КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Нові імена старих вулиць

imens vulycІвано-Франківська міська рада вирішила переіменувати дві вулиці обласного центру. Містяни це сприйняли неоднозначно.

Проект рішення про переіменування вулиці Островського на вулицю імені Олександра Олеся на сесію міської ради внесли за поданням «Просвіти». Перед цим воно пройшло процедуру громадських слухань і отримало схвалення. А переіменувати вулицю Новгородську на честь покійного глави УГКЦ кардинала Любомира Гузара запропонував очільник фракції ВО «Батьківщина» у міській раді Руслан Терешко. Також за пропозицією цієї фракції Любомиру Гузару депутати міської ради посмертно присвоїли звання почесного громадянина Івано-Франківська.

Водночас депутати фракції «УКРОП» поцікавилися у міського голови, скільки у місті ще є вулиць, які можуть підпасти під переіменування у межах так званої декомунізації. Підготувати відповідну довідку на наступну сесію міськради міський голова Руслан Марцінків доручив керуючому справами міськвиконкому, але від себе додав: «Думаю, що ще достатньо».
Це видалося дещо дивним, адже свого часу йшлося про те, що Івано-Франківськ чи не єдине місто в Україні, де немає вулиць, чиї б назви підпадали під декомунізацію, бо їх переіменували ще на початках незалежності. Тоді 115 вулиць міста мали імена російських, 75 – українських і 15 – західноєвропейських діячів. А понад півсотні вулиць були названі на честь учасників Другої світової війни та ще 30 – революційного руху і громадянської війни, партійно-радянських діячів, які у більшості випадків не мали жодного стосунку до історії міста та краю.  Перші рішення про переіменування таких вулиць міськвиконком ухвалив у 1990-93 роках. Найбільше – 84 вулиці – в Івано-Франківську переіменували у січні 1994 року, а наступного року до цього переліку додались ще 57 вулиць міста.
Не зовсім зрозумілою є і мотивація присвоєння вулиці Островського імені саме Олександра Олеся, адже ця вулиця, яка почала формуватися на початку 1880-х років, тісно пов’язана з Іваном Франком і його другим великим коханням – «гордою княгинею» Юзефою Дзвонковською. Тут були грунти Дзвонковських, тому і вулиця мала відповідну назву – дорога Дзвонковських, у кінці якої з правого боку стояв їхній будинок, який не раз відвідував великий Каменяр. Тож свого часу йшлося про те, щоб вулицю Островського переіменувати на честь Юзефи Дзвонковської. Але тепер про це чомусь не згадали.
Неоднозначно містяни сприйняли і переіменування вулиці Новгородської, яка носила цю назву з 1967 року, чим були вшановані давні зв’язки між Галицьким князівством і Новгородською землею. До того ж іменем Любомира Гузара вартувало б назвати якусь площу, а не «базарну» вулицю, на яку в останні роки перетворилась Новгородська. Вона існувала від XYIII століття, але власної назви не мала. Від 1880-х років ця вулиця згадується під назвою Седельмаєрівської – від прізвища родини, яка володіла тут броварнею, будинками і чималими земельними ділянками. А за радянської влади спершу іменувалася Виробничою.
Ще однією ініціативою місцевої «Просвіти» є переіменування на честь 100-річчя Західно-Української Народної Республіки вулиці Грюнвальдської. Її заснували у червні 1908 року, а у 1910 році, на честь 500-річчя відомої битви, у якій об’єднані сили слов’ян розбили рицарів Тевтонського ордену, міська рада присвоїла їй назву Грюнвальдської, і з того часу вулиця її не міняла. У січні-травні 1919 року у будинку № 11, який у 1914 році побудували для місцевої дирекції залізниць, працював уряд ЗУНР, а у 2003 році перед ним встановили монумент на честь засновників ЗУНР з барельєфами Євгена Петрушевича, Костя Левицького, Левка Бачинського та Дмитра Вітовського, біля якого щорічно відбуваються заходи з нагоди утворення Західно-Української Республіки. Тому таке переіменування вулиці Грюнвальдської, якщо відповідне рішення буде ухвалене, є логічним.
Левко КУТИНСЬКИЙ  

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники