КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Приїдуть за пасажирами

Приїдуть за пасажирами

04:29:43, 4 Квітень 2018

Перші два нові автобуси великого класу прибудуть до Івано-Франківська до кінця тижня, а перші 15 нов[...]

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

Нові імена старих вулиць

imens vulycІвано-Франківська міська рада вирішила переіменувати дві вулиці обласного центру. Містяни це сприйняли неоднозначно.

Проект рішення про переіменування вулиці Островського на вулицю імені Олександра Олеся на сесію міської ради внесли за поданням «Просвіти». Перед цим воно пройшло процедуру громадських слухань і отримало схвалення. А переіменувати вулицю Новгородську на честь покійного глави УГКЦ кардинала Любомира Гузара запропонував очільник фракції ВО «Батьківщина» у міській раді Руслан Терешко. Також за пропозицією цієї фракції Любомиру Гузару депутати міської ради посмертно присвоїли звання почесного громадянина Івано-Франківська.

Водночас депутати фракції «УКРОП» поцікавилися у міського голови, скільки у місті ще є вулиць, які можуть підпасти під переіменування у межах так званої декомунізації. Підготувати відповідну довідку на наступну сесію міськради міський голова Руслан Марцінків доручив керуючому справами міськвиконкому, але від себе додав: «Думаю, що ще достатньо».
Це видалося дещо дивним, адже свого часу йшлося про те, що Івано-Франківськ чи не єдине місто в Україні, де немає вулиць, чиї б назви підпадали під декомунізацію, бо їх переіменували ще на початках незалежності. Тоді 115 вулиць міста мали імена російських, 75 – українських і 15 – західноєвропейських діячів. А понад півсотні вулиць були названі на честь учасників Другої світової війни та ще 30 – революційного руху і громадянської війни, партійно-радянських діячів, які у більшості випадків не мали жодного стосунку до історії міста та краю.  Перші рішення про переіменування таких вулиць міськвиконком ухвалив у 1990-93 роках. Найбільше – 84 вулиці – в Івано-Франківську переіменували у січні 1994 року, а наступного року до цього переліку додались ще 57 вулиць міста.
Не зовсім зрозумілою є і мотивація присвоєння вулиці Островського імені саме Олександра Олеся, адже ця вулиця, яка почала формуватися на початку 1880-х років, тісно пов’язана з Іваном Франком і його другим великим коханням – «гордою княгинею» Юзефою Дзвонковською. Тут були грунти Дзвонковських, тому і вулиця мала відповідну назву – дорога Дзвонковських, у кінці якої з правого боку стояв їхній будинок, який не раз відвідував великий Каменяр. Тож свого часу йшлося про те, щоб вулицю Островського переіменувати на честь Юзефи Дзвонковської. Але тепер про це чомусь не згадали.
Неоднозначно містяни сприйняли і переіменування вулиці Новгородської, яка носила цю назву з 1967 року, чим були вшановані давні зв’язки між Галицьким князівством і Новгородською землею. До того ж іменем Любомира Гузара вартувало б назвати якусь площу, а не «базарну» вулицю, на яку в останні роки перетворилась Новгородська. Вона існувала від XYIII століття, але власної назви не мала. Від 1880-х років ця вулиця згадується під назвою Седельмаєрівської – від прізвища родини, яка володіла тут броварнею, будинками і чималими земельними ділянками. А за радянської влади спершу іменувалася Виробничою.
Ще однією ініціативою місцевої «Просвіти» є переіменування на честь 100-річчя Західно-Української Народної Республіки вулиці Грюнвальдської. Її заснували у червні 1908 року, а у 1910 році, на честь 500-річчя відомої битви, у якій об’єднані сили слов’ян розбили рицарів Тевтонського ордену, міська рада присвоїла їй назву Грюнвальдської, і з того часу вулиця її не міняла. У січні-травні 1919 року у будинку № 11, який у 1914 році побудували для місцевої дирекції залізниць, працював уряд ЗУНР, а у 2003 році перед ним встановили монумент на честь засновників ЗУНР з барельєфами Євгена Петрушевича, Костя Левицького, Левка Бачинського та Дмитра Вітовського, біля якого щорічно відбуваються заходи з нагоди утворення Західно-Української Республіки. Тому таке переіменування вулиці Грюнвальдської, якщо відповідне рішення буде ухвалене, є логічним.
Левко КУТИНСЬКИЙ  

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники