КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У міській раді новий депутат

У міській раді новий депутат

03:38:58, 12 Грудень 2018

Екс-мера Івано-Франківська у депутатському корпусі міської ради замінив його колишній заступник. [...]

Вакцини в дефіциті

Вакцини в дефіциті

09:16:26, 11 Листопад 2018

В Івано-Франківську закінчуються вакцини проти кору для дітей. Про це повідомила начальник міського [...]

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

08:28:42, 11 Листопад 2018

Жіноча збірна України серед студентів вирушила на етап Всесвітньої університетської ліги з баскетбол[...]

Парк для індустрії

Парк для індустрії

08:58:58, 11 Листопад 2018

Івано-Франківськ планує викупити 14 га землі для створення у Хриплинській промисловій зоні індустріа[...]

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

Прикарпатська демографія

demo51З середини 1990-х населення області скоротилося на понад 80 тисяч осіб
«Ти не один. Нас 52 мільйони», – стверджував популярний свого часу відеоролик одного з національних телеканалів. Щоправда, на той час, коли він з’явився в ефірі, а було це наприкінці 1990-х, нас, українців, поменшало. Нове тисячоліття ми зустрічали у кількості 49 мільйонів осіб. Нині ж, за даними Держстату, мешканців України налічується трохи більше 42 мільйонів (без Криму). Тенденція до скорочення наявного населення не оминула жоден з регіонів нашої держави, у тому числі й Івано-Франківщину. Хоч, можливо, вона дещо успішніше за інших опирається цьому процесові. За два десятиліття населення області скоротилося на 80 з хвостиком тисяч осіб.     

Методологія процесу
Максимальне населення в Івано-Франківській області було зафіксоване на початку 1995 року – 1 466 тис. осіб, – розповіли кореспонденту «ЗК» в головному управлінні статистики в Івано-Франківській області. Свій демографічний пік Прикарпаття пройшло на два роки пізніше, ніж держава загалом. А далі розпочався зворотній процес, який з незначними перервами триває дотепер.
Інформацію щодо кількості наявного населення статистики оприлюднюють щомісяця, підкреслюючи, що це оціночні дані. Більш точні можна отримати шляхом перепису, який в Україні був проведений лише одного разу, 5 грудня 2001 року. Між тим, згідно з рекомендаціями Організації Об'єднаних Націй, переписи населення мали б проводитися щодесять років. В Україні другий всеукраїнський перепис планувався на 2012 рік, однак через різні обставини вже кілька разів переносився. У грудні минулого року Кабмін призначив нову дату – 2020 р.
Відтак у своїх розрахунках Держкомстат продовжує відштовхуватися від даних 2001 року, враховуючи при цьому природний і міграційний рух населення. Дані щодо народжуваності та смертності подають органи державної реєстрації актів цивільного стану, а щодо переміщення осіб – міграційна служба. Правда, цього року Кабмін порушив усталений процес, встановивши нові правила реєстрації місця проживання громадян. Ці функції перейшли до органів місцевого самоврядування. Згадана новація утруднила збір оперативних даних. Та, як зауважує заступник начальника головного управління статистики в області Оксана Костюк, останнім часом міграційні процеси суттєво не впливали на кількісний склад населення Івано-Франківщини.

Великою міграція була у 1990-х
Значні міграційні процеси були характерними для області кінця минулого століття. В другій половині 1990-х Івано-Франківщина з цієї причини щорічно втрачала понад 6 тис. мешканців. Рекордним став 1998 рік, коли Прикарпаття залишило на 8 000 осіб більше, ніж прибуло.
Окрім того, починаючи з 1996 року смертність переважила над народжуваністю, а отже до негативних демографічних рухів додався ще й природний чинник. На стику тисячоліть людність Івано-Франківщини щороку зменшувалася на майже 10 000 чоловік! Найвищий показник було зафіксовано у 2000-му – мінус 11 700.
Пройшовши свій пік, міграційний рух швидко вщух. Після Помаранчевої революції наші втрати обчислювалися заледве кількома сотнями, а в 2010-му вперше за часів незалежності було зафіксовано міграційний приріст (на понад 200 осіб). І в наступні роки кількість тих, хто бажав оселитися на Прикарпатті, переважала над кількістю тих, хто його полишав. Після відомих подій на Донбасі та в Криму Івано-Франківщина прийняла чимало родин переселенців. Станом на квітень ц. р. підрозділи міграційної служби в області зафіксували загалом 4 211 внутрішньопереміщених осіб – (в т. ч. – 375 з Криму), через що населення регіону навіть незначно зросло.
Вище мовилося про зовнішню міграцію. Однак статистики у своїх звітах відображають також міграцію внутрішню, тобто переміщення осіб в межах регіону – між районами та містами обласного підпорядкування. Її вплив на людність наших міст, селищ та сіл є відчутно більшим.

Аграрна депресія
Внутрішня міграція стала актуальною з початком індустріалізації Прикарпаття, що розпочалася в 1960-х. Новобудови потребували великої кількості робочих рук. Молодь масово потягнулася у міста. Вже тоді демографи стали фіксувати зменшення населення в аграрних районах – Галицькому, Тлумацькому, Городенківському, а очолила процес Рогатинщина.
Сьогодні важко повірити у те, що півстоліття тому Рогатинський район був одним з найбільш залюднених. За даними всесоюзного перепису 1970 року, тут мешкало 73 тисячі осіб – четвертий результат в області! Нині ж Рогатинщина за кількістю мешканців випереджає лише одвічного «аутсайдера» – високогірну Верховинщину. За неповні 50 років населення у краю Роксолани скоротилося на 45% і на початок жовтня склало 41 тисячу. Щороку лише від перевищення смертності над народжуваністю район втрачає до півтисячі осіб.
Окремі населені пункти Рогатинщини не мають вже двох третин свого населення. Приміром, у колись найбільшому селі Долиняни, яке за переписом 1970 року налічувало 1 935 мешканців, сьогодні вже менше 800 осіб. І це не єдиний населений пункт району, де людські втрати вимірюються чотиризначною цифрою.
«В районі відсутні значні промислові об’єкти, а це провокує трудову міграцію, – говорить начальник управління соціального захисту населення Рогатинської РДА Роман Ошитко. – Молодь виїздить за межі району і облаштувавшись деінде, дуже рідко повертається назад. Залишаються лише ті, хто вже не є конкурентом на ринку праці, кого влаштовують існуючі умови. Що поробиш, урбанізацію ще ніхто не відміняв. Зворотнього процесу – повернення до своїх витоків – наразі не спостерігаємо… Ми знаходимося на роздоріжжі», – нагадує пан Роман, натякаючи на те, що з Рогатина однаково добиратися одразу до трьох обласних центрів – Львова, Івано-Франківська і Тернополя.

Хтось втрачає, а хтось…
Першими промисловими гігантами Прикарпаття стали електростанція у Бурштині і хіміко-металургійний комбінат у Калуші. Населення цих міст росло гігантськими темпами. За неповні десять років Бурштин збільшився з 3-х до 10-ти, а Калуш – з 13-ти до 40 тисяч осіб. Фактично народжувалися нові міста, які підминали під себе довколишні села. Соціальна інфраструктура зазвичай помітно відставала, однак молодь, сповнена робітничого ентузіазму, не звертала уваги на негаразди.
На початку 1970-х Калуш за кількістю жителів вийшов на друге місце в області, потіснивши Коломию. Місто над Прутом тривалий час взагалі було найбільшим у краї. Вже на початку ХХ сторіччя воно нараховувало понад 40 тисяч осіб. І лише з утворенням у 1925 році «Великого Станиславова» покутями віддали пальму першості обласному центру. На своєму піку, у другій половині 1990-х, Калуш та Коломия мали 73 та 67 тис. мешканців відповідно. Нині – приблизно на шість тисяч менше.
У порівнянні з кінцем 1990-х незначно поменшало мешканців і в обласному центрі – 230 тис. проти 237-ми. При цьому населення Івано-Франківської міськради (до її складу входять також п’ять довколишніх сіл) знову, як і в кращі часи, перетнуло позначку у чверть мільйона і на початок жовтня склало 251 654.
У 1970—1980 роках франківців щороку ставало більше на 5-6 тисяч. В останні роки приріст населення в межах міста складав до 1,5 тисячі осіб. Загалом, порівнюючи сучасні дані з переписом 2001 року, можемо констатувати, що населення прикарпатських міст унормувалося і демонструє мінімальні зміни. Найбільше додали до показників 15-річної давнини обласний центр (12,5 тис.) та Надвірна (1,3 тис.). Людність інших міст і містечок змінилася лише на кількасот осіб (в один чи інший бік).

«Аномальні» Крихівці
Однак є в області населений пункт, демографічна ситуація в якому абсолютно суперечить загальному розвитку подій. Це село Крихівці Івано-Франківської міськради. За кілька останніх років населення зросло тут майже на 80 відсотків, що є одним з найвищих показників в Україні! А можливо, й найвищим…
Наведені цифри повертають нас до часів індустріалізації. Проте жодне промислове будівництво у Крихівцях не ведеться. Навпаки, село стало майданчиком для втілення наймасштабнішого в області (про інші регіони говорити не беремося) цивільного проекту. Будівельна компанія «Ярковиця» зводить своєрідне місто в місті – житловий комплекс, що складається із 70-ти багатоповерхівок. Реєструючись у своїх нових помешканнях, їх власники автоматично стають крихівчанами.
За переписом 2001 року, Крихівці налічували 4 125 осіб. Станом на середину листопада, як нам повідомили у сільській раді, ця цифра зросло майже до 7 400. Наразі новобудови заселені менш ніж на чверть, а попереду – здача наступних черг. Окрім «Калинової слободи», на околиці обласного центру виростають й інші житлові масиви, які здатні перетворити приміське село на один з найбільших населених пунктів Прикарпаття.
Яких позначок можуть досягти Крихівці, у сільраді прогнозувати не беруться. Та навіть нескладні підрахунки показують, що за нинішніх темпів зведення житла село легко візьме планку у 10 000 осіб. На Івано-Франківщині такою кількістю населення нині можуть похвалитися сім міст та селище Перегінське Рожнятівського району.
Наразі Крихівці вже залишили за спиною таке місто як Галич і увійшли до топ-20 найнаселеніших міст і містечок Прикарпаття (19-та сходинка). Торік вони стали найбільшим селом Прикарпаття, відібравши це звання у гуцульського Космача, що на Косівщині (5 850 мешканців).

Який прогноз сьогодні в домі?
У 2012-му Івано-Франківщина вперше з 1996 року продемонструвала природний приріст населення. Він склав 300 осіб. Та вже наступного року негативні демографічні процеси відновилися. В 2015 р. смертність перевищила народжуваність на понад 2 100 осіб. Однак природне скорочення було майже нейтралізоване міграційним приростом (1 900).
Аналіз ситуації за дев’ять місяців ц. р. свідчить, що природне скорочення зросло відносно торішнього на десять відсотків. За підсумками трьох кварталів, народжуваність перевищує смертність лише в чотирьох з двох десятків регіонів – Івано-Франківській (329 осіб) та Яремчанській (48) міськрадах, Верховинському (107) та Надвірнянському (28) районах. Лідерами серед скорочення населення є Рогатинський (358 осіб), Городенківський (282), Снятинський (267) і Тлумацький (255) райони.
Отож, населення Івано-Франківщини знову скорочується. Яким воно буде через десятиліття-друге? Автори нещодавно презентованої схеми планування Івано-Франківської області на підставі аналізу демографічної ситуації, починаючи з 2002 року, розробили два варіанти розвитку подій. За реалістичним – кількість мешканців Прикарпаття лише незначно відхилятиметься від нинішнього рівня (1 380 тис. осіб). За оптимістичним – до 2036 року воно може досягти тих позначок, що були на початку 1990-х.
Володимир ГОРОЩАК
Найбільші населені пункти Івано-Франківщини (тис. осіб).
Івано-Франківськ    230,9
Калуш        67,5
Коломия        61,2
Надвірна        22,2
Долина        20,7
Бурштин        15,2
Перегінське    12,7
Болехів        10,7
Снятин        10,1
Тисмениця        9,3
Городенка        9,3
Тлумач        8,9
Косів        8,6
Делятин        8,4
Яремче        8,2
Богородчани    7,9
Рогатин        7,9
Ланчин        7,9
Крихівці        7,3
Галич        6,2

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники

Цитата тижня

ЦИТАТА ТИЖНЯ

ЦИТАТА ТИЖНЯ

03:44:12, 12 Грудень 2018

. Віктор ПИНЗЕНИК, екс-міністр економіки та міністр фінансів (двічі), народний депутат, фракція БП[...]

Трибуна депутата

Двір мрії у мікрорайоні Пасічна

Двір мрії у мікрорайоні Пасічна

08:56:13, 11 Листопад 2018

Андрій СТРОЇЧ,депутат Івано-Франківської міської ради, фракція ВО «Свобода» Відкриття сучасного д[...]

Vox Populi

VOX POPULI: Що б ви порадили молодому поколінню, з огляду на ваш досвід?

VOX POPULI: Що б ви порадили молодому поколінню, з огляду на ваш досвід?

06:35:28, 7 Липень 2017

Валерій Петрович, інженер-пенсіонер: – Навчитися культури поведінки, зрозуміти, що круто і модно бу[...]

КУРСИ ВАЛЮТ