29 жовтня у восьми новостворених об’єднаних територіальних громадах (ОТГ) на Івано-Франківщині відбудуться перші вибори.
Загалом на депутатські мандати у місцевих радах претендуватимуть 685 кандидатів: 432 – від місцевих організацій політичних партій і 253 самовисуванці. Найбільший «конкурс», як підрахувала Громадянська мережа ОПОРА спостерігається у Заболотівську селищну раду ОТГ – 4,81 претендента на місце, а найнижчий – у Рожнівську сільську ОТГ – (2,5), у п’яти округах якої зареєстровано взагалі по одному кандидату.
Крім того, в Яблунівській селищній ОТГ є чотири округи з одним кандидатом, у Брошнів-Осадській селищній ОТГ – два таких округи, у Переріслянській сільській ОТГ — один округ. У такому випадку, кандидат вважається обраним депутатом, якщо за нього подано більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні. У більшості з нових рад буде по 26 депутатів.
А ось за кількістю претендентів на посаду голів ОТГ претендує Переріслянська ОТГ, тут їх аж восьмеро, причому п'ять самовисуванців. Найменша ж конкуренція за головне крісло в Рожнівській та Заболотівській ОТГ – по два кандидати на місце, один з яких іде від партії, а інший – самовисуванцем. Загалом кандидатами на посади голів восьми об’єднаних громад було зареєстровано 35 осіб: 13 представників політичних партій та 22 самовисуванці.
До речі, у перших виборах у восьми ОТГ області беруть участь 11 політичних партій. «Найбільше кандидатів у депутати зареєстровано партіями БПП «Солідарність» – 126 та ВО «Батьківщина» – 87, а найменше претендентів на депутатський мандат від «Руху Валентина Наливайченка «Справедливість» – 3 та від «Нашої України» – 2. «Громадянська позиція» та Аграрна партія України зареєстрували по 5 кандидатів», – розповів координатор ОПОРИ в області Іван Маруняк.
Що стосується проблемних моментів, то спостерігачі ОПОРИ наразі звертають увагу на те, що далеко не всім територіальним виборчим комісіям вдалося дотриматись вимоги ч. 2 ст. 17 закону «Про місцеві вибори», а саме утворити одномандатні виборчі округи з приблизно рівною кількістю виборців.
«Найкраще цю проблему ілюструє приклад у Заболотівській ОТГ, де найбільше відхилення від середнього числа становить понад 360 виборців, а різниця між найбільшим і найменшим виборчим округом у цій громаді становить 657 виборців (найменший округ – 69 виборців, найбільший – 726 виборців), – каже Маруняк. – Це порушує принцип рівних виборів, оскільки вага мандата у цих округах кардинально відрізняться, внаслідок чого кандидати позбавлені можливості конкурувати на рівних засадах, а виборці позбавлені можливості однаково впливати на результати виборів».
За словами координатора ОПОРИ, дотриматись вимоги про утворення виборчих округів з приблизно пропорційною кількістю виборців вдалося лише двом з восьми ТВК області – Ямницькій і Переріслянській сільським виборчим комісіям.
Тарас ТКАЧУК