КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У міській раді новий депутат

У міській раді новий депутат

03:38:58, 12 Грудень 2018

Екс-мера Івано-Франківська у депутатському корпусі міської ради замінив його колишній заступник. [...]

Вакцини в дефіциті

Вакцини в дефіциті

09:16:26, 11 Листопад 2018

В Івано-Франківську закінчуються вакцини проти кору для дітей. Про це повідомила начальник міського [...]

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

08:28:42, 11 Листопад 2018

Жіноча збірна України серед студентів вирушила на етап Всесвітньої університетської ліги з баскетбол[...]

Парк для індустрії

Парк для індустрії

08:58:58, 11 Листопад 2018

Івано-Франківськ планує викупити 14 га землі для створення у Хриплинській промисловій зоні індустріа[...]

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

Пильнуйте, яку їжу споживають у садку ваші діти

Sadok harchiРезонансною подією цього тижня стало масове отруєння в дитячому садку № 30 «Ластівка». За фактом відкрито кримінальне провадження, в садку проводиться перевірка, а директора закладу відсторонено від виконання обов’язків. Про цю ситуацію та громадський контроль за станом харчування в садках та школах Івано-Франківська кореспондент «Західного кур’єра» розмовляє з головою громадської організації «Мами Прикарпаття» Мар’яною Вершиніною.
– Ситуація з садком «Ластівка» – це швидше виняток із правила, чи вона потенційно може повторитися і в інших закладах освіти?
– Важко робити якісь прогнози. Але можемо говорити однозначно, що питання харчування дітей у закладах освіти є надзвичайно важливим і актуальним сьогодні. Ми бачимо, що дуже часто угоди з підприємцями на постачання тих чи інших продуктів у заклади освіти укладаються або поспіхом, або з дуже великим запізненням. Також ми бачимо, що зараз угоди з підприємцями на постачання продуктів харчування – м'яса, риби чи молочних продуктів – відбувається через ProZorro. Є ще інші механізми. Це коли, скажімо, дитячі садочки, такі як «Струмочок», перебувають на самофінансуванні, на веденні власного бухгалтерського обліку. Тоді керівник підписує такий договір самостійно і визначає підприємця, який буде привозити продукти самостійно. Схожа ситуація і у школах. Якщо говоримо про школи, то теж є такі, які самостійно укладають угоди з підприємцями, що постачають їм продукти, а є школи, де проводиться тендер через ProZorro на визначення підприємця, який буде надавати послуги з гарячого харчування. Але, однозначно, контроль повинен бути. Як за продуктами, так і за підприємцями.

Сьогодні ми бачимо, що дуже часто департамент освіти та науки звітує про так звані перевірки. Але хотілося б, щоб все ж таки ці перевірки були більш прозорі та, можливо, залучали батьківську громадськість. Щоб батьки знали та розуміли процедуру харчування дітей у школі та яким чином відбувається цей процес. Також щоб через засоби масової інформації департамент освіти та науки доносив цю інформацію до батьків. Або через загальні батьківські збори, або в інші можливі способи. Окрім того, є такий момент, що раніше санстанція мала повноваження здійснювати контроль за харчуванням у закладах освіти. Кілька років тому було рішення, яким ці повноваження спочатку тимчасово, а потім і взагалі скасували.
– Що швидше могло спричинити таку ситуацію – відсутність контролю, про який ви згадували, чи це певна халатність? Чи, можливо, недостатнє фінансування або прогалини в тендерних закупівлях?
– Думаю, що складова криється у всіх трьох факторах частково. Якщо б підприємець, який, скажімо, надає продукт, знав, що його можуть проконтролювати в будь-який момент чи взагалі є жорсткий контроль, то він би більш відповідально ставився до надання цієї послуги. Також, думаю, повинен бути більш жорсткий механізм зі сторони департаменту. Під час проведення тендерної процедури в ProZorro ми пропонуємо всі умови, хто може брати участь у тендері. Якщо будуть якісь рекомендації щодо недопущення того чи іншого підприємця до участі в тендерній процедурі, тоді ми можемо вилучити підприємців, які мають, скажімо, нехорошу репутацію у своїй діяльності.
– Як батьки взагалі можуть посилити контроль за процедурою харчування своїх дітей у закладах освіти міста? Що їм треба робити, щоб мінімізувати такі випадки?
– Є комісія, яка здійснює контроль за продукцією. Один представник від батьків (від батьківського комітету чи від  батьківської громадськості), діти яких безпосередньо навчаються в тому садочку, має право бути присутнім при завезенні партії продукції. Станом на сьогодні я не знаю, чи вони залучені в цю комісію. Вона, як правило, складається з трьох-п’яти людей, які можуть оцінити продукти на запах чи на зовнішній вигляд. Якщо це заблоковано, можна глянути термін придатності на пакуванні чи ще якісь характеристики, які можуть визначити люди без спеціальної освіти. Чи є на сьогодні таке, чи немає – не можу точно відповісти, треба звертатися до працівників департаменту освіти або ж у дитячі садочки.
Я хочу звернутись до батьків та наголосити, щоб вони були пильними, тому що від цього залежить здоров'я наших дітей. Минулого року, якщо не помиляюсь, у школі-садок № 3, батьки самі зайшли на кухню. Була мама, яка мала медичну книжку, і вона просто зайшла на кухню і почала здійснювати там самостійно перевірку, долучивши до цього процесу інших батьків. Те, що вони там виявили, це був просто жах, і, дякувати Богу, діти не постраждали. Але могло бути зовсім по-іншому. Причиною такого рейду з боку батьків теж було отруєння дітей, але ніхто не міг цього довести. Тому цікавтеся, що кладуть на тарілки, цікавтеся, що на кухні, заходьте в групи і безпосередньо пробуйте, що їдять ваші діти. Ви маєте на це право. Тоді ви зможете, принаймні на вигляд, побачити, чи дитині дають шматок м'яса чи шкірку з кістками; чи там є сметана, чи це лише вода з борошном. Якісь такі речі можна побачити. Якщо виявляються такі моменти, то можна їх фіксувати і запобігти складнішим ситуаціям.

Реакція влади

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків доручив відповідним службам перевірити якість харчування у всіх ДНЗ міста, а до з’ясування всіх обставин отруєння у ДНЗ № 30 відсторонити від виконання обов’язків його керівника.
«На час з’ясування всіх обставин цього прикрого випадку керівника відсторонити. Чекаю від вас пояснювальну записку, що там сталося. Тому, хто відповідає за харчування, спершу як мінімум оголосити догану і перевірити якість харчування у всіх дитсадках, бо це надзвичайна ситуація», – звернувся міський голова до директора міського департаменту освіти і науки.
Водночас заступник міського голови з гуманітарних питань Олександр Левицький зазначив, що організація харчування у міських дошкільних навчальних закладах є централізованою. «Підприємець постачає продукти харчування у всі дитсадки, але такий випадок стався лише в одному. Тому треба ретельно з’ясувати, у чому причина. Бо десять і більше постраждалих – це вже надзвичайна ситуація», –  пояснив гуманітарний віце-мер.
Тим часом кількість постраждалих від отруєння в ДНЗ № 30 «Ластівка» збільшується. Зараз в обласній клінічній інфекційній лікарні з попереднім діагнозом «Гострий гастроентероколіт середньої важкості» перебуває уже 15 осіб, серед яких 11 вихованців дитсадка, а решту – персонал цього закладу.

Кримінальне провадження

«За фактом отруєння у дошкільному навчальному закладі № 30 «Ластівка» порушили кримінальне провадження за ч. 1 ст. 325 (порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним та масовим отруєнням) Карного кодексу України», – повідомив заступник начальника відділу превенції Івано-Франківського міського відділу поліції Андрій Ілійчук. Стаття передбачає покарання у вигляді штрафу до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк до трьох років. Процесуальне керівництво у цьому провадженні здійснює Івано-Франківська місцева прокуратура.
– Ви проводили власний моніторинг ситуації з харчуванням і не лише з харчуванням. Якими були його результати в цій частині?
– Ми проводили один із таких моніторингів у лютому-березні 2015 року, коли надходили масові скарги від батьків про відсутність риби, м'яса. І власне, я помітила, що фірма, яка постачала м'ясо в дитячий садочок «Ластівка»,  про який вже сьогодні згадувалось,  у 2015 році постачала також сосиски і м'ясо в інші заклади освіти. Я так розумію, що ця фірма не новенька й уже, напевно, мала якусь репутацію. Тут я послалась на результати фахівців і експертів. Ситуація завжди різна і неоднозначна, тому що є різні керівники, є різні підприємці та є різні батьки. Від себе, як від мами, хочу сказати: там де є жорсткіший контроль зі сторони батьків і більше уваги, там є більш відповідальне ставлення від керівника.
– А чому взагалі вирішили зробити такий моніторинг? Чи були скарги батьків, скільки батьків скаржились на таку складну ситуацію? Чи, можливо, є якісь такі заклади освіти,  де постійно ця ситуація гірша, ніж всюди?
– Насправді пік звернень і скарг припадає на весну. І, власне, навесні ми здійснюємо такі перевірки. Тому що в зимово-весняний період (це період після Нового року) ще не укладені угоди на постачання продуктів. І в нас випадає ряд важливих продуктів харчування, які взагалі не попадають на стіл дітей. Найкритичніша ситуація в цей період у дитячих садочках, оскільки там дитина перебуває цілий день. Якщо вона не отримує належного харчування, відповідно стан  здоров'я погіршиться. Якщо діти будуть їсти лише одне молоко чи один сир – це неповноцінне харчування. Власне, в лютому-березні наша громадська організація разом з батьками здійснює «рейди» щодо батьківських запитів. Також хотілося б наголосити, що різко збільшується, вдвічі-втричі, feedback (зворотній зв’язок) від батьків після того, як ми здійснимо таку перевірку. Засоби масової інформації висвітлюють результати таких перевірок, і батьки тоді наче пробуджуються і починають всі писати мені – хто, що, де виявив у своїй школі чи  дитячому садочку, і я не встигаю їм відповідати.  Хотіла б наголосити батькам про буфети, які є в школах, про те, що в них продають. Перегляньте асортимент, зверніться до керівника школи, підприємця, який надає послуги в цій шкільній їдальні, щоб цей перелік продуктів було переглянуто і відкориговано. Тому що ми дуже часто бачимо речі, які там не повинні знаходитись. І ще раз, що стосується дитячих садочків. Та сама ситуація. Але здійснити там перевірку значно складніше. Коли ми приходимо в школу, то можемо зайти на кухню, їдальню і просто придбати собі там сніданок і обід. У дитячому садочку ситуація трошки складніша. Ми не можемо зайти на кухню, в групу. Не зовсім коректно відібрати в дитини порцію. Але ми готуємось до цього, тому що батьки дуже просять, щоб перевірили порції. Дуже часто жаліються що порції замаленькі, що одноманітна продукція, тобто макарони, гречка, каша.  Хочеться більшого асортименту. Що ми побачили у школі-садку № 3, коли там була така кричуща ситуація, після якої директор написала заяву на звільнення?  Там було зафіксовано ряд порушень, на які було складено відповідні протоколи й так далі. Було дуже багато невідповідностей. Були перевірки, дослідження, працювала комісія від департаменту із залученням інших фахівців для того, щоб ситуацію можна було довести до кінця. Саме завдяки батькам, завдяки їх наполегливості. Процес тривав кілька місяців. Я надіюсь, що і у дитячому садочку «Ластівка» також буде здійснена фахова, чесна оцінка стану справ і донесена до батьків.
– Чи попадав він раніше в поле зору вашої громадські організації під час моніторингу?
–  Постачальник попадав у поле зору, але щодо якості продукції ми не здійснювали відповідних досліджень чи запитів щодо них. Щодо звернення батьків із цього садочка, то вони надходили. Але вони не були частішими, ніж з інших дитячих садків нашого міста.
– А чи є якісь заклади освіти, які постійно потрапляють в поле вашої уваги? Де ситуація критична або найгірша серед усіх?
– Раніше це була 21 школа.  Якщо порівняти, коли ми прийшли туди вперше, яка там була ситуація –  неприємний запах на кухні, бруд,  жахливий металевий посуд,  то зараз ситуація значно покращилась.
– Хто, крім вас, долучався до цього моніторингу? Чи реагують якось навчальні заклади, їх керівництво, департамент освіти міста на таку ситуацію, коли їм вказують на недоліки?
– Так, реакція, безперечно є, за що б хотіла подякувати нашому міському голові. Оскільки, якщо не помиляюсь, минулого року була відповідна реакція, створили спеціальну комісію з великої кількості фахівців і здійснили моніторинг у всіх школах. Був дуже великий перелік закладів, які перевіряли, але хотілося б, щоб все ж таки це питання доводилось до кінця. Перевірку здійснили, результати отримали й нічого з цим не робили. Тому я хотіла б звернути увагу, що мають бути угоди й у них повинна бути прописана якась санкція  за порушення.
Інтерв’ю записав
Любомир ЗУБИК 

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники