КАТЕГОРІЇ ПУБЛІКАЦІЙ

Останні новини

Приїдуть за пасажирами

Приїдуть за пасажирами

04:29:43, 4 Квітень 2018

Перші два нові автобуси великого класу прибудуть до Івано-Франківська до кінця тижня, а перші 15 нов[...]

No thumbnail available

Право на пенсію за віком з січня 2018 року

01:34:21, 2 Лютий 2018

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхов[...]

До уваги пенсіонерів

До уваги пенсіонерів

01:12:08, 1 Січень 2018

Управління Пенсійного фонду України в м..Івано-Франківську звертає увагу пенсіонерів, які отримують [...]

Багато насмітили

Багато насмітили

08:57:44, 1 Січень 2018

Міський голова Івано-Франківська відзначив роботу з прибирання міста після зустрічі Нового року «Мун[...]

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

Ветерани» виграли турнір Степана Бандери

08:21:12, 1 Січень 2018

30 грудня у спортивному залі КП «Муніципальний фізкультурно-оздоровчий центр» відбувся турнір з футз[...]

No thumbnail available

День пенсійного фонду відбувся в Прикарпатському університеті ім.В.Стефаника.

09:38:39, 12 Грудень 2017

На заході були присутніми представники управління ПФУ в м. Івано-Франківську, а саме заступник начал[...]

No thumbnail available

Звіт про виконання заходів, визначених Антикорупційною програмою Пенсійного фонду України на 2017 рік в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську

09:37:14, 12 Грудень 2017

Виконання положень антикорупційної політики в управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Фран[...]

No thumbnail available

Небезпека наближається до України!

12:06:20, 12 Грудень 2017

Управління  Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську  інформує про загрозу занесення  збудника за[...]

Новації в пенсійному законодавстві

Новації в пенсійному законодавстві

09:29:09, 12 Грудень 2017

11 жовтня поточного року набув чинності Закон України № 2148-VIII «Про внесення змін до Закону Украї[...]

No thumbnail available

До уваги платників!

08:05:52, 11 Листопад 2017

Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську повідомляє, що 15.11.2017 року в Головном[...]

Сонячна ягода не підведе

vinogradarЩе приблизно 12 років тому я скептично ставився до вирощування столових сортів винограду в наших умовах, тобто на Прикарпатті. Я не вірив, що можна виростити величезні грона та що вони ще й будуть добре визрівати.
Моє захоплення виноградом розпочалося з випадкової спроби – купив три саджанці хороших столових сортів, посадив, доглядав. Коли отримав перший урожай, то інтерес до сонячної ягоди значно посилився. Далі я побував в гостях у кількох виноградарів на Прикарпатті і купив ще кілька саджанців. Згодом почав їздити в Запорізьку, Херсонську області до відомих виноградарів, переймав у них досвід. І так мій виноградник збільшився у геометричній прогресії.

Мені довелося багато часу витратити саме на пошук нових сортів та на їх випробовування в наших умовах. Тепер у мене уже налічується більше сотні сортів і гібридних форм елітних європейських столових сортів-новинок. В списку є і американські киш-мишні сорти, італійські, українських селекціонерів і також є сорти селекціонера із Львівщини Б.М. Павлія. Усі ці сорти досить гарно приживаються в нашому кліматі і приносять хороші результати.
Займатися виноградарством на Прикарпатті – це справа рідкісна, адже, на думку багатьох, виноград в умовах нашого регіону може не дозрівати. Я хотів би на своєму прикладі заперечити таке твердження. Зараз фонд сортів та гібридних форм винограду, пропонованих селекціонерами, налічує більше тисячі нових сортів з надраннім та ультрараннім дозріванням та високою стійкістю до хвороб, а також високою морозостійкістю. Попри це виноград може дивувати ще й гігантським розміром ягід. Бувають окремі сорти з ягодою до 4,5-5 см в діамерті, з привабливими гронами вагою 2-3 кг.
До речі, більшість сортів дають кращі результати на наших грунтах, аніж на Одещині, де переважають піщані  грунти. В нас в основному грунти важкі та глинясті, що найкраще підходить для вирощування червоних та темних сортів винограду. Грона набувають красивого насиченого кольору та виразних смаків. На жаль, знайти хороші саджанці винограду на ринку практично не можливо. Там під картинкою красивих грон можуть продати саджанець, який потім дає дрібні і низької якості ягоди, а в більшості випадків продають сорти, не стійкі до хвороб і в наших умовах сильно заражаються. Через два-три роки такий кущ гине, і господар знову іде на ринок в пошуках нової заміни. Найгіршим у цій ситуації є те, що садівники в нашому регіоні розчаровані  в доцільності посадок винограду на Прикарпатті.
Я купував саджанці у відомих виноградарів України для того, аби максимально була збережена сортова схожість.
Виноград – культура не легка, потребує особливого догляду. Це обрізка, пасинкування, підв’язка пагонів, підкормки мінеральними добривами, нормування урожаю, профілактична обробка проти хвороб, укриття на зиму. Але все це вартує тих зусиль, адже виноград дуже відкликається на догляд за ним. Виноград – як грудка пластиліну: що виліпить господар, те і отримає. У справі виноградарства потрібно включати і логічне мислення, і знання, і досвід, а основне – працелюбність. І не треба лінуватися, адже виноград завжди дає позитивний результат для працелюбного господаря. Важливо підібрати правильний сорт і правильно доглядати за кущем. На власному досвіді переконався і всім рекомендую робити саме так. І тоді ви гарантовано отримаєте високоякісний урожай, який буде навіть кращим за той виноград, що продається на ринку.
До прикладу, візьмемо такий факт: у південній  частині сусідньої Польщі такий самий клімат, як і на Прикарпатті. Поляки зуміли налагодити вирощування полуниці, смородини, винограду в великих об’ємах. Це приносить досить високий прибуток. І в нас на Прикарпатті  можна  розвивати такі напрямки сільського господарства. Головне – не боятися ризикувати і впевнитися в своїх силах. Сподіваюсь, що виноградарство набуде стрімкого розвитку в нашому краї. Бажаю всім, хто планує спробувати себе у цій галузі, успіхів і високих урожаїв.

Ростислав КАЛУСЬКИЙ, с. Ямниця.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Мой Мир
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • В закладки Google
  • Одноклассники