КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Потрібно бачити кінцеву мету

Rydenko-38Про облік газу, «Промприлад», приватне підприємництво і дух авантюризму
Михайло Руденко – директор науково-виробничої фірми «Темпо», яка займається проектуванням і виготовленням приладів обліку газу, в тому числі й еталонних установок для перевірки газових лічильників.

Після закінчення Національного університету нафти і газу Михайло Васильович розпочинав трудову діяльність інженером у лабораторії державного нагляду, значного досвіду набув, працюючи у Івано-Франківському центрі стандартизації і метрології. Михайло Руденко – єдиний в області Заслужений метролог України. А ще – поет, вірші якого ввійшли до збірок «У напрямку до храму» та «Незгасне сяйво вічних почуттів».

Історія створення та розвитку фірми «Темпо» – доказ того, що приватне підприємництво в Україні можна здійснювати успішно, при цьому не порушуючи закону. Малий колектив інженерів розробляє, випускає і обслуговує еталонні установки для України та декількох пострадянських країн.
– Як виникла ідея створення недержавного науково-технічного товариства? – запитуємо у Михайла Васильовича Руденка.
– В час перебудови, в кінці 1980-х років, на базі державного підприємства «Івано-Франківський центр метрології, стандартизації та сертифікації» та заводу «Промприлад» сформувався творчий колектив, який працював через науково-технічне товариство. Ідея товариства належала працівнику центру метрології, стандартизації та сертифікації Борису Славському, я був одним із ініціаторів його створення. Ми самі розробляли, виготовляли, поставляли та обслуговували еталонні установки для перевірки промислових лічильників газу. Ринок збуту був широкий – продукцію науково-технічного товариства відправляли у союзні республіки, адже при її виготовленні враховувалися національні методи визначення об’єму газу. Конкуренції не боялися, у СРСР все було державним – і підприємства, і газ, тому обліком газу на серйозному рівні мало хто займався.
У 1992-93 роках на базі товариства була створена ТзОВ «Інженерно-впровадницька фірма «Темпо». У цей час у державі виникла необхідність у створенні побутових лічильників обліку газу. Повний комплект документації  для виробництва побутових лічильників та еталонні установки фірма «Темпо» передала п’яти українським виробникам:  ПАТ «Промприлад», ДП «Арсенал», ДП «Новатор» (м. Хмельницький), ПАТ «Ямпільський приладобудівний завод», ДП «Красилівський агрегатний завод».
Основною продукцією Інженерно-впровадницької фірми є еталонні установки для перевірки лічильників газу.
На сьогоднішній день поряд з Інженерно-впровадницькою фірмою «Темпо» створено подібну фірму – ТОВ «Науково-виробнича фірма «Темп», яка розробила та серійно випускає промислові роторні лічильники газу типу «ТЕМП». Це – колективи однодумців, ентузіастів, фахівців своєї справи.
Вся газова метрологія (в частині побутових лічильників газу) України, Молдавії і частини Білорусії базується на нашому дзвоновому еталоні, стверджує Михайло Руденко.
– Цю невеличку дзвонову установку ми розробили та атестували 25 років тому. А дзвоновому методу вимірювання об’єму газу вже 300 років. Це диво – фірма, де працює 10 працівників, розробила  найпрактичніший еталон перевірки побутових лічильників. Всі газові господарства та Держстандарт Молдавії уже понад 20 років використовують тільки повірочні установки нашої фірми. В Білорусії в кожному обласному центрі є наша еталонна установка. Створені нами прилади у 2-3 рази дешевші, ніж російські, і майже на порядок, ніж аналогічні за призначенням європейські.
– Чи важко займатися приватним підприємництвом, а саме виробництвом в Україні?
– Свого часу Комітет регуляторної політики та підприємництва під керівництвом Олександри Кужіль дуже сприяв розвитку малого підприємництва. А тепер немає такого сприяння з боку держави, лобіюються чисто бізнесові інтереси – про вітчизняне виробництво ніхто не дбає. Завозять з-за кордону, наприклад, іранські лічильники за ціною на кордоні 67 євро, в той час, коли українські роторні лічильники коштують до 500 грн., тобто 17 євро. Чому так відбувається, можна тільки здогадуватися.
Інший приклад, Івано-Франківський завод «Промприлад» випускає турбінні промислові лічильники газу. Якби держава сприяла виробництву, то завод би процвітав. Але поки що в Україну завозять дорогі турбінні лічильники з-за кордону… Знищується завод, який єдиний в Союзі поставляв на експорт в десятки країн світу лічильники газу, глибинні прилади, прилади електрокаротажу, вимірювальні комплекси для бурових. Та й номенклатура заводу складала понад 90 найменувань готової продукції. Зараз на заводі обсяги і номенклатура різко зменшились, працює 200 працівників і то не повний робочий тиждень. Раніше тільки промислових роторних  лічильників газу випускалося понад 1,5 тис. на місяць, тепер – бодай 15 штук.
Добре, що оподаткування приватних підприємств трохи зменшилося. Одна фірма у нас на єдиному податку – це вигідно.
А, загалом, виробництвом в Україні займатися важко, для багатьох  воно є збиткове…
– То ж чи варто займатися приватним підприємництвом? Можливо, краще звично працювати на когось – державу чи власника?
– Я би радив все-таки йти «на свій хліб», адже зарплата в Україні нараховується не завжди правильно: деякі  високопосадовці отримують непомірно високу зарплату, а більшість працівників, навіть держслужбовців середньої ланки  – низьку. Нашим же фірмам вдається виплачувати своїм працівникам гідні зарплати.
Якщо б повернути час назад, то я би знову розпочав приватне виробництво.
– А чи всі можуть займатися приватним підприємництвом? Можливо, для цього потрібен особливий склад характеру? Чи не страшно було пускатися «у вільне плавання»?
– Звичайно, що розпочинати свою справу завжди страшно. Добиваються успіху люди з авантюрним складом характеру, незалежно від того, чи були вони відмінниками в школі, чи трієчниками. У відмінників, вважаю, більше шансів «вийти в люди»… Багато авантюристів (у кращому розумінні цього слова) не досягають успіху, але розвиток, рух вперед здійснюють саме такі люди. Такий авантюризм дається від природи, він або є – і тоді рано чи пізно проявиться, або ж його немає, як немає, наприклад, у людини слуху чи голосу. Виховати авантюрний склад характеру майже неможливо.
Також обов’язково потрібно бути фахівцем у справі, якою займаєшся. Мені поталанило. В лабораторії держнагляду, в Центрі стандартизації і метрології я мав можливість стати хорошим спеціалістом у галузі розробки, проектування, виготовлення та постановки на виробництво установок для перевірки лічильників газу.
Потрібно бачити кінцеву мету, розробити кроки для досягнення кінцевої мети. Зараз у всіх мета одна – заробляння грошей. Але при цьому необхідно робити щось корисне для людей, створювати те, що всім потрібно.  Прикладом може бути Білл Гейтс – один із найбагатших людей світу. Мав мету заробити гроші. Починав діяльність в гаражі, вклав у справу позичені гроші, тобто починав навіть не з нуля, а з мінуса. А успіху досяг тому, що створив просте програмне забезпечення, зрозуміле і потрібне усім.
Розмовляла  Наталя ХРАБАТИН

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники