КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У міській раді новий депутат

У міській раді новий депутат

03:38:58, 12 Грудень 2018

Екс-мера Івано-Франківська у депутатському корпусі міської ради замінив його колишній заступник. [...]

Вакцини в дефіциті

Вакцини в дефіциті

09:16:26, 11 Листопад 2018

В Івано-Франківську закінчуються вакцини проти кору для дітей. Про це повідомила начальник міського [...]

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

Студентки ПНУ змагатимуться у Китаї

08:28:42, 11 Листопад 2018

Жіноча збірна України серед студентів вирушила на етап Всесвітньої університетської ліги з баскетбол[...]

Парк для індустрії

Парк для індустрії

08:58:58, 11 Листопад 2018

Івано-Франківськ планує викупити 14 га землі для створення у Хриплинській промисловій зоні індустріа[...]

Очікували більшого

Очікували більшого

08:04:56, 10 Жовтень 2018

З червня на сортувальній лінії міського сміттєзвалища відсортували дві тисячі тонн вторсировини. [...]

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

Соціум і… приватний оскал

Бурштинський синдром

Останніми роками дуже непросто складаються стосунки трудових колективів області з власниками великих підприємств, які мають  державне значення.                         Разом з  цим, зрозуміло, загострюються соціально-економічні питання, зав’язані на від(без)повідальності  великого бізнесу перед своїми працівниками, громадами, на територіях яких одні — жирують, інші –бідують, й, власне, обікраденими бюджетами. Прикладів таких перетягувань канату (Україна чи кишеня?) більше, ніж достатньо. Ми ж візьмемо за приклад лише дві красномовні історії з таких розігрітих олігархами  інтересів, які тягнуться вже по два роки і нема їм кінця краю…

 

Понад рік Івано-Франківська обласна Тристороння соціально-економічна Рада (ОТСЕР), куди входять профспілки, роботодавці та влада, врегульовували конфліктну ситуацію на Бурштинській ТЕС.
У найзрозумілішому викладі, аби дати читачеві різнобічне бачення протистояння та розсварення, що обростали акціями протесту, поділом колективу на «ваших і наших», погрозами, звільненнями з роботи, і, врешті, судовим процесом, виглядає приблизно так…
Конфлікти між адміністрацією ДТЕКу і працівниками Бурштинської ТЕС не нинішні, вони тягнуться з часу приватизації підприємства, тому що «дії власників були повсякчас з позиції права сили, а не зі сторони сили права», – кажуть в профспілках галузі. Наприклад, у вересні  2012 року працівники не проголосували за так звану «оптимізацію» у Колективному договорі.
Але це був лише перший дзвоник в наступі на соціальні права та гарантії працівників від власника підприємства. Адміністрація думала-хитрувала і «викрутилася» – пішла іншим шляхом: запропонувала винагороду людям при звільненні з роботи, ніби це не її руками зроблено, а самі люди захотіли. Так-от, отримай 6-8-9 середніх заробітних окладів і, посміхаючись, йди за ворота.  Це, на жаль, спокушало  працівників добровільно звільнятися і йти. З тих пір в основних підрозділах ТЕС не вистачає по 30-40 фахівців. А не буде кому працювати, то, здогадаймося, яка доля може чекати підприємство?
Інше питання, яке невдовзі виникло, як на дріжджах, але, навчені гірким досвідом, люди не захотіли повторно з’їсти  кислого «хліба».
Того часу профспілки пішли на умови адміністрації і задля збереження фахівців перевели 230 працівників соціальної сфери у профком, розвантаживши штатний розпис станції (замість оптимізації, якої прагнула ДТЕК і про яку ми говорили вище).
Адміністрація взяла на себе  зобов’язання перераховувати гроші на заробітну плату цим людям, а також утримувати об’єкти соцкультпризначення в належному стані.
Ось нині і пожинаємо плоди цих маніпуляцій, бо почалася підміна дирекцією станції понять: що є зарплатою, а що є коштами на утримання вказаних об’єктів соцкультпризначення.
Профспілки спротивилися. Були навіть кримінальні справи щодо бази відпочинку «Легенда», відповідачем по яких стала дирекція.
Та власники вправі мати ідей багато. Наприклад, на комбінаті спортивних споруд 41 людину забажали передати в так звану Агенцію місцевого економічного розвитку міста Бурштина. І ці дії попередньо не узгодили з профспілкою, як з’ясувалося, навіть із засновниками Агенції.
Тому і вийшло, що в згадані в передмові до матеріалу роки з’ясувань причин конфліктів, замість нормальної праці на такому архіважливому підприємстві, як Бурштинська ТЕС, була дуже  нездорова обстановка. Стало фактом, що одні працівники станції користуються усіма пільгами та доплатами згідно із Колективним договором, а інші, що були з ініціативи дирекції переведені в профком та в якусь там Агенцію, – ні. Йдучи на роботу люди не думали, як нормально обслужити процес на виробництві, а питали одні в одних:  чому є така різниця?
Отоді вкотре профспілка стала рогом.
«Щодо приміщень соцкультпризначення: «ДТЕК викупив цілісний майновий комплекс і сьогодні переводити його по агенціях – вважаємо дерибаном. Як і беззаконням, що одні люди мають всі фінансові пільги і гарантії, інші працівники  – лише «в нервах»».
Терміново потрібні були втручання контролюючих органів. Профспілки ініціювали перевірки.

Пригадую, ще на одному з перших засідань обласної Тристоронньої соціально-економічної ради, яка мала розібратися та погасити конфлікт, тоді ще в.о. директора станції Д.Шмигаль прокоментував ситуацію у своєму баченні, звинувачуючи профспілку і насамперед дирекцію спорткомплексу у бездіяльності та неналежному утриманні закладу, в небажанні йти на контакт і звітувати за витрачені кошти тощо. Також запевнив, що всі статті Колективного договору виконуються. І що маючи стратегію подальшого розвитку спорткомплексу, дирекція намагається знайти спосіб взяти всі кошти під свій контроль задля ефективного їх використання. І вже почала ремонтні роботи, ведення переговорів задля більш активного життя і розвитку спортивно-оздоровчого закладу».
Додала тоді в розуміння конфлікту позиція голови міста Бурштин Роксолани Джури, яка, зокрема, зазначила таке.
«Каменем спотикання проблеми стала політика держави 2011 року. Не на одному підприємстві сьогодні такі речі.  Не можна стратегічні підприємства було віддавати в приватні руки.
Прапором треба було махати тоді, коли люди свої акції продавали по 500 грн. за акцію п. Ахметову. Хтось собі купив хату, машину, дітей вивчив, але тоді.
А нині – інша історія. Власник заплатив, а тепер влаштовує свою політику. Стосовно Бурштина. Є три великі соціальні об’єкти, якими має опікуватися ДТЕК, і місто ніколи не потягне їх утримання, узявши до себе, бо не має таких коштів.
Років зо шість тому в торговому комплексі, де працювало 52 людей, ще робили ремонтні роботи, працювали ресторан і кафе, а нині все заросло бур’янами. Тому і виникла недовіра в бурштинських людей, чи не буде так і зі спорткомплексом та Палацом культури?
Друга позиція. Дійсно, спорткомплекс доведений до ручки. І це не лише вина ДТЕКу. Це вина керівника, не господарника. Так само вбитий Палац культури, катастрофа у всіх залах, нема тепла.
Тому, якщо сьогодні, згідно із законодавством, згідно із Колективним договором, спорткомплекс перестали фінансувати, то в мене питання: а чому фінансують Палац культури?  Чому вони отримали зарплату, а працівники спорткомплексу – ні? Я розумію, що власнику не цікава тема «соціалки», але тоді має бути розмова правдива, а не спекулятивна щодо подальшої долі людей», –  резюмувала Р.Джура.
Після цих перших дискусій на тристоронньому рівні борги працівникам на ТЕС виплатили, дирекція відмовилася переводити працівників в посередницьку компанію, а після низки дуже негарних історій за інерцією з неприязні одні до інших був звільнений з посади голова профспілки Бурштинської ТЕС. Нині справа щодо його звільнення – в суді.
Проте конфлікти в Бурштині не вщухають.
Фахівцям спеціально створених робочих груп довелося провести аж 6 своїх засідань, в тому числі – три – з виїздом в м. Бурштин, щоб досконало вивчати інші факти. Наприклад, факт, що стосувався незрозумілого поділу в оплаті праці на «наших і ваших»: всім людям на ТЕС кошти платили, а працівникам комбінату спортивних  споруд – ні. У зв’язку з цим, станом на 01.01.2018 року заборгованість їм із заробітної плати склала 147,4 тис. грн.
Для остаточного врегулювання ситуації у 1 кварталі 2018 року соціальні партнери мусили наново поновити свою роботу. Знову чимало зустрічей, обговорень, з’ясувань. Знову – чіткі доручення, роз’яснення, попередження…
На сьогоднішній день, як запевнила секретар обласної Тристоронньої соціально-економічної ради О.Гринів, діяльність соціальних партнерів дала результат: «Конфлікт з боргами і різницею між працівниками можна вважати вичерпаним».
Марта ПАВЛИШИН
P.S. В наступному номері «Західного кур’єра» читайте «Соціум і… приватний оскал-2. ПАТ «Укрнафта»… маневрує». Якщо в Бурштині «відбувайлом» приватних забаганок власника і «ручної» дирекції в більшій мірі був трудовий колектив та профспілки, то в Надвірній у всі набати вже забила тривогу громада міста: ПАТ «Укрнафті» – не в голові місцевий бюджет…

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники

Цитата тижня

ЦИТАТА ТИЖНЯ

ЦИТАТА ТИЖНЯ

03:44:12, 12 Грудень 2018

. Віктор ПИНЗЕНИК, екс-міністр економіки та міністр фінансів (двічі), народний депутат, фракція БП[...]

Трибуна депутата

Двір мрії у мікрорайоні Пасічна

Двір мрії у мікрорайоні Пасічна

08:56:13, 11 Листопад 2018

Андрій СТРОЇЧ,депутат Івано-Франківської міської ради, фракція ВО «Свобода» Відкриття сучасного д[...]

Vox Populi

VOX POPULI: Що б ви порадили молодому поколінню, з огляду на ваш досвід?

VOX POPULI: Що б ви порадили молодому поколінню, з огляду на ваш досвід?

06:35:28, 7 Липень 2017

Валерій Петрович, інженер-пенсіонер: – Навчитися культури поведінки, зрозуміти, що круто і модно бу[...]

КУРСИ ВАЛЮТ