КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Три відзнаки відомого прозаїка

Три відзнаки відомого прозаїка

10:52:23, 6 Червень 2018

Відбулося нагородження переможців міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова-2018». Два ро[...]

No thumbnail available

Перепони інвестиціям

10:46:07, 6 Червень 2018

У Івано-Франківську бракує великих земельних ділянок та вільних виробничих площ, які б можна було за[...]

Майже готова

Майже готова

09:56:42, 6 Червень 2018

Вулицю Станіславську після капітального ремонту відкриють через два тижні. Про це повідомив директо[...]

Місто квітне і зеленіє

Місто квітне і зеленіє

09:54:39, 6 Червень 2018

За три останні роки в Івано-Франківську посадили 1927 дерев та чотири тисячі кущів, з яких не прижил[...]

No thumbnail available

Зміна вивісок

09:49:22, 6 Червень 2018

На позачерговій сесії депутати міської ради змінили назви однієї комунальної установи та трьох навча[...]

Надмірна старанність

Надмірна старанність

06:29:06, 6 Червень 2018

В сучасному Івано-Франківську час від часу виникають скандали через примусове збирання грошей з бать[...]

No thumbnail available

Злодій під ліжком

06:27:40, 6 Червень 2018

У 1904 р. мешканець Богородчан Маркус Проппер приїхав до Станиславова і зупинився в готелі «Європейс[...]

No thumbnail available

Гортаючи «перевал»

06:25:49, 6 Червень 2018

Уроки української революції Червоно-чорні кольори, що символізують гасло націоналістів «Воля або см[...]

У прикарпатських полісменів – новий очільник

У прикарпатських полісменів – новий очільник

11:39:52, 6 Червень 2018

Начальником Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області призначено  полко[...]

No thumbnail available

Місто позбувається МАФів

09:31:27, 6 Червень 2018

За два останні роки в Івано-Франківську демонтували 539 самовільно встановлених малих архітектурних [...]

Школа на Осередку

Shkola HotymyrПерейменування вулиць в Хотимирі ніколи не приживалося. Хоч би що пропонували – чи партійних керівників, чи космонавтів. З давніх часів за різних влад і дотепер місцеві люди кажуть: Береги, Осередок, Вишнєчка, Герулівка, Тростянець. Навіть вулиця Шкільна, що вела до школи, не прижилася. Як було, так і є – Осередок. Та і місце не зовсім звичне. Не попри центральну дорогу, в невеликому приміщенні старовинної архітектури, посеред саду зі старих яблунь і лип.

Колишній маєток в старому саду
– Колись це був історичний центр Хотимира, чи Коцеміра, як у нас говорили, – розповідає сільський голова Дмитро Капуляк. – Хто приїжджає сюди, каже, що аура тут особлива. Пани вміли вибирати собі місце для проживання. Он там були конюшні панські, а там (показує в інший бік – Г.Д.) гуральня. Мав пан Яловіцький і ставки. А он там, в північній частині села, був дуже великий ринок. Говорили, що люди навіть з Коломиї, Снятина, Чернівців їздили сюди і продавали свою продукцію.

Свого часу Хотимир мав Магдебурзьке право. Початкова школа тут почала діяти з 1880 року, з 1916-го – уже трикласна, з 1934-го – шестикласна.
У приміщенні маєтку Яловіцьких школа з 1941 року. У час Другої світової війни значну частину будівлі знищили. Про колишню пишноту нагадують хіба колони на фасаді з боку саду, аркові вікна і напівзруйнований балкон.
Для школи приміщення пристосоване. Не під класи будувалися панські покої. А вчительську обладнали в прохідній кімнаті.
– Як можемо, пробуємо прилаштовувати приміщення, – розповідають вчителі. – Провели ремонти, замінили частину вікон. Трохи коштів виділила сільська рада.
А от сад виявився для школи гарним додатком. Про його переваги розповідає вчителька зарубіжної літератури та початкових класів (одна з особливостей малокомплектної школи) Ірина Капуляк.
– Коли в’їжджати вулицею, що веде до школи, колись тут були великі ворота. І вулиця була викладена бруківкою. А прямо стояв палац пана Яловіцького. Сад був закладений в ті далекі часи. І до цього часу дерева плодоносять. Ми і для шкільної їдальні сушку заготовляємо, і яблука здаємо. Коли починається навчальний рік, діти в саду, їдять яблука, груші.
– А батьки, напевно, спокійні, що поряд нема дороги, діти не вибігають на перерві на трасу?
– Звичайно, тут є де побігати, погратися, з’їсти смачне яблучко. Батьки безпечні за своїх дітей.
У цьому ж саду у 2013 році відкрили дитячий садок. Куди більші села не можуть похвалитися таким. Хай і невеликі чотири кімнати – навчальна, ігрова, спальня, їдальня, зараз облаштовують спортивну, але для 15 маленьких хотимирчан є де гратися, вчитися, готуватися до школи. У коридорі виставлені роботи «промінців», як ми прочитали під світлинами вихованців. Працюють дві виховательки і дві няні. За харчування школярів батьки платять по 5 грн. на місяць, дошкільнят – трохи більше шести. Щось і сад дає, решту овочів спонсорують батьки.
Вперше без першого класу
З відкриттям садочка школа стала навчально-виховним комплексом. А у цей вересень увійшли вже як філія Обертинської опорної школи.
Параска Насадик, яка майже 40 років пропрацювала в Хотимирській школі, останні 17 – директором НВК, з прикрістю розповідає про найболючішу проблему – зменшення кількості учнів.
– Були часи, коли мали більше сотні учнів. У минулому році було 39, а у цьому – лише 33. І вперше за всю історію нема першого класу. Село старіє, молоді люди виїжджають в місто, бо нема роботи. Тому така склалася ситуація.
Такі школи називають малокомплектними – де нема паралельних класів, а деяких і взагалі нема, де класи наповнені нерівномірно, а вчителі викладають по кілька предметів. Деталізуємо у розмові з Параскою Насадик.
– Найбільший 6-й клас – сім учнів, найменший 5-й – два учні. Якщо до п’яти учнів, то навчаються за індивідуальною формою. Вчителів із сумісниками 12. Коли менше п’яти учнів – це не клас, тож вчитель не отримує за класне керівництво, за перевірку зошитів, отримує тільки за прочитані години.
– Зате як з кожним учнем можна позайматися, приділити багато уваги…
– Це так. Але є інша проблема. Кількість годин зменшена на той чи інший предмет. Дитині в майбутньому треба здавати ЗНО, а якщо, для прикладу, математики в 5 класі чотири години, то для цих двох учнів буде половина. Значить, вчитель повинен за ці 2 години вкластися в програму, що розрахована на 4 години, аби дати дітям повноцінні знання.
Нас переконували, що хотимирські школярі отримують гарні знання. Приміром, з минулорічних семи випускників одна учениця пішла в Обертинську школу, один учень – в ПТУ, інші п’ятеро вступили до коледжів і технікумів.
Від сільського голови Хотимира Дмитра Капуляка ми почули такі цифри: за рік у селі народжується дві-три дитини. Молодь виїжджає на заробітки у міста, а то і за кордон. То чи є майбутнє у школи?
Між тим селяни не хочуть, щоб школу закрили. Вони згадують недобрим словом наші дороги і не надто вірять у надійність транспорту взимку. Параска Насадик категорична:
– Школа в селі повинна бути. Бо як нема школи, то і нема села.
Прихильники ж створення освітніх округів і опорних шкіл закликають дбати насамперед про якість навчання школярів і обіцяють кращі умови для такого навчання. Їхні основні аргументи – кращі знання для дітей і економія для бюджету.
Які сподівання на майбутнє?
Сьогодні не дискутуватимемо на тему малокомплектних шкіл. І важко спрогнозувати, яким буде майбутнє саме цієї, в Хотимирі. Значною мірою залежить, чи повернуться люди, чи матимуть роботу.
Наразі село має потужного інвестора – французьку компанію «Сен-Гобен», яка видобуває неподалік гіпси. Сільський голова сподівається, що з відкриттям нового заводу будівельних сумішей будуть робочі місця і для хотимирських людей.
Ще одна можливість розвиватися – туризм, адже село має півтисячну історію і деякі цікаві об’єкти.
– Хотимир колись починався в урочищі Сільце, там була церква, – розповідає Дмитро Капуляк, за фахом вчитель історії. – За легендою, під час нападу татаро-монголів сміливці закопали в землі дзвони. У нас кажуть: хто почує їх у час Великодніх свят, той матиме щастя. В іншому кутку села є городище біля гори Триголоватка, де знайдені цікаві артефакти трипільської культури. Є унікальна церква (проект Володимира Гринева) візантійського стилю, яких є лише три у світі – у нас, в Італії та Росії. Є римо-католицький костел ХVІІІ століття (наразі напівзруйнований). Колишній маєток Яловіцьких, де зараз знаходиться школа, теж може стати однією з «туристичних станцій».
– На конкурс проектів місцевого самоврядування ми розробили проект «Туристичні стежки Хотимира», – продовжує сільський голова Дмитро Капуляк. – Тлумаччина над Дністром має каньйон, а ми хочемо привабити мандрівників нашими археологічними знахідками, залишками трипільської культури, цікавими об’єктами з минулого, а також нашими автентичними обрядами (хотимирське весілля, хотимирська косовиця).
А ще є в Хотимирі народний фольклорно-етнографічний колектив «Берегиня», учасники якого покажуть і ці обряди, і унікальне хотимирське вбрання. У цьому колективі є і старші жінки, і школярки. Їм разом оберігати традиції та розвивати це покутське село.
Галина ДОБОШ

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники