КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

(Не)щасливий день

13П’ятниця 13-го: не так страшно, як малюють
Українці здавна вірили у всілякі забобони. Як правило, ці народні перестороги стосувалися чи не усіх сфер побуту. На жаль, чи, може, для когось і на щастя, вони не втрачають своєї актуальності й дотепер. Є такі люди, котрі переконують, що саме завдяки народним віруванням, застереженням формуються особливості національного світогляду.
Якщо дотримуватися цієї логіки, то, очевидно, для того, аби бути «чистим українцем», ми повинні ледь не на кожному кроці спльовувати, бути у постійному страху і очікувати, а раптом щось піде не так, бо нам це навіщували знаки.

Не вірити у забобони повсякчас закликають священнослужителі. Але ми, українці, у церкві віримо в Бога, а вже у повсякденному житті у нас вдається, як у приказці – «якось воно буде».
Напевно, не знайдеться жодної людини, котра бодай раз не забувала якусь річ вдома, але повертатися ой як неохота – бо це недобрий знак. А якщо вже дуже припекло, то повертаємося, дивимося в дзеркало, показуємо язика. Про чорну кішку та порожнє відро годі й говорити. Це вже явна ознака для забобонної людини, що щось буде не так. Налаштування на негатив не створює для нас комфорту. Тому так і живемо у постійних пересторогах, переконують психологи. Вони радять якомога рідше звертати увагу на такі речі, оскільки думки про погане мають усі шанси стати матеріальними. Прикладом такої неадекватної поведінки через можливі перестороги є тотальна забобонність мешканців Заходу.
Почнемо з числа 13. Навіть діти знають, що це «чортова дюжина». Для когось це забобони, а для когось все серйозно. В американських хмарочосах після 12-го поверху слідує 14-й, немає тринадцятих номерів у готелях, відсутні морські та авіарейси з такими номерами. У літаках авіакомпаній Німеччини, Австрії й країн Скандинавії немає ні ряду, ні крісла з номером 13. В Англії їх немає навіть у кінотеатрах. На тринадцяте число намагаються не планувати важливих справ і далеких поїздок.
На пересторозі віри у забобони стоїть і Церква. Втім, як це не дивно, але саме релігійне підґрунтя лягло в основу найбільшого забобону – п’ятниці 13-го. Чому несприятливою вважається п’ятниця? Зазвичай пояснюють, що це день, коли розіп’яли Ісуса Христа. Його смерть стала короткочасним торжеством вселенського зла, що наклало на цей день негативну печатку.
Але найгірше, коли на п’ятницю припадає 13-те число. Існує поширене уявлення, начебто цього дня упирі, відьми й інша погань збирається на демонічний шабаш із всіх кінців світу. Тому мільйони людей переконані, що в цей час треба бути вкрай обережним.
В деяких інших культурах комбінація числа і дня тижня для невдалих днів інша — у Греції, Румунії та іспаномовних країнах це не п'ятниця, а вівторок 13-го. У Італії, навпаки, нещасливий день у п'ятницю 17-го. Хоча «п'ятниця 13-го» в Україні не має культурного підґрунтя, поширення цього забобону через літературу та кіно інших країн також призводить до насторожливого ставлення до нього і серед українців.
Втім, до числа 13 не всі ставляться із недовірою. Наприклад, відомий письменник Степан Процюк зізнався, що вважає 13-те число щасливим. Це й не випадково, адже він народився саме 13 серпня.
Минулого року у календарі п’ятниця 13-го випадала тільки один раз, а от у 2015-му їх буде аж три – у лютому, березні та листопаді. То що, влаштовувати собі додаткові вихідні? Від долі не втечеш. А раптом саме цього дня на вас чекатиме небачений успіх.
Відомо чимало забобонів, котрі заволоділи людською свідомістю. Вам часто доводилося чути, що не можна розсипати сіль чи переходити дорогу з порожнім відром? А як часто ви зупиняєтесь, якщо вам дорогу перейде кішка, особливо чорна? Усе це пусте. Намагайтеся жити, не звертаючи уваги на дрібниці, і тоді все буде, як ви цього бажаєте.
Мар’ян ПАСТУЩИН

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники