КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

У стилі «Етно»

У стилі «Етно»

04:02:20, 7 Липень 2018

Завтра в Івано-Франківську відбудеться третій фестиваль мистецтв «Купальська ніч».Через реконструкці[...]

No thumbnail available

«Дій сьогодні. Місяць жіночого здоров’я»

10:06:58, 6 Червень 2018

Під такою назвою в Івано-Франківську протягом місяця тривала медична програма, яку вперше започаткув[...]

No thumbnail available

Зарплату виводять з тіні

12:22:09, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську зростає кількість офіційно оформлених найманих працівників та зменшується кількі[...]

Пластиком і фарбою

Пластиком і фарбою

12:21:22, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську за понад п’ять мільйонів гривень нанесуть дорожню розмітку на 64 вулицях. Про ц[...]

Кольорово, музично, драйвово

Кольорово, музично, драйвово

12:18:14, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську запланували цікаву спортивно-музично-освітню програму до Дня молоді. Як повідом[...]

No thumbnail available

Автоматизовані системи зв’язку – для місцевих громад

12:17:33, 6 Червень 2018

Кожен з нас знає, наскільки потрібними у сучасному світі  є засоби комунікації та зв’язку. Особливо [...]

No thumbnail available

Перукарський регрес

09:38:14, 6 Червень 2018

За старої доброї Австрії у порядних перукарнях Станиславова кожному постійному клієнтові виділяли ок[...]

Сейфова «війна»

Сейфова «війна»

09:10:47, 6 Червень 2018

У 1914 р. станиславівська преса повідомила про незвичайне змагання, яке відбувалося в тодішній Австр[...]

No thumbnail available

Твереза думка

12:20:37, 6 Червень 2018

В Івано-Франківську необхідно створити кризовий центр для тимчасового перебування людей у стані алко[...]

No thumbnail available

Опікова травма у дітей

09:53:50, 6 Червень 2018

15-23 вересня 2018 року у медичному центрі «Medicover» (м. Львів) вже увосьме працюватимуть лікарі з[...]

Сонячна ягода не підведе

vinogradarЩе приблизно 12 років тому я скептично ставився до вирощування столових сортів винограду в наших умовах, тобто на Прикарпатті. Я не вірив, що можна виростити величезні грона та що вони ще й будуть добре визрівати.
Моє захоплення виноградом розпочалося з випадкової спроби – купив три саджанці хороших столових сортів, посадив, доглядав. Коли отримав перший урожай, то інтерес до сонячної ягоди значно посилився. Далі я побував в гостях у кількох виноградарів на Прикарпатті і купив ще кілька саджанців. Згодом почав їздити в Запорізьку, Херсонську області до відомих виноградарів, переймав у них досвід. І так мій виноградник збільшився у геометричній прогресії.

Мені довелося багато часу витратити саме на пошук нових сортів та на їх випробовування в наших умовах. Тепер у мене уже налічується більше сотні сортів і гібридних форм елітних європейських столових сортів-новинок. В списку є і американські киш-мишні сорти, італійські, українських селекціонерів і також є сорти селекціонера із Львівщини Б.М. Павлія. Усі ці сорти досить гарно приживаються в нашому кліматі і приносять хороші результати.
Займатися виноградарством на Прикарпатті – це справа рідкісна, адже, на думку багатьох, виноград в умовах нашого регіону може не дозрівати. Я хотів би на своєму прикладі заперечити таке твердження. Зараз фонд сортів та гібридних форм винограду, пропонованих селекціонерами, налічує більше тисячі нових сортів з надраннім та ультрараннім дозріванням та високою стійкістю до хвороб, а також високою морозостійкістю. Попри це виноград може дивувати ще й гігантським розміром ягід. Бувають окремі сорти з ягодою до 4,5-5 см в діамерті, з привабливими гронами вагою 2-3 кг.
До речі, більшість сортів дають кращі результати на наших грунтах, аніж на Одещині, де переважають піщані  грунти. В нас в основному грунти важкі та глинясті, що найкраще підходить для вирощування червоних та темних сортів винограду. Грона набувають красивого насиченого кольору та виразних смаків. На жаль, знайти хороші саджанці винограду на ринку практично не можливо. Там під картинкою красивих грон можуть продати саджанець, який потім дає дрібні і низької якості ягоди, а в більшості випадків продають сорти, не стійкі до хвороб і в наших умовах сильно заражаються. Через два-три роки такий кущ гине, і господар знову іде на ринок в пошуках нової заміни. Найгіршим у цій ситуації є те, що садівники в нашому регіоні розчаровані  в доцільності посадок винограду на Прикарпатті.
Я купував саджанці у відомих виноградарів України для того, аби максимально була збережена сортова схожість.
Виноград – культура не легка, потребує особливого догляду. Це обрізка, пасинкування, підв’язка пагонів, підкормки мінеральними добривами, нормування урожаю, профілактична обробка проти хвороб, укриття на зиму. Але все це вартує тих зусиль, адже виноград дуже відкликається на догляд за ним. Виноград – як грудка пластиліну: що виліпить господар, те і отримає. У справі виноградарства потрібно включати і логічне мислення, і знання, і досвід, а основне – працелюбність. І не треба лінуватися, адже виноград завжди дає позитивний результат для працелюбного господаря. Важливо підібрати правильний сорт і правильно доглядати за кущем. На власному досвіді переконався і всім рекомендую робити саме так. І тоді ви гарантовано отримаєте високоякісний урожай, який буде навіть кращим за той виноград, що продається на ринку.
До прикладу, візьмемо такий факт: у південній  частині сусідньої Польщі такий самий клімат, як і на Прикарпатті. Поляки зуміли налагодити вирощування полуниці, смородини, винограду в великих об’ємах. Це приносить досить високий прибуток. І в нас на Прикарпатті  можна  розвивати такі напрямки сільського господарства. Головне – не боятися ризикувати і впевнитися в своїх силах. Сподіваюсь, що виноградарство набуде стрімкого розвитку в нашому краї. Бажаю всім, хто планує спробувати себе у цій галузі, успіхів і високих урожаїв.

Ростислав КАЛУСЬКИЙ, с. Ямниця.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники