КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

До уваги платників єдиного внеску!

До уваги платників єдиного внеску!

11:11:19, 10 Жовтень 2017

З 1 січня 2018 року набирають чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на [...]

Шкірка вичинки не варта?

SortuwannyaРоботу сміттєпереробного заводу доведеться дотувати
Після трагедії на Грибовицькому сміттєзвалиші майже одразу на всіх рівнях заговорили про необхідність змін у поводженні з твердими побутовими відходами, експлуатації сміттєзвалищ та впровадженні сміттєсортувальних  ліній і спорудженні сміттєпереробних заводів. Недавно міський голова Івано-Франківська доручив комунальникам підготувати документи для оголошення інвестиційного конкурсу на будівництво такого заводу. А наразі у місті вирішили сконцентруватися на сортуванні сміття. Відповідна лінія на міському сміттєзвалищі має з’явитися  уже незабаром. Кажуть, це більш реально і менш затратно, ніж будівництво сміттєпереробного заводу, з експлуатацією якого потім можуть виникнути проблеми.

Перша згадка
Насправді вперше про сортування сміття у Івано-Франківську заговорили ще у 2002 році. Мабуть, мало хто знає, але саме у нашому місті мали виготовляти відповідні сортувальні лінії для всієї України. Виробництво планували налагодити на потужностях заводу «Автоливмаш», який у ті часи викупила компанія «Укрекокомресурси».
Уже у 2005 році тут планували випустити сортувальні лінії для чотирьох заводів. Першу, потужністю 50 тис. тонн, готували саме для  Івано-Франківська. Друга, потужністю 100 тис. тонн,  повинна була дістатися Києву. Загалом же потужності «Автоливмашу», як наголошувало  тоді керівництво «Укрекокомресурсів», давали змогу випускати до восьми таких сортувальних ліній на рік.
Але не судилося. Лінія, яка призначалася нашому містові, довший час простоювала на заводі. Івано-Франківська влада не хотіла її монтувати, бо це, мовляв, могло загальмувати прихід інвестора для будівництва сучасного сміттєпереробного заводу. І лише кілька років тому її продали у сусідню Тернопільську область. До речі, обласну раду там очолював теперішній заступник міського голови Івано-Франківська Олексій Кайда, який, кажуть, і був ініціатором такого придбання. Але і на Тернопіллі ця лінія, подейкують, так і не запрацювала.
Розділяй і заробляй
Запровадити систему роздільного збирання, сортування і переробки твердих побутових відходів у Івано-Франківську мав на меті спільний проект міської ради з Євросоюзом, який розпочався ще у 2007 році. За цей час у його рамках в місті облаштували 200 контейнерних майданчиків для сортування сміття, придбали 600 сміттєвих контейнерів та два сміттєвози, впровадили систему збору і вивезення з визначених майданчиків великогабаритних відходів.
Реалізацію згаданого проекту неодноразово інспектували представники європейських структур. І хоча до візитів закордонних гостей комунальники зазвичай встигали наводити лад на контейнерних майданчиках, одного разу не обійшлося без казусу. У листопаді 2007 року представник швейцарського бюро в Україні, експерт екологічних проектів Джонатан Хекке був подивований  безгосподарністю комунальників, які і посортоване в окремі контейнери, і не посортоване сміття з загальних контейнерів завантажували в один сміттєвоз.
Але були в Івано-Франківську і свідоміші вивізники сміття. Наприклад, фірма «ГрінКО», яка у квітні 2011 року, в рамках національного проекту «Роздільний збір сміття – крок у майбутнє», розставила у місті 70 контейнерів для так званої сухої фракції сміття. Компанія також була готова змонтувати мобільну сортувальну лінію. Але для того, щоб вийти на її рентабельність, необхідно було б збирати для переробки бодай 20 тис. кубометрів сміття, а обслуговуючи територію лише однієї ЖЕО №9, «ГрінКо» тоді не збирала й п’яти тис. кубометрів. Показовий проект виявився збитковим.
Спершу інвестиції, потім – дотації
Ще одна інформаційна хвиля щодо будівництва сміттєпереробних заводів в Івано-Франківській області піднялася влітку 2011 року. Йшлося про те, що одна з азербайджанських фірм за американськими технологіями може побудувати три такі заводи, інвестуючи у кожен від 30 до 50 млн. євро. На них спалювали б сміття і виробляли електроенергію. Міська рада навіть відвела інвестору в суборенду 2,5 га землі на сміттєзвалищі, але згодом скасувала своє рішення, бо… інвестор так і не прийшов.
Як каже заступник міського голови з питань економіки Богдан Білик, за десять років щодо будівництва сміттєпереробних заводів надійшла понад сотня пропозицій. Не бракувало їх й щодо спалювання сміття та виробництва електроенергії за так званим «зеленим тарифом». Але одна справа такі заводи  побудувати, а інша – експлуатувати.
«Я об’їздив пів-Європи  – там всі такі заводи дотаційні або з центральних, або з місцевих бюджетів. У наших умовах це не можливо. Міський бюджет таку дотацію теж не потягне, і тариф для людей ніхто збільшувати не буде», – вважає Б. Білик. За його підрахунками, зробленими ще у 2008 році, коли також обговорювалася можливість будівництва одного зі сміттєпереробних заводів, на переробку однієї тонни сміття тоді треба було б виділяти 25 доларів дотації.
Пропозицій не бракує
І все ж пропозицій щодо спорудження  сміттєпереробних заводів у Івано-Франківська не бракує. Найбільше їх, за словами Б. Білика, почало надходити цього року. По кілька на день. Заводи пропонують будувати за фінськими, німецькими, грецькими, швейцарськими проектами. Пропозиції по спалюванні сміття надіслали поляки, голландці, англійці.
Територію під сміттєпереробний завод готовий надати арматурний завод. «Це дуже цікавий варіант, який зараз детально розглядається», – зазначає Б. Білик, але запевняє, що великих проблем із вибором місця для таких заводів, в принципі, виникати не повинно. Якщо цьому, звісно, не чинитимуть спротив мешканці.
«У Швейцарії завод стоїть на такій площі, як перед нашим адмінбудинком, – каже Б.Білик. – Ми маємо Пасічну, Позитрон, Тисменицький напрям. 1-2 га, більше не треба.  Це не ті площі, які би не можна було знайти».
Економічний віце-мер зазначив, що  кінцеве рішення щодо будівництва сміттєпереробного заводу має ухвалювати міська рада. Але на стадії обговорення до цього процесу мають бути залучені профільні фахівці і громада. На його переконання, це має бути комунальне або спільне підприємство. Якщо ж воно буде цілковито приватно-бізнесовим, тоді мешканцям міста треба готуватися до ще одного зростання тарифу.
Іван ГІРАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники