КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

До уваги платників єдиного внеску!

До уваги платників єдиного внеску!

11:11:19, 10 Жовтень 2017

З 1 січня 2018 року набирають чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на [...]

Щоб і сліду не було

Щоб і сліду не було

08:02:37, 10 Жовтень 2017

В Івано-Франківську планують демонтувати 150 незаконно встановлених малих архітектурних форм. Про[...]

No thumbnail available

Прикарпатські пенсійники до перерахунку пенсій готові.

06:51:27, 10 Жовтень 2017

Слово за Парламентом Впродовж останніх днів «гаряча лінія» Пенсійного фонду є дійсно «гарячою». Сту[...]

Резервістів кличуть на збори

Резервістів кличуть на збори

07:28:04, 8 Серпень 2017

Івано-Франківську необхідно направити 50 резервістів на 30-денні військові збори на Яворівський полі[...]

Перший дзвоник кличе

Перший дзвоник кличе

07:25:42, 8 Серпень 2017

Цього року за парти івано-франківських шкіл сядуть 3 тис. 108 першокласників. Про це повідомив ди[...]

«Срібло» Кубка Європи

«Срібло» Кубка Європи

06:11:27, 8 Серпень 2017

У румунському місті Арад завершився Кубок Європи з дзюдо серед спортсменів до 21 року. У ваговій [...]

В Івано-Франківську стане на одне проблемне перехрестя менше

В Івано-Франківську стане на одне проблемне перехрестя менше

07:40:34, 8 Серпень 2017

В Івано-Франківську продовжуються роботи на кільцевій розв’язці на Привокзальній площі. Минулого тиж[...]

Важкоатлети вибороли медалі на чемпіонаті України

Важкоатлети вибороли медалі на чемпіонаті України

07:19:55, 8 Серпень 2017

У Хмельницькому закінчився чемпіонат України серед молоді до 23 років з важкої атлетики. Вероніка[...]

Непопулярні рішення – неминучі

І це стосується як верхів, так і низів
Надто вже багато надій та сподівань від самого початку розмов про децентралізацію зародилось в душах як місцевих чиновників, так і простих мешканців міст, селищ, сіл. Зміна загальної системи наповнення місцевих бюджетів, передача повноважень на місця, спрощення різноманітних бюрократичних процедур – все це стало «солодкою цукерочкою» для громад, а отже, для простих і дуже далеких від великої політики людей.
На повірку, особливо коли від слів довелось потихеньку переходити до діла, виявилось, що зламати стару систему, а відтак на її місці створити щось нове, в ідеалі, більш досконале, з урахуванням великої кількості різноманітних інтересів, не так просто. Все, що творилось, а потім узаконювалось на найвищому рівні, пустило надзвичайно міцне коріння, переросло у певну систему,  закріпилось на різних щаблях – від, так званого, базового рівня і по вертикалі до самого верху. Система місцевого самоврядування існувала ніби сама по собі, так щоб «Європа була в курсі», зі «своїм» ніби й не поганим «на папері» законом, але на повірку без ресурсу та реальних повноважень. Люди в містах та селах (не районах) обирали голову та депутатів, ті складали та оприлюднювали різноманітні програми, але коли доходило до їх банальної реалізації, наперекір ставали справжні реалії можливостей місцевого самоврядування – немає коштів, не наші повноваження, зрештою, це не в нашій компетенції. Люди йшли до голови, а він розводив руками… І насправді – сьогоднішня законодавча база майже абсолютно  виводить місцеве самоврядування зі системи державного управління, а що стосується малих міст, селищ та сіл, то взагалі робить абсурдним саме його існування у більшості населених пунктів нашої держави.

Цьогорічні чи відтак минулорічні дебати в оновленій Верховній Раді дали промінчик надії. Відкрито заговорили про наповнення місцевого самоврядування конкретним змістом, передачу повноважень, а отже, можливостей та відповідальності на низові рівні, а головне – забезпечення цих можливостей конкретним матеріальним ресурсом.
Але… Відразу після Нового року найбільш нетерплячі міські та сільські очільники, переглянувши параметри нашвидкуруч прийнятого Державного бюджету, вжахнулись! Навіть той, надзвичайно малий, але стабільний ресурс, який роками належав громаді, під який формувались та худо-бідно виконувались місцеві програми – забраний. Натомість – на виконання обіцянки та в руслі реалізації концепції децентралізації на місця передано можливість наповнювати власний бюджет з податків…, котрі навіть самі податківці не знали, як правильно збирати. Новації держави стали настільки «новаціями», що навіть досвідчені адміністратори та менеджери місцевого самоврядування (а такі є серед міських, селищних, сільських голів) розгубились і не знали, з чого розпочати. Не вдаючись у деталі самої процедури прийняття Держбюджету, певних підкилимних ігор та дрібних інтрижок, на виході можна констатувати одне і напевне головне – справжня децентралізація та повноцінне існування місцевого самоврядування опинилось під загрозою. На жаль, базовим стало не місто, село, селище, де насправді проживають люди, а рудиментарні за своїм поділом на ради та адміністрації райони. Реформи не дійшли до конкретного мешканця, самоврядні громади не отримали нічого суттєвого, окрім проблем з новітніми податками та чергового розмежування у відносинах з районом.
Уже на початку року керівники малих міст, селищ, сіл неодноразово збирались для обговорення ситуації, що склалась, запитували у керівництва області, казначеїв та податківців. Приїздили повноважні народні обранці, вирушали делегації до столиці…
І все ж. На одному з останніх зібрань, організованих Асоціацією міст України, за участі міських, селищних, сільських голів, представників Кабінету Міністрів, депутатів Верховної Ради, експертного середовища, за досить таки гарячих дискусій почало вимальовуватись світло в кінці тунелю. І тут, безумовно, чи не головним чинником успішної реалізації справжніх реформ має бути роз’яснювальна робота, можна сказати, навіть свого роду агітація за перспективу. Як виявилось, і Кабінетом Міністрів, і спеціально утвореними робочими групами напрацьовано досить поважну кількість законодавчих ініціатив, прийнята спеціальна Концепція розвитку місцевого самоврядування, прийнято ряд базових законів, а головне – напрацьований алгоритм та методика впровадження основних важелів децентралізації. Тут разом з усім іншим потрібно бути чесним та зізнатись, що реформи заради реформ у ситуації, в якій опинилась Україна, не потрібні. Оперативні втручання та непопулярні рішення – неминучі. І це стосується як верхів, так і низів (якщо ми справді хочемо досягти успіху). Найперше це торкнеться процесу об’єднання громад. На сьогоднішній день прийнятий чи не найголовніший в усьому процесі децентралізації Закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Розроблена методика формування дієздатних громад у районах, врешті розпочався сам процес – створено регіональну Робочу групу з гучним завданням – формування перспективного плану створення спроможних територіальних громад. Але тут якраз і настає найбільш делікатний бік справи – процес заради процесу, так би мовити «кампанія», чи дійсно виважена, детально проаналізована та системно розрахована робота на перспективу?..
Сьогодні ми насамперед  повинні зрозуміти, що щось з нічого не береться, подачки у вигляді дотацій та субвенцій – це шлях в нікуди. Децентралізація на базовому рівні – це, в першу чергу, спроможність (інфраструктурна, кадрова, а відтак матеріально-фінансова). Це і питання менеджменту територій та ресурсів на місцях, і питання перспективного та системного планування, а найголовніше – уміння ефективно працювати та брати на себе повну відповідальність за зобов’язаннями, особливо коли цих зобов’язань, а відтак відповідальності після укрупнення громад стане набагато більше. І відповідальність не перед начальником, а перед громадою, яка і виставить найвагомішу оцінку. З іншого боку, і держава змушена буде позбутись певних важелів впливу, передати ряд вагомих повноважень на рівень самодостатніх громад і, відповідно, стимулювати їх повноцінний розвиток, а відтак добробут членів цих громад. Це і повинно стати вінцем децентралізації та повноцінного та ефективного функціонування держави як самодостатнього механізму забезпечення її громадян.
Безумовно, шлях, який повинні усі ми пройти, щоб досягти успіху, непростий. На сьогоднішній день усе те, що напрацьовано, повинно пройти складний шлях імплементації в мізки багатьох зацікавлених і не дуже. Але вихід з даної ситуації, очевидно, один. Назад дороги немає! Ми приречені на тяжку, але благородну працю, результатом якої повинен стати такий омріяний добробут усіх та кожного.
Олег ВОЙТИЧУК, директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, депутат міської ради

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники