КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У міській раді новий депутат

У міській раді новий депутат

03:38:58, 12 Грудень 2018

Екс-мера Івано-Франківська у депутатському корпусі міської ради замінив його колишній заступник. [...]

Вакцини в дефіциті

Вакцини в дефіциті

09:16:26, 11 Листопад 2018

В Івано-Франківську закінчуються вакцини проти кору для дітей. Про це повідомила начальник міського [...]

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

08:28:42, 11 Листопад 2018

Жіноча збірна України серед студентів вирушила на етап Всесвітньої університетської ліги з баскетбол[...]

Парк для індустрії

Парк для індустрії

08:58:58, 11 Листопад 2018

Івано-Франківськ планує викупити 14 га землі для створення у Хриплинській промисловій зоні індустріа[...]

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

Пластик: шкода чи користь?

Нарешті довгоочікуване тепло. Жителі міста за довгий час дозволяють собі відпочинок поза домом. Різноманітні пікніки на природі не обходяться без використання одноразового пластикового посуду. Що не кажіть, та багато із нас не уявляють свого життя без нього. Чай чи кава у пластиковому стаканчику – звичайне щоденне явище, яким нікого не здивуєш. І той факт, що матеріали, з яких виготовляють пластиковий посуд, шкодять здоров’ю, відомий усім користувачам. Більшість просто заспокоюють себе, стверджуючи, що користуються пластиковим посудом дуже рідко.

Перевага одноразового посуду – у його ціні, а ще він досить зручний у використанні. Однак, перед тим як купити кілька таких тарілок на пікнік, варто навчитися розрізняти, з якого пластикового посуду вживати їжу безпечно, а який може нанести непоправної шкоди здоров’ю.

Якісний пластиковий посуд обов’язково має маркування. Здійснюючи покупку, фахівці радять вивчати позначки на тарах. На пластиковому посуді, з якого безпечно споживати продукти, можна побачити маркування у вигляді виделки чи склянки. Якщо ж маркування на денці немає – краще такий посуд не купувати.
Наприклад, напис «РЕТ» з цифрою «1» в трикутничку часто бачимо на пляшках із водою. Та чи означає таке позначення, що пляшка призначена лише для одноразового використання? Молоко чи олію в такій пляшці з-під води зберігати небезпечно. Спеціалісти підтверджують, що повторне використання пластику «РЕТ» заборонене, тому що він може виділяти фталати. Це група хімічних речовин, дію яких пов’язують із нанесенням шкоди репродуктивній функції. Шкоди здоров’ю можна завдати користуючись посудом, на маркуванні якого є цифра «3» у трикутнику і літери V, PVC. Це вироби з полівінілхлориду або ПВХ. При розгинанні на пластику утворюються білі лінії. При контакті з жирними або гарячими продуктами такий пластик виділяє важкі метали і вінілхлорид. Останній, своєю чергою, має комплексний токсичний вплив на організм, викликаючи ураження кісткової і центральної нервової систем, вражає печінку, викликає імунні зміни і ріст пухлин. Посуд, що має маркування з цифрою «5» у трикутнику і букви РР, витримує температуру до 90 градусів. З нього не виділяються шкідливі речовини для нашого організму. У такий посуд можна класти навіть гарячу їжу. Посуд із цифрою «6» у трикутнику і літерами PS підходить лише для холодних харчових продуктів.
Одним із найбезпечніших видів одноразового посуду спеціалісти називають паперові тарілки і стаканчики, а також вироби з фольги. При цьому наголошують: безпечних пластикових стаканів для окропу чи алкоголю не існує.
Якщо ви збираєтесь на природу, пам’ятайте, що сир та ковбасні вироби найкраще загортати у пергаментний папір, який пропускає достатню кількість повітря. Фрукти на овочі найкраще загортати у паперові пакети, вони відмінно пропускають повітря, а вологу майже не пропускають. Зелень варто загортати у поліетиленовий пакет, але обов’язково із проробленими дірочками для циркуляції повітря. Свіжий хліб та інші мучні вироби теж найкраще загортати у папір, тоді скоринка залишається хрусткою. Для свіжості продуктів як вдома, так і на відпочинку потрібне середовище, в якому не розмножуватимуться шкідливі бактерії.
Збираючись на відпочинок у ліс, варто пам’ятати і про довкілля. Організації екологів часто виступають за заборону користування пластиковим посудом через низку шкідливих впливів як на організм людини, так і на навколишнє середовище. В першу чергу екологи радять обмежити використання полімерів у харчовій та легкій промисловості. Значна частина – близько 60% всіх відходів на природі – пластикові упаковки, пляшки, целофанові пакети і т.д. Нерідко можна побачити, як хтось викидає мішок сміття на лісову галявину, в придорожні кущі, на берег річки, а то й у воду. При цьому може щиро вважати, що нічого страшного не робить – мовляв, у природі все рано чи пізно розкладеться. Та процес розкладання надзвичайно довгий. Так поліетиленові пакети чи пластикові пляшки повністю розкладаються в природі за період від 500 до 1000 років.
«Проблема екології в країні пов’язана із бідною духовністю в людині. Кожен громадянин  начебто і усвідомлює, що це його земля, його держава, що він тут народився, та все одно нічого не робить для покращення умов життя. Тому все і базується на духовності. Старше покоління пройшло на життєвому шляху через різні режими, тому його перевиховати дуже складно, а от молодь важливо закликати до підтримки чистоти довкілля. Вчити культурно ставитись до природи», – наголошує перший заступник голови Державної екологічної інспекції в Івано-Франківську Ігор Яківчук.
Вся хімія, яка нас оточує, тією чи іншою мірою небезпечна. Тому кожній людині варто зрозуміти, що вона несе своїми діями для свого здоров’я і для майбутніх поколінь. З роками наша «зелена планета» перетворилась на велике звалище різноманітних відходів.
«Нещодавно наша інспекція проводила дуже цікаву і корисну акцію. Групі, яка вирушала на гору Говерла, ми запропонували таку «угоду»: хто повернеться з Говерли з пакетом сміття, отримає повернення коштів за квиток на екскурсію. Звісно, усі підтримали позитивно таку ідею. Приємно було бачити, як молодь прибрала за собою усе сміття. Зараз молоде покоління володіє малою кількістю інформації екологічного спрямування, тому наше завдання – донести трохи більше пізнання в цій галузі. Варто, щоб навіть дитина усвідомлювала, чому так шкідливо забруднювати природу», – переконаний Ігор Яківчук.
Отже, можна зробити висновок, що рекомендовано все ж відмовити собі у використанні пластикового посуду або хоча б замінювати звичайний пластик на біопластик. Він виготовляється із матеріалів органічного походження, наприклад, целюлози, деревини або бавовни з використанням біотехнологій. Багато біодеградуючих матеріалів, наприклад, з того ж крохмалю, все одно виготовляють із застосуванням традиційних пластиків, але все ж таки шкідливий вплив на довкілля і наш із вами організм зменшується до мінімуму.
Каріна МИКОЛЮК

Ігор ЯКІВЧУК, перший заступник голови Державної екологічної інспекції в Івано-Франківську:  – Нещодавно наша інспекція проводила дуже цікаву і корисну акцію. Групі, яка вирушала на гору Говерла ми запропонували таку «угоду»: хто повернеться з Говерли з пакетом сміття, отримає повернення коштів квитка екскурсії.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники