КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Приїдуть за пасажирами

Приїдуть за пасажирами

04:29:43, 4 Квітень 2018

Перші два нові автобуси великого класу прибудуть до Івано-Франківська до кінця тижня, а перші 15 нов[...]

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

ОСББ: погляд на проблему –2

DiloВідгук на статтю Анатолія Теличка в газеті «Західний кур’єр»
Нарешті в друкованих засобах масової інформації з’явилась стаття, в якій розповідається про пастки та недоліки при створені ОСББ – «панацеї» збереження житла, що належить бідним та обманутим українцям. Чому бідним? Тому що в свій час наближені до влади та до творців грабіжницьких законів у сфері житлового фонду зорієнтувалися – треба тікати з багатоповерхівок, а за накрадені кошти треба переходити у  котеджі та власні багатоповерхівки.  Так з’явилися вулиці та мікрорайони, де мешкають колишні та теперішні можновладці.

Для того, щоб заманити українців в житлову пастку, був ухвалений Закон про створення ОСББ, який містив дуже багато небезпечних та надуманих пропозицій. Недурно кажуть, що безкоштовний сир лише в пастці.

По-перше: сподіваючись на перший безкоштовний капітальний ремонт будинку, що обіцяла  влада, треба було поцікавитись, а за рахунок яких коштів фінансувати цей капітальний ремонт? На час ухвалення Закону про ОСББ в бюджетах всіх рівнів не було коштів, в тому числі ні в Державному, ні в місцевих. Правда, треба віддати належне, що для приманки були запроваджені недовготривалі інвестиційні програми та проекти. Коли значна кількість будинків, сподіваючись отримати хоч якісь кошти на ремонт, захотіла взяти участь у цих програмах, то кошти скоро закінчились і програми згорнули. Вийшло так, що той, хто був наближений до влади, мав «нюх» та зумів з нею працювати, відхопив шматок коштів на ремонт будинку.
По-друге: коли  постало питання,  а як створилися або, правильніше, перетворилися та стали юридичними особами ОСББ в місті Івано-Франківську, то дізнаєшся, що переважно ОСББ створювалися з числа житлово-будівельних кооперативів, які сформувалися за часів радянської влади. Будівництво таких будинків фінансувалося переважно за кошти власників квартир, незначної допомоги профспілок тощо. Існував принцип: будинок збудовано, сформована група однодумців – можна управляти будинком. Сподіваючись на Закон про ОСББ,  кооперативи (там, де голова уміє працювати з владою) перереєструвалися в ОСББ і дехто  продовжував отримувати кошти на ремонт будинку. Діяв принцип «хто рано встав, той штани вбрав».
Таке становище деякий час давало можливість ОСББ встановлювати внески на утримання будинку значно меншими, ніж в будинках, якими управляло комунальне підприємство. Не спрацювала «цукерочка» під виглядом накопичувального фонду для проведення майбутнього ремонту будинку, оскільки накопичені кошти на рахунках в банку швидко знецінювалися у пащі інфляції.
Проштовхуючи ідею створення ОСББ,  бюджетні кошти, що мали бути витрачені на  ремонт житлового фонду, влада потихеньку направляла на інші потреби, які дають їй значні переваги під час проведення виборів різного рівня.
По-третє: підприємствам-монополістам значно простіше працювати з ОСББ, бо нема потреби займатися боржниками індивідуально. Тепер проблеми заборгованості за комунальні послуги  стали головним болем голови ОСББ. Для того, щоб ОСББ  утримувати голову або бухгалтера, необхідно офіційно платити заробітну плату та внески до бюджету з неї. Закон про мінімальну заробітну плату зобов’язує ОСББ, як юридичну особу, встановити мінімальну зарплату в розмірі 3200 грн., а  для цього треба збільшити внески на утримання будинку. У разі невиконання закону про мінімальний розмір заробітної плати голова може потрапити під відповідальність перед Законом за його не виконання. Тут пастка для голови ОСББ.
По-четверте: кредитні програми – це ще одна пастка для голови ОСББ, адже, як відомо, кредитні зобов’язання від імені всіх співвласників квартир підписує голова ОСББ. Тобто він сам собі дає зобов’язання жити довго і бути завжди при грошах, бо за умов, за якими надається кредит на енергозбереження, це негласно передбачається. А якщо голова ОСББ раптом забажає поїхати за кордон або ще кудись, то борги по кредитах  такої можливості його позбавлять.  А якщо з будинком щось станеться, як, наприклад, з будинком в Києві, квартири якого постраждали від прориву теплотраси? В жодному з ухвалених законів про ОСББ не передбачено, що отримають співвласники квартир в «хрущовках»  у разі форс-мажорних обставин. Все залишається та діє за принципом «спасіння потопаючого –  справа рук самого потопаючого». Голови ОСББ,  які пропрацювали не один десяток років, кажуть, що бути головою – це не лише невдячна справа, але і небезпечна.
По-п’яте: участь в місцевих програмах на ремонт житлового фонду. За визначенням одного з голів ОСББ, тут «треба вміти співпрацювати з владою». Наприклад, визначення переможцями проектів одних і тих же номінантів стає підозрілим. Тим більше, що з року в рік зростає і розмір коштів на ремонт будинку за цими проектами, але отримують ці кошті наближені до влади. Якщо у керівника  проекту думка не співпадає з «керівною і спрямовуючою», то цілий будинок не отримає кошти на його ремонт. Розподіл коштів та визначення переможців відбувається за зачиненими дверима, без участі учасників поданих на конкурс проектів та без зазначення причин відмови у визнанні проекту переможцем. Як правило, влада робить ставку на багатоквартирні багатоповерхові  будинки, там, де можна при нагоді, отримати голоси під час наступних виборів.
Маючи різну інформацію з різних джерел та розуміючи, що таке ОСББ в старому житловому фонді, а крім того, створення таких форм управління у невеликих будинках, співвласники мали б розуміти, куди їх заганяє влада, ухвалюючи «драконівські» закони. Знявши з балансу КП «МІУК» такі будинки в основному в центрі міста, хтось, очевидно, підготував собі грунт для їх подальшого придбання. Проблеми з старими будинками можна вирішити шляхом переселення мешканців із старих будинків у новобудови за рахунок пайової частки квартир у будинках, збудованих на землі, що належить громаді.
Крім того, є альтернатива ОСББ – це створення будинкових, квартальних вуличних комітетів, як прописано в законі про органи самоорганізації населення, оскільки такі об’єднання наділені представницькими повноваження, згідно із законом, та є частиною органу місцевого самоврядування. Такі об’єднання мають свої повноваження в частині утримання житлового фонду і повинні діяти спільно з владою та за її підтримки. Проте владоможці не допускають  громаду до влади та не хочуть ділитися з нею своїми повноваженнями. Хоча, співпрацюючи  з такими об’єднаннями, влада має можливість показати, що вона реально робить для громади.
Ольга БАЧИНСЬКА,  голова правління ГО «Івано-Франківська обласна асоціація сприяння самоорганізації населення»

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники