КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

До уваги платників єдиного внеску!

До уваги платників єдиного внеску!

11:11:19, 10 Жовтень 2017

З 1 січня 2018 року набирають чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на [...]

Щоб і сліду не було

Щоб і сліду не було

08:02:37, 10 Жовтень 2017

В Івано-Франківську планують демонтувати 150 незаконно встановлених малих архітектурних форм. Про[...]

No thumbnail available

Прикарпатські пенсійники до перерахунку пенсій готові.

06:51:27, 10 Жовтень 2017

Слово за Парламентом Впродовж останніх днів «гаряча лінія» Пенсійного фонду є дійсно «гарячою». Сту[...]

Школа на Осередку

Shkola HotymyrПерейменування вулиць в Хотимирі ніколи не приживалося. Хоч би що пропонували – чи партійних керівників, чи космонавтів. З давніх часів за різних влад і дотепер місцеві люди кажуть: Береги, Осередок, Вишнєчка, Герулівка, Тростянець. Навіть вулиця Шкільна, що вела до школи, не прижилася. Як було, так і є – Осередок. Та і місце не зовсім звичне. Не попри центральну дорогу, в невеликому приміщенні старовинної архітектури, посеред саду зі старих яблунь і лип.

Колишній маєток в старому саду
– Колись це був історичний центр Хотимира, чи Коцеміра, як у нас говорили, – розповідає сільський голова Дмитро Капуляк. – Хто приїжджає сюди, каже, що аура тут особлива. Пани вміли вибирати собі місце для проживання. Он там були конюшні панські, а там (показує в інший бік – Г.Д.) гуральня. Мав пан Яловіцький і ставки. А он там, в північній частині села, був дуже великий ринок. Говорили, що люди навіть з Коломиї, Снятина, Чернівців їздили сюди і продавали свою продукцію.

Свого часу Хотимир мав Магдебурзьке право. Початкова школа тут почала діяти з 1880 року, з 1916-го – уже трикласна, з 1934-го – шестикласна.
У приміщенні маєтку Яловіцьких школа з 1941 року. У час Другої світової війни значну частину будівлі знищили. Про колишню пишноту нагадують хіба колони на фасаді з боку саду, аркові вікна і напівзруйнований балкон.
Для школи приміщення пристосоване. Не під класи будувалися панські покої. А вчительську обладнали в прохідній кімнаті.
– Як можемо, пробуємо прилаштовувати приміщення, – розповідають вчителі. – Провели ремонти, замінили частину вікон. Трохи коштів виділила сільська рада.
А от сад виявився для школи гарним додатком. Про його переваги розповідає вчителька зарубіжної літератури та початкових класів (одна з особливостей малокомплектної школи) Ірина Капуляк.
– Коли в’їжджати вулицею, що веде до школи, колись тут були великі ворота. І вулиця була викладена бруківкою. А прямо стояв палац пана Яловіцького. Сад був закладений в ті далекі часи. І до цього часу дерева плодоносять. Ми і для шкільної їдальні сушку заготовляємо, і яблука здаємо. Коли починається навчальний рік, діти в саду, їдять яблука, груші.
– А батьки, напевно, спокійні, що поряд нема дороги, діти не вибігають на перерві на трасу?
– Звичайно, тут є де побігати, погратися, з’їсти смачне яблучко. Батьки безпечні за своїх дітей.
У цьому ж саду у 2013 році відкрили дитячий садок. Куди більші села не можуть похвалитися таким. Хай і невеликі чотири кімнати – навчальна, ігрова, спальня, їдальня, зараз облаштовують спортивну, але для 15 маленьких хотимирчан є де гратися, вчитися, готуватися до школи. У коридорі виставлені роботи «промінців», як ми прочитали під світлинами вихованців. Працюють дві виховательки і дві няні. За харчування школярів батьки платять по 5 грн. на місяць, дошкільнят – трохи більше шести. Щось і сад дає, решту овочів спонсорують батьки.
Вперше без першого класу
З відкриттям садочка школа стала навчально-виховним комплексом. А у цей вересень увійшли вже як філія Обертинської опорної школи.
Параска Насадик, яка майже 40 років пропрацювала в Хотимирській школі, останні 17 – директором НВК, з прикрістю розповідає про найболючішу проблему – зменшення кількості учнів.
– Були часи, коли мали більше сотні учнів. У минулому році було 39, а у цьому – лише 33. І вперше за всю історію нема першого класу. Село старіє, молоді люди виїжджають в місто, бо нема роботи. Тому така склалася ситуація.
Такі школи називають малокомплектними – де нема паралельних класів, а деяких і взагалі нема, де класи наповнені нерівномірно, а вчителі викладають по кілька предметів. Деталізуємо у розмові з Параскою Насадик.
– Найбільший 6-й клас – сім учнів, найменший 5-й – два учні. Якщо до п’яти учнів, то навчаються за індивідуальною формою. Вчителів із сумісниками 12. Коли менше п’яти учнів – це не клас, тож вчитель не отримує за класне керівництво, за перевірку зошитів, отримує тільки за прочитані години.
– Зате як з кожним учнем можна позайматися, приділити багато уваги…
– Це так. Але є інша проблема. Кількість годин зменшена на той чи інший предмет. Дитині в майбутньому треба здавати ЗНО, а якщо, для прикладу, математики в 5 класі чотири години, то для цих двох учнів буде половина. Значить, вчитель повинен за ці 2 години вкластися в програму, що розрахована на 4 години, аби дати дітям повноцінні знання.
Нас переконували, що хотимирські школярі отримують гарні знання. Приміром, з минулорічних семи випускників одна учениця пішла в Обертинську школу, один учень – в ПТУ, інші п’ятеро вступили до коледжів і технікумів.
Від сільського голови Хотимира Дмитра Капуляка ми почули такі цифри: за рік у селі народжується дві-три дитини. Молодь виїжджає на заробітки у міста, а то і за кордон. То чи є майбутнє у школи?
Між тим селяни не хочуть, щоб школу закрили. Вони згадують недобрим словом наші дороги і не надто вірять у надійність транспорту взимку. Параска Насадик категорична:
– Школа в селі повинна бути. Бо як нема школи, то і нема села.
Прихильники ж створення освітніх округів і опорних шкіл закликають дбати насамперед про якість навчання школярів і обіцяють кращі умови для такого навчання. Їхні основні аргументи – кращі знання для дітей і економія для бюджету.
Які сподівання на майбутнє?
Сьогодні не дискутуватимемо на тему малокомплектних шкіл. І важко спрогнозувати, яким буде майбутнє саме цієї, в Хотимирі. Значною мірою залежить, чи повернуться люди, чи матимуть роботу.
Наразі село має потужного інвестора – французьку компанію «Сен-Гобен», яка видобуває неподалік гіпси. Сільський голова сподівається, що з відкриттям нового заводу будівельних сумішей будуть робочі місця і для хотимирських людей.
Ще одна можливість розвиватися – туризм, адже село має півтисячну історію і деякі цікаві об’єкти.
– Хотимир колись починався в урочищі Сільце, там була церква, – розповідає Дмитро Капуляк, за фахом вчитель історії. – За легендою, під час нападу татаро-монголів сміливці закопали в землі дзвони. У нас кажуть: хто почує їх у час Великодніх свят, той матиме щастя. В іншому кутку села є городище біля гори Триголоватка, де знайдені цікаві артефакти трипільської культури. Є унікальна церква (проект Володимира Гринева) візантійського стилю, яких є лише три у світі – у нас, в Італії та Росії. Є римо-католицький костел ХVІІІ століття (наразі напівзруйнований). Колишній маєток Яловіцьких, де зараз знаходиться школа, теж може стати однією з «туристичних станцій».
– На конкурс проектів місцевого самоврядування ми розробили проект «Туристичні стежки Хотимира», – продовжує сільський голова Дмитро Капуляк. – Тлумаччина над Дністром має каньйон, а ми хочемо привабити мандрівників нашими археологічними знахідками, залишками трипільської культури, цікавими об’єктами з минулого, а також нашими автентичними обрядами (хотимирське весілля, хотимирська косовиця).
А ще є в Хотимирі народний фольклорно-етнографічний колектив «Берегиня», учасники якого покажуть і ці обряди, і унікальне хотимирське вбрання. У цьому колективі є і старші жінки, і школярки. Їм разом оберігати традиції та розвивати це покутське село.
Галина ДОБОШ

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники