КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

До уваги платників єдиного внеску!

До уваги платників єдиного внеску!

11:11:19, 10 Жовтень 2017

З 1 січня 2018 року набирають чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на [...]

Проблемна сотня

rozvaluna-3Понад сто архітектурних пам’яток Івано-Франківська потребують негайних протиаварійних робіт
У обласному центрі Прикарпаття є чимало архітектурних пам’яток різних стилів та епох. Але замість того, щоб місто ними пишалося, а туристи захоплювалися, занедбаний стан і спотворений вигляд багатьох з них викликає лише сум і жаль. Час до давніх будинків теж невблаганний. А ущільнення забудови, різноманітні нефахові перепланування і реконструкції, негативний вплив динамічних навантажень від транспорту, кількість якого у місті невпинно зростає, лише прискорюють процеси старіння і руйнації історичних споруд середмістя. Однак з цього року все може потроху змінюватися на краще. У міському бюджеті вперше передбачили кошти на ремонт архітектурних пам’яток та їхніх фасадів, а наступного тижня на розгляд міської ради представлять програму охорони культурної спадщини Івано-Франківська на 2016-18 роки.

Пам’ятки старі та «нововиявлені»
Наразі у Івано-Франківську налічується 559 пам’яток місцевого і п’ять – національного значення. Але незабаром їхня кількість може зрости. Річ у тім, що до відповідного держреєстру фахівці пропонують додати ще 55 так званих «нововиявлених» в процесі розроблення історико-архітектурного опорного плану міста архітектурних об’єктів культурної спадщини. Але і це ще не все. Цим же ж опорним планом усю планувальну структуру фортифікацій та кварталів міста Станіславова пропонується внести до держреєстру як пам’ятку містобудування 1662 року. Адже середмістя Івано-Франківська сформоване на основі збереженої планувальної структури XYII століття і цей фактор має залишатись базовим  у формуванні стратегії охорони культурної спадщини та історичного середовища і всіх містобудівельних втручань в його історичну тканину, – наголошують фахівці.
Нагадаємо, що рішення про створення «Історико-архітектурної заповідної території» Івано-Франківська ухвалили ще 1998 році. Зараз закон удосконалив поняття «заповідної зони» поняттям історичного ареалу. А з прийняттям нового генерального плану Івано-Франківська і у відповідності до вимог Закону «Про охорону культурної спадщини» першочерговим завданням для міської влади є розроблення і ухвалення нового положення про історико-заповідну територію.
Програмні засади
Програма охорони культурної спадщини спрямована на вдосконалення організаційних, матеріально-технічних, правових засад у цій сфері, збереження історичного середовища та встановлення пріоритетності охоронних заходів історичної території міста у процесі його новітнього розвитку. Її головними завданнями визначено забезпечення умов збереження історичної забудови, виконання першочергових протиаварійних та консерваційних робіт на ключових пам’ятках та завершення інвентаризації історичного фонду. Також вона покликана забезпечити процес науково-дослідних пошуків та досліджень пам’яток.
Зокрема, програма передбачає розроблення перспективного плану трасувань колишніх фортифікацій міста з перспективою використання цих досліджень в підготовці пропозицій до ревіталізації історичного центру міста та втілення туристичних програм, на яких базується стратегія розвитку міста, а також розроблення комплексної програми реставрації та пристосування «Палацу Потоцьких» на вул. Шпитальній, 5. У тому числі продовження археологічних досліджень та розроблення проекту музеєфікацій давніх фортифікацій і першочергові роботи з консервації археологічних знахідок. А ратушу планують пристосувати для потреб міста і розробити відповідний проект її адаптації, реставрації підвалів, влаштування оглядового майданчика та виконання реставраційних робіт.
Невідкладні роботи
Загалом невідкладних ремонтно-реставраційних чи протиаварійних робіт, за оцінками фахівців, у Івано-Франківську потребує понад сотня пам’яток архітектури, містобудування та історії. Негайних консерваційних заходів потребують принаймні 16 з них. Передовсім це будинки на вул. Галицькій, 14, Курбаса 5, 7, 9 (як єдиний комплекс), Чорновола, 28 (як єдиний комплекс з фасадом від вул. Гординського), Мазепи, 28 (як єдиний комплекс з буд. №1 на вул. Короля Данила), Гаркуші, 4, Січових стрільців, 4 та 16, будинки №№ 5, 6, 7 та №8 на площі Ринок і №№ 14, 16 на вул. Мельничука. Для цього щорічне мінімальне фінансування з бюджету першочергових робіт повинно становити 800 тис. грн., за умови залучення інших джерел та співфінансування власниками цих пам’яток. Також потрібно розробити проект реставрації фасадів пам’яток  Ринкової площі з окремим проектом проти аварійних робіт на будинок №5. Загалом же на реалізацію заходів програми у 2016-18 роках необхідно 8 млн. 18 тис. гривень.
А у перспективі місто потребуватиме інтенсивної роботи з порятунку архітектурних деталей і окремих елементів історичних споруд – вікон, балконів, карнизів, аттиків, купольних завершень з розробленням відповідних програм. Для цього містові треба буде сприяти створенню нових чи розгортанню існуючих виробничих реставраційних потужностей спеціалізованих підприємств, а також розвиткові малого підприємництва у столярних, бляшаних і ліпнинних ремеслах.

Покажуть приклад
Ще у 2014 році комунальне підприємство «Єдиний розрахунковий центр», заручившись підтримкою мешканців, які погодились на співфінансування робіт, ініціювало комплексний ремонт будинків №№ 7-9 на вул. Мазепи, що є пам’ятками архітектури. Складовою комплексного ремонту мала стати і реставрація фасаду. Проект розробили фахівці НДІ «Західпроектреставрація». Але він довго проходив погодження з органами охорони культурної спадщини і наразі так й зостався нереалізованим.
«Ми хотіли зробити щось приємне для людей і для міста, а не лише те, що треба. І мешканці, які живуть у цих будинках, з цим погодилися. Це буде перший такий об’єкт, де відновлюватиметься фасад будинку-пам’ятки архітектури», – коментував тоді  ініціативу ЄРЦ теперешній його керівник Мирон Джус. За його словами, планували відремонтувати і будинок №11 на цій же вулиці, але за браком коштів від цієї ідеї тоді довелось відмовитися. Однак, можливо, ще не все втрачено. Адже, як нещодавно повідомив міський голова Руслан Марцінків, у бюджеті 2016 року передбачені кошти на реконструкцію пам’яток архітектури. «Цього року ми вперше заклали 2,5 мільйона на реконструкцію пам’яток архітектури. Ми покажемо приклад, відновимо декілька будівель і будемо просити гроші в Міжнародних фондів на подальшу реконструкцію», – сказав мер. Щоправда, з яких саме пам’яток архітектури розпочнуть, він не уточнив.
Левко КУТИНСЬКИЙ.  
Фото Тараса ЯКОВИНА

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники