КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Три відзнаки відомого прозаїка

Три відзнаки відомого прозаїка

10:52:23, 6 Червень 2018

Відбулося нагородження переможців міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова-2018». Два ро[...]

No thumbnail available

Перепони інвестиціям

10:46:07, 6 Червень 2018

У Івано-Франківську бракує великих земельних ділянок та вільних виробничих площ, які б можна було за[...]

Майже готова

Майже готова

09:56:42, 6 Червень 2018

Вулицю Станіславську після капітального ремонту відкриють через два тижні. Про це повідомив директо[...]

Місто квітне і зеленіє

Місто квітне і зеленіє

09:54:39, 6 Червень 2018

За три останні роки в Івано-Франківську посадили 1927 дерев та чотири тисячі кущів, з яких не прижил[...]

No thumbnail available

Зміна вивісок

09:49:22, 6 Червень 2018

На позачерговій сесії депутати міської ради змінили назви однієї комунальної установи та трьох навча[...]

Надмірна старанність

Надмірна старанність

06:29:06, 6 Червень 2018

В сучасному Івано-Франківську час від часу виникають скандали через примусове збирання грошей з бать[...]

No thumbnail available

Злодій під ліжком

06:27:40, 6 Червень 2018

У 1904 р. мешканець Богородчан Маркус Проппер приїхав до Станиславова і зупинився в готелі «Європейс[...]

No thumbnail available

Гортаючи «перевал»

06:25:49, 6 Червень 2018

Уроки української революції Червоно-чорні кольори, що символізують гасло націоналістів «Воля або см[...]

У прикарпатських полісменів – новий очільник

У прикарпатських полісменів – новий очільник

11:39:52, 6 Червень 2018

Начальником Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області призначено  полко[...]

No thumbnail available

Місто позбувається МАФів

09:31:27, 6 Червень 2018

За два останні роки в Івано-Франківську демонтували 539 самовільно встановлених малих архітектурних [...]

Пенсійна арифметика

Збільшення пенсій призведе до… зубожіння пенсіонерів, чи все буде по-іншому, як і обіцяли, по-новому?..

PensiaУкраїнці давно помітили закономірність: чим біднішими вони стають, тим складнішою є арифметика на виживання від уряду. Не встигли оговтатися від формул вираховування субсидій, як із жовтня запропонували нове додавання-ділення під назвою «пенсійна реформа», яка змінює правила виходу на пенсію і порядок її нарахування…
Особливо привабливо звучать із вуст реформаторів окремі цифри, зокрема обіцянки збільшити пенсії на тисячі гривень.  З нововведеннями та сподіваннями на суттєвий додаток у гаманець тих, котрі знаходяться на заслуженому відпочинку, знайомилася  кореспондент «Західного кур’єра».

Різні слова однієї пісні
Українці добре вивчили приказку: «Обіцянка-цяцянка, а дурневі радість», тому  скептично ставляться до будь-яких ініціатив чиновників. Думки щодо реформи поділилися. Хтось впадає у крайнощі, зазначаючи, що збільшення пенсій призведе до… зубожіння пенсіонерів. А пояснюють це курсом валюти, бо нинішня мінімальна пенсія (1452 грн.) – всього 54 долари або 45 євро (при курсі відповідно 27 грн. і 32 грн.). Натомість ще у жовтні 2007 тодішня мінімальна пенсія становила 415 грн. При курсі 5 грн. за долар та 7 грн. за євро вона дорівнювала 83 доларам чи 59 євро. Тобто через 10 років пенсіонери отримуватимуть на 30 доларів у місяць менше? Тож яке це підвищення пенсій? Є й думки про те, що такий «подарунок» уряд зробив за рахунок нинішніх працівників, тих, хто робить внески. До реформи, за статистикою, дев’ять працюючих утримували десятьох пенсіонерів. Нині ж, у час, коли молодь продовжує масово їхати на заробітки за кордон, ситуація суттєво погіршиться, бо звідки урядовці братимуть кошти на підвищені пенсії?
Маємо, що маємо
«Не чекаю нічого доброго від нинішньої влади, вона вміє лише обіцяти. Навіть трохи боюся підвищення пенсії, бо з досвіду знаю, що за цим треба сподіватися на збільшення цін на комуналку, промтовари, а особливо на харчі, – ділиться думками 76-річна Катерина Миколаївна, корінна мешканка міста. – Ще доплати не отримали, а хліб вже подорожчав, скоротили норми споживання газу та електрики при розрахунку субсидій, зменшили терміни їх використання. Минулого опалювального періоду з моєї мінімальної пенсії  майже 300 гривень виділяла на оплату за квартиру, цьогоріч, думаю, витрачатиму більше. Сподіваюся, що тієї доплати до пенсії на це вистачить. Ще її не отримала, чекаю кінця місяця. Я ніколи не жила на широку ногу, але свою пенсію «проїдаю», а що залишається – залишаю в аптеці. Живу сама, тому не маю на кого покластися. Маю рідню у США, літню пару, інколи отримую від них листи з описами мандрівок екзотичними країнами. У них, бачте, заслужений відпочинок. Не заздрю, але стає жаль молодих, котрі, як і ми нині, навряд чи зможуть собі заробити на заможну старість».
Інша наша співрозмовниця пані Оксана, лікар з 30-річним стажем, розповідає: «П’ятдесят п’ять мені виповнилося у 2010 році, відтоді й отримую пенсію 1600 грн., але продовжую працювати, бо зарплата набагато більша від пенсії. Чоловік теж уже пенсіонер. Не рахувала, яку отримаю пенсію після «осучаснення», хоча сподіваюся, що додадуть принаймні кілька сотень, адже є стаж і була не низька заробітна плата. Свого часу «зрівнялівка» пенсій (наприклад, чоловік отримує таку ж, хоча не має вищої освіти, але вийшов на заслужений відпочинок на п’ять років пізніше і має стаж) дещо розчарувала, але з цим вже всі змирилися. Тепер чергові зміни. Поживемо – побачимо».
Пан Михайло кілька десятків років віддав роботі у газовій службі, вийшов на пенсію вже давно і ніколи не скаржився на розмір виплат, бо мав до реформи дві з половиною тисячі гривень. Нині ж отримав на руки ще на тисячу більше і каже, що це для нього справжній сюрприз. Натомість колишній держслужбовець пані Світлана розчарована, бо їй до пенсії після перерахунку не додали, а забрали майже півтисячі гривень.
Порахувала собі пенсію
Після моніторингу матеріалів на пенсійну тему, перегляду її на форумах та обговорень у соцмережах я теж вирішила порахувати свою майбутню пенсію. На сайті pensia.ua зробила експрес-аналіз її можливого розміру. Тож дізналася, що мій пенсійний вік становитиме 60 років, його досягну в 2041-му. При цьому страховий стаж буде аж 42 роки, бо до нього зарахують період навчання (5 років) на денній державній формі у вищому навчальному закладі (таке можливе за умови, що це було до 1 січня 2004 року). До речі, з 2027 року ті, у кого є 40 років стажу, можуть автоматично оформити пенсію, навіть якщо їм ще не виповнилося 60-ти. До того часу, якщо отримуватиму нинішню мінімалку, «допрацююся» до пенсії розміром 1312 грн. (як зазначено на сайті, у цінах сьогоднішнього дня без урахування інфляції, використовуючи значення середньої зарплати за 2014-16 рр. 3764,57 грн.). Щоб отримувати пенсію хоча б три тисячі, підказав «пенсійний калькулятор», треба мати зарплату 8643 грн. Наразі, якщо говорити про офіційну платню, то це із сфери фантастики.
Ось така сумна пенсійна арифметика. Залишається надіятися, що ми у чомусь помиляємося і все буде по-іншому, як і обіцяли, по-новому…
Віра ІВАНИШИН
Варто знати

Зараз в Україні пенсійний вік становить: для чоловіків – 60 років, для жінок – 57 років і шість місяців, якщо немає інших пільг за віком. Після реформи з’явилося три можливих варіанти виходу на пенсію. З 2018 року – в 60 років при стажі 25 років, а не 15, як зараз, в 63 роки – при стажі 15 років. Щороку вимоги до стажу будуть збільшуватися на рік. З 2019 року з'являється третій варіант – у 65 років при стажі від 15 до 16 років. І це не все: поріг страхового стажу буде поступово підніматися і до 2028 року сягне 35 років.
В уряді інформують: пенсії у майбутньому автоматично перераховуватимуть залежно від інфляції та темпу росту середньої зарплати. Так, у 2019—2020 роках будуть враховуватися показники за один попередній рік, з 2021 року – за три попередні роки. Передбачається, що індексація не залежатиме від рішень ані Кабінету Міністрів, ані парламенту.
Депутати також підтримали норму, за якою громадяни, яким не вистачає років, щоб задовольнити вимогу стосовно мінімального стажу, матимуть можливість сплатити внески за відсутні роки (не більше 5 років).

Коментар

Світлана КУЧІРКА,
начальник відділу обслуговування громадян Управління ПФУ в м.Івано-Франківську:
– Розміри пенсійних виплат не витримують конкуренції із підвищеною мінімальною зарплатнею, не кажучи вже про середню, – так по-простому можна пояснити необхідність їх «осучаснення». Крім цього, потрібно виправити несправедливість, адже ті, котрі вийшли на заслужений відпочинок, скажімо, 10 років тому, отримують набагато меншу пенсію, ніж ті, котрі стали пенсіонерами недавно. Останній раз таке «осучаснення» відбулося в 2012 році, тоді за основу брали показник середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік – 1197,91 грн. За цей час середня зарплата по Україні, яка застосовується при обчисленні пенсії, зросла більше ніж втричі, а пенсія стояла на місці.
Хоча збільшену пенсію даватимуть «заднім числом», її отримувачі з нетерпінням «штурмують» управління Пенсійного фонду із запитаннями та самостійно намагаються вгадати, на скільки збагатяться вже цього місяця.
Для «осучаснення» пенсії для розрахунку беруться три складові:
коефіцієнт стажу;
коефіцієнт заробітної плати;
середня зарплата по Україні.
Коефіцієнти стажу і заробітної плати в кожного пенсіонера інші і тому збільшення пенсії в кожного своє.
При розрахунку пенсії середню заробітну плату в Україні за три роки (це 3764,40 гривні – за 2014, 2015 і 2016 роки) множать на співвідношення власної зарплати пенсіонера до середньої зарплати за роки, які взяті для розрахунку пенсії (цю інформацію кожен пенсіонер може отримати у відділенні Пенсійного фонду,  де знаходиться на обліку як одержувач пенсії). Отриману цифру множать на коефіцієнт страхового стажу – 1 % (до реформи було 1,35 %).
З 1 січня 2004 року для нарахування пенсії важливий лише страховий стаж. Тобто, з цього часу трудова книжка не є його підтвердженням. Важливим є те, чи роботодавець (або приватний підприємець) сплачували страхові внески до Пенсійного фонду.
Розраховувати на великі пенсії, як вже з’ясувалося, можуть не всі пенсіонери. Доплати понад тисячу гривень отримають в першу чергу пенсіонери, які вийшли на пенсію до 2007 року, при цьому мали зарплату в кілька разів вищу від середньої та значно більше 30 років стажу.
Зараз мінімальний розмір пенсії непрацюючих пенсіонерів, у кого є повний необхідний стаж, становить 1452,00 грн., це на 140,00 грн. більше, ніж було дотепер (1312,00 грн.). Максимальна пенсія не може перевищувати 10740 грн.
Також змінено мінімальний розмір пенсії для тих, хто не має необхідного повного стажу (які отримували пенсію 949,00 грн.) через відсутність необхідного стажу. Їх пенсія зросте до рівня прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб – 1373,00 грн.
Крім того, у жовтні кожний пенсіонер отримає від Пенсійного фонду України інформаційну картку-повідомлення про розмір своєї пенсії до «осучаснення» та розрахунок «осучасненої» пенсії з розміром доплати.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники