КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

ОСББ: погляд на проблему –2

DiloВідгук на статтю Анатолія Теличка в газеті «Західний кур’єр»
Нарешті в друкованих засобах масової інформації з’явилась стаття, в якій розповідається про пастки та недоліки при створені ОСББ – «панацеї» збереження житла, що належить бідним та обманутим українцям. Чому бідним? Тому що в свій час наближені до влади та до творців грабіжницьких законів у сфері житлового фонду зорієнтувалися – треба тікати з багатоповерхівок, а за накрадені кошти треба переходити у  котеджі та власні багатоповерхівки.  Так з’явилися вулиці та мікрорайони, де мешкають колишні та теперішні можновладці.

Для того, щоб заманити українців в житлову пастку, був ухвалений Закон про створення ОСББ, який містив дуже багато небезпечних та надуманих пропозицій. Недурно кажуть, що безкоштовний сир лише в пастці.

По-перше: сподіваючись на перший безкоштовний капітальний ремонт будинку, що обіцяла  влада, треба було поцікавитись, а за рахунок яких коштів фінансувати цей капітальний ремонт? На час ухвалення Закону про ОСББ в бюджетах всіх рівнів не було коштів, в тому числі ні в Державному, ні в місцевих. Правда, треба віддати належне, що для приманки були запроваджені недовготривалі інвестиційні програми та проекти. Коли значна кількість будинків, сподіваючись отримати хоч якісь кошти на ремонт, захотіла взяти участь у цих програмах, то кошти скоро закінчились і програми згорнули. Вийшло так, що той, хто був наближений до влади, мав «нюх» та зумів з нею працювати, відхопив шматок коштів на ремонт будинку.
По-друге: коли  постало питання,  а як створилися або, правильніше, перетворилися та стали юридичними особами ОСББ в місті Івано-Франківську, то дізнаєшся, що переважно ОСББ створювалися з числа житлово-будівельних кооперативів, які сформувалися за часів радянської влади. Будівництво таких будинків фінансувалося переважно за кошти власників квартир, незначної допомоги профспілок тощо. Існував принцип: будинок збудовано, сформована група однодумців – можна управляти будинком. Сподіваючись на Закон про ОСББ,  кооперативи (там, де голова уміє працювати з владою) перереєструвалися в ОСББ і дехто  продовжував отримувати кошти на ремонт будинку. Діяв принцип «хто рано встав, той штани вбрав».
Таке становище деякий час давало можливість ОСББ встановлювати внески на утримання будинку значно меншими, ніж в будинках, якими управляло комунальне підприємство. Не спрацювала «цукерочка» під виглядом накопичувального фонду для проведення майбутнього ремонту будинку, оскільки накопичені кошти на рахунках в банку швидко знецінювалися у пащі інфляції.
Проштовхуючи ідею створення ОСББ,  бюджетні кошти, що мали бути витрачені на  ремонт житлового фонду, влада потихеньку направляла на інші потреби, які дають їй значні переваги під час проведення виборів різного рівня.
По-третє: підприємствам-монополістам значно простіше працювати з ОСББ, бо нема потреби займатися боржниками індивідуально. Тепер проблеми заборгованості за комунальні послуги  стали головним болем голови ОСББ. Для того, щоб ОСББ  утримувати голову або бухгалтера, необхідно офіційно платити заробітну плату та внески до бюджету з неї. Закон про мінімальну заробітну плату зобов’язує ОСББ, як юридичну особу, встановити мінімальну зарплату в розмірі 3200 грн., а  для цього треба збільшити внески на утримання будинку. У разі невиконання закону про мінімальний розмір заробітної плати голова може потрапити під відповідальність перед Законом за його не виконання. Тут пастка для голови ОСББ.
По-четверте: кредитні програми – це ще одна пастка для голови ОСББ, адже, як відомо, кредитні зобов’язання від імені всіх співвласників квартир підписує голова ОСББ. Тобто він сам собі дає зобов’язання жити довго і бути завжди при грошах, бо за умов, за якими надається кредит на енергозбереження, це негласно передбачається. А якщо голова ОСББ раптом забажає поїхати за кордон або ще кудись, то борги по кредитах  такої можливості його позбавлять.  А якщо з будинком щось станеться, як, наприклад, з будинком в Києві, квартири якого постраждали від прориву теплотраси? В жодному з ухвалених законів про ОСББ не передбачено, що отримають співвласники квартир в «хрущовках»  у разі форс-мажорних обставин. Все залишається та діє за принципом «спасіння потопаючого –  справа рук самого потопаючого». Голови ОСББ,  які пропрацювали не один десяток років, кажуть, що бути головою – це не лише невдячна справа, але і небезпечна.
По-п’яте: участь в місцевих програмах на ремонт житлового фонду. За визначенням одного з голів ОСББ, тут «треба вміти співпрацювати з владою». Наприклад, визначення переможцями проектів одних і тих же номінантів стає підозрілим. Тим більше, що з року в рік зростає і розмір коштів на ремонт будинку за цими проектами, але отримують ці кошті наближені до влади. Якщо у керівника  проекту думка не співпадає з «керівною і спрямовуючою», то цілий будинок не отримає кошти на його ремонт. Розподіл коштів та визначення переможців відбувається за зачиненими дверима, без участі учасників поданих на конкурс проектів та без зазначення причин відмови у визнанні проекту переможцем. Як правило, влада робить ставку на багатоквартирні багатоповерхові  будинки, там, де можна при нагоді, отримати голоси під час наступних виборів.
Маючи різну інформацію з різних джерел та розуміючи, що таке ОСББ в старому житловому фонді, а крім того, створення таких форм управління у невеликих будинках, співвласники мали б розуміти, куди їх заганяє влада, ухвалюючи «драконівські» закони. Знявши з балансу КП «МІУК» такі будинки в основному в центрі міста, хтось, очевидно, підготував собі грунт для їх подальшого придбання. Проблеми з старими будинками можна вирішити шляхом переселення мешканців із старих будинків у новобудови за рахунок пайової частки квартир у будинках, збудованих на землі, що належить громаді.
Крім того, є альтернатива ОСББ – це створення будинкових, квартальних вуличних комітетів, як прописано в законі про органи самоорганізації населення, оскільки такі об’єднання наділені представницькими повноваження, згідно із законом, та є частиною органу місцевого самоврядування. Такі об’єднання мають свої повноваження в частині утримання житлового фонду і повинні діяти спільно з владою та за її підтримки. Проте владоможці не допускають  громаду до влади та не хочуть ділитися з нею своїми повноваженнями. Хоча, співпрацюючи  з такими об’єднаннями, влада має можливість показати, що вона реально робить для громади.
Ольга БАЧИНСЬКА,  голова правління ГО «Івано-Франківська обласна асоціація сприяння самоорганізації населення»

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники