КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Олег СИНЮТКА: «Мені не подобаються ті, хто хочуть сісти на величезний шпагат»

Sinutka-3На майбутніх місцевих виборах його розглядали як одного з найпотенційніших  претендентів на посаду міського голови Івано-Франківська. До нього один наперед іншого спішили представники різних місцевих еліт, аби засвідчити свою прихильність,  потрібність та незамінність у час виборчої кампанії, а відтак спільної роботи на благо, звичайно ж, територіальної громади. Він не говорив «так», але й не говорив «ні». Доля відповіла сама. Напередодні Нового року указом Президента Олега Синютку призначено головою Львівської обласної державної адміністрації. Незважаючи на зайнятість, Олег Михайлович викроїв зі свого робочого графіка час на інтерв’ю для «Західного кур’єра». Каже, тепер в Івано-Франківську буває «все рідше», але пам’ятає місто, яке зростило його як управлінця. Останній раз тут був на Новий рік, відзначив помітне покращення міських доріг.

І ось ми у Львові. В холі Львівської ОДА фотовиставка «Дорога до Vолі» та експозиція пам’яті загиблих героїв АТО.

Питання, на яке не зумів сказати «ні!»
– Олеже Михайловичу, з якими відчуттями в 2006 році ви перебиралися на роботу до Львова і що відчуваєте зараз?
– Було відчуття незвіданості. Тоді все було по-новому: інше місто, інші люди, інші завдання. Зараз набагато питань є відповіді з погляду розуміння міста, області. Знаю Львівщину не гірше від Івано-Франківщини. А на багато питань відповіді треба буде шукати в процесі роботи, адже це зовсім інша вертикаль влади і інша специфіка завдань.
– Чим керувалися, коли погоджувалися на посаду голови ОДА, тим більше в області, де голови змінюються з калейдоскопічною швидкістю?
– Питання, на яке я не зумів сказати «ні!» – мотивоване усвідомленням: як ти тоді зможеш розказувати, що щось робиться не так, якщо ти сам мав можливість змінити на краще і відмовився?
– Знаючи вас як людину зважену і ретельну, яка прораховує кожен свій крок, можна зробити висновок, що ви отримали певні гарантії. Хоч хто сьогодні що може гарантувати?
– То є така приказка: хочеш розсмішити Бога – розкажи йому про свої плани. Гарантії дає тільки Господь Бог. А це – не той випадок…
– При якій політичній системі посада голови ОДА може бути найбільш ефективною – при парламентсько-президентській (коли голова має подвійне підпорядкування і президенту і прем’єру, які між собою конкурують), чи суто президентській?
– Я взагалі є прихильником вертикально інтегрованих структур і вважаю, що для України (особливо в сьогоднішній час, коли ми воюємо) найбільш ефективною була б президентська форма правління. Але це не означає, що можна буде списувати якісь проблеми, невирішені питання, промахи на когось чи на щось. Є сфера відповідальності. І в умовах того законодавчого поля, яке є, треба виконати максимум завдань. А взагалі-то для мене ніколи не було питань, що Україна повинна бути унітарною з якнайбільшими повноваженнями місцевих громад. З іншого боку – вертикаль управління  повинна бути чітка. Тільки тоді можна забезпечувати швидкий результат, який нам потрібен.
– На вашу думку, ідея парламентсько-президентської форми правління нам нав’язана ззовні?
– Те, що Україна є об’єктом в геополітичному просторі, думаю, ні для кого не є секретом. А оскільки сьогодні Україна вибирає між цивілізованим світом і Тмутараканією, то зрозуміло, що буде іти боротьба з використанням і внутрішньої п’ятої колони, і з зовнішніми загрозами. Чому Україна змушена воювати – відстоювати свою незалежність? Та тому, що всі зрозуміли: українське суспільство нарешті стало готовим чітко рухатися в західному векторі. Іншого аргументу, як пряма військова агресія, в російській імперській політиці не знайшлося.

Медаль має два боки
– Формуючи команду, чи вивчали ви досвід голови Івано-Франківської ОДА Олега Гончарука, який оголосив перший в Україні вільний конкурс на посади керівників районів шляхом заслуховування кандидатів перед громадою?
– Обов’язково потрібно залучати громаду. Переконаний, що на місцях повинні керувати ті люди, які мають досвід, які знають місцеву політику. Тому будь-який досвід є цікавим. Ми проговорювали з головою Івано-Франківської ОДА всі «за» і «проти» того експерименту, який проводився в Івано-Франківській області. Звичайно, я його буду використовувати.
– Але зараз бачимо, що ініціатива Олега Гончарука обертається проти нього, адже всім не вгодиш, кожне політ-середовище в районах має свого кандидата і переконане, що очолювати район повинен тільки їхній достойник? То може, якщо голови РДА, як і голова ОДА, призначаються указом президента, не варто вигадувати велосипед?
– Будь-яка медаль має два боки. Кожна людина іде своїм шляхом. Ще раз хочу сказати – це не найгірший варіант. Але в якийсь момент потрібно проявити, можливо, жорсткість, можливо, настійливість. Однак те, що кандидатури обговорюються з людьми, – дуже правильно.
– Час від часу серед еліти Західної України побутує думка про відновлення «Галицької Асамблеї», яка була створена в 1991 році спільними сесіями Львівської, Івано-Франківської та Тернопільської обласних рад. Що ви думаєте з цього приводу?
– В моєму уявленні Україна – унітарна держава. Переконаний, що ми сьогодні повинні думати не над тим, як подробитися і відстоювати якісь свої вузькопартійні чи вузькорегіональні проблеми, а повинні думати над тим, як зберегти державу в її етнічних кордонах.
– Так, але ідеї «Галицької Асамблеї» певним чином є співзвучні з нинішніми ідеями. До прикладу, тоді група у складі львівських та івано-франківських юристів напрацювала законопроекти про місцеве самоврядування, місцеві державні адміністрації та правовий статус області, які орієнтували на побудову унітарної децентралізованої держави з розвинутим регіональним і місцевим самоврядуванням…
– Децентралізація мусить бути. Ось при попередньому президентові функції, які абсолютно не притаманні для держави, виводилися у владну вертикаль. Так виглядало, що це робилося тільки для того, щоб збирати на місцях якусь данину. Ця ж інспекція Держархбудконтролю, санепідемстанція, пожежна… Тобто речі, які мали б вирішуватися на місцях громадою, чомусь виводилися у владну вертикаль. І це довело свою безперспективність. Те, що люди можуть вирішувати на місці, їм потрібно дати вирішити на місці. Ми чомусь думаємо, що люди ще не доросли. Неправда! Наші люди є одними з найрозумніших, тому потрібно дати їм можливість.
– Але поруч з розмовами про децентралізацію чуємо і чимало критики, що Державний бюджет-2015 не в достатній мірі спрямований в цьому напрямку…
– Не погоджуюся. Фінансовий ресурс місцевих громад, особливо обласних центрів, у цьому бюджеті дуже суттєво зріс. А критика завжди буде. Дуже часто критикують, щоб потім під критикою прикрити свою неспроможність. Наприклад, по Львову бачу, що фінансовий ресурс, який мало місто в 2014 році і який буде мати в 2015 році, значно виріс.

Зі Львова   до Івано-Франківська
– Якщо формалізація ідеї Галицької Асамблеї не на часі, то особистісну кооперацію  різноманітних еліт Івано-Франківщини та Тернопільщини довкола вас як керівника найбільшої області Галичини відкидати не варто… Як ви бачите таку співпрацю?
– Це ж нормально, коли люди спілкуються. Абсолютно логічно, коли ми доволі часто спілкуємося з головою ОДА Волинської, Рівненської, Івано-Франківської областей. Інакше не може бути.
– З головами ОДА зрозуміло. А як, скажімо, з представниками бізнесу. Кількість ходаків з пропозиціями розвинути бізнес на Львівщині збільшилася?
– Є така прикра річ. Коли людина займає якусь посаду, то в неї різко збільшується кількість «друзів». А потім ті друзі зникають. До цього потрібно відноситися по-філософськи. Треба чітко розуміти, що ти повинен на будь-якому місці своєї роботи  вирішувати ті проблеми, які належать до твоєї компетенції. Незалежно від того, хто ті люди, які приходять, подобаються вони тобі чи не подобаються, маєш з ними довгу історію стосунків чи з чистого аркуша…
– Чи намічаються якісь спільні проекти з івано-франківцями?
– Думаю, головний спільний проект, який нам потрібно реалізувати, – зробити дорогу зі Львова до Івано-Франківська. Зараз – це просто жах.
– В орбіті яких фінансово-промислових груп перебуває Львівщина?
– Дуже добре, що на Львівщині і у Львові є диверсифіковані фінансові потоки. Великий плюс, що бізнес не є монополізований під того чи іншого олігарха. Це дає можливість для маневру. Врешті-решт конкуренція – рушій прогресу. Будь-яка монополія – зло. Велика біда для громади, якщо є одне бюджетоутворююче підприємство і не дай Бог з ним щось стається – терпить вся громада. А коли бізнес диверсифікований, диверсифіковані ризики – це великий запобіжник для недопущення будь-яких провалів і можливість для успішного розвитку.
– Останнім часом цілий ряд великих підприємств Івано-Франківщини перейшли на обслуговування до Міндоходів у Львівській області. Вже маємо проблеми з наповненням бюджету. Але чи не є реформа по лінії фіскальних органів такими собі першими кроками до поступового адміністративного об’єднання Галичини з центром у Львові?
– Не думаю. Створена інспекція з обслуговування великих платників податків. Можна дискутувати наскільки це правильно чи неправильно. Але сто відсотків – це не пов’язано з якимись далекосяжними планами. Що ж до сплати податків, то переконаний: якщо ідемо до децентралізації, то сплачуватися вони повинні за місцем роботи підприємств.

Бачу, що ідею  підхопили інші
– Десь рік-два тому ви ініціювали створення Інституту розвитку міста Івано-Франківська. На кшталт того, що діє у Львові. Чи будете реалізовувати цю ініціативу?
– Поки що реалізувати не вдалося. Бачу, що ідею підхопили інші. Та справа не в тому, хто реалізує. Питання в тому, щоб для міста це було реалізовано. Бо це правильно, і це дає поштовх для розвитку. А якщо моя ідея сподобалася і її починають втілювати інші, то я не буду заважати. Буду допомагати! Важливо, щоб таких інститутів розвитку не з’явилося багато, скажімо, під вибори, під кожного окремо взятого кандидата, бо так розвитку можна і не дочекатися.
– Чи відомо вам вже, коли відбудуться місцеві вибори – восени цього року чи, можливо, раніше? За яким законом?
– Я ж не депутат Верховної Ради. Звідки мені знати?!
– Думаю, цікавитеся, адже, мабуть, також готуєтеся позмагатися за мандат депутата облради, а відтак – за посаду голови виконкому, якщо закон буде змінено?
– Вибори – це правильно. Хоча вибори не повинні приводити до анархії. Вибори не повинні зашкодити, а сприяти розвитку держави. Добре би було, якби вони відбулися на новій законодавчій основі, щоб люди обирали органи влади вже з новими повноваженнями. Важливо не просто провести вибори і відзвітувати. Важливо, щоб вибори дали поштовх для розвитку суспільства. А для цього потрібно змінити виборчу систему і дати нові повноваження для органів влади, які буде обирати громада. Щоб не вийшло так, що люди вибирають ради чи структурні підрозділи з одними повноваженнями, а потім виявляється, що цим радам делегуються інші повноваження.
– Як зміниться карта місцевих рад Західної України після виборів?
– Парламентські вибори вже показали певні тенденції. Думаю, такі тенденції будуть і на місцевих виборах. Якщо буде пропорційна система – це буде чіткіше виражено. Якщо пропорційна система з відкритими списками – це буде ще правильніше. Якщо збережеться якийсь незрозумілий гібрид – це буде крок назад.
– З якою політичною силою пов’язуєте себе на майбутніх виборах?
– Скажіть, будь ласка, а з якою політичною силою може себе бачити людина, яка затверджена на посаді указом Президента України?!
– Порошенко – призначав, Яценюк (Кабмін) погоджував, зрештою, маємо ще «Самопоміч» вашого вчорашнього шефа Андрія Садового. Виглядає доволі багатовекторно…
– Та ні. Мені не подобаються ті, хто хочуть сісти на величезний шпагат. В результаті – це дуже боляче. Я маю політичні переконання. Вони абсолютно співпадають з тією вертикаллю, в якій я сьогодні працюю.

Інтерв’ю записав  Антін ТИМУРА

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники