КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Шляхами пам’яті і слави героїв

Shliahavy pamВідбувся  ІV велопробіг «Дорогами пам’яті», присвячений Дню національної пам’яті жертв тоталітарних режимів і Дню героїв в Україні, маршрут якого проліг місцями масових розстрілів українських патріотів, що боролися за відновлення власної держави в буремному ХХ столітті.

Маршрут велопробігу складався з 10 етапів, що зв’язали між собою основні місця жертовно-героїчної історії нашого краю. З «Дем’янового  Лазу»  велосипедисти поїхали вулицею К. Ціолковського, якою в 1941 році «енкаведисти» возили наших патріотів на розстріли. Завдяки мешканцям цієї вулиці, які розповіли про ті події учасникам  Товариства «Меморіал», у 1989 році  проведені перші розкопки місця страхітливого злочину комуністичної «імперії зла».  Масове перепоховання 524 останків жертв, знайдених на околиці Івано-Франківська, що зібрало близько 500 тисяч людей на панахиду, відправлену священиками забороненої Греко-католицької церкви 29 жовтня 1989 року, сколихнуло весь світ і прискорило розвал СРСР.  Далі колона зупинилась біля   пам’ятника  борцям за волю України з с. Пасічна, що  був офіційно відкритий і освячений 14 жовтня 2012 року біля  старого кладовища на території АС №2, де також похований і вояк УПА з Волині на псевдо «Боян», який загинув у жовтні 1945 року. Наступна зупинка велопробігу – монумент полеглим героям,  уродженцям  Княгинина, що споруджений біля входу на  кладовище.  Далі вул. Страчених (пам’ятник членам ОУН, розстріляних нацистськими окупантами в центрі Івано-Франківська в середині листопада 1943 року) і  вул. І. Франка (приміщення СШ №5), де  юних велосипедистів зустрічав сивочолий член правління Товариства «Меморіал ім. В. Стуса», організатор розкопок у багатьох місцях нашого краю – пан Іван Павликівський, який розповів про  нелюдські тортури, що чинили тут кати з НКВС над тисячами наших земляків.

А потім був  Меморіальний сквер (могили Cічових стрільців, жертв НКВС і новітніх українських героїв: Романа Гурика і вояків, що загинули на Донбасі). Учасники велопробігу і гуртківці з обласного еколого-натуралістичного центру (директор Т. Гудзік) зібрались біля пірамідоподібного п’єдесталу із високим символічним  хрестом пам’яті. Пам’ятник цей присвячено 269 жертвам комуністичних репресій 1939–1941 рр., останки яких знайдені під час розкопок, проведених історико-просвітницьким Товариством «Меморіал» у 1990 році.
Трохи перепочивши,  колона рушила далі. Велопробіг набрав розгону, рухаючись по трасі на Тисменицю у супроводі автомобілів патрульної поліції. Наймолодші учасники велопробігу: Софійка Дергун, Юрко Симчич з Івано-Франківська та Сашко Петранюк і його батько Любомир з Тисмениці урочисто поклали кошик з живими квітами до підніжжя постаменту. Зробивши світлини на добру пам’ять, учасники велопробігу поїхали до «Городища» – давнього осередку заснування Тисмениці, неподалік від якого є глибокий яр на окраїні сіл Пшеничники і Хом’яківка Тисменицького району, де 14 вересня 2010 року розпочались пробні розкопки. Зі слів людей старшого покоління, на околиці села знаходилось русло старої річки, яке висохло і перетворилось у глибокий яр, який і став природою створеним могильником для «ворогів» народу. Лежали в ньому останки невідомих поки що жертв, які  були мирними жителями, що потрапили якимось чином у немилість до «старшого брата». З цього яру жителі навколишніх сіл брали гравій, який використовували для будівництва жител в прилеглих селах. При цьому будівельники інколи натрапляли на черепи або окремі кістки скелетів. Члени Товариства «Меморіал» і робітники лопатами перекопували землю в пошуках людських останків. За розповіддю учасника розкопок, судово-медичного експерта Омеляна Левицького, складність  полягала, по-перше, у тому, що поховання знаходилось на великій площі – понад 5300 м кв.  Для порівняння можна навести дані про розкопки у  Дем’яновому Лазі,  де було виявлено 524 жертви, які знаходились у трьох похованнях, загальна площа яких становила 144 м кв. Тобто, поховання у Пшеничниках по площі було у 37 разів більше від поховання в Дем’яновому Лазі.
У Пшеничниках жертви знаходились в переважній більшості не компактно,  а  безсистемно по всій площі і рідко як цілі скелети, а переважно у вигляді окремих кісток або їх відламків. Це було другою складністю цих розкопок, яка у значній мірі  утруднювала підрахунок загальної кількості жертв, встановлення їх статі, віку і росту та виявлення наявних пошкоджень.
В дослідженому похованні знаходились останки людей різної статі і  віку. У одних за плечима тривалий життєвий досвід, інші загинули в розквіті життєвих сил, є серед них і ті, які тільки почали жити і вчилися писати перші літери. І надзвичайно прикро, що є серед убієнних навіть ті, які ніколи не бачили світу Божого, і вже не суджено їм його побачити, бо вони загинули, знаходячись ще в лоні матері. Таких дітей було десять, які загинули ще не народившись. Отже, жертви, які виявлені у процесі розкопок:  діти –82, чоловіки – 317,   жінки – 179. Заключною акцією цього сумного дійства було перепоховання жертв репресій, яке відбулось  9  травня 2013 року.
Проїхавши якихось 500 метрів, учасники пробігу зупинилися біля місця їх «вічного спочинку» в безпосередній близькості від автотраси Івано-Франківськ-Чернівці, де завдяки коштам благодійників, зокрема Миколи Круця – голови правління ВАТ «Івано-Франківськцемент», народного депутата України 4-6 скликань розпочалося спорудження постійного монумента. Хочемо відзначити, що узбіччя дороги були старанно викошені. Цього, на жаль, не скажеш про територію поховання, що викликало почуття смутку і нерозуміння у 82-річного пана Івана, який брав участь у цих розкопках. Поклавши вінок і запаливши свічку пам’яті, велопробіг повернувся до Івано-Франківська, щоб завершити акцію біля пам’ятника  Степану  Бандері.
Михайло ФРЕЇК,  завідувач МК  «Дем’янів Лаз»

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники