Ще приблизно 12 років тому я скептично ставився до вирощування столових сортів винограду в наших умовах, тобто на Прикарпатті. Я не вірив, що можна виростити величезні грона та що вони ще й будуть добре визрівати.
Моє захоплення виноградом розпочалося з випадкової спроби – купив три саджанці хороших столових сортів, посадив, доглядав. Коли отримав перший урожай, то інтерес до сонячної ягоди значно посилився. Далі я побував в гостях у кількох виноградарів на Прикарпатті і купив ще кілька саджанців. Згодом почав їздити в Запорізьку, Херсонську області до відомих виноградарів, переймав у них досвід. І так мій виноградник збільшився у геометричній прогресії.
Мені довелося багато часу витратити саме на пошук нових сортів та на їх випробовування в наших умовах. Тепер у мене уже налічується більше сотні сортів і гібридних форм елітних європейських столових сортів-новинок. В списку є і американські киш-мишні сорти, італійські, українських селекціонерів і також є сорти селекціонера із Львівщини Б.М. Павлія. Усі ці сорти досить гарно приживаються в нашому кліматі і приносять хороші результати.
Займатися виноградарством на Прикарпатті – це справа рідкісна, адже, на думку багатьох, виноград в умовах нашого регіону може не дозрівати. Я хотів би на своєму прикладі заперечити таке твердження. Зараз фонд сортів та гібридних форм винограду, пропонованих селекціонерами, налічує більше тисячі нових сортів з надраннім та ультрараннім дозріванням та високою стійкістю до хвороб, а також високою морозостійкістю. Попри це виноград може дивувати ще й гігантським розміром ягід. Бувають окремі сорти з ягодою до 4,5-5 см в діамерті, з привабливими гронами вагою 2-3 кг.
До речі, більшість сортів дають кращі результати на наших грунтах, аніж на Одещині, де переважають піщані грунти. В нас в основному грунти важкі та глинясті, що найкраще підходить для вирощування червоних та темних сортів винограду. Грона набувають красивого насиченого кольору та виразних смаків. На жаль, знайти хороші саджанці винограду на ринку практично не можливо. Там під картинкою красивих грон можуть продати саджанець, який потім дає дрібні і низької якості ягоди, а в більшості випадків продають сорти, не стійкі до хвороб і в наших умовах сильно заражаються. Через два-три роки такий кущ гине, і господар знову іде на ринок в пошуках нової заміни. Найгіршим у цій ситуації є те, що садівники в нашому регіоні розчаровані в доцільності посадок винограду на Прикарпатті.
Я купував саджанці у відомих виноградарів України для того, аби максимально була збережена сортова схожість.
Виноград – культура не легка, потребує особливого догляду. Це обрізка, пасинкування, підв’язка пагонів, підкормки мінеральними добривами, нормування урожаю, профілактична обробка проти хвороб, укриття на зиму. Але все це вартує тих зусиль, адже виноград дуже відкликається на догляд за ним. Виноград – як грудка пластиліну: що виліпить господар, те і отримає. У справі виноградарства потрібно включати і логічне мислення, і знання, і досвід, а основне – працелюбність. І не треба лінуватися, адже виноград завжди дає позитивний результат для працелюбного господаря. Важливо підібрати правильний сорт і правильно доглядати за кущем. На власному досвіді переконався і всім рекомендую робити саме так. І тоді ви гарантовано отримаєте високоякісний урожай, який буде навіть кращим за той виноград, що продається на ринку.
До прикладу, візьмемо такий факт: у південній частині сусідньої Польщі такий самий клімат, як і на Прикарпатті. Поляки зуміли налагодити вирощування полуниці, смородини, винограду в великих об’ємах. Це приносить досить високий прибуток. І в нас на Прикарпатті можна розвивати такі напрямки сільського господарства. Головне – не боятися ризикувати і впевнитися в своїх силах. Сподіваюсь, що виноградарство набуде стрімкого розвитку в нашому краї. Бажаю всім, хто планує спробувати себе у цій галузі, успіхів і високих урожаїв.
Ростислав КАЛУСЬКИЙ, с. Ямниця.