КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Недешеве задоволення

liku-13Чи будуть доступними ціни на медичні препарати?
У той час, коли про валюту, паливо чи продукти харчування не говорить хіба що ледачий, про вартість ліків воліють просто мовчати. Тим часом цей популярний серед населення товар аж ніяк не дешевіє. Принаймні за той період, коли курс долара невпинно долав нові вершини, в аптеках препарати або ставали дорожчими, або взагалі зникали із прилавків. «ЗК» вирішив з’ясувати, чи повернуться звичні ціни на ліки і чи взагалі можливе їх здешевлення.
Чорний гумор
«Дуже скоро ми будемо дарувати один одному ліки на день народження із побажанням здоров’я і сили дожити до наступного дня народження», – так кепкують користувачі соціальних мереж із подорожчання в аптеках, хоча це вже більше схоже навіть на чорний гумор.

Чи є якийсь механізм впливу на ціноутворення, зважаючи на велику кількість мережі аптечних закладів? Останніми днями вже спостерігається тенденція до повільного спаду курсу долара і ціни на пальне. То ж чи можна очікувати зниження цін і на лікарські препарати? Відповіді на це запитання однозначної немає. Але уся правда про встановлення вартості медпрепаратів, очевидно, криється у фразі працівниці однієї із аптек. На скаргу чоловіка про стрімке подорожчання таблеток та чемно відповіла: «Ви ще не дивуйтеся, побачите, що буде далі – у квітні. Ми самі не встигаємо за цінами, тим більше нам повідомили, що на цей рік ціни на ліки заклали на рівні курсу долара по 46 гривень».
Очевидно, така поінформованість працівниці аптечного закладу має всі шанси бути правдою, бо як інакше пояснити ситуацію з ліками.
Директор комунального підприємства «Обласний аптечний склад» Феодосій Мендилюк переконує, що у їхній мережі аптек ціни поступово опускаються. Втім він не вбачає вигоди у тому, щоби ліки зараз стрімко впали в ціні і стали набагато дешевшими, оскільки власників аптек стримують закупівельні ціни, а в збиток собі працювати ніхто не буде. Звичайно, мова йде в першу чергу про ліки іноземного виробництва, а їх частка, за словами Феодосія Мендилюка, становить до сорока відсотків від усіх медичних препаратів, які реалізовуються в аптеках області.
«Коли долар стрімко почав рости, то деякі дистриб’ютори взагалі відмовлялися постачати певні медичні препарати, мотивуючи це тим, що ті лікарські засоби зараховуються як резерв», – зауважує Феодосій Павлович. Тому чимало ліків, за його словами, просто зникли із ринку.
Кожен власник має право формувати роздрібну ціну на медичні препарати на свій розсуд, але в рамках закону. Тобто, куди б ми не звернулися, нас тут же посилатимуть до постанови МОЗу №955. Максимальна торгівельна надбавка до закупівельної ціни, згідно із цим документом, становить 25 відсотків.
Якщо буде падати курс долара, то відповідно, переконує Феодосій Павлович, і можливе зниження цін на лікарські препарати.
На жаль, не у всіх аптеках вартість ліків реагує на зміну курсу валюти. Для чистоти експерименту наш кореспондент навідався в одну і ту ж аптеку через тиждень. Здивування жодного, як і очікувалося, попри відносний спокій на ринку валют, в аптеці ціна все одно зростає. Упаковка одних із найдешевших таблеток від тиску (20 штук) українського виробника за тиждень зросла в ціні одразу на 20 копійок.

Перша необхідність
Ми вирішили з’ясувати, які ж ліки першої необхідності потрібно мати під рукою, якщо раптом зненацька когось із членів вашої сім’ї спіткає вірус, що у цей період дуже «популярно». Отож, жарознижувальні таблетки «Нурофен» для дітей коштують приблизно 63 гривні. При інтенсивності температури цих вісім таблеток може вистачити саме на три дні. Але, повірте, не одним «Нурофеном» можна позбутися такої напасті. В аптеці вам запропонують широкий асортимент і відповідно розгорнуту цінову палітру. Вибір за вами: заплатити і лікуватися чи терпіти і економити.
Тим часом два тижні тому активісти громадської організації «Поступовий гурт франківців» обійшли 14 аптек різних торгових мереж у Івано-Франківську з метою моніторингу цін на певні види ліків. В аптеках вони запитували про ціни на такі препарати: «Новокаїн», «Анаферон», «Корвалмент» та шприц «десятку».
Виявилось, що найдешевший шприц коштує 97 копійок, а найдорожче його можна купити за 3 гривні  70 копійок. Вартість «Анаферону» коливається від 55 до 80 гривень. Як переконують активісти громадської організації, власники аптек можуть знайти безліч відмовок щодо неврегульованості цін у різних мережах.
«Сьогодні пішла в аптеку і зрозуміла, що 100 гривень вже нічого не варті, а де ж їх взяти?» – бідкається сусідка, котра постійно вживає ліки.
В Державній службі з лікарських засобів в Івано-Франківській області нам повідомили, що питання ціноутворення та контролю за цим явищем не входить у їхню компетенцію. «Ми відповідаємо тільки за якість лікарських препаратів як місцевих фармвиробників, так і привізних», – зауважила в. о. начальника Держлікслужби. Кажуть, що цим раніше відала Інспекція з контролю за цінами. Кінці в воду, як-то кажуть, бо такої інспекції де-юре вже нібито немає. Розпорядженням Кабміну від 24 жовтня 2014 року таку структуру ліквідовують.

Купуєш ліки –  долаєш кризу?
На ситуацію із подорожчанням лікарських препаратів в Україні звертає увагу  і світова преса. На жаль, 80 відсотків усієї фармпродукції України – імпорт.
Подейкують, мовляв, тільки законопроект про обов’язкове медичне страхування може забезпечити пацієнтів від таких стрибків ціни на ліки.
З початку цього року викласти додаткові кошти за ліки від гіпертонії доводиться і тим, хто користувався програмою повернення коштів за придбання медикаментів за рецептами.
До речі, минулого року влада країни «подбала» про пацієнтів і ввела ПДВ на ліки у розмірі 7 відсотків. Формулювання на віконечках деяких фармацевтичних закладів красномовно засвідчують, що цим самим покупець ліків «долучається до подолання кризи в Україні». Таке «благо» передбачили у законі «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні».
Володимир БОДАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники