КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Приїдуть за пасажирами

Приїдуть за пасажирами

04:29:43, 4 Квітень 2018

Перші два нові автобуси великого класу прибудуть до Івано-Франківська до кінця тижня, а перші 15 нов[...]

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

«ШВАЙГОФЕР»: Смерть Карпатам чи кисень коломийській економіці?

ShvajgoferНа початку торішньої зими я наочно переконався, що історія таки повторюється. Не беруся судити, чи, як запевняють світлі голови, у вигляді фарсу, але що повторюється на відмінному від колишніх часів витку — то це беззаперечно.
Отже, випадково заїхали ми торішньої зими на південній околиці Коломиї на об’єкт, який нагадував широченною чашею місячний кратер. Зустріли нас тут, делікатно кажучи, не дуже гостинно і порадили чим швидше покинути межі забороненої зони. «Це приватна територія австрійської фірми «ШВАЙГОФЕР», — похмурим тоном розтлумачив охоронець, — на штраф ви вже заробили».

Тоді, у грудні 2016-го, якраз пішов 98-ий рік з часу розпаду Австро-Угорської імперії. Проте підставу говорити, що австріяки знову повертаються, Коломия мала ще 2013-го, коли «ШВАЙГОФЕР» викупив у міста 30-гектарну ділянку під будівництво деревообробного комбінату. Міські владці, пригадується, не могли натішитися райдужними перспективами, які відкриє новий комбінат у депресивній столиці Покуття. «ШВАЙГОФЕР», запевняли, — це 500 робочих місць, причому високооплачуваних, це серйозні вливання в місцевий бюджет, це ледь не манна небесна.

Цілком протилежної думки дотримувалися природоохоронці. Будівництво комбінату їх зразу ж насторожило, оскільки «зелені» запідозрили, що від нього потерпатимуть передусім навколишні річки. Річковий шутер, пісок возитимуть на об’єкт тоннами, і без того мілководні річки стануть ще мілководнішими, зовсім переведеться риба. Природоохоронці навіть написали стурбованого листа з цього приводу в центральний офіс фірми, що у Відні. Правда, відповіді на свого листа так і не дочекалися.
Згодом з’ясувалося, що річ не тільки в небезпеці, яка чигає на річки. Широкого розголосу набув телесюжет на ICTV, де йшлося про стиль господарювання австрійської фірми в лісах Румунії. «ШВАЙГОФЕР» встиг збудувати в наших сусідів кілька деревообробних підприємств, але мало хто там від них у захваті. Як розповідали телевізійники, австрійська фірма охоче користується нелегальною деревиною, стимулює незаконні вирубки лісу, блокує антибраконьєрські закони. Деревину вивозять навіть з національного парку, хури їздять прямо через річки, що румунським законодавством заборонено.
У телесюжеті використано інтерв’ю з природоохоронцем Габріелем. Останній нарікає на те, що принципова позиція обійшлася йому дорого, нещасного грубо збили з ніг і обприскали сльозоточивим газом. Чи ж дивно, що й без того слабкий авторитет віденської фірми похитнувся в очах обивателя ще більше?
Хоча, як свідчать події останніх днів, в очах коломийських урядовців цей авторитет і далі непорушний. Як можна зрозуміти з публічної заяви міського голови Коломиї Ігоря Слюзара, «ШВАЙГОФЕР» не те що бажаний, а вельми бажаний гість у місті над Прутом.  І вже до літа 2018-го фірма тут міцно вкорениться. Це, твердить очільник міста, солідні інвестиції, нові робочі місця (їх уже, правда, буде не обіцяних раніше 500, а 300), це надходження в бюджет і всякі інші блага. Одне слово, все для людини, все в ім’я людини. А те, що твориться в Румунії, то, треба так розуміти, далеке від справжнього стану речей. На кожному лісовозі встановлено GPS-навігатор, лівий вантаж легко простежити. Зрештою, дисципліновані австрійці керуватимуться нашим українським законодавством. «Проблема не в австрійській компанії, — упевнений міський голова, — а в тому, що схему намалювала наша держава. Законодавство України малює схему — ніхто інший. «ШВАЙГОФЕР» працює так, як дозволяє законодавство України».
Почекаємо, отож, до літа. Тобто до сотих роковин розвалу Австрії й утворення на її уламках нових республік, серед яких і славна Західно-Українська Народна. Там побачимо, що нам несуть новітні австріяки: остаточну смерть Карпатам чи життєдайний кисень коломийській економіці?
Дмитро КАРП’ЯК,
спеціально для «Західного кур’єра»

ПРОДОВЖЕННЯ ТЕМИ

Навіть трісок не лишають

Проблема вирубки карпатських лісів вже не один рік турбує мешканців Прикарпаття. Ми ледь не щодня можемо спостерігати, як на залізничному вокзалі чекає своєї черги на відправлення за кордон ешелон добротного лісу-кругляку. І це тоді, коли в державі діє мораторій. А тим часом деревообробна галузь в Україні потихеньку ледь жевріє.

«Перед деревообробниками стоять три виклики. І кожен із них – смертельний для нашої галузі, – каже голова Асоціації деревообробників Прикарпаття Ігор Соболевський. – Найперше, це концесія. Ми розуміємо, чим це може закінчитися у випадку передачі лісів у приватні руки. Крім того, відсутній закон, який би врегульовував питання ринку деревини. Натомість є намагання незаконно змусити Україну проводити електронні торги».
Дамокловим мечем над карпатськими лісами зависли нові загрози. Деревини може не залишитися, якщо вона підпаде під повний і неконтрольований вплив потенційних концесорів. Можливість передачі українських лісів у концесію насторожила спеціалістів деревообробної галузі. Проблемою на сьогодні вважають і те, що наші лісгоспи фактично перетворюються на суцільні лісопильні.
Аби вберегти лісову та деревообробну галузь від хаотичних законів, які лобіюють бізнес-інтереси олігархів та перетворюють країну на сировинний придаток, назріла потреба у проведенні якісних реформ у лісовому секторі, переконані деревообробники. Таким чином наші підприємці зможуть в себе вдома переробляти сировину до кінцевої готової продукції та відправляти її на експорт.
В Асоціації наводять вражаючі цифри. На території області маємо аж 34 тисячі гектарів всихаючої смереки. Фактично 5 мільйонів кубометрів лісу гниє. Але вирубуються здорові дерева, котрі йдуть на експорт. «Тим часом вже декілька років на лісову галузь у бюджеті не передбачені кошти. У лісгоспах ставлять пилорами, прирікаючи державу стати лісопильною, а не деревообробною країною. За підрахунками спеціалістів, деревообробна галузь може дати в десятки разів більше доходів до бюджету, аніж лісопильна», – переконаний Ігор Соболевський.
Ще декілька місяців тому була загроза скасування мораторію на вивезення кругляку за кордон. Голова асоціації деревообробників наголошує: «Мораторій був прийнятий з метою зменшення ціни на сировину. Але він сьогодні не працює. На жаль, закон про мораторій зустрів на своєму шляху повний саботаж зі сторони структур Держлісагентства. А у зв’язку із цим кількість сировини на ринку не зросла».
Спеціалісти зауважують, що ледь не щодня сировини стає все менше. Деревообробникам стає дедалі важче її дістати. «Створюється штучний дефіцит шляхом неконтрольованого росту цін. Це чисте шахрайство, скероване на ліквідацію деревообробної галузі», – запевнє Ігор Соболевський.
Останньою краплею стало те, що у Коломиї будується австрійський завод «Швайгофер». До слова, цей завод прославився у не надто привабливому світлі. Проти його діяльності акції протесту відбулися вже у 15 містах сусідньої Румунії. Тепер підприємство розширює свою діяльність і в Україні. Підприємці кажуть, що із запуском такого масштабного підприємства у Коломиї для них роботи не залишиться. Тим часом Асоціація деревообробників на Прикарпатті налічує 40 тисяч людей. Представники цієї галузі побоюються, що їм доведеться закривати свій бізнес і виїжджати за кордон.
Володимир БОДАК

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники