КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Сакральні реліквії повертаються

Наступного року реставраційний проект «Врятуймо скарби разом», котрий був започаткований у залах Івано-Франківського краєзнавчого музею, відзначатиме 10-літній ювілей. Чимало відреставрованих творів іконопису та скульптури XVI-XX ст. отримали нове життя. Тепер про проект знають далеко за межами Івано-Франківська, а копії відреставрованих сакральних творів під час аукціонів потрапляють у приватні колекції знаних поціновувачів мистецтва.

Нещодавно в оновлених залах музею відкрилась виставка «Повернення сакральних реліквій». Вона вже стала знаковою подією для Івано-Франківська, адже вперше за багато років тут представлена сенсаційна знахідка – частина срібної ризи чудотворної зарваницької ікони «Розп’яття». Про реалізацію проекту та бажання меценатів долучатися до збереження пам’яток старовини розповідає художник-реставратор Валерій Твердохліб.

– Якими були перші кроки із рятування давніх ікон? Чи не втрачені якісь твори назавжди?
– Починалося все з ікони святого Миколая та архістратига Михаїла. А загалом то були 12 творів, які нам вдалося зробити в рамках проекту за підтримки Миколи Сімкайла, Володимира Війтишина та представників влади. Із тими сакральними творами дуже цікава історія. Для нас було важливо саме врятувати їх і показати сакральну колекцію загалом. Саму ж реставрацію ми проводили і раніше. Першим твором, який я пам’ятаю ще із студентських років, було «Розп’яття» XVIII століття Матея Полейовського. На сьогодні відреставровано вже більше сотні творів.
– Щороку ви знаходите нові роботи для реставрації, а тому долучаєте до цього процесу меценатів. Як відгукуються на вашу пропозицію? Чи охоче фінансують відновлення сакральних творів не заради власного піару?
– Це, як правило, праця над конкретним твором і з конкретними людьми. Звичайно, люди допомагають. У теперішні часи доволі складно відшукати меценатів для такої справи. Хоча є люди, які дізнаються про наш проект, зголошуються і стараються долучитися. Це складна робота, адже наша мета – врятувати і популяризувати твори.
– Валерію, вже не перший рік  у Яремче відбувається аукціон копій відреставрованих робіт вашого проекту. Крім того, активно купують копії реставрованих сакральних робіт для персональних колекцій. Хто із відомих осіб держави може похизуватися відреставрованими вами іконами?
– Люди просто приїжджають на фестиваль у Яремче. Тому не можу сказати, що це аж надто відомі. Більшою мірою це прості люди. Ангел нашого проекту – Ірма Вітовська. Це людина, котра нас постійно підтримує і котрій ми дуже вдячні. Це людина, якій не байдужа доля української культури. Ми вдячні всім, навіть тій дитині, котра кидає одну гривню у скриньку. Зараз у культурі дуже складна і навіть трагічна ситуація. Тому моя робота в музеї стає волонтерством. Боюся, що з таким ставленням до галузі культури в Україні скоро взагалі не залишиться фахівців, котрі б могли зберегти мистецькі твори.
– Цього року проектом зацікавився і колишній президент України Віктор Ющенко. Ви домовились про співпрацю із ним?
– Він просто є учасником фестивалю «Winter romantik fest». Ми не працюємо напряму. Звичайно, вони разом з дружиною та її благодійним фондом підтримують Національний реставраційний центр у Києві.
– Зовсім нещодавно ваш проект став одним із п’яти проектів переможців весняної хвилі грантової програми. На що будуть використані ці додаткові грантові ресурси?
– Все ви вже маєте можливість бачити. Ми організували цю виставку, закупили ролети на вікна, освітлення. Це лише невелика частина фінансування, але ми цим пишаємося. Тепер новий зал стане родзинкою нашого музею. Тут можна буде проводити нові виставки. Ми хотіли показати, як би ми хотіли презентувати ці твори. Ми можемо це зробити. Це вже європейський рівень залу.
Володимир БОДАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники