КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У міській раді новий депутат

У міській раді новий депутат

03:38:58, 12 Грудень 2018

Екс-мера Івано-Франківська у депутатському корпусі міської ради замінив його колишній заступник. [...]

Вакцини в дефіциті

Вакцини в дефіциті

09:16:26, 11 Листопад 2018

В Івано-Франківську закінчуються вакцини проти кору для дітей. Про це повідомила начальник міського [...]

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

08:28:42, 11 Листопад 2018

Жіноча збірна України серед студентів вирушила на етап Всесвітньої університетської ліги з баскетбол[...]

Парк для індустрії

Парк для індустрії

08:58:58, 11 Листопад 2018

Івано-Франківськ планує викупити 14 га землі для створення у Хриплинській промисловій зоні індустріа[...]

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

Сакральні реліквії повертаються

Наступного року реставраційний проект «Врятуймо скарби разом», котрий був започаткований у залах Івано-Франківського краєзнавчого музею, відзначатиме 10-літній ювілей. Чимало відреставрованих творів іконопису та скульптури XVI-XX ст. отримали нове життя. Тепер про проект знають далеко за межами Івано-Франківська, а копії відреставрованих сакральних творів під час аукціонів потрапляють у приватні колекції знаних поціновувачів мистецтва.

Нещодавно в оновлених залах музею відкрилась виставка «Повернення сакральних реліквій». Вона вже стала знаковою подією для Івано-Франківська, адже вперше за багато років тут представлена сенсаційна знахідка – частина срібної ризи чудотворної зарваницької ікони «Розп’яття». Про реалізацію проекту та бажання меценатів долучатися до збереження пам’яток старовини розповідає художник-реставратор Валерій Твердохліб.

– Якими були перші кроки із рятування давніх ікон? Чи не втрачені якісь твори назавжди?
– Починалося все з ікони святого Миколая та архістратига Михаїла. А загалом то були 12 творів, які нам вдалося зробити в рамках проекту за підтримки Миколи Сімкайла, Володимира Війтишина та представників влади. Із тими сакральними творами дуже цікава історія. Для нас було важливо саме врятувати їх і показати сакральну колекцію загалом. Саму ж реставрацію ми проводили і раніше. Першим твором, який я пам’ятаю ще із студентських років, було «Розп’яття» XVIII століття Матея Полейовського. На сьогодні відреставровано вже більше сотні творів.
– Щороку ви знаходите нові роботи для реставрації, а тому долучаєте до цього процесу меценатів. Як відгукуються на вашу пропозицію? Чи охоче фінансують відновлення сакральних творів не заради власного піару?
– Це, як правило, праця над конкретним твором і з конкретними людьми. Звичайно, люди допомагають. У теперішні часи доволі складно відшукати меценатів для такої справи. Хоча є люди, які дізнаються про наш проект, зголошуються і стараються долучитися. Це складна робота, адже наша мета – врятувати і популяризувати твори.
– Валерію, вже не перший рік  у Яремче відбувається аукціон копій відреставрованих робіт вашого проекту. Крім того, активно купують копії реставрованих сакральних робіт для персональних колекцій. Хто із відомих осіб держави може похизуватися відреставрованими вами іконами?
– Люди просто приїжджають на фестиваль у Яремче. Тому не можу сказати, що це аж надто відомі. Більшою мірою це прості люди. Ангел нашого проекту – Ірма Вітовська. Це людина, котра нас постійно підтримує і котрій ми дуже вдячні. Це людина, якій не байдужа доля української культури. Ми вдячні всім, навіть тій дитині, котра кидає одну гривню у скриньку. Зараз у культурі дуже складна і навіть трагічна ситуація. Тому моя робота в музеї стає волонтерством. Боюся, що з таким ставленням до галузі культури в Україні скоро взагалі не залишиться фахівців, котрі б могли зберегти мистецькі твори.
– Цього року проектом зацікавився і колишній президент України Віктор Ющенко. Ви домовились про співпрацю із ним?
– Він просто є учасником фестивалю «Winter romantik fest». Ми не працюємо напряму. Звичайно, вони разом з дружиною та її благодійним фондом підтримують Національний реставраційний центр у Києві.
– Зовсім нещодавно ваш проект став одним із п’яти проектів переможців весняної хвилі грантової програми. На що будуть використані ці додаткові грантові ресурси?
– Все ви вже маєте можливість бачити. Ми організували цю виставку, закупили ролети на вікна, освітлення. Це лише невелика частина фінансування, але ми цим пишаємося. Тепер новий зал стане родзинкою нашого музею. Тут можна буде проводити нові виставки. Ми хотіли показати, як би ми хотіли презентувати ці твори. Ми можемо це зробити. Це вже європейський рівень залу.
Володимир БОДАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники