КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Парк незавершеної реконструкції

park-7Цього року Івано-Франківському культури та відпочинку ім. Т.Г. Шевченка   міському парку   виповниться 120 років з дня офіційного заснування  
Керівництво парку планує гідно відсвяткувати ювілей, а тому звертається до громади з закликом обговорення та внесення своїх ідей, сценаріїв та побажань, які могли б бути реалізовані. Пропозиції потрібно надсилати на електронну скриньку: presa.park.if@gmail.com.

Перше дерево
Івано-Франківський міський парк культури та відпочинку ім.Тараса Шевченка є центральною рекреаційною місциною (тільки не зоною), важливим складником інфраструктури міста, його обличчям і усмішкою, організатором дозвілля, виконавцем і вихователем безлічі функцій культурно-масових заходів. Він завжди був душею не тільки городян, але й гостей.

Перші згадки про парк пов’язані з родиною Потоцьких… Але насправді 1895–й можна було би вважати роком його заснування, бо саме тоді винесено ухвалу про заснування міського парку та виділено на це відповідні кошти. Хоча місцевий краєзнавець Михайло Головатий вважає, що правильніше вважати роком заснування парку 1896-й, оскільки саме тоді на цьому місці посадили перше дерево і фактично почалася розбудова міського парку.
Ми не будемо заглиблюватися в його історію, хоча це досить цікава сторінка з життя міста, а зупинимося на актуальних проблемах з часів незалежності України.
Наприкінці 1980-х років «соловецька влада» в агонії доживала останні дні свого панування. І саме тоді алеї нашого парку стали авангардним місцем, де в Івано-Франківську розпочинався новітній національно-визвольний рух до становлення незалежності України. 23 липня 1989-го року тут відбувся перший санкціонований мітинг, на якому, окрім місцевих патріотів, виступив із полум’яним словом В’ячеслав Чорновіл.
Але саме на початку 90-х міський парк почав занепадати. Старі дерева відмирали, а  натомість відбувалося його загущення самосівом і порослю малоцінних дерев. Перед Новим роком тут вирубували ялинки. А ще був випадок, коли мародери-волоцюги спіймали і з’їли лебедя. В кінці 90-х парк ім.Т.Шевченка зазнав іще деяких видозмін. Було передано в оренду майже всі споруди, атракціони та майно. За це орендаря зобов’язали прибирати доріжки від сміття, а за «Зеленим господарством» закріпили догляд за зеленими насадженнями. Згодом до парку приєднали міське озеро з прилеглими територіями.

Початок реконструкції
У листопаді 2003 р. Івано-Франківська обласна служба Української державної інвестиційної експертизи надала позитивний висновок щодо реконструкції парку ім.Т.Г.Шевченка. Проектно-кошторисна документація виготовлена у 2003 р. та затверджена техрадою архітектури і містобудування. Кошторисна вартість будівництва становить 15730768 гривень, в т.ч. перший пусковий комплекс – 9373884, другий – 6356884 гривні. Вартість проектно-пошукових робіт і експертизи – 279293 грн. Роботи з реконструкції розпочато в 2003 році і заморожено через брак коштів у 2006 році.
За цей період підрядними організаціями виконано робіт на суму 3944553 грн. У парку побудували 2 туалети, поливальний водопровід і дощову каналізацію – 272 та 284 м/п відповідно, зробили благоустрій центральної алеї та входу з вул. Шевченка, підпірну стінку під огорожу біля стадіону «Рух», очистили середнє і верхнє озера, влаштували перелив води з донним випуском, встановили огорожу верхнього озера, збудували мости. Також тут встановлено зовнішнє освітлення, в т.ч. 122 опори, 178 світильників та прокладено 4150 м/п кабелю. Змонтовано 6 дерев’яних частин лавок на центральній алеї, виготовлено і встановлено 16 урн та 201 м/п огорожі від входу з вулиці Шевченка, виконано обличкування 7-ми квітників, 16-ти лавок, 16-ти м.кв. центральної клумби, моста №2 і встановлення парапетів та меморіального каменя при вході в парк.
Працівники зрізали і викорчували 894 дерев і пнів, посадили 2340 шт. дерев і кущів, озеленили 1984 м.кв центральної алеї, завезли 483 м.куб.землі на центральну клумбу, провели демонтаж танцмайданчика і господарської будівлі, забетонували 22 м.куб. клумб, побудували альтанку на верхньому озері і 2 кам’яних мостики. Береги дальнього озера облицьовані природним каменем, встановлено ковану металеву форму.

Збереження традицій…
На початку третього тисячоліття, під час проведення Шевченківських днів, на центральній частині паркової алеї встановили символічний камінь з написом, що тут буде встановлено пам’ятник Кобзареві. Дискусії про місце для нього тривали аж доки пам’ятник не встановили саме в цьому місці. Щоправда, багато городян кажуть, що Шевченко більш схожий на Пушкіна і йому пасувало би «красуватися» в іншому місці.
Давно існує гарна традиція проводити у міському парку свята та народні гуляння, яка продовжується і зараз. Тут відбувалися концерти до річниці з Дня народження Тараса Шевченка, фольклорні фестини, свято ремесел тощо. А в ніч на Івана Купала в парку «кояться» народно-самодіяльні дійства, започатковані ще в дохристиянську епоху.
Нині у парку сезонно працює 15 сучасних атракціонів: «Кавові чашечки», «Автораллі», «Лавка 16», «Глобус», «Вежа», «Клоун», «Лопінг», «Дитячий поїзд», «Автомобілі, що зіштовхуються», «Квадро», «Карусель ланцюгова», «Колесо огляду», «Сонечко», «Сюрприз» та «Корабель». Недавно на міському озері і на березі одного озерця у парку з’явився акваматрикс – новий атракціон, який сподобався і дітям, і дорослим. З 2009 року дирекція парку відновила традицію катання дітей на візку, у який запрягають коника гуцульської породи.

…І заборона приватизації
15 липня 2009 р. міська рада винесла ухвалу про заборону приватизації земель міського парку та ухвалила звернення щодо поліпшення екологічної ситуації і створення у парку центру з розведення рідкісних зникаючих рослин. За інвентаризацією 1999 року, у парку нараховувалось 6203 дерев 62-х видів. Серед місцевих – віковічні дуби, стрункі ялини, ялиці, серцеподібні липи, реліктова для Карпат сосна звичайна, лісовий бук і граб, цінний своєю міцною деревиною ясен та плакуча береза.
Тут ростуть і дерева дендрофлори Америки та Азії. Найоригінальніше –китайське дерево гінкго. Воно відзначається швидким ростом і великими розмірами (сягає 2-х метрів у діаметрі та 40-ка м висоти). Серед американських дерев – тсума канадська, ялина колюча срібляста, вічнозелені декоративні туї. Також тут ростуть акація біла, тюльпанове дерево, дуб кореальний (червоний) та інша деревна флора.
В асортименті насаджень міського парку є переважно 50 листопадних видів (81%) та 12 шпилькових (19 відсотків). Цінними декоративними видами є бархат амурський, айлант, клен сріблястий, катальпа бічнодієвидна, яблуня, тюльпанове дерево та платан східний. А серед паркоутворювальних порід – модрина європейська, сосна Веймутова, ялина колюча, її декоративна форма, ялина срібляста, туя західна та ялиця біла.
Структура вікових груп деревних видів парку така: до 60 років –  63%, 100-180 – 36% і понад 180 – 1% .

Занедбана цінність
Івано-Франківський міський парк культури та відпочинку є історичним. Елементи паркової структури з іншими штучними елементами поєднані у багатопланову складну композиційну структуру. За висновками вітчизняних і польських паркознавців, наш парк – це національна цінність, «пам’ятка парково-садового мистецтва, де зростають вікові деревні насадження аборигенних та інтродукованих рослин, які відносяться до ботанічної категорії природно-заповідного фонду України і підлягають реєстрації в установленому порядку».
Місцева влада дещо зробила для реставрації та збереження парку, але не розв’язані належним чином його дендрологічні проблеми. Насадження парку варто розглядати не як заповідник незайманої природи, а як живий цілісний організм. За твердженням фахівців, тут треба провести ландшафтні, санітарні рубки та рубки догляду, відновити дальні перспективи і галявини, алейно-дорожну систему, видалити дику поросль і самосів, провести насадження ґрунтопокривних рослин і відновлення газонів.
Як зазначалося, з 2006 року через брак коштів заморожено реконструкцію парку й не завершено ряд об’єктів. Зокрема будівництво розаріїв, будівництво випускного шлюзу на круглому озері, встановлення центральної алеї та реконструкція господарської будівлі. До кожної клумби підведені, але так і не підключені до водогону труби поливальної системи, розпочато та не завершено реконструкцію зелених насаджень, літньої естради та оглядового майданчика.

Що робити?
Тож коли нарешті завершиться реконструкція Івано-Франківського парку?
Понад 20 громадських авторитетних організацій надіслали звернення до міського голови Віктора Анушкевичуса та голови постійної депутатської комісії з питань планування фінансів, цін та бюджету Романа Онуфріїва з вимогою профінансувати завершення робіт з реконструкції найбільшої екологічно чистої відпочинкової місцини — міського парку культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка.
Тільки науково-практичний підхід до вдосконалення та реконструкції дендрологічної структури насаджень, будівельних робіт, а також наполеглива праця господарників парку і громадськості, за фінансової підтримки місцевої влади, дадуть можливість нам і нашим нащадкам милуватися чудесними краєвидами франківського парку з новітніми спорудами, архітектурними ансамблями, скульптурними композиціями та водним плесом неповторних чарівних озер. Необхідно облаштувати в міському парку територію, де всі ми могли б подбати про свою духовність…
Степан Пушик у своєму творі «Дошот» писав: «Понад усе в нашому місті я люблю парк, що називався колись «Дібровою». То була справжня діброва з джерелами, тихим потоком, над яким шуміли вікові дуби, липи, берези, буки, акації»…
Ярослав Капущак

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники