КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

До уваги платників єдиного внеску!

До уваги платників єдиного внеску!

11:11:19, 10 Жовтень 2017

З 1 січня 2018 року набирають чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на [...]

Щоб і сліду не було

Щоб і сліду не було

08:02:37, 10 Жовтень 2017

В Івано-Франківську планують демонтувати 150 незаконно встановлених малих архітектурних форм. Про[...]

No thumbnail available

Прикарпатські пенсійники до перерахунку пенсій готові.

06:51:27, 10 Жовтень 2017

Слово за Парламентом Впродовж останніх днів «гаряча лінія» Пенсійного фонду є дійсно «гарячою». Сту[...]

Резервістів кличуть на збори

Резервістів кличуть на збори

07:28:04, 8 Серпень 2017

Івано-Франківську необхідно направити 50 резервістів на 30-денні військові збори на Яворівський полі[...]

Перший дзвоник кличе

Перший дзвоник кличе

07:25:42, 8 Серпень 2017

Цього року за парти івано-франківських шкіл сядуть 3 тис. 108 першокласників. Про це повідомив ди[...]

«Срібло» Кубка Європи

«Срібло» Кубка Європи

06:11:27, 8 Серпень 2017

У румунському місті Арад завершився Кубок Європи з дзюдо серед спортсменів до 21 року. У ваговій [...]

В Івано-Франківську стане на одне проблемне перехрестя менше

В Івано-Франківську стане на одне проблемне перехрестя менше

07:40:34, 8 Серпень 2017

В Івано-Франківську продовжуються роботи на кільцевій розв’язці на Привокзальній площі. Минулого тиж[...]

Важкоатлети вибороли медалі на чемпіонаті України

Важкоатлети вибороли медалі на чемпіонаті України

07:19:55, 8 Серпень 2017

У Хмельницькому закінчився чемпіонат України серед молоді до 23 років з важкої атлетики. Вероніка[...]

Оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування міста Івано-Франківська

Оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування міста Івано-Франківська

01:34:58, 8 Серпень 2017

Відповідно до статей 7, 43, 44, 45, 46 Закону України «Про автомобільний транспорт», постанови Кабін[...]

Розширення можливостей

Розширення можливостей

06:23:14, 7 Липень 2017

Міська влада продовжує працювати над збільшенням пільг і знижок, які надаватиме  «Картка іванофранкі[...]

(Не)щасливий день

13П’ятниця 13-го: не так страшно, як малюють
Українці здавна вірили у всілякі забобони. Як правило, ці народні перестороги стосувалися чи не усіх сфер побуту. На жаль, чи, може, для когось і на щастя, вони не втрачають своєї актуальності й дотепер. Є такі люди, котрі переконують, що саме завдяки народним віруванням, застереженням формуються особливості національного світогляду.
Якщо дотримуватися цієї логіки, то, очевидно, для того, аби бути «чистим українцем», ми повинні ледь не на кожному кроці спльовувати, бути у постійному страху і очікувати, а раптом щось піде не так, бо нам це навіщували знаки.

Не вірити у забобони повсякчас закликають священнослужителі. Але ми, українці, у церкві віримо в Бога, а вже у повсякденному житті у нас вдається, як у приказці – «якось воно буде».
Напевно, не знайдеться жодної людини, котра бодай раз не забувала якусь річ вдома, але повертатися ой як неохота – бо це недобрий знак. А якщо вже дуже припекло, то повертаємося, дивимося в дзеркало, показуємо язика. Про чорну кішку та порожнє відро годі й говорити. Це вже явна ознака для забобонної людини, що щось буде не так. Налаштування на негатив не створює для нас комфорту. Тому так і живемо у постійних пересторогах, переконують психологи. Вони радять якомога рідше звертати увагу на такі речі, оскільки думки про погане мають усі шанси стати матеріальними. Прикладом такої неадекватної поведінки через можливі перестороги є тотальна забобонність мешканців Заходу.
Почнемо з числа 13. Навіть діти знають, що це «чортова дюжина». Для когось це забобони, а для когось все серйозно. В американських хмарочосах після 12-го поверху слідує 14-й, немає тринадцятих номерів у готелях, відсутні морські та авіарейси з такими номерами. У літаках авіакомпаній Німеччини, Австрії й країн Скандинавії немає ні ряду, ні крісла з номером 13. В Англії їх немає навіть у кінотеатрах. На тринадцяте число намагаються не планувати важливих справ і далеких поїздок.
На пересторозі віри у забобони стоїть і Церква. Втім, як це не дивно, але саме релігійне підґрунтя лягло в основу найбільшого забобону – п’ятниці 13-го. Чому несприятливою вважається п’ятниця? Зазвичай пояснюють, що це день, коли розіп’яли Ісуса Христа. Його смерть стала короткочасним торжеством вселенського зла, що наклало на цей день негативну печатку.
Але найгірше, коли на п’ятницю припадає 13-те число. Існує поширене уявлення, начебто цього дня упирі, відьми й інша погань збирається на демонічний шабаш із всіх кінців світу. Тому мільйони людей переконані, що в цей час треба бути вкрай обережним.
В деяких інших культурах комбінація числа і дня тижня для невдалих днів інша — у Греції, Румунії та іспаномовних країнах це не п'ятниця, а вівторок 13-го. У Італії, навпаки, нещасливий день у п'ятницю 17-го. Хоча «п'ятниця 13-го» в Україні не має культурного підґрунтя, поширення цього забобону через літературу та кіно інших країн також призводить до насторожливого ставлення до нього і серед українців.
Втім, до числа 13 не всі ставляться із недовірою. Наприклад, відомий письменник Степан Процюк зізнався, що вважає 13-те число щасливим. Це й не випадково, адже він народився саме 13 серпня.
Минулого року у календарі п’ятниця 13-го випадала тільки один раз, а от у 2015-му їх буде аж три – у лютому, березні та листопаді. То що, влаштовувати собі додаткові вихідні? Від долі не втечеш. А раптом саме цього дня на вас чекатиме небачений успіх.
Відомо чимало забобонів, котрі заволоділи людською свідомістю. Вам часто доводилося чути, що не можна розсипати сіль чи переходити дорогу з порожнім відром? А як часто ви зупиняєтесь, якщо вам дорогу перейде кішка, особливо чорна? Усе це пусте. Намагайтеся жити, не звертаючи уваги на дрібниці, і тоді все буде, як ви цього бажаєте.
Мар’ян ПАСТУЩИН

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники