КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У міській раді новий депутат

У міській раді новий депутат

03:38:58, 12 Грудень 2018

Екс-мера Івано-Франківська у депутатському корпусі міської ради замінив його колишній заступник. [...]

Вакцини в дефіциті

Вакцини в дефіциті

09:16:26, 11 Листопад 2018

В Івано-Франківську закінчуються вакцини проти кору для дітей. Про це повідомила начальник міського [...]

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

08:28:42, 11 Листопад 2018

Жіноча збірна України серед студентів вирушила на етап Всесвітньої університетської ліги з баскетбол[...]

Парк для індустрії

Парк для індустрії

08:58:58, 11 Листопад 2018

Івано-Франківськ планує викупити 14 га землі для створення у Хриплинській промисловій зоні індустріа[...]

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

Не вина вина

Vyna vynaТепер, у часі четвертого Свята винограду і вина в Івано-Франківську, я повторюю написане в «ЗК» півроку тому, після дегустаційного з’їзду виноробів, запитання «вино – це алкоголь чи харчовий продукт»? Саме про це і не тільки ми говоримо з заступником голови клубу виноградарів Прикарпаття з виноробства Михайлом Лучиним і колекціонером вин, юристом Володимиром Чорноусом.

Дмухати на холодну воду
Я так розумію, що виноград – не яблуко, його в підвалі не потримаєш до наступної весни. Зіпсується – шкода буде. То чом би з винограду не зробити вино?
У розмові з виноградарями приходить усвідомлення, що таке пояснення надто вже спрощене. Бо столовий виноград, для споживання ягід – то одні сорти, для вина вирощують зовсім інші. Та й дуже-дуже давно в Україні при монастирях закладали виноградники власне задля вина. Чи це як у вічній суперечці, що первинне: курка чи яйце?

– У нас у Клубі виноградарів Прикарпаття сьогодні більше 110 членів, – розповідає Михайло Лучин. – А поштовхом до об’єднання в таку громадську організацію став дегустаційний з’їзд, коли півсотні ентузіастів зібралися, аби представити вироблене власноруч вино. Сьогодні, через сім років, виросли кількісно більш як удвічі.
– Всі виноградарі є і виноробами?
– Ви знаєте, є у нас виноградар з Сівки Войнилівської Богдан Стефанюк, якого між собою ми називаємо професором. Так от, при досвіді виноградарства 15 років своє перше вино він виготовив в минулому році. Зате треба було чути, з якою гордістю він мені зателефонував, щоб похвалитися, що рідні признали його вино.
– Ваш клуб виноградарів проводить уже четвертий фестиваль «Свято винограду і вина». Але я помічала, що іноді чиновники намагаються уникати цього другого слова «вино», наче побоюючись звинувачень у пропаганді алкоголю. Чи це не так?
– Мені смішно спостерігати за бажанням місцевої влади дмухати навіть на холодне, – долучається до розмови Володимир Чорноус. – А чому не бачать, як іноді біля універмагу, під ратушею продають без будь-якого контролю і фестивалів сурогати сумнівної якості під виглядом медовухи, як не один кіоск без ліцензії торгує і пивом, і алкоголем? Дорікати в пропаганді алкоголю організаторам фестивалю, який триває два дні раз на рік, – це фарисейство. Нам треба змінювати ставлення до натурального вина.
Прищепити культуру споживання вина
– З давні-давен виноград для людини був лікувальним, оздоровчим продуктом, – каже Михайло Лучин. – Хіміки довели, що сонячна ягода має всі елементи таблиці Менделєєва, чи не єдина з усіх ягід і фруктів.
– Інша річ, що все має бути в міру, – додає Володимир Чорноус. – Це як ліки: в розумних межах – дають користь, в надмірних – вже шкода. А Луї Пастер сказав, що з усіх напоїв найгігієнічнішим є виноградне вино.
Отож, ліки чи отрута – залежить від людини, її відчуття отієї міри? Я ж запитую про те, чи це алкоголь, чи харчовий продукт.
– В Європі продукти, які отримують природним бродінням (вино, питні меди), не вважаються спиртними напоями, а відносяться до харчових продуктів.
Михайла Лучина доповнює Володимир Чорноус уже як юрист:
– Погляньмо на країни колишнього СРСР, які мали схожу виноробну галузь, що була одним з основних наповнювачів республіканських бюджетів, Грузію, Молдову. У Грузії більше десяти років тому прийняли закон про виноградну лозу. Цей закон визначає, що вино є продуктом натурального бродіння, без спиртових добавок, як ці портвейни «три сімки», шмурдяки різного роду. Натуральне вино у них не рахується алкоголем. Другий приклад – Молдова. Парламент цієї країни порівняно недавно, у березні цього року, прийняв закон, згідно з яким вино не вважається алкоголем.
Володимир Чорноус наводить дані за Молдову, які спершу дивують, а після уважнішого співставлення – лякають (бо чи не схожа ситуація і у нас?).
– Один з молдовських парламентарів озвучив сумні цифри за результатами 2016 року. В Молдові споживають 15 млн. літрів вина на рік. І водночас пива – 150 млн. Вдумайтесь у цифри, молдавани вживають в десять разів більше пива, яке їм не властиве, не типове, не в їхніх традиціях, ніж вина, елементу гастрономії, традиційного у виноробному краї, де навіть хати здавна у блакитний колір фарбували виноградом ізабелла. Більше того, 70 млн. літрів міцного алкоголю спожили молдавани. Для них це біда, бо нація спивається.
На звання виноградної держави можемо претендувати і ми. Навіть попри те, що після сумнозвісної антиалкогольної кампанії 80-х років, коли масово вирубувалися виноградники, довго доводилося відновлювати втрачене. Навіть попри те, що зараз площа українських виноградників становить 41 тис. га, а у 1990 році була 160 тис. га. А добрий врожай виноград дає через 10-15 років.
– А в США розробили національну програму, розраховану на 20 років, про включення вина в культуру американського народу, – додає Михайло Лучин. – Наголошую: культура, а не просто пити.
 Чи можна українське законодавство адаптувати до закордонного?
Володимир Чорноус як юрист вважає, що і Україні потрібно вдосконалювати законодавство про розвиток винної галузі, щоб стимулювати не тільки розумне і культурне споживання вина, а й щоб змістити споживання алкоголю від штучних напоїв до натуральних – медових напоїв, натуральних вин.
– Слава Богу, аж тепер, останній рік відчутні подвижки в цьому плані, – каже Чорноус. – Держава поволі обертається обличчям до виноробів. Не до великих монополій, які розливають лікеро-горілчані напої, виготовляють продукцію з так званого балкового вина, яке цистернами завозиться з Чилі, а до невеликих виноробень.
Співрозмовник розпочинає з екскурсу в історію, втім, не таку вже і далеку.
– Донедавна ліцензія на оптову торгівлю вином вартувала півмільйона гривень на рік. Ясна річ, що для заводу, який розливає більше мільйона пляшок, причому з давальницької сировини, це зайві витрати 50 копійок на пляшку. А що казати малим виноробним підприємствам? Якщо вони випускають 10 тисяч пляшок, то в ціні пляшки 50 гривень – це вартість лише витрат на ліцензію, не рахуючи всіх інших витрат. Хто з пересічних українців дозволить собі заплатити за пляшку 200 грн.?
Зрозуміло, така ситуація стимулювала розвиток великих монополій, а мале виноробство, як каже Володимир Чорноус, «нищило на корню». І лише восени минулого року парламент підтримав новий законопроект, яким скасовано ліцензії на оптову торгівлю вином з власних виноматеріалів.
– Його ініціювали 20 народних депутатів, насамперед від Закарпаття, але були серед них і прикарпатці, – розповідає Володимир Чорноус. – Бо абсурдно було: ти маєш ліцензію на виготовлення вина, але щоб його продати оптовикам, ти мав платити державі ще раз, і то півмільйона гривень. З іншого боку, щоб не було спекуляцій і не було можливості знову з давальницької сировини виготовляти вино, продаючи його під виглядом національного продукту, парламент наголосив, що ця пільга стосується лише підприємств, які виготовляють виноградні, плодово-ягідні і медові напої виключно з власної, а не імпортованої сировини.
Як сподіваються виноградарі, це стимулюватиме розвиток виноградарства загалом, а з другого боку, зробить вино доступнішим за горілку.
Найкраще вино місцеве
До речі, моє переконання, що більшість вина в Україні має порошкове походження, виноградарі спростовують: мовляв, нерентабельне. А оте чилійське, «дешеве і зібране з різних сортів, яке місяцями в цистернах морем суне в Україну і тут розливається», є далеким від справжнього, натурального, унікального за смаковими якостями вина.
– Цим самим відбивається людям смак до місцевих вин, так званих терруарних, – вважає Володимир Чорноус.
Правда, оці зміни в законодавстві стосуються виноробних підприємств, хай і маленьких, але підприємств. Винороби-аматори сюди не підпадають, бо скільки того вина можуть виготовити в домашніх умовах? 300, гора – 500 літрів.
– Я роблю мало вина, може, тому, що живу у Франківську, – розказує про себе Михайло Лучин. – Як я маю 50-60 літрів вина, то у себе в записнику пишу: «В мене врожай».
– Для франківських виноробів фестиваль «Свято винограду і вина» – чи не єдина можливість реалізувати своє вино, – каже Володимир Чорноус. – Це не бізнес, адже витрат у виноградарів багато: і засоби захисту для лози, і добрива для підживлення, і нові сорти.
Володимир Чорноус напівжартома каже, що є дещо неправильним українцем, бо за свої 50 років ніколи не куштував ні самогонки, ні горілки, ні пива. І не шкодує, бо вважає, що для хорошого настрою і доброго смаку гарного вина достатньо. Він за 12 років не пропустив жодного фестивалю молодого вина в Мукачеві. І переконує, що наше, прикарпатське, зроблене справжніми майстрами-виноробами, нічим не гірше. До того ж винний туризм, міг би стати вигідною справою і для людей, і для регіону.
 Галина Добош

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники