КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

До уваги платників єдиного внеску!

До уваги платників єдиного внеску!

11:11:19, 10 Жовтень 2017

З 1 січня 2018 року набирають чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на [...]

Шляхами пам’яті і слави героїв

Shliahavy pamВідбувся  ІV велопробіг «Дорогами пам’яті», присвячений Дню національної пам’яті жертв тоталітарних режимів і Дню героїв в Україні, маршрут якого проліг місцями масових розстрілів українських патріотів, що боролися за відновлення власної держави в буремному ХХ столітті.

Маршрут велопробігу складався з 10 етапів, що зв’язали між собою основні місця жертовно-героїчної історії нашого краю. З «Дем’янового  Лазу»  велосипедисти поїхали вулицею К. Ціолковського, якою в 1941 році «енкаведисти» возили наших патріотів на розстріли. Завдяки мешканцям цієї вулиці, які розповіли про ті події учасникам  Товариства «Меморіал», у 1989 році  проведені перші розкопки місця страхітливого злочину комуністичної «імперії зла».  Масове перепоховання 524 останків жертв, знайдених на околиці Івано-Франківська, що зібрало близько 500 тисяч людей на панахиду, відправлену священиками забороненої Греко-католицької церкви 29 жовтня 1989 року, сколихнуло весь світ і прискорило розвал СРСР.  Далі колона зупинилась біля   пам’ятника  борцям за волю України з с. Пасічна, що  був офіційно відкритий і освячений 14 жовтня 2012 року біля  старого кладовища на території АС №2, де також похований і вояк УПА з Волині на псевдо «Боян», який загинув у жовтні 1945 року. Наступна зупинка велопробігу – монумент полеглим героям,  уродженцям  Княгинина, що споруджений біля входу на  кладовище.  Далі вул. Страчених (пам’ятник членам ОУН, розстріляних нацистськими окупантами в центрі Івано-Франківська в середині листопада 1943 року) і  вул. І. Франка (приміщення СШ №5), де  юних велосипедистів зустрічав сивочолий член правління Товариства «Меморіал ім. В. Стуса», організатор розкопок у багатьох місцях нашого краю – пан Іван Павликівський, який розповів про  нелюдські тортури, що чинили тут кати з НКВС над тисячами наших земляків.

А потім був  Меморіальний сквер (могили Cічових стрільців, жертв НКВС і новітніх українських героїв: Романа Гурика і вояків, що загинули на Донбасі). Учасники велопробігу і гуртківці з обласного еколого-натуралістичного центру (директор Т. Гудзік) зібрались біля пірамідоподібного п’єдесталу із високим символічним  хрестом пам’яті. Пам’ятник цей присвячено 269 жертвам комуністичних репресій 1939–1941 рр., останки яких знайдені під час розкопок, проведених історико-просвітницьким Товариством «Меморіал» у 1990 році.
Трохи перепочивши,  колона рушила далі. Велопробіг набрав розгону, рухаючись по трасі на Тисменицю у супроводі автомобілів патрульної поліції. Наймолодші учасники велопробігу: Софійка Дергун, Юрко Симчич з Івано-Франківська та Сашко Петранюк і його батько Любомир з Тисмениці урочисто поклали кошик з живими квітами до підніжжя постаменту. Зробивши світлини на добру пам’ять, учасники велопробігу поїхали до «Городища» – давнього осередку заснування Тисмениці, неподалік від якого є глибокий яр на окраїні сіл Пшеничники і Хом’яківка Тисменицького району, де 14 вересня 2010 року розпочались пробні розкопки. Зі слів людей старшого покоління, на околиці села знаходилось русло старої річки, яке висохло і перетворилось у глибокий яр, який і став природою створеним могильником для «ворогів» народу. Лежали в ньому останки невідомих поки що жертв, які  були мирними жителями, що потрапили якимось чином у немилість до «старшого брата». З цього яру жителі навколишніх сіл брали гравій, який використовували для будівництва жител в прилеглих селах. При цьому будівельники інколи натрапляли на черепи або окремі кістки скелетів. Члени Товариства «Меморіал» і робітники лопатами перекопували землю в пошуках людських останків. За розповіддю учасника розкопок, судово-медичного експерта Омеляна Левицького, складність  полягала, по-перше, у тому, що поховання знаходилось на великій площі – понад 5300 м кв.  Для порівняння можна навести дані про розкопки у  Дем’яновому Лазі,  де було виявлено 524 жертви, які знаходились у трьох похованнях, загальна площа яких становила 144 м кв. Тобто, поховання у Пшеничниках по площі було у 37 разів більше від поховання в Дем’яновому Лазі.
У Пшеничниках жертви знаходились в переважній більшості не компактно,  а  безсистемно по всій площі і рідко як цілі скелети, а переважно у вигляді окремих кісток або їх відламків. Це було другою складністю цих розкопок, яка у значній мірі  утруднювала підрахунок загальної кількості жертв, встановлення їх статі, віку і росту та виявлення наявних пошкоджень.
В дослідженому похованні знаходились останки людей різної статі і  віку. У одних за плечима тривалий життєвий досвід, інші загинули в розквіті життєвих сил, є серед них і ті, які тільки почали жити і вчилися писати перші літери. І надзвичайно прикро, що є серед убієнних навіть ті, які ніколи не бачили світу Божого, і вже не суджено їм його побачити, бо вони загинули, знаходячись ще в лоні матері. Таких дітей було десять, які загинули ще не народившись. Отже, жертви, які виявлені у процесі розкопок:  діти –82, чоловіки – 317,   жінки – 179. Заключною акцією цього сумного дійства було перепоховання жертв репресій, яке відбулось  9  травня 2013 року.
Проїхавши якихось 500 метрів, учасники пробігу зупинилися біля місця їх «вічного спочинку» в безпосередній близькості від автотраси Івано-Франківськ-Чернівці, де завдяки коштам благодійників, зокрема Миколи Круця – голови правління ВАТ «Івано-Франківськцемент», народного депутата України 4-6 скликань розпочалося спорудження постійного монумента. Хочемо відзначити, що узбіччя дороги були старанно викошені. Цього, на жаль, не скажеш про територію поховання, що викликало почуття смутку і нерозуміння у 82-річного пана Івана, який брав участь у цих розкопках. Поклавши вінок і запаливши свічку пам’яті, велопробіг повернувся до Івано-Франківська, щоб завершити акцію біля пам’ятника  Степану  Бандері.
Михайло ФРЕЇК,  завідувач МК  «Дем’янів Лаз»

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники