переданих ними до прокуратури. Чи готові ви співпрацювати з такими громадськими організаціями, які вже працюють у сфері викриття корупційних діянь?
– До нас дуже багато надходить звернень. Навіть якщо подивитись на нашому сайті, які рішення ми приймаємо щодо повної перевірки, то в основному це рішення за зверненнями «викривачів». Нам уже не потрібно просити у когось інформацію. Проте ми завжди раді співпраці.
–  Який ефект, за вашим прогнозом, дасть моніторинг способу життя і як швидко може реально запрацювати положення про нього?
–  Запрацює у майбутньому на 100%. Все залежить від того, наскільки ми процедурно вірно випишемо відповідні положення у зв’язку з тим, що цей моніторинг стоїть на межі втручання в особисте життя. І тут не можна порушувати конституційних гарантій.
–  Чи співставний такий моніторинг взагалі з положеннями Конституції України?
– Тут є позиція Конституційного Суду України, який чітко вказав, коли мова йде про особу, що є публічною, чи особу,  яка йде на державні посади, то ця особа повинна чітко розуміти, все, що стосується її та родичів, вже виходить зі сфери суто приватних інтересів. В цьому і є ідея реформування державної служби. Але коли ми говоримо про моніторинг способу життя і втручання саме в приватне житло чи приватне життя людини, то тут відповіді поки ніхто не дав.
Ми працюємо і вивчаємо всі позиції. На жаль, практики, від якої можна було би відштовхнутись, в Україні немає, як і у світі. Є норма закону про вибірковий моніторинг способу життя, є бажання суспільства всіх перевірити в процесі співставлення статків. Але як державний орган ми прекрасно розуміємо, що без правового підґрунтя ми не зможемо реалізувати відповідну функцію, поки не затверджений відповідний порядок.
– Що можете віднести до найбільших досягнень у роботі Агентства?
– Попри критику, є багато результатів, якими можна пишатись. Національне агентство займається не тільки фінансовим контролем, є багато інших напрямків поточної роботи, які у поєднанні закладають підвалини системного викорінення корупції як явища. І тут важлива антикорупційна стратегія, над якою працюємо.
– Наскільки швидко плануєте отримати наступні результати і що у найближчих планах?
– Ми і так отримали перший вагомий здобуток дуже швидко. Власне те, що ми нашвидкуруч запровадили систему електронного декларування, це вже прорив. Світова практика такого не знала.
Але сидіти склавши руки ми не збираємось. Тепер займаємось аудитом системи електронного декларування. Плануємо до кінця серпня поточного року затвердити правила верифікації декларацій, логічно-арифметичного контролю. А також замовимо відповідну програму з автоматичними модулями перевірки, відфільтруємо декларації за ступенем ризиковості і складемо графік перевірки декларацій за 2015 та 2016 роки тих осіб, яких ми ще не охопили.
Інтерв’ю записала Наталя ВИННИЧУК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники