КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

Податки на видатки, або Як жити «по средствам»

podatok-1Людина завжди хоче більшого, ніж має. Це природно. Проте останніми роками українцям  «не по кишені» навіть елементарні речі. А тут ще один сюрприз від влади. З 1 січня 2016 року планують ввести 30-процентний податок на витрати фізичних осіб, які перевищують їхні доходи. Відповідна бюджетна резолюція вже прийнята Верховною Радою. Ідея введення такого податку обговорювалася ще в минулому році. Але тоді вона не пройшла через парламент. Тепер Рада прийняла відповідну резолюцію і податок прописаний в основних напрямках розвитку на 2016 рік. Значить, варто чекати поправок до Податкового кодексу України.


Експерти зазначають, що це є вимогою ЄС стосовно імплементації податкового законодавства, посилаючись на те, що у Європі декларувати свої доходи-витрати – обов’язкова річ. Відтепер кожен громадянин зобов’язаний декларувати свої прибутки: зарплату, пенсію, відсотки за депозитами, доходи від здачі житла або земельної ділянки в оренду, від продажу сільгосппродукції тощо. При цьому потрібно вказати ще й витрати. Особливо, якщо сума перевищує 10 тисяч гривень. Наприклад, якщо за рік ви офіційно заробили 24 000 гривень і того ж року придбали автомобіль вартістю 200 000, то із суми 176 000 будете змушені  сплатити 30 %, а це 52 800 грн. податку державі!
Жах! Скажете ви. А податківець спитає: «А звідки в тебе такі гроші? Задекларуй свої неоподатковані доходи і сплатиш тільки 15% податку». Ось так. Жити треба «по доходах»! А якщо ці кошти людина складала півжиття? Або отримала у спадок від багатого родича чи батьків? Або просто позичила у заможних друзів? Чи взяла кредит у банку?

«Біле» and «чорне»
Експерти запевняють, що закон в першу чергу направлений на корупціонерів та інших нечесних громадян, які мають неофіційні доходи, наголошують податківці.
«На перший погляд, все просто – людина купує товар чи послугу і на цьому етапі можна її «зловити на гарячому». А от і ні! У кожної людини свій шаблон споживання, який не можна міряти одним мірилом, – зазначає юрист Тетяна Дрогомирецька. – Одні люди відмовляють собі у хорошій їжі та хорошому одязі і заощаджують на незабутню подорож. Інші постійно живуть у борг, зате одягаються як голлівудські зірки і харчуються тільки в ресторанах. А хто в нас забороняв позичати у друзів чи родичів на нову машину?».
Уявіть собі, приходить фіскальний інспектор до щасливого покупця нового шикарного авто із запитанням «Звідки?». У відповідь – на обідах економив, дід залишив або у друзів позичив. Презумпцію невинності в нашій країні ніхто не відміняв. І це ми тільки згадали про відносно чесні способи уникнути цього податку. А можна ж і через офшори та юридичні фірми майно оформляти. Варіантів маса.
«Зіставлення доходів і витрат з метою виявлення ухилення від податків – дійсно поширена практика боротьби з тінню в економіці. Але поки в Україні існує система «чорних» розрахунків, способом, запропонованим в законопроекті, проблему «чорних» зарплат не вирішити», – каже юрист.
Тепер громадянам доведеться більш чітко розділяти «білі» і «чорні» гроші. Оскільки витрачати «чорну» зарплату доведеться з оглядкою, то замість того щоб піти в супермаркет та купити легальний iPhone за 10 000 гривень, людина купить такий же в інтернет-магазині.
Після прийняття закону треба буде, образно кажучи, в одній кишені тримати «чорні» гроші і розраховуватися «в чорну», а в іншій – «білі», які можна тратити без обмежень. Як правило, «біла» частина завжди істотно менша від «чорної».

Щоб кредит не перевищив дебет
Жити «не по кишені» – це тягнутися за багатими, забезпеченими людьми, не маючи таких же матеріальних можливостей. Жити «не по кишені» – це потурати своїм миттєвим примхам, це здаватися багатшим, ніж ти є. Можна розцінювати це як комплекс, коли людина соромиться своєї бідності і хоче виглядати «пристойно» в очах інших людей. Або ж, як достоїнство, коли особа, незважаючи на об’єктивні обставини, тягнеться вгору, до ліпшого та гіднішого.
«А чому я маю відчитуватись, де я взяла гроші на квартиру? – обурюється пані Оксана. – Не вкрала ж! Якщо моя мати уже 5 років не вилазить з Італії, а тато все життя по Сибіру від’їздив. Чи це гріх жити краще? Хай перше створять робочі місця, аби було де заробити і що декларувати, а потім хай податки на витрати вводять».
«Хай вводять такий податок. Може тепер люди зрозуміють, звідки у наших чиновників вілли та яхти при місячній зарплаті 3-5 тисяч. І хай перше законодавці проживуть хоч місяць на одну свою законну зарплату. А як сплатять податки за свої витрати, то швидко бюджет поповниться. А то ситий голодного не розуміє», – каже пенсіонер Василь Васильович.
А ось продавець на ринку пані Галина «за» такий закон: «Може аж тепер наші роботодавці ставитимуться до нас з повагою. А то я вже три роки працюю «на віру» – ні стажу, ні відпустки, ні стабільної зарплати. А мені до пенсії не вистачає ще чотири роки, а де їх «заробити»?
Звичайно, податки – це наше майбутнє. Але чи доречно зараз сковувати українців ще й податком на витрати? Не секрет, що останніми роками саме нелегальні (неоподатковані) кошти допомагають нам втриматись на плаву. Адже Україна займає перше місце у світі по кількості отриманих коштів від заробітчан. Та й як можна дозволити собі купити квартиру чи авто, маючи дві-три тисячі зарплати, коли цих коштів не вистачає на їжу, одяг та комунпослуги. Не говоримо вже про ліки чи пристойний відпочинок.
Вихід – декларувати «ліві» доходи, сплачуючи 15% податку. Проте ним скористаються одиниці. Тому такий закон може спрацювати як бумеранг: з благородною метою витягти ринок з тіні, може загнати його у  ще темніший кут.  

Мар’яна РИНДИЧ

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники