КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Руслан Марцінків: «Амбітний план спорудження сміттєпереробного заводу має стати реальністю»

Цього вівторка на найбільшому в області полігоні твердих побутових відходів у с. Рибному поблизу Івано-Франківська відбулася офіційна презентація нової сміттєсортувальної лінії для відходів чорних і кольорових металів, склотари, пластмаси, дерева і паперу, яка також подрібнюватиме великогабаритні відходи і пакуватиме вторинну сировину. А кілька днів перед тим на позачерговій сесії Івано-Франківської міської ради ухвалено рішення про підписання меморандуму про співпрацю з Міністерством оборони України та Івано-Франківською облдержадміністрацією щодо відведення земельної ділянки під будівництво сучасного сміттєпереробного заводу. Цими та іншими рішеннями, про які мова піде нижче, Івано-Франківськ береться за кардинальне розв’язання проблеми побутових відходів.

На полігоні ТПВ у Рибному з початку його експлуатації в 1992 році накопичилося майже 2 млн. тонн сміття на площі 13 гектарів. Останніми роками сюди його звозять з Івано-Франківська, Тисменицького, Богородчанського, Надвірнянського і навіть Косівського районів і населених пунктів Яремчанської міської ради 85-90 тисяч тонн річно. Полігон нині заповнений на 85%. Його майбутньої третьої черги мало б вистачити щонайменше до 2027 року. Товщина сміття вже перевищує 15 метрів. Ці сміттєві гори таять у собі і неабияку екологічну загрозу…
Міська влада розуміє, що найпростіше рішення для продовження життя цього гігантського сміттєзвалища — далі збільшувати його площу — нині вже не прийнятне, тому шукає можливості для зменшення навантаження на полігон ТПВ новими технологічними рішеннями. Важливим кроком у цьому став перший у Західній Україні завод для переробки та утилізації біогазу, який запустили в дію рік тому на полігоні ТПВ у Рибному. Використовуючи енергію від перегнивання сміття (біогаз) і переробляючи на електроенергію, біогазова установка заодно з цим зменшує ризик загоряння газу і рівень забруднення довкілля.
Поряд із цим місто в 2016 році продовжило будівництво стаціонарного проводу з цього полігону до міських очисних споруд для скидання фільтрату, який час від часу назбирується в загрозливих            об’ємах.
Черговим кроком у наступі на сміття стала  сміттєсортувальна лінія вартістю 12 млн. гривень, яку презентували цього вівторка. Цей проект Івано-Франківськ втілив спільно з обласною радою на умовах співфінансування, адже відходи звозять до Рибного і з області. Лінія первинного сортування сміття буде вагомим кроком до цивілізованого розв’язання проблеми побутових відходів, вважає один із ініціаторів цього проекту міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. Адже ця технологія зменшить навантаження на полігон приблизно на 10%, принесе економічний ефект і одночасно продовжить життя полігону. Наразі на цій лінії сортують до 25 тонн сміття за зміну. Проте з часом її потужність зросте.
Але сортувальна лінія — це і 40 нових робочих місць для роботи в дві зміни з числа переважно місцевих жителів. Місто, крім того, щороку виділяє селу Рибному на соціально-економічний розвиток близько 1 млн. гривень. Ще приблизно 2,5 млн. гривень отримує у вигляді внесків до статутного фонду КП «Полігон», яке обслуговує сміттєве звалище в Рибному.
Отож комплекс для механічного сортування відходів лише частково допоможе розв’язати проблему зі сміттям на цьому полігоні. Зняти її гостроту може лише сміттєпереробний завод. Після пов’язаних зі сміттям відомих подій у Львові в Івано-Франківську зробили ряд конкретних кроків стосовно будівництва сміттєпереробного заводу. Торік місто попросило й обласну раду звернутися до Міністерства оборони про виділення із земель військового лісового господарства ділянки під такий амбітний проект. І цього року справа з цим хоч і по-бюрократичному повільно, але рухається вперед. На позачерговій  сесії міськрада затвердила рішення про підписання меморандуму про співпрацю між Івано-Франківською міською радою, Міністерством оборони та Івано-Франківською ОДА.
Згідно з  документом, на постійне користування містові мають передати 10 га землі. Міська рада, своєю чергою, має сприяти вирішенню житлових питань військовослужбовців. Як повідомив у вівторок Р. Марцінків на своїй сторінці в Фейсбук, «у цьому напрямку вже є перші зрушення — вдалось знайти землю під будівництво такого заводу».
«Ми розуміємо, що для уникнення сміттєвої катастрофи потрібно використати всі можливі варіанти. Івано-Франківськ готовий взяти на себе непрості зобов’язання, аби амбітний план спорудження сміттєпереробного заводу став реальністю. Хоч при цьому завод слугуватиме не тільки містові, а й усій області. Адже сміття є нашою спільною болячкою після соціально-економічних і дорожніх проблем. Ми не можемо допустити, щоб в Івано-Франківську трапилося подібне до того, що торік було у Львові. Будівництво сміттєпереробного заводу не є аж такою простою справою, бо вже маємо приклад аналогічного заводу в Дубному на Рівненщині, якому бракує достатньої кількості сміття. Тож фахівці мають спочатку чітко прорахувати, як забезпечувати таке підприємство сировиною, тобто побутовими відходами зі всієї області, з врахуванням затрат на це, і аж після того мова може йти про пошук інвестицій під такий проект», — каже чільник Івано-Франківська Р. Марцінків.
Отож Івано-Франківськ проектом сміттєпереробного заводу, новою сміттєсортувальною лінією, біогазовим заводом, фільтратопроводом і наразі ще проектом рішення виконавчого комітету міської ради «Про сортування відходів у місті Івано-Франківську», який пройшов стадію громадського обговорення, демонструє рішучий наступ на задавнену проблему сміття. При тому в Івано-Франківську вже зрозуміли, що проблема сміття вимагає не лише великих інвестицій, а й зміни культури поводження з відходами.
«Біогазова установка, сміттєсортувальна лінія – це, безперечно, дуже важливі технологічні рішення. Але ще більшого успіху в боротьбі зі сміттям досягнемо тоді, коли люди усвідомлять не лише прописну істину, що чисто там, де не смітять, а й значущість сортування побутових відходів. Важливо навчити жителів міста правильно поводитись зі сміттям. Аби наші діти вже зі школи знали, що папірець треба донести не просто до урни, а саме до призначеної для такого папірця урни. Це матиме і значний економічний ефект. Саме тому я і запропонував розробити програму поводження зі сміттям в Івано-Франківську на п’ять років», — зазначає міський голова Р. Марцінків.
Мирослав СТЕФАНЦІВ

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники

Цитата тижня

ЦИТАТА ТИЖНЯ

ЦИТАТА ТИЖНЯ

03:58:16, 9 Вересень 2018

Володимир ЦИБУЛЬКО, політолог (З прицілом на парламентські) – У парламенті мінімум два або і [...]

Трибуна депутата

Село Микитинці стає більш комфортним, сучасним та затишним

Село Микитинці стає більш комфортним, сучасним та затишним

04:02:12, 8 Серпень 2018

Петро Гавриш, депутат Івано-Франківської міської ради, фракціяВО «Свобода» Літо пролетіло, як і[...]

Vox Populi

VOX POPULI: Що б ви порадили молодому поколінню, з огляду на ваш досвід?

VOX POPULI: Що б ви порадили молодому поколінню, з огляду на ваш досвід?

06:35:28, 7 Липень 2017

Валерій Петрович, інженер-пенсіонер: – Навчитися культури поведінки, зрозуміти, що круто і модно бу[...]

КУРСИ ВАЛЮТ